(16.20 hodin)

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Opět navrhnu zkrácení rozpravy v obecné i podrobné rozpravě na pět minut pro jednoho poslance.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Učinil jsem tak před otevřením... Omlouvám se, protože předseda klubu je přítomen, pan místopředseda klubu tedy - ale otevírám rozpravu.

 

Konstatuji, že padl návrh na omezení rozpravy na pět minut na jedno vystoupení v obecné rozpravě. Požaduje někdo to opakovat? Nepožaduje.

Rozhodneme v hlasování číslo 34, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 34, ze 188 přítomných 84 pro, proti 27. Návrh nebyl přijat.

 

Otevírám rozpravu a první je přihlášena s přednostním právem paní poslankyně Pekarová Adamová. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, prožíváme malé déjà vu. Máme tady návrh zákona, který jsme projednávali téměř před měsícem 24. března, a tentokrát ho tady máme s návrhem přímo od vlády, který už jsme tady mohli dávno schválit. Už tehdy ke konci března jsme tady měli tři příležitosti zvýšit ošetřovné na 80 % z vyměřovacího základu mzdy. Už tehdy jste třikrát svým hlasováním nepodpořili toto zvýšení. Kolik rodin se asi od té doby stresovalo, jestli vyžijí s tím, kolik dostanou na ošetřovném? Kolik rodin už muselo sáhnout třeba po nějaké nevýhodné rychlé půjčce, začít se zadlužovat? Zejména pak samoživitelé, samoživitelky, ti, kteří mají i obvykle hluboko do kapsy, se v téhle tíživé situaci ocitli, a to právě proto, že jste tehdy politikařili místo toho, abyste rozumné návrhy opozice podpořili.

Už tehdy paní ministryně avizovala, že si bude vyhodnocovat, jak to bude dopadat na rodiny, a že bude v budoucnu zřejmě sama přicházet s návrhem 80 % udělit. A je to tu! Jsem ráda, že to tady je, my to samozřejmě podpoříme, protože je to návrh, který jsme od začátku prosazovali. Ale nemohu si odpustit nepřipomenout, že už to dávno mohlo platit. Že ten čas, který tady tomu teď budeme věnovat, už jsme tomu věnovat vůbec nemuseli a rodiny jsme nemuseli uvrhat do ještě horší situace a velké nejistoty.

Chci se zeptat hlavně na to, jestli se vláda přikloní i k tomu, aby na základě nátlaku, který jako opozice už mnoho týdnů děláme, vylepšila i ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Jestli i jim nenáleží zvýšení, které by lépe a adekvátněji hodnotilo to, jak dlouho musí být na této podpoře závislí. Že to je výjimečně dlouhá doba, to je nesporné.

Doufám pevně, že návrhy, které předkládáme, nebo předkládají různé opoziční strany ohledně tzv. dohodářů, lidí, kteří pracují na DPP nebo DPČ, tedy konečně alespoň přetaveny v pozměňovací návrh, který si osvojili koaliční poslanci, prosadíme. Je to totiž dluh, který k těmto rodinám, těmto lidem máme. Máme jej vůči nim, kteří jsou teď na tom častokrát úplně nejhůř. Ti, kteří mají i obvykle velmi nízké příjmy a teď jsou zcela bez příjmu, a nechali jsme je padnout úplně zbytečně. Úplně zbytečně, protože to, co tady dneska řešíme, jsme tady už skoro před měsícem řešili a mohlo to už dávno fungovat a mohlo to už dávno platit. Takže my teď tady cynicky čekáme, až se víc a víc rodin propadne do potíží, abychom pak vítězoslavně přišli, vláda přišla s tím, jak je štědrá, jak pomáhá.

Chci také apelovat na paní ministryni, aby se při uplatňování žádosti o ošetřovné zbytečně tolik nepapírovalo. Protože tiskopis, jeden z vícero, který musí dokládat rodiče, je i o uzavření školského či dětského zařízení. Chápu, že mateřské školy nebyly nařízením vlády plošně uzavírány, ale o základních školách - tady nemůže být jediná otevřená základní škola, tak nevidím důvod, proč by rodiče dětí, které jsou v tom věku základní školy, u některých, protože to je do 13 let, může jít třeba i o víceletá gymnázia, tak proč by v těchto případech měli papírovat.

My se tady opravdu nacházíme v situaci, kdy i kapacity úředníků na všech orgánech, včetně České správy sociálního zabezpečení, jsou naprosto vytížené. Víme, jak dlouho trvá vyřídit podporu pro podnikatele. Kolik z žádostí je zamítáno. Kolik půjček nebylo přiznáno a jak pomalu trvá vyřizování těchto jednotlivých věcí. A i v případě ošetřovného, místo abychom se snažili to dělat jednodušeji, místo abychom to, co není nutné a co je zřejmé z nařízení vlády, po nich nevyžadovali, tak prostě nadále na tom trváme. Česká správa sociálního zabezpečení si u všech dětí školního věku, tedy ne předškolního, ale školního, může šmahem tohleto odškrtnout, nemusíme to po nich vůbec chtít. Nebudeme tím zatěžovat ani školy, které teď mají svých starostí spoustu a řeší výuku, připravují se na obnovení docházky alespoň pro část dětí, a my tady stále trváme na takovém zbytečném papíru. Tak prosím pěkně, takhle by to bylo skvělé, kdybychom se začali řídit v nějakých ohledech aspoň trochu možná selským rozumem, který tady tak často bývá vzýván. Myslím, že tohle je jeden z těch ukázkových případů.

Byla bych ráda, kdybychom nezapomínali nejenom na dohodáře, ale ani na OSVČ. To tady prostě zdůrazňuji znovu, že i tyto rodiny, i OSVČ mohou být samoživitelé. Je tady celá řada z nich, kteří pomoc státu dostávají strašně pomalu, pokud ji vůbec dostávají. A u ošetřovného by mělo platit i pro ně, že bude zvýšeno. Samozřejmě podpoříme tento návrh, ale jak říkám, mohlo to být už dávno, jenom kdyby se v tomhle případě nehledělo na barvu trička strany, která to navrhuje. To by bylo potom mnohem lepší pro lidi. Ale holt někteří tady jsou víc právě na řešení barvy trička než opatření pro lidi.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji a nyní pokračujeme ve vystoupení s přednostním právem pana předsedy Jurečky. Připraví se pan poslanec Jan Bauer. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji, vážený pane předsedající. Pane premiére, paní ministryně, členové vlády, kolegyně, kolegové, přiznám se, že když jsem se dozvěděl minulý týden, že paní ministryně a vláda chystá tento návrh parametrické úpravy ošetřovného, tak jsem na jedné straně měl radost, protože je potřeba opravdu rodičům, kteří se výrazně propadli z hlediska příjmů svých domácností, pomoci a to navýšení na 80 % je rozhodně naprosto namístě. Ale na druhou stranu jsem byl hodně rozpačitý z toho, když jsem si kladl otázku, proč už to nemohlo být před více než třemi týdny, kdy jsme tady za KDU-ČSL dávali pozměňující návrhy, které navyšovaly ošetřovné na 80 či 100 %, tak abychom zajistili příjmy českých domácností, protože ty jsou velmi důležité. Ty jsou důležité proto, protože si musíme uvědomit, že 60 % naší ekonomiky je taženo spotřebou domácností. A v okamžiku, kdy snižujeme příjmy domácností, snižujeme logicky i jejich spotřebu v rámci ekonomiky a roztáčíme kola krize rychleji, než sama krize v těchto dnech přináší. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP