Středa 11. března 2020, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
44.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových
úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě
vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších
předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 256/2013 Sb.,
o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 734/ - prvé čtení
Požádám pana ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby zaujal místo u stolku zpravodajů, a o totéž požádám pana poslance Josefa Kotta. Z pověření vlády tisk 734 uvede ministr zemědělství vlády České republiky Miroslav Toman. Pane ministře, než vám dám slovo, opět požádám Sněmovnu o klid.
Vážené paní kolegyně, páni kolegové, pokud chcete diskutovat jiné návrhy, než jsou pozemkové úpravy a zákon o půdě, tak prosím v předsálí. Je tady nesmírný hluk a kromě toho, že to nevyjadřuje příliš úctu jednoho k druhému, tak to znemožňuje také stenografkám udělat zápis. Ještě počkám...
Věřím, že už tuhle hladinu hluku pan ministr zemědělství vydrží. Pane ministře, máte úvodní slovo.
Ministr zemědělství ČR Miroslav Toman Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh novely zákona číslo 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona číslo 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů v půdě a jinému zemědělskému majetku.
Cílem předkládaného návrhu zákona je přispět k efektivnímu řešení následků klimatických změn a k obnově ekologické stability krajiny prostřednictvím pozemkových úprav. Z tohoto důvodu návrh novely zákona o pozemkových úpravách zavádí možnost provádět pozemkové úpravy v případě potřeby řešení vodohospodářských opatření i ve více na sebe navazujících katastrálních územích, a lépe tak reagovat na změny vyvolané suchem. Dále, zpřesňuje obsah komplexních a jednoduchých pozemkových úprav s tím, že nově je možno provádět jednoduché pozemkové úpravy bez výměny nebo přechodu vlastnických práv. Dále, sjednocuje úpravu ceny za výkup pozemků pro pozemkové úpravy s úpravou zákona o státním pozemkovém úřadu, a to na cenu obvyklou. Stanoví podmínky pro převod vlastnictví ke společnému zařízení do vlastnictví obce, popřípadě jiné osoby tak, aby byl zajištěn dohled státu nad dalším nakládáním s těmito pozemky. Provádí dílčí změny postupu v řízení o pozemkových úpravách, které mají za cíl jejich zefektivnění.
Součástí návrhu je rovněž novela katastrálního zákona, která provádí pouze dílčí úpravy navazující přímo na novelu zákona o pozemkových úpravách, jejímž cílem je rovněž zvýšení efektivity řízení o pozemkových úpravách.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru zemědělství za úvodní slovo a požádám zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Josefa Kotta, aby přednesl svou zpravodajskou zprávu. Ještě než mu udělím slovo, požádám znovu Sněmovnu o klid. Opravdu, chápu, že situace při mimořádných opatřeních s koronavirem je pro mnohé složitá, že to rádi diskutujete, ale raději v předsálí.
No, pane zpravodaji, zkuste to.
Poslanec Josef Kott: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já nad rámec toho, co tady popsal pan ministr, bych si jenom dovolil zdůraznit, že právo fyzických i právnických osob vlastnit majetek není návrhem dotčeno, a to ani v případě obcí, které jsou pozemkovými úpravami rovněž dotčeny. Naopak cílem pozemkových úprav je umožnit hospodárnější výkon práv vlastníků vhodnějším uspořádáním pozemků, aniž by došlo ke zkrácení jakýchkoliv jiných prav vlastníků náležejících.
Cílem, jak zde pan ministr řekl, předloženého návrhu zákona o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech je zvýšit operativnost řízení o pozemkových úpravách. Důvodem je nutnost vytvořit vhodné legislativní prostředí pro řešení dopadů klimatických změn v krajině, jako jsou sucho, lokální povodně, eroze půdy a další.
Tolik moje zpráva. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu. Otevírám obecnou rozpravu, do které mám přihlášku pana poslance Petra Bendla, zatím jediného přihlášeného do rozpravy. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane ministře, já nebudu příliš dlouhý. Jsem přesvědčený o tom, že ministr zemědělství nemá příliš tak dobrých nástrojů, jako jsou pozemkové úpravy, k tomu, aby řešil to, o čem jsme vlastně mluvili několik hodin před chvílí, to znamená, aby řešil zadržení vody v krajině, jako jsou právě pozemkové úpravy. Takže tenhle náš návrh zákona, nebo váš návrh zákona, má naši podporu zcela určitě. Proto souhlasím s tím, aby šel do druhého čtení, s tím, že je třeba alespoň v tuhle chvíli říct, že asi nikdo nemůžeme být spokojení s tím, jak pomalu nám pozemkové úpravy jdou.
Já znám ten proces, vím, že to dohadování vlastníků je často složité, a vy, co jste zažili projednávání pozemkových úprav ve svých katastrech, tak víte, že není vůbec jednoduché dojít k nějakému závěru. Ta vlastní realizace těch opatření už zdaleka netrvá tak dlouho jako ty nutné dohody jednotlivých vlastníků půdy v tom daném území. Nicméně je to něco, co potřebujeme a co je pro území České republiky klíčové nejenom pro hospodaření s vodou, ale obecně hospodaření v tom daném území.
Co by nám nemělo nikdy překážet, je nedostatek finančních zdrojů. Mám pocit, že při projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu padl ten návrh - a myslím, že ho Sněmovna i přijala - že nespotřebované výdaje prioritně použije Ministerstvo zemědělství na financování pozemkových úprav. To je jediné, kde bych chtěl ujištění od pana ministra, že vlastně nebudou brzděny pozemkové úpravy z důvodu nedostatku finančních prostředků. To by byla vzhledem k té předešlé debatě k minulému bodu velká chyba a to by se nemělo stát.
Děkuji za pozornost a podporuji návrh zákona, aby prošel do druhého čtení.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi. Ptám se, kdo další do rozpravy. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ještě, než dám příležitost k závěrečnému slovu, konstatuji došlou omluvu z jednání Poslanecké sněmovny od Markéty Pekarové Adamové mezi 10.50 a 11.20 z pracovních důvodů. Ptám se, pane ministře - máte zájem o závěrečné slovo. (Nemám.) Pane zpravodaji? (Nemám.) Není tomu tak.
Protože nepadl žádný návrh na vrácení ani zamítnutí, můžeme se zabývat přikázáním výboru k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázat jinému výboru jako garančnímu výboru? Není tomu tak.
Rozhodneme v hlasování číslo 94, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přikázání zemědělskému výboru jako výboru garančnímu. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování 94, z přítomných 162 pro 111, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu výboru.
Organizační výbor navrhl přikázat tento návrh ještě výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako dalšímu výboru. Hlásí se ještě - aha, čili potom využít přednostní právo, kolega Fiala Radim. Dobře. Má někdo ještě jiný návrh na další výbory, které by to projednaly? Není tomu tak.
Rozhodneme tedy přikázání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj jako dalšímu výboru, a to v hlasování číslo 95, které jsem zahájil.
Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 95, z přítomných 162 pro 121 poslanec, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ještě jako dalšímu výboru přikázali výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Jiné návrhy nepadly a mohu tedy konstatovat, že lhůta k projednání ve výborech je 60 dnů podle zákona o jednacím řádu, a končím tento bod.
Nyní s přednostním právem Radim Fiala. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, vím, že pan předseda klubu komunistů tady inzeroval to, že si v 11.30 vezme přestávku na klub. Já vás chci požádat z objektivních důvodů o tu přestávku už teď v tomto čase pro jednání klubu hnutí SPD do 12 hodin.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě jsme tady měli před sebou vládní návrh o hnojivech. (Pobavení v sále.) Dobře. A pak bod, který jsme včera chtěli, ale respektuji přání předsedy klubu. (Otázka z pléna: Jak dlouho to bude?) Já to neodhadnu, ale zemědělský výbor by na to potřeboval tak pět minut.
Poslanec Radim Fiala: Jestli jsou hnojiva pro zemědělský výbor tak důležitá, tak můžeme počkat po hnojivech, pokud to bude pět minut.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pokud je respekt k tomu návrhu ministra zemědělství - totiž ten další návrh je vládní návrh o svobodném přístupu k informacím, který já bych také nezačínal před tou přestávkou, protože ten samozřejmě tak krátký nebude. Ale pokud je tomu tak, tak mohu začít bod 45, a požádal bych pana ministra Tomana a pana poslance Davida Pražáka, aby zaujali svá místa. Pan předseda KSČM.
Poslanec Pavel Kováčik: Já děkuji kolegům z SPD, protože bez hnojiv není života, ale chtěl bych sdělit zejména klubu KSČM, že poté, co začne přestávka, prosím, aby se dostavili do místnosti 56. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Nyní tedy pan kolega Pražák a ministr zemědělství Toman, který uvede bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:48.