(9.20 hodin)
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Takže já si to zatím zrekapituluji, nebo to udělám potom. Pan Vít Kaňkovský, prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych za klub KDU-ČSL a s podporou dalších poslaneckých klubů navrhl již podruhé k projednání Sněmovně bod s názvem Stanovisko Poslanecké sněmovny k dlouhodobému pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a k nelegálním odběrům orgánů v Čínské lidové republice.
Jsem hluboce přesvědčen, že jednou z důležitých povinností každého člověka je bránit lidský život a chránit lidskou důstojnost. Žijeme v Evropě, která se může chlubit tím, že její kultura je vystavěna na antických, židovských a křesťanských základech, tedy na hodnotách, které v sobě pojí prvky humanity a porozumění. Pokud chceme těmto hodnotám být věrni, pak nemůžeme zůstat lhostejní k porušování lidských práv kdekoliv na naší Zemi. Zároveň připouštím, že v případě některých států, kde také dochází k vážnému porušování lidských práv, vzhledem k omezeným diplomatickým stykům není příliš mnoho možností něco konkrétního vykonat. Mám na mysli zejména některé africké země.
Pokud se ale týká našich styků s Čínskou lidovou republikou, tak to je zcela jiný příběh. Jde o našeho významného hospodářského a obchodního partnera, jde o stát, se kterým máme dlouhodobé diplomatické styky, a pokud se dnes neustále množí informace, k jak zásadnímu porušování lidských práv v Číně dochází, pak nemůžeme, respektive nesmíme mlčet. Jsem přesvědčen, že máme v rukou diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s tím, co se v oblasti lidských práv v Číně děje. Nesmíme mlčet, víme-li o věznění a mučení politických oponentů, náboženských a etnických menšin, jako jsou Ujgurové, Tibeťané, obyvatelé vyznávající křesťanství, praktikující Falun Gong a další skupiny obyvatel Číny. Nesmíme mlčet k potírání základních lidských práv, které se odehrává v pracovních a převýchovných, ve skutečnosti spíše koncentračních táborech v provincii Sin-ťiang, kde jsou deportovány statisíce příslušníků ujgurské menšiny.
Co nás ale musí znepokojovat nejvíc, jsou zvěrstva páchaná formou nelegálních odběrů orgánů v Číně s následným určením ke komerčně prováděným transplantacím. Přiznám se, že jako lékař jsem se dlouho zdráhal těm informacím ohledně nelegálních transplantací v Číně uvěřit. Postupně jsem se však dostal k řadě informací, které to, co se zpočátku zdálo jako velmi neuvěřitelné, bohužel potvrzují. Dokladují to i zjištění mezinárodního vyšetřovacího tribunálu, kterému předsedá prokurátor trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Sir Geoffrey Nice. Ten ve své zprávě mimo jiné uvedl, že v čínských vězeních v tuto chvíli je vězněno více než 1,5 milionu vězňů. Někteří z nich jsou pak zabíjeni kvůli tomu, aby jejich orgány sloužily rozvíjejícímu se obchodu s transplantacemi, který má hodnotu zhruba jednu miliardu dolarů ročně. Dle informací kanadského právníka Davida Matase probíhá v Číně ročně 60 až 100 tisíc transplantací, přičemž většina orgánů pochází právě od vězňů. Na nelegální odběry orgánů již v roce 2012 zareagovala Mezinárodní transplantační společnost, která vyzvala Čínu, aby opustila zcela neomluvitelnou praxi nelegálních transplantací.
Všechny tyto informace jsou natolik závažné, že jsem přesvědčen, že k nim nemůžeme, respektive nesmíme mlčet, pokud chceme naplnit své mezinárodní závazky v oblasti ochrany lidských práv a pokud se nechceme zpronevěřit základním hodnotám naší civilizace, ke kterým patří úcta k životu, úcta k člověku bez rozdílu rasy či vyznání. Považuji za velmi naléhavé, aby se k tomuto zásadnímu problému postavila svým usnesením také Poslanecká sněmovna. Jen připomenu, že Senát Parlamentu České republiky již v této věci přijal usnesení, a to v březnu tohoto roku.
Velmi děkuji zástupcům petentů více než 49 tisíc českých občanů, kteří podepsali petici proti perzekuci praktikující Falun Gong v Číně, a která již byla předána zde v Poslanecké sněmovně. V mezidobí také vznikla výzva osobností českého kulturního a společenského života, které žádají, aby se problémem potírání lidských práv Sněmovna zabývala. Mimo jiné tuto výzvu podpořil herec Jan Potměšil, zpěvačka Marta Kubišová, režisér Jan Svěrák, viruoska Jitka Hosprová a řada dalších.
Milé kolegyně, vážení kolegové, dovoluji si vás velmi zdvořile požádat o podporu zařazení tohoto nového bodu na jednání Poslanecké sněmovny s tím, že navrhuji i pevné zařazení tohoto bodu na variabilní týden, na úterý 17. prosince 2019 na 18. hodinu, variantně pak na středu 18. prosince 2019 taktéž v 18 hodin, a jako třetí možnost pak čtvrtek 19. prosince 2019 jako první bod po již pevně zařazených bodech po písemných interpelacích. Děkuji vám za pozornost i za podporu mého návrhu.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Hlásí se někdo další? Pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Pane předsedající, kolegyně, kolegové, já bych dal na zvážení ještě a podal návrh na zařazení pevného bodu, který máme v programu jednání dnešní schůze, a to je vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, sněmovní tisk 556, který máme v programu jako bod 39, a to pevně ho zařadit za ty dva body, které dnes má ministr zemědělství, a to je zákon o potravinách a zákon o týrání zvířat.
Řeknu krátké zdůvodnění. My se tady ve sněmovně často bavíme o tom, jak je pro nás hospodaření s vodou důležité, jak je Česká republika postižena suchem, dokonce některé poslanecké kluby a politické strany a hnutí říkají, jak je klíčové dostat ochranu vody do ústavního zákona, ale my tady přitom máme na pořadu jednání důležitý zákon, který má upravit nakládání s vodou, její ochranu a řešení, oblast situací právě v reakci České republiky a státu na hospodaření s vodou. Proto nevidím nejmenší důvod, proč bychom takovýto důležitý návrh zákona, byť si uvědomuji jednotlivé problematiky a konfliktní paragrafy, které ten zákon s sebou přináší, které bude nutné projednat tak jako tak bez ohledu na to, jestli dojde k nějaké dohodě mimo projednávání tohoto bodu.
Proto si myslím, že by stálo za to, abychom dnešní den projednali v prvním čtení i zákon o vodách a případně prodloužili termín jeho projednávání ve výborech na 90 dní. Myslím, že tomu nic nebrání. Ale chceme-li prakticky řešit situaci v nakládání s vodou, nevidím důvod, proč bychom neměli tento návrh zákona začít projednávat už ve výborech tak, abychom se mu co možná nejvíce věnovali, neboť problematika nakládání s vodou nás bude do budoucna trápit, troufnu si tvrdit, čím dál tím víc. Situace v oblasti, řeknu, množství vody v České republice je opravdu tristní, a že by se měla zlepšit, to nevypadá. Opak je spíš pravdou a my bychom na to měli nějakým způsobem reagovat a neodkládat řešení, která máme na stole. Děkuji vám za pozornost.***