(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 37. schůzi Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám. Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás odhlásím a prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Paní poslankyně Gajdůšková hlasuje s náhradní kartou číslo 18, pan poslanec Bartoš s náhradní kartou číslo osm.
Schůzi svolal předseda Poslanecké sněmovny podle § 51 odst. 4, našeho jednacího řádu, na základě žádosti 68 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána ve středu 23. října elektronickou poštou. Prosím o klid, protože se přesuneme k proceduře a budeme hlasovat. Takže já svolám kolegy do sálu. (Gong.)
A nyní přistoupíme k určení ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslankyni Kateřinu Valachovou a pana poslance Tomáše Vymazala ověřovateli této schůze. Má někdo jiný návrh? Pan poslanec Vymazal tu je, paní poslankyně v tuto chvíli ještě ne.
Takže pokud nemá nikdo jiný návrh, tak zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? (Poznámka z pléna.)
Tam vidím nějakou nespokojenost s hlasovacími zařízeními? Pan poslanec Bartoš. Nefunguje hlasovací zařízení. Pane poslanče, prosím informaci, jestli zpochybňujete hlasování, případně jestli mám přerušit schůzi. Tak já poprosím o chvilku strpení. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ivan Bartoš: Já jsem neměl doaktivovanou kartičku, jestli můžu zpochybnit hlasování. Tedy zpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Funguje tedy to hlasovací zařízení, nebo ne?
Poslanec Ivan Bartoš: Chtěl jsem hlasovat ano, ale nezpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Dobře děkuji, takže to bylo pro záznam. Budeme pokračovat. Konstatuji, že ověřovateli 37. schůze Poslanecké sněmovny jsme tedy (v hlasování číslo 1) určili poslankyni Kateřinu Valachovou a poslance Tomáše Vymazala.
Sděluji, že do zahájení této schůze požádali o omluvení své neúčasti tito poslanci a poslankyně: pan poslanec Běhounek z pracovních důvodů, pan poslanec Beitl ze zdravotních důvodů, pan poslanec Birke bez udání důvodu, pan poslanec Blaha Stanislav z osobních důvodů, pan poslanec Bojko z pracovních důvodů, paní poslankyně Červíčková z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Golasowská z pracovních důvodů, pan poslanec Hrnčíř z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Juránek ze zdravotních důvodů, pan poslanec Jurečka z pracovních důvodů, pan poslanec Kasal mezi 9.00 a 9.30 z pracovních důvodů, pan poslanec Kobza z pracovních důvodů, pan poslanec Tomáš Kohoutek ze zdravotních důvodů, pan poslanec Králíček z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Krutáková ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Langšádlová z osobních důvodů, paní poslankyně Majerová z pracovních důvodů, paní poslankyně Malá z rodinných důvodů, pan poslanec Martinů z pracovních důvodů, pan poslanec Mašek ze zdravotních důvodů, pan poslanec Okleštěk ze zdravotních důvodů, pan poslanec Zdeněk Ondráček z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Pávek z pracovních důvodů, pan poslanec Rais z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Richter z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Karel Schwarzenberg mezi 9.00 a 10.00 ze zdravotních důvodů, pan poslanec Stanjura z osobních důvodů, pan poslanec Vácha ze zdravotních důvodů, pan poslanec Venhoda mezi 10.30 a 12. hodinou z rodinných důvodů, pan poslanec Ventruba z osobních důvodů, pan poslanec Jan Volný ze zdravotních důvodů, pan poslanec Lubomír Volný z pracovních důvodů, pan poslanec Vyzula ze zdravotních důvodů, pan poslanec Zahradník z osobních důvodů a pan poslanec Žáček z důvodu zahraniční cesty.
Dále požádali o omluvení své nepřítomnosti tito členové vlády: pan premiér Babiš z osobních důvodů, pan ministr Kremlík z pracovních důvodů, pan ministr Plaga z pracovních důvodů a pan ministr Toman z pracovních důvodů.
Dále mi byly ještě doručeny tyto omluvy: Pan poslanec Holík se omlouvá z dnešního jednacího dne z důvodu zahraniční cesty a pan poslanec Kupka se omlouvá z dnešního jednacího dne z osobních důvodů. To byly omluvy.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 37. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšířit schválený pořad.
Nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu - znovu svolám kolegy (gong) - 37. schůze Poslanecké sněmovny, tak jak byl písemně předložen, pokud nemá nikdo nic jiného. Nevypadá to.
Takže zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro navržený pořad. Kdo je proti? Děkuji.
V hlasování číslo 2 této schůze bylo přihlášeno 143 poslanců a poslankyň, pro 142, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Než přistoupíme k projednávání jediného bodu tohoto pořadu, dovolte mi, abych vás informoval, že v 10.30 bude pokračovat 36. schůze Poslanecké sněmovny. V této souvislosti je nutná pětiminutová pauza mezi oběma schůzemi, a to z důvodu přepnutí hlasovacího zařízení. Takže v 10.25 bychom měli 37. schůzi přerušit.
A nyní tedy k pořadu schůze. Otevírám bod
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb.,
o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 490/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala paní ministryně práce a sociálních věcí, kterou mezi námi vítám, paní ministryně Jana Maláčová, a zpravodajka garančního výboru, což je výbor pro sociální politiku, paní poslankyně Jana Pastuchová. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 490/3, který byl doručen dne 27. září 2019. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 490/4.
Nyní se táži navrhovatelky, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Je tomu tak, prosím. (V sále je silný hluk.)
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, vážený pane přesedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, mám velkou radost, že jsme se konečně dostali k projednávání třetího čtení našeho návrhu na navýšení rodičovské na 300 tisíc korun. Víte, že před dvanácti lety odpovídala tříletá rodičovská měsíční minimální mzdě... (Ministryně žádá předsedajícího o zjednání klidu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Pardon, já se omlouvám a prosím sněmovnu o klid, abychom mohli pokračovat v klidu a projednat tento bod, jak náleží. Prosím pokračujte. (Takřka bez odezvy.) ***