(11.20 hodin)
(pokračuje Válková)

Petice na podporu manželství jako svazku muže a ženy. Tato petice získala 52 239 podpisů a byla projednána v rámci veřejného slyšení 9. 10. 2018.

Petice za záchranu lužních lesů a zastavení nadměrného kácení v katastru Lednicko-valtického areálu, který je součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Petice proti ratifikaci úmluvy, tzv. Istanbulské úmluvy. Tam v podstatě šlo také o veřejné projednání, které proběhlo 6. listopadu 2018, a zároveň tam byla projednána petice za bezodkladné přijetí úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí, Istanbulská úmluva. Takže ta jedna, proti, měla 12 362 petentů a ta druhá, pro přijetí, měla podpisů 10 600. I tady se podařilo v klidu a konstruktivně argumenty projednat - od toho by Poslanecká sněmovna vždycky měla být - a vyslechnout si protistranu.

Další, petice za zvýšení důchodů, kterou jsme projednali v petičním výboru, měla jenom 6 podpisů. Přesto jsme se jí zabývali.

Petice, která byla doručena v říjnu, požadovala Děti patří do rodin, ne do ústavů, se 423 podpisy. A to dám jako příklad, proč usilujeme a proč máme připraven pozměňovací návrh k tomu zákonu o právu petičním, tzv. petiční zákon, protože třeba tato petice byla podpořena, Děti patří do rodin, ne do ústavů, sice jenom platnými písemnými podpisy v řádu stovek, 423, ale elektronických podpisů bylo 15 077.

Další petice požadovala oddělení věznice Holašovice od obce Jankov v okrese České Budějovice. A tady je druhý extrém. Těch podpisů pod touto peticí bylo opravdu málo, pouze tři.

Další, petice za zvolnění právních předpisů pro domácí pivovarníky.

Další, petice, která byla zaměřena na zdravé a prosperující lesy pro příští generaci. Tu již podepsalo 15 849 petentů, čili jsme k ní rádi mohli uspořádat veřejné slyšení. Říkám rádi, protože tam se také v tisku objevovala spousta názorů, někdy tisk informoval velmi jednostranně a tam obě strany měly možnost si ty názory vyříkat. A myslím si, že i tam došlo k určitému smírnému postoji.

Další, petice za zařazení referentek lékařské posudkové služby do vyšší platové třídy. Opět petice pouze se 14 podpisy.

Další, petice za úpravu systému sociálních dávek.

Další, petice v Brazílii žijících českých občanů, kteří občanství ČR nabyli na základě § 33 zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství, ale část jejich potomků české občanství získat nemůže. Tato petice se 24 podpisy byla důkladně v našem petičním výboru projednána a myslím, že jsme i tady přijali potřebné kroky.

Konečně v prosinci byla předána petice Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb za zachování zákona číslo 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, takže tato petice byla podepsána 14 004 podpisy.

A konečně v prosinci byla ještě přijata petice k přijetí takových opatření, která uvedou tzv. sdílené ubytování do souladu s právem na nerušené bydlení, noční klid a veřejný pořádek. Takže to je apel hlavně těch, kteří bydlí v centrálních místech velkých měst. Byť tuto petici podepsalo pouze 1 533 petentů, tak jsme se jí zabývali a postoupili jsme ji samozřejmě i k vyjádření Ministerstvu pro místní rozvoj a Ministerstvu vnitra.

A konečně poslední petice se týkala - za zákon pro zelené lesy Šumavy s 10 701 podpisem. Protože se ta petice týkala i tematicky petice Zdravé a prosperující lesy pro příští generaci, tak jsme potom uspořádali veřejné slyšení v dalším termínu.

Takže dovolte mně, abych shrnula, že petice byly opět bohaté a velmi široké od výrazně politických témat až po témata, která se týkají lokálních problémů. A já si dovolím vás požádat opět o otevření rozpravy.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji, otevírám všeobecnou rozpravu. Žádnou přihlášku nemám. Ano, hlásí se pan místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal do všeobecné rozpravy. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za slovo, děkuji za to, že je tady trošku lepší atmosféra než při projednávání toho předchozího tisku.

Já bych chtěl taky upozornit možná spíš na nějakou procedurální věc v rámci projednávání petic. Já tady čtu v tom minulém tisku, který už jsme schválili a vzali na vědomí, že tady byla petice pod bodem číslo 3 s 31 661 podpisy, která požadovala zřízení vyšetřovací komise k prošetření vlivu Agrofertu na rozhodování státní správy. A je tady informace, že zpravodaj této petice je v kontaktu s petenty a dále s nimi jedná. Tam jsou i jiné příklady takových petic, kde je řečeno, že bude kulatý stůl nebo něco takového. A v tom dalším tisku už potom nemám informaci, jak to jednání dopadlo. Tak bych chtěl požádat buď o tu informaci teď, třeba, jak to dopadlo v některých případech, třeba konkrétně v tomto, a požádat, aby v těch reportech vždycky, které navazují, byla informace o tom, jestli když se něco plánuje, tak jestli se to i stalo. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Ještě je nějaká přihláška do všeobecné rozpravy? Není. Končím všeobecnou rozpravu. Než otevřu podrobnou, tak vás seznámím s omluvami. Paní poslankyně Golasowská ruší omluvu, která byla do 12 hodin, už je přítomna. Pan předseda Marek Výborný se omlouvá od 11 do 12 hodin z dnešního jednání z pracovních důvodů. Paní poslankyně Kateřina Valachová prodlužuje svoji omluvu do 13 hodin z pracovních důvodů.

Otevírám podrobnou rozpravu. Nevidím žádnou přihlášku, podrobnou rozpravu končím a poprosím paní předsedkyni petičního výboru o seznámení s návrhem usnesení.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Děkuji i za tu připomínku. Jenom jednou větou. Já si myslím, že jednak můžu přečíst i způsob vyřízení, případně ho doplnit, ale nejsem si jista, jestli to všechny zajímá. Takže bych doporučila postup, který tady byl i navržen předřečníkem, že bychom se k tomu vyjádřili potom písemně, k těm konkrétním bodům. Ale pokud bude příště ještě podobný dotaz, tak můžu jít do detailů.

Návrh usnesení je podobný jako u předchozího. Je to usnesení petičního výboru 90 ze 16. schůze z 5. února 2019. Týká se zprávy o peticích za období od 1. 7. 2018 do 31. 12. 2018. Petiční výbor schválil předloženou zprávu o peticích za toto období, pověřil mě, abych vás informovala, a doporučil Poslanecké sněmovně, aby přijala následující usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu bere na vědomí Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 7. 2018 do 31. 12. 2018." ***




Přihlásit/registrovat se do ISP