(9.10 hodin)
(pokračuje Vondráček)

A konečně je zde návrh pana předsedy Stanjury, abychom volební body pevně zařadili již na 12.00.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 90, v tuto chvíli je přihlášeno 144, pro 142, proti nikdo. I tento návrh na pevné zařazení byl přijat.

 

Tím jsme se tedy vypořádali se všemi návrhy a budeme pokračovat dle schváleného programu. Vzhledem k tomu, že jsme předřadili body, tak poprosím o chviličku strpení, abychom přerušili do 9.13, protože nemáme připravené materiály. Přerušuji schůzi do 9.13 z technických důvodů.

 

(Jednání přerušeno od 9.11 do 9.13 hodin.)

 

Máme 9.13 a můžeme pokračovat. Všechno máme připraveno. Otevírám body 246 a 250, u kterých byla sloučena rozprava.

 


Sloučená rozprava k bodům 246 a 250

Přerušeno bylo 5. 3. Jak jsem už avizoval, je sloučená rozprava. Do všeobecné rozpravy je jako první přihlášen pan poslanec Petr Bendl. Pane poslanče, máte slovo. Opět poprosím kolegyně a kolegy o klid v sále. Jestliže si máte co říct, zkuste to v předsálí. Děkuji. Zvláště to platí pro ty, kteří stojí přímo u řečnického pultu.

Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. K panu ministrovi vnitra bych se teď nepřibližoval (směje se), abychom ještě něco nechytili. Mám na mysli koronavirus, pane ministře, ale to nic.

Děkuji za slovo. Já bych chtěl dokončit svoje vystoupení, které jsem předtím předeslal. Chci poděkovat pánům ministrům za to, že integrovali do svého návrhu usnesení i jeden z mých návrhů, který se týká analýzy opatření proti snižování odparu vody v území za účelem zadržování vody v krajině. Jediné, o co bych poprosil, jestli je možné v tom návrhu škrtnout, že se ta analýza nebude dělat jenom u lesních pozemků, ale aby se udělala obecně, neboť téma zadržení vody v krajině s tím souvisí, abychom se nevěnovali pouze lesním pozemkům, ale věnovali se i pozemkům - trvalý travní porost apod., pole zorané, nezorané, sklizené, nesklizené apod., tudíž v bodě 3 odst. 5 aby zmizelo slovo "lesní půdy". Stačí jenom "výparu vody z půdy na kalamitních holinách za účelem zadržování vody" v termínu do 30. 6. (Hluk v sále trvá.)

A potom ještě v tom bodě -

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, opakovaně vás prosím o klid. Své debaty přeneste do předsálí a umožněte vystoupení svému kolegovi. Děkuji.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji mnohokrát za ztišení. Já opravdu už nebudu příliš dlouhý.

V tom bodě 2 odst. 3, kde žádáme Ministerstvo zemědělství o vytvoření nezbytných podmínek pro vlastníky a správce lesů pro účinnou ochranu - v návrhu je "lesů proti kůrovci a pro úspěšnou obnovu nových odolnějších lesů". Tam bych doporučoval, aby místo "lesů proti kůrovci" bylo obecně "proti škůdcům", protože nás netrápí jenom kůrovec, ale také minimálně bekyně velkohlavá, takže bude-li tam pouze "proti škůdcům", budeme tomu, myslím, rozumět všichni.

Já jsem ještě předem informoval pana ministra o svém druhém návrhu. Já jej přečtu: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá ministra zemědělství, aby při povinnosti vlastníků lesů postižených kůrovcem znovu vysazovat les zohlednil fakt, že na území České republiky jsou lokality, kde dlouhodobě nespadne potřebné množství srážek, a naděje, že se stromy dožijí dospělého věku, se tak výrazně snižuje.

My máme k dispozici poměrně podrobné informace o tom, jak jsme na tom se srážkami v jednotlivých částech České republiky. Vzhledem k tomu, že také známe, kolik srážek potřebuje les k tomu, aby byl životaschopný, pak bych byl prostě nerad, abychom nařizovali vlastníkům legislativně povinnost vysázet znovu les tam, kde nemá šanci na život. To budou zbytečně promrhané peníze, které bychom měli spíše investovat k jiným opatřením v těch územích, kde se les už nemůže v podstatě díky klimatickým změnám, teplotám, které máme, a množství srážek, které v těch lokalitách ročně spadnou, udržet. To je jediné, o co bych poprosil. Já bych potom v podrobné rozpravě ten pozměňovací návrh načetl.

Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče. Je zde faktická poznámka pana poslance Profanta. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Profant: Já bych opravdu jenom krátkou faktickou pro svého předřečníka. Jedním z velkých problémů je, že právě hydrometeorologický úřad data o srážkách zatajuje a znepřístupňuje občanům a zemědělcům. Vím, že je teď v běhu novela, která to má změnit, ale myslím si, že strašně důležité téma je, aby takováto data byla přístupná všem. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP