(9.20 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo návrh na vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Jestliže ne, tak tedy požádám pana poslance Volného, aby rovnou sdělil, jaké navrhuje usnesení Poslanecké sněmovny k této odpovědi.

 

Poslanec Lubomír Volný: Děkuji. Takže já navrhuji usnesení ve smyslu, že Poslanecká sněmovna žádá pana premiéra o odpověď v této záležitosti kapitána Vybírala...

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Podle jednacího řádu pouze, zda Sněmovna souhlasí, nebo nesouhlasí s odpovědí na písemnou interpelaci.

 

Poslanec Lubomír Volný: Omlouvám se, dobře. Takže Sněmovna souhlasí, nebo nesouhlasí (smích v jednací síni) s žádostí Lubomíra Volného o to, aby pan premiér odpověděl kapitánu Vybíralovi v této jeho složité životní situaci, kdy sloužil jako příslušník Armády České republiky, a v současné době předkládá svou žádost. Děkuji. (Porada s jedním z poslanců.) Zase špatně?

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Musíte si vybrat, jestli tedy chcete, abychom souhlasili, nebo nesouhlasili. A já mám z vás pocit...

 

Poslanec Lubomír Volný: Já bych chtěl, abyste souhlasili. Děkuji. (Smích v jednací síni.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Souhlasit s odpovědí pana premiéra?

 

Poslanec Lubomír Volný: Tak dobře, Poslanecká sněmovna vyjadřuje nesouhlas s odpovědí pana premiéra. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Tak, budeme tedy hlasovat usnesení, že Poslanecká sněmovna nesouhlasí.

Já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 63, přihlášeno 77, pro 30, proti 7. Návrh nebyl přijat. Usnesení nebylo přijato. Já vám děkuji a končím projednávání této interpelace.

 

Další je interpelace na předsedu vlády Andreje Babiše, který odpověděl na interpelaci poslance Jana Zahradníka ve věci energetické bezpečnosti České republiky. Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 684. Zahajuji rozpravu a slovo má pan poslanec Zahradník.

 

Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, děkuji za slovo. Já bych se chtěl také vydat cestou mých předřečníků a dovoluji si vás požádat o to, abyste schválili přerušení projednávání odpovědi na moji interpelaci do doby přítomnosti pana premiéra. Jenom bych si pár slovy dovolil svoji prosbu k vám zdůvodnit.

Pan premiér se k té otázce energetické bezpečnosti - to je věc, která je svrchovaně důležitá. Jsme svědky velkého tlaku na to, aby se jednotlivé státy Unie vyjadřovaly a podnikaly aktivní kroky, které by vedly k tomu, jak bojovat se změnou klimatu. Jsme svědky projednávání nové Zelené dohody pro Evropu, která byla v podobě sdělení předložena Evropskou komisí a ke které se včera vyjádřil také Evropský parlament. Pan premiér se podle mého názoru k tomu vyjadřuje poměrně rozumně. Například bych si dovolil z jeho rozhovoru z 11. ledna v Právu ocitovat: "Nenecháme si od Evropy vnucovat věci, které by měly ohrožovat naše hospodářství. Určitě se nenecháme strhnout k fanatickým zeleným opatřením, která by ohrožovala náš průmysl. To se radši budeme soudit a budeme se v nejhorším dohadovat o sankcích," říká podle mého názoru velmi rozumně pan premiér Babiš.

Úředníci, kteří psali odpověď na moji interpelaci si zřejmě myslí, nebo se domnívají, že si mají myslet něco jiného, a ta čísla, která uvádějí ve svých odpovědích, se dají snadno vyvrátit, zpochybnit. Já jsem si dal práci, že spolu se svými spolupracovníky jsme hledali skutečnost, konzultoval jsem to s dalšími odborníky a byl bych moc rád, kdybych mohl tváří v tvář panu premiérovi tyto svoje argumenty přednést.

Máme jedno z velkých témat - dekarbonizaci naší energetiky. Plánujeme do roku 2050 tak učinit. Plánujeme zavírat uhelné elektrárny. Dobře víme, jaké problémy nás čekají s prosazením dostavby nových zdrojů pro jadernou energii. Evropský parlament je zelený, dneska naše sousední země jsou rovněž pod vlivem zelené politiky. V Rakousku jsou Zelení součástí vládní koalice a v Německu je evidentní, že ten boj proti změně klimatu je veden hlava nehlava. A fotovoltaika právě a větrná energetika a použití biomasy prostě nemůže nahradit případné chybějící zdroje. A já mám argumenty, které bych rád tady přednesl.

Čili dámy a pánové, dovolte mi, abych vás požádal, abyste se hlasováním vyjádřili ve prospěch mého návrhu na přerušení projednávání odpovědi do přítomnosti pana premiéra. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Přivolal jsem kolegy z předsálí a budeme tedy hlasovat o vašem návrhu na přerušení do přítomnosti předsedy vlády.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 64: přihlášeno 77, pro 55, proti nikdo. Návrh na přerušení byl přijat. Přerušuji projednávání této odpovědi na písemnou interpelaci.

 

A budeme pokračovat další, která je adresována také Andreji Babišovi, předsedovi vlády, který odpověděl na interpelaci poslance Jakuba Michálka ve věci "mohl byste mi prosím sdělit, jaký máte program?". Interpelace se spolu s odpovědí předkládá jako sněmovní tisk 687. Zahajuji rozpravu a prosím o slovo pana poslance Michálka.

 

Poslanec Jakub Michálek: Vážený pane předsedo, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, přeji vám hezké ráno.

Předmět mé interpelace je poměrně obecný. Navazuje to v podstatě na britskou interpelační tradici, kde každá interpelace předsedy vlády začíná dotazem, jestli byste nám mohl sdělit svůj denní program. Nám se tady stala taková nešťastná situace, že když jsme to naposledy počítali, tak pan předseda vlády přišel na písemné interpelace dvakrát a devatenáctkrát nepřišel. Takže z toho důvodu pokud my s něčím písemně interpelujeme, tak to znamená, že na program této Poslanecké sněmovny, tak jak to předvídá zákon, se to dostane třeba za čtvrt roku, za půl roku, nebo dokonce v tom minulém roce se čekalo tuším deset měsíců, než pan premiér dorazil na písemné interpelace. To znamená, v podstatě ten zákonný mechanismus, kterým mají poslanci kontrolovat vládu, je znemožněn, protože libovolná věc se začne řešit teprve potom, co proběhne ta písemná výměna, která trvá třeba dva měsíce. Protože poslanec pošle dopis, potom čeká tedy třicet dnů na odpověď, potom musí navrhnout zařazení na program schůze, musí přijít na schůzi a pak se čeká deset měsíců, než pan premiér dorazí na písemné interpelace.

Takže proto já jsem přišel tedy s tím bodem "jaký máte program?" a vzhledem k tomu, že nedává smysl, abychom my vždycky čekali rok, než se začne projednávat to téma na programu Poslanecké sněmovny, tak na každé ty písemné interpelace zařadíme tento bod, který se týká programu pana premiéra, a budeme si povídat o těch aktuálních záležitostech, které zrovna nás zajímají a které chceme jako opozice řešit. A doufám, že aspoň někdy dorazí pan premiér a na něco nám odpoví. Já samozřejmě mám připraveny konkrétní dotazy, které se týkají předmětu té interpelace, ale vzhledem k tomu, že pan premiér tady není, tak si myslím, že by bylo vhodnější počkat, než dorazí.

Myslím si, že by Poslanecká sněmovna tedy měla, pokud nedorazí ani příště, tak by měla být svolána mimořádná schůze, kde pan premiér bude odpovídat na ty interpelace, případně by Poslanecká sněmovna měla schválit usnesení k tomu, že žádá, aby se dostavil na písemné interpelace. A teď tedy navrhuji přerušení do přítomnosti předsedy vlády.***




Přihlásit/registrovat se do ISP