(10.30 hodin)
(pokračuje Metnar)

Ministerstvo obrany v případě této veřejné zakázky od počátku postupovalo plně v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Zadavatel zvolil zadávací postup, který plně odpovídá všem tuzemským i unijním obecně závazným předpisům, a Ministerstvo obrany je připraveno zákonnost všech kroků doložit. Ministerstvo obrany vždy řádně a včas vypořádalo podané dotazy nebo námitky společnosti Leonardo. Na všechny dotazy v rámci zadávacích řízení reagujeme.

Dodávky nových vrtulníků jsou pro Českou republiku významným krokem v modernizaci armády, kterou schválila vláda ČR. Jedná se o kvalitní vrtulníky, na vysoké technické úrovni, ověřené v podmínkách reálného bojového nasazení v operacích.

Dále bych chtěl zareagovat konkrétně na některé věci, které tady zazněly. Ve vztahu k nabídce společnosti Leonardo není pravda, že splnili všechny technické požadavky, a to zejména nenabízeli vyzbrojený vrtulník. Zároveň nebyl tento vrtulník, který italská strana nabízela, nikdy použit v boji. A pro úplnost, jedná se o přestavěný civilní vrtulník, který nebyl vyvíjen jako vojenský. Aby splňoval všechny požadavky Armády ČR, musel by proběhnout dovývoj.

A dále bych chtěl říct, že marketingový průzkum, který zmiňoval pan předseda, byl překonán, tak jak jsem říkal, protože byly tři, následným, dalším navazujícím průzkumem.

Co se týká NATO, agenturu využíváme, ale v tomto případě není přijatelná cesta využít agentury, která provádí nákupy, hlavně hromadné nákupy, tzv. agentura NSPA v rámci NATO. A rovněž by agentura neměla možnost zajistit zapojení mnou zmiňovaného obranného průmyslu České republiky, který, jak jsem říkal, činí více jak 30 % z hodnoty zakázky. To, co je vyhodnoceno jako námitka podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jsme v zákonném termínu - a chci podotknout, v zákonném termínu - opravdu zodpověděli.

Na závěr bych svoji reakci, své vystoupení zakončil tím, že opravdu v rámci celého procesu vyhodnocení těch marketingových průzkumů nám nikdo jiný než americká strana nenabídl vojenský operačně ověřený vrtulník s certifikovanou výzbrojí, kterou požadovala Armáda ČR. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Než budeme pokračovat v rozpravě, mám zde nějaké stárnoucí omluvenky. Pan poslanec Kalousek se nám omlouvá mezi 9. a 10. hodinou z pracovních důvodů, pan poslanec Ferjenčík se omlouval mezi 9.00 a 9.15 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Holomčík se omlouvá mezi 9. a 11. hodinou z osobních důvodů, paní poslankyně Maříková se omlouvá dnes od 14.30 hodin do konce jednání z pracovních důvodů, pan poslanec Kopřiva se omlouvá z dnešního jednání mezi 9.45 a 10.30 hodin, paní poslankyně Rutová se omlouvá mezi 15. a 18. hodinou z pracovních důvodů a pan poslanec Mihola se omlouvá mezi 9. a 10. hodinou z pracovních důvodů, paní poslankyně Adamová se omlouvá mezi 9. a 10. hodinou taktéž z pracovních důvodů.

A nyní pan místopředseda Filip se dále hlásí do rozpravy. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane ministře, já děkuji za dvě informace, a to, že ta dodávka má být dokončena do roku 2023 - to je výrazná změna proti té informaci, kterou jsem měl. To jistě je dobré. I za to, že to zapojení českého obranného průmyslu je zajištěno. Rozumím i té výhradě, a tedy ten dotaz považuji za zodpovězený, pokud jde o nákup přes agenturu v rámci Aliance.

Ale žel jsem nedostal od vás odpověď na to, zda jednáte s italskou stranou - a teď opravdu opakuji: Jestli v rámci EU, nebo v rámci Aliance, protože to jsem nerozuměl, té vaší poznámce o interoperabilitě, vzhledem k tomu, že Itálie je členským státem Aliance, a pochybuji tedy, že by interoperabilita byla narušena, když jde o alianční stát. Takže tam mě zajímá, jestli nám tedy něco hrozí, pokud jde o ty mezinárodněprávní závazky, které máme k Evropě a jejímu evropskému trhu, a případně ta arbitráž. Pokud nemáte na to odpověď, já budu muset navrhnout odmítnutí vaší odpovědi. V případě, že to Poslanecká sněmovna neschválí, samozřejmě slibuji i vám, pane ministře, že to dál budu sledovat a budu opravdu dbát na to, aby naši úředníci, ať už na Ministerstvu obrany, na ÚOHS, případně na úřadu pro zastupování majetkových práv státu, nezanedbali vůbec nic, protože ta zakázka není, jak se říká, za korunu, je to otázka mírně velkého nákladu peněz daňových poplatníků. A pokud by měla být zatížena nějakou právní vadou, tak by to znamenalo pokuty, které by nebyly možné využít ani pro rozvoj našeho průmyslu, ani pro jiné účely ve státním rozpočtu.

Takže tolik ode mě. Jestli máte k tomu něco, pane ministře, budu rád.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak děkuji. Ano, pan ministr se hlásí dále do rozpravy. Samozřejmě může se přihlásit i někdo jiný. Prosím, pane ministře.

 

Ministr obrany ČR Lubomír Metnar Děkuji vám, pane předsedající. Já bych chtěl pár poznámek. Co se týče interoperability, tak to se výhradně týkalo vrtulníků, mnou zmiňovaných vrtulníků Mi-24 ruské výroby, kde tam je ten problém, o kterém jsem hovořil.

Co se týče možné hrozby, nebo nějakého podání žaloby. Tady jsem naprosto, si myslím, odpověděl v tom duchu - jsme připraveni, za svým postupem si jednoznačně stojíme a jsme připraveni své kroky obhájit na jakékoliv úrovni v prověřování toho našeho procesu, našeho postupu.

Co se týče spolupráce s italskou stranou, tak tady bych chtěl podotknout, s italskou stranou máme dlouhodobé, velmi dobré přátelské vztahy i v rámci obranného průmyslu. Tady bych chtěl podotknout, že italská strana nám za poslední čtyři roky v rámci obranného průmyslu dodává materiály a vojenské komponenty a techniku v hodnotě cca 5 mld. korun. Naopak Česká republika dává zlomek, vyváží zlomek do Itálie, což za stejnou dobu, o které jsem hovořil, činí asi půl miliardy korun.

Pokud by to takto stačilo. Protože zapojení domácího průmyslu je garantováno i ze strany firmy Bell, která s možnými subjekty, s možnými firmami České republiky, jak jsem říkal, státními podniky i dalšími firmami, byla podepsána memoranda o připravované spolupráci do budoucna, po dodání po roce 2023 těchto vrtulníků, kdy tam dojde de facto k přípravě a realizaci udržování toho životního cyklu formou servisu, údržby a dalších věcí.

Dále bych chtěl říct, že je to umocněno tím, že výměnou vrtulníků Mi-24 nedojde úplně k ukončení provozování vrtulníků ruské provenience, protože Armáda ČR má ve výzbroji další vrtulníky Mi-17, Mi-171, přepravní. Takže nákup amerických vrtulníků vidím jako rozšíření portfolia těchto českých firem a zapojení, protože bude pokračovat dál ještě, než dojde k obměně a ukončení životního cyklu vrtulníků ruské provenience a přezbrojení. Teď v současné době dojde u těchto podniků k rozšíření z hlediska techniky a používání dodaných vrtulníků od americké strany. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP