(12.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan poslanec Hájek s faktickou poznámkou. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Hájek: Pane předsedající, kolegyně, kolegové, já navážu na pana Michálka. Já jsem ten mail nedostal, takže nevím, co v tom mailu skutečně bylo, nicméně bych navázal na ta vaše slova z toho pohledu, že pokud si vzpomínám, když Piráti ovládli Prahu a dosazovali kandidáty nebo byli nominanti do dozorčích rad, tak jedním z kritérií byla znalost programu Pirátů, tuším, že to bylo z 20 %. Takže můžete mi vysvětlit, prosím vás, proč toto kritérium bylo dáno v těch pražských dozorčích radách, aby ten dotyčný, který řídil třeba Dopravní podnik města Prahy, měl z 20 % znát program Pirátů? Rád se nechám poučit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Michálek bude reagovat faktickou poznámkou. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Tak to vám vysvětlím velmi rád a myslím si, že byste to skoro i měl vědět, když tady rozhodujete o složení Rady České televize, která podle zákona je veřejnoprávním médiem a má být nezávislá, její členové mají být nezávislí a mají výslovně zákonem stanoveno, že nemají působit ve prospěch politických stran.

Pokud jde o obsazování rad, dozorčích rad, tak jde o součást naplňování dané politiky. Například máte dopravní podnik a dopravní podnik se musí rozhodnout, jestli chce stavět nové tratě, nové metro a podobně, a logicky musí reprezentovat program té politické strany, protože pokud my ve volebním programu slíbíme, že postavíme metro D, což jsme udělali, tak ti lidé tam jsou a sedí tam proto, aby to metro D postavili. Nedávalo by opravdu žádný smysl, aby tam byl člověk, který metro D stavět nechce. A jestli nevidíte ten rozdíl mezi akciovými společnostmi, které jsou zřízeny samosprávami k tomu, aby realizovaly ty úkoly, které mají realizovat podle volebního programu, a veřejnoprávními médii, kde nemají být zastoupeny politické strany, kde je to v zákoně, je tam tento výrazný rozdíl, tak se obávám, že žádné další moje vysvětlení nepřispěje k tomu, abych vám to osvětlil.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Následují faktické poznámky pana poslance Hájka, pana předsedy Bartoška. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Josef Hájek: Pane předsedo, já se omlouvám. Já jsem člověk, který celý život pracoval v hornictví, a neznám případ, že by do dozorčí rady bylo kritérium, že znalost 20 % politického programu rozhoduje. To znamená buď tomu hornictví rozumím a jdu do dozorčí rady, anebo tomu nerozumím a nejdu tam. Takže já se omlouvám, já nevím. Já si to nastuduji, kteří vaši zastupitelé nebo sympatizanti nebo členové pirátské rady jsou v jakých stranách. To znamená já osobně, kdybych nerozuměl problematice dopravy a znal na 200 % program pirátské strany, tak se tam nehlásím, protože bych si tam připadal jak - nechci použít ten výraz - jako nezkušený. To znamená prostě, nezlobte se na mě, to skutečně postrádá logiku, a pokud tohle budete prosazovat, tak si myslím, že skončíte špatně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Bartošek s faktickou poznámkou. Máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vaším prostřednictvím bych se chtěl zeptat předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO. pana poslance Faltýnka. Jestli jsem dobře zaznamenal včera, tak vy jste se od tohoto chování distancoval - je to tak? - což oceňuji. A vzhledem k tomu, jaké zde zazněly argumentace, i co se týká zákonů a paragrafů a o čem jsou mediální rady a jejich nestrannost, zda doporučíte svým poslancům, aby vyměnili předsedu tohoto výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Faktická poznámka pana předsedy Michálka, potom pana předsedy Faltýnka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Já myslím, že je celkem evidentní, že tohleto je derail neboli odvádění pozornosti od toho, co teď projednáváme. Tamhle vpravo i vlevo jsou cedule, které jasně říkají, že projednáváme volbu členů Rady České televize. Myslím si, že to asi není určeno k tomu, abychom si tady vyčítali, jaké všechny věci za posledních dvacet, třicet, v některém případě i osmdesát let. Takže neodvádějme pozornost, věnujme se Radě České televize.

A pane Hájku, vás prostřednictvím pana předsedajícího ujišťuji, že odborná kompetence na všech místech, kde děláme výběrová řízení, na rozdíl od ostatních politických stran je nejvýznamnějším kritériem. Jak to bylo ve vaší firmě, nevím, myslím si, že ji dokonce nevlastnil ani stát, ani (nesrozumitelné), že ji vlastnil někdo úplně jiný. Když tak nám to tady řekněte, kdo to vlastnil a kdo tam vybíral lidi do vedení té firmy. Rádi se s tím seznámíme. Ale myslím si, že personální politika tohoto člověka by neměla být inspirací pro Českou republiku ani pro naše samosprávy. (Potlesk několika poslanců.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan předseda Faltýnek s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké poledne. Škoda, že netleskali všichni. Já jsem tedy tleskal, pane kolego Michálku. Ale vpravo se moc netleskalo. Já samozřejmě velmi rád vystoupím, ale poprosím vás o určitou shovívavost, že bych chtěl k této záležitosti vystoupit jako poslední v této rozpravě. Děkuji vám za pochopení.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní následuje přednostní právo pana ministra Zaorálka, připraví se s přednostním právem pan poslanec Výborný. Prosím, máte slovo, pane ministře.

 

Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Dobré odpoledne, dámy a pánové. Já vlastně jsem si ukládal určitou zdrženlivost v případě volby rad třeba právě České televize, protože jsem přesvědčen, že by exekutiva neměla nějakým způsobem zasahovat do volby mediálních rad, takže tím vysvětluji, že jsem se držel zpátky. Nicméně teď jsem pochopil, že je dobré něco říct, protože ta debata se týká tématu, které je i veřejně docela významné, a myslím si, že si mohu dovolit se k tomu vyjádřit, byť tedy jako zástupce exekutivy.

Podívejte, já si dobře uvědomuji, že když chodíme za tu plentu, kde volíme tajně zástupce nejrůznějších rad, tak se těžko ubráníme tomu, že pokud víme, tak se zajímáme o názory těch lidí, a určitě nás také ovlivňuje i to, co o nich víme, jaké mají názory, jak se projevují třeba i politicky. To je určitě pravda, byl bych naivní, kdybych něco takového popíral nebo tvrdil, že jsme schopni se toho zbavit. Ale v případě volby členů Rady České televize pokládám za nutné tady říci jako zásadní toto. Existuje programové prohlášení vlády a v tom programovém prohlášení vlády je - abych vás nezdržoval, řeknu jedinou větu - že budeme důsledně podporovat nezávislost veřejnoprávních médií. To je vlastně to, co jsme řekli před lidmi, veřejně, a byl bych rád - myslím, že tohle nesmí nikdo z nás zpochybnit. Tohle jsme podepsali, stvrdili a tohle říkáme lidem. Mezi tím, co říkáme teď tady, argumentujeme, a tím, co jsme především jako koaliční poslanci řekli veřejně, nesmí být rozpor. A musíme to takto posuzovat, jinak nejsme věrohodní. Takže i když říkám, i když připouštím, že naše rozhodování řídí i zvažování toho, kdo ten dotyčný je, co o něm víme, tohle musí být zásadní.

A jakou radu potřebujeme v České televizi? Řeknu to nějak normálně. Potřebujeme, aby tam probíhala dobrá debata vnitřní, rozprava kompetentních lidí, kteří vědí, o čem mluví. Protože jestli bereme vážně to programové prohlášení vlády, tak nám jde o to, aby celá ta televize fungovala a ta rada aby tomu pomáhala. Proč to potřebujeme? Proč potřebujeme veřejnoprávní televizi? No třeba teď, podívejte se, co se děje kolem epidemie Covidu, jakou roli veřejnoprávní televize sehrává. Stává se základním pramenem informací pro to, jak se chovají instituce a lidé. Teď, v těchto chvílích, přece vidíte, jakou roli sehrává veřejnoprávní televize. To je taky jeden ze silných důvodů, proč ji potřebujeme jako silnou, která funguje a kde v radě sedí kompetentní lidé, kteří se o tom rozumně baví. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP