Čtvrtek 11. července 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Fiala)

49.
Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2016
/sněmovní tisk 113/

Projednáváním tohoto bodu jsme se zabývali 20. června na 30. schůzi, kdy jsme přerušili všeobecnou rozpravu. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů, to už se stalo, zaujal pan poslanec Petr Dolínek, který je zpravodajem volebního výboru k tomuto sněmovnímu tisku. Usnesení výboru máme k dispozici jako sněmovní tisk 113/1.

Nyní budeme pokračovat v přerušené rozpravě. (Poznámka mpř. Okamury.) Ano, já jsem to zaznamenal, takže na řadě je nyní s přednostním právem místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, Česká televize utratí za rok víc, než kolik vydělá. A já to vezmu pěkně od lesa, jak se říká. Česká televize je veřejná instituce. To, že se chová jako utržená ze řetězu, je chyba těchto lidí - generálního ředitele Petra Dvořáka a kompletní sestavy Rady České televize, která má tuto stanici a její hospodaření kontrolovat. Česká televize je instituce, která hospodaří netransparentně, hospodaří špatně a má nevyvážené zpravodajství, které je politicky zmanipulované. Jsou to právě generální ředitel Petr Dvořák a Rada České televize, kteří mají šanci zamezit tomu netransparentnímu hospodaření, konkrétně jedné z největších zlodějin vyvádění peněz na výrobu obsahu. To je klasický model České televize, který předvádí.

Mám tady takový graf (ukazuje), kde je jasně vidět srovnání veřejnoprávních stanic v Evropě. A každého, kdo se na ten graf podívá, a týká se to odvysílaných pořadů podle typu výroby, tak jako první by ho mělo praštit do očí, hlavně zkušeného manažera, proč vlastně v počtu vyrobených hodin vede Polsko a hned za ním je Česko, a jak je možné, že například Německo je daleko za námi. Ono je to celkem jednoduché, přestože v privátním sektoru by to bylo z logiky věci divné.

Mám tady taky druhý graf (ukazuje) a tady je přesně vidět další záležitost, že zatímco takové Německo nebo Dánsko při výrobě pořadů spoléhá především na zakázkovou výrobu nebo nákup, tak právě Česká televize na tyto dvě položky zdaleka kašle. A nyní ta pointa, nyní ten důvod, proč to říkám, abych dal konkrétní příklad hospodaření a způsobu práce České televize. Zatímco totiž pořady, jak to dělá Německo, musíte nechat projít standardním výběrovým řízením, tak v případě vlastní tvorby nikoliv. A právě proto je to jedna z takových těch obezliček, kterou předvádí Česká televize, a netransparentností a takového podivného stylu ve srovnání například s Německem, s německou televizí, že Česká televize preferuje způsob výroby pořadů tak, aby nebyla ta výběrová řízení.

A já samozřejmě se tady musím zeptat, proč tato jednoduchá věc nedojde Radě České televize. Tak to, že z nějakého důvodu nedochází generálnímu řediteli České televize panu Dvořákovi, se ani nedivím. Samozřejmě teď je potřeba si tento bod, o kterém hovořím, zapamatovat, protože se dostanu záhy dál. Protože tento způsob hospodaření České televize, který je samozřejmě jiný, než je tomu v Německu, tak není ničím jiným než velkým deštníkem na podivné, chcete-li černé, zakázky.

Od doby, kdy do vedení České televize nastoupil Petr Dvořák, klesly úspory této stanice téměř o 2 miliardy korun. I přesto šéf veřejnoprávní televize pobírá k měsíčnímu platu, který činí 230 tisíc korun, každý rok ještě navíc milionové odměny. A víte, proč mu je ta Rada České televize dává? Protože říká, že tento v uvozovkách geniální manažer dokáže prý držet vyrovnaný rozpočet. Jasně. Jenomže jak víme, tak pro ten vyrovnaný rozpočet si dokáže vždy sáhnout do rezerv, které vytvořil Dvořákův předchůdce.

A tady bych se také krátce zastavil u toho, co je to Rada České televize, protože myslím, že občané a diváci - jim to není úplně jasné. Rada České televize je dozorový orgán, jehož členy volí tady Poslanecká sněmovna. Takže jsou to v podstatě nominanti tady politických parlamentních stran. A tady bych rád řekl, že SPD tam nemá ani jednoho zástupce. Takže ti zástupci, kteří jsou tam teď, jsou zástupci dosavadních mainstreamových stran, v podstatě všech kromě, doslova všech kromě SPD. Maximálně tam ještě nejsou Piráti, kteří jsou také noví. To znamená, kromě těchto stran jsou tam zastoupeny všechny ostatní strany, takže ony všechny ostatní strany mají máslo na hlavě a ony můžou za to, jakým způsobem funguje Česká televize. Ty strany jsou hnutí ANO, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL, zástupce má i KSČM a tak dále. Takže to jsou viníci, spoluviníci, spoluviníci současné situace v České televizi.

A co na tento stav říká předseda Rady České televize Jan Bednář? Tak to je člověk, který dlouhodobě odmítá mluvit, takže odmítá i rozhovory, na které je zván, aby vysvětlil tu situaci. To opět svědčí o skandální situaci kolem České televize. Ale podařilo se dohledat jeho odpověď pro Mladou frontu Dnes. Tam pronesl velmi zajímavou větu. Cituji: "Můj názor je, že nemá smysl, aby ve fondu televizních poplatků bylo zbytečně moc peněz." No tak to je velmi zajímavý názor. To znamená, podle jeho názoru je normální hospodařit ve ztrátě, doplňovat peníze z rezervního fondu. Mně to trošku připomíná Saddáma Husajna, když si z centrální banky jen tak bokem půjčil v přepočtu 18,5 miliardy korun zcela bez odpovědnosti a zcela bez nějakého postihu.

Ale pojďme se podívat ještě blíže na rezervy a na hospodaření. V předloňském roce si takhle půjčila Česká televize z fondu rezerv téměř 400 milionů korun. To znamená, když to řeknu jinými slovy, aby to bylo srozumitelné, Česká televize skončila ve ztrátě 400 milionů korun. A zatímco když v minusu skončí soukromý subjekt nebo kdokoli nebo já, tak si musíme půjčit například v bance, kde bych skončil někde v minusu, tak Česká televize ne. Prostě si ty peníze vezme bez dovolení od nás od všech.

A já říkám, že dokud Česká televize nezveřejní například také výši platů a odměn vedoucích zaměstnanců, tak nelze mluvit o transparentnosti. Já už léta vyzývám jak Václava Moravce, tak Noru Fridrichovou, tak redaktora Wollnera, to jsou ti, co ovládají pořad Reportéři ČT, 168 hodin a Newsroom, tak je vyzývám k tomu, aby zveřejnili své platy, protože občané nám píší, že kolují spekulace, že jejich platy jsou v řádu milionů korun ročně. A oni to odmítají. Takže oni žádají transparentnost na ostatních, ale oni sami, kteří jsou placeni z veřejných peněz, z koncesionářských poplatků, tak odmítají už několik let zveřejnit výši svých platů. To znamená, všichni občané vědí, kolik mají poslanci, kolik mají hejtmani, kolik mají starostové, kolik mají senátoři, každý si to může dohledat. Ale oni odmítají na opakované dotazy říct, kolik vlastně mají. To znamená, toto také svědčí o tom, že se tam dějí nějaké podivné čachry a nepravosti, protože proč by se poctivý člověk bál, když je z veřejných peněz placen, zveřejnit, kolik tedy inkasuje. Zatím se mluví o tom, že je to v řádu milionů korun ročně. Takže opravdu dokud budou zatajovat tito a další lidé, kolik inkasují z koncesionářských poplatků našich voličů, voličů SPD, tak to opravdu žádná transparentnost není. A my s tím nesouhlasíme.

Také víme, jak nám Česká televize a její Rada neustále vysvětluje, jak je ta stanice skvělá a úžasná, jak ji všichni prý obdivují, milují a nevím, co ještě... Ale zajímavé je se podívat na některá další čísla a tvrdá data. Zatímco v roce 2016 se podařilo České televizi získat z prodeje jejích pořadů více než 100 milionů korun, tak o rok později v roce 2017 už to bylo o 25 milionů méně. Co to znamená? Že o pořady České televize je rok od roku menší a menší zájem. Takže tolik asi ke kvalitě České televize. Takže ne že kvalita stoupá, naopak zájem o pořady České televize, co se týče nákupu jejích pořadů, naopak klesá.

Dále. Pokud se podíváme na to a pokud se občané ptají, proč vlastně Česká televize chce zvýšit koncesionářské poplatky, protože se tady pořád mluví o tom, že by se měly zvyšovat. Tady pořád slyšíme ve veřejném prostoru, slyšeli jsme to i v letošním roce. Takže tady je prostě diskuse o tom, že chtějí zvyšovat koncesionářské poplatky. Já už jsem to slyšel mnohokrát. Tak odpověď je prostá. Já to v uvozovkách chápu. Samozřejmě s tím zásadně nesouhlasím. Prostě jim to nevychází. A jak jsem říkal, fond televizních poplatků hubne a hubne, takže nápad je, kde jinde brát peníze než znova z našich kapes. Protože jak jsem již vysvětlil, je potřeba v uvozovkách vyrábět a vyrábět. A vyrábět a vyrábět tak, aby nebyla veřejná výběrová řízení a aby to pokud možno bylo spřízněným firmám a spřízněným dodavatelům. Ať mi to někdo vyvrátí, že to tak není! Protože všichni víme, a už to kolovalo mnohokrát a viděli jsme to i v televizi, ty začerněné smlouvy. Začerněné smlouvy s dodavateli. Takže to rozhodně transparentní není. Tak ať odčerní ty smlouvy! Ať je odčerní! Oni je nechtějí odčernit a zároveň tady vyrábí, vyrábí v uvozovkách, tak, aby to pokud možno neprocházelo transparentním výběrovým řízením. A nechtějí ani zveřejňovat platy. To znamená, to je současný stav České televize. Připomíná mi to staré české přísloví: Blbej, kdo dává, blbější, kdo nebere. Ale my na tento styl práce České televize v SPD rozhodně přistupovat nebudeme.

A nyní se podívejme na to, jak to v té České televizi standardně chodí. Česká televize sice věděla, že vloni bude mít na provoz méně peněz, ale to jim evidentně nevadí. Takže třeba oproti předloňskému roku si tam zvedli platy o 9 %. Ano, v České televizi si zvedli platy, oproti předloňskému roku si loni zvedli platy o 9 %. A vlastně, proč tohleto nekomunikují? Proč tohleto neříkají divákům? Proč toto není hlavní zpráva v Událostech České televize. Já myslím, že to je zrovna zpráva, která by zajímala koncesionáře České televize a diváky. Já myslím, že je to přímo na titulní zprávu! Že na tu hlavní zprávu, kterou by měli dát v 19 hodin, a ještě ji rozebrat v Událostech, komentářích a u Václava Moravce a v pořadu Newsroom a v pořadu 168 hodin a v pořadu Reportéři ČT. A najednou se jim to nehodí! Proč občané vůbec nevědí, jakým způsobem si v České televizi astronomickým způsobem zvedají platy, přestože je tam netransparentnost. A jak vidíme, dokonce i zájem o pořady je nižší. A zcela prokazatelně.

A podívejme se na to trošku blíže, kam tedy jdou ty koncesionářské poplatky vzhledem k platům. Versus platy. Na koncesionářských poplatcích vybere tato stanice zhruba 5,5 mld. korun ročně. A z nich jde více než 2 mld. korun na platy. Já myslím, že to veřejnost taky neví. Je to, skoro 40 % všech koncesionářských poplatků mizí na platy v České televizi. A oni si ještě zvýší o 9 % a ještě to nekomunikují, ještě to neříkají občanům České republiky. Tak se taky podívejme, kolik tam pracuje lidí. Ano, v České televizi pracuje téměř 3 000 lidí. No ano, já myslím, že je to šokující číslo, ale slyšíte dobře. Tam opravdu pracují 3 000 lidí, a když se to porovná např. s televizí Nova, která má vyšší sledovanost, a s dalšími televizemi, které mají třeba menší sledovanost, ale v přepočtu na koláč sledovanosti mají násobně, mnohonásobně méně zaměstnanců, tak je to opravdu šílené číslo. Je to šílené, ale nejšílenější je, že to musejí platit občané České republiky instituci, která se zcela vymyká kontrole a je netransparentní.

A pokud se občané chtějí ještě více naštvat nebo opravdu se naštvat, tak ve výroční zprávě za rok 2017 si můžeme přečíst, že sice náklady stoupají, protože si přidali platy například, mimo jiné, ale počet vyrobených hodin na jednoho zaměstnance od roku 2014 trvale klesá. To znamená, náklady stoupají, ale počet vyrobených hodin klesá. Tak to musím říci, že tedy pan generální ředitel Dvořák, pan Wollner, Fridrichová, Moravec jsou opravdu v uvozovkách kabrňáci. Vysávat čím dál více do svých kapes, ale zároveň vyrábět čím dál méně hodin, vyrobených hodin na jednoho zaměstnance v přepočtu. A tohle tady chtějí někteří poslanci tolerovat! To přeci není možné, platit jako ovce koncesionářské poplatky a zároveň tolerovat takto závažná fakta, o kterých tady hovoříme.

Samozřejmě, v České televizi je postaráno, aby v uvozovkách naši miláčci ze zpravodajství neměli strach. Takže se podíváme, jak to je u nich s těmi financemi, kolik dostává zpravodajství. Jen v loňském roce tam z našich peněz šlo více než 348 mil. korun, což je zároveň více peněz než v předloňském roce. To znamená, Česká televize raději oseká takové věci, jako je dramatická tvorba, sport anebo tvorba pro děti, ale to poslední, co by generální ředitel Petr Dvořák potřeboval, je vzpoura a problémy ve zpravodajství. Takže přesně podle principu římských císařů tam raději pošle nějaké peníze, ať je klid. Jenomže tato metoda těm římským císařům, jak víme, dlouhodobě nevycházela. Každopádně ten rozpočet pro letošní rok 2019, protože i u něj se několika větami zastavím, je v uvozovkách zábavný, ale spíše řekl bych negativně zábavný, pochopitelně i z dalšího pohledu. Zpravodajství a dokument si totiž polepší nejvíc. Takže se již nyní můžeme těšit na sadu těch správných dokumentů, které nám vysvětlí, jak je multikulti svět prima. Že polovina Afriky má samozřejmě plné právo přijít okupovat Evropu, ale Izraelci podobná práva již vůči Palestincům nemají. Že je prima, že se Afrika může stěhovat do Evropy, ale Evropa do Afriky nesmí, protože je to vměšování do cizích zájmů. A tak bych mohl pokračovat. No, mají to promyšlené opravdu velmi dobře s tím financováním, s tím hospodařením.

A víte, proč dá Česká televize taky méně peněz na sport? To je také důležitá oblast, kde celá řada našich občanů ráda sledovala sport. A proč se třeba nevysílá fotbalová liga na veřejnoprávní České televizi? Řada občanů se na to ptá. No protože podle České televize to prý lidé nechtějí. Podle České televize prý lidé nechtějí, aby se na veřejnoprávní televizi vysílala naše fotbalová liga. No oni totiž prý chtějí ti naši občané, diváci, spíše akce ze zahraničí. Ale to má určitý háček, který bývá zákulisně velmi kritizován, a nemáme pro to pochopitelně důkazy. Protože když kupujete práva na českou ligu, tak se samozřejmě domlouváte na malém českém písečku přímo. Ale v případě, že kupujete velké sportovní akce ze zahraničí, tak je kupujete výhodně přes různé zprostředkovatele. A ti pochopitelně umějí nabídnout různé provize. O tom se spekuluje, že za tím může být korupce. Proč českou ligu, kterou si tak zvykli diváci sledovat na České televizi, tak najednou prý to lidé nechtějí. Proto prý na České televizi není. A o zahraniční sportovní akce prý zájem je. Takže to je taky otázka, proč, jak, a je potřeba, aby Česká televize tyto spekulace jasně vyvrátila, aby se k nim vyjádřila. Protože to jsou dotazy od občanů, občané nad tím přemýšlejí, občané se nás na to ptají.

Podívejme se taky na stravování v České televizi. Nechci kritizovat, že se někdo má stravovat nebo ne, takže budu jenom u holého čísla. Jenom aby občané věděli, abyste měli přehled, kolik to stojí z těch koncesionářských poplatků. Takže za stravování utratí Česká televize z našich poplatků skoro 65 milionů korun. Takže to jenom bych doplnil. Až bude Česká televize tady kritizovat stravování někoho jiného, kohokoliv, tak abychom věděli, kolik to stojí vlastně v té České televizi. Šedesát pět milionů korun.

Teď bych pokročil trošku zase k dalšímu bodu, co se týká České televize. Myslím, že z toho, co jsem tady vysvětlil, tak už jenom jeden z těch bodů by stačil k tomu, aby, kdyby se nejednalo o České televizi, tak jsem přesvědčen, že většina poslanců tady by takový návrh zákona nebo jakoukoli zprávu okamžitě zamítala. Protože prostě není možné tady hospodařit s miliardami takovýmto netransparentním způsobem. Proto jsem to tady trošku déle rozebral, abychom si uvědomili tu celou řadu těch otazníků, celou řadu otazníků, kterou je potřeba vyjasnit. Je to prostě instituce, která je schopna pojmout tolik peněz, kolik do ní nasypeme. Je jí to totiž úplně jedno.

Ale teď se také zastavme na chvilku u toho, co předvádějí zaměstnanci. Veřejnoprávní televize a její zpravodajství má být nezávislé. Ostatně právě o tom stále dokola melou. Jenomže pak se podíváte na profily některých lidí na sociálních sítích, tím mám na mysli těch hlavních, nejvlivnějších redaktorů České televize, a nestačíme se divit. Tedy především tomu, jak se jasně politicky profilují nebo projevují. O tom, jaké mají názory, který způsob myšlení je jim blízký, není z jejich veřejných vyjádření pochyb. A mě by fakt zajímalo, jak někdo může v soukromém životě nadávat na jednu skupinu občanů či politiků a pak přijít do práce a držet si odstup. To přece není možné. A to říkám, i kdybych neměl hlubokou znalost, celkem dlouholetou znalost těch daných mnoha redaktorů a mnoha lidí z České televize, protože sám v médiích vystupuji téměř dvacet let, i v České televizi, takže znám mnoho lidí velice blízko a mám s mnoha lidmi i přátelský vztah. Ano, ale jsou to ti, co se tam chovají slušně, a jsou to ti, kteří tam dodržují zákon a kteří to berou skutečně jako veřejnou službu. A těch je taky v České televizi celá řada. To chci zdůraznit. Je jich celá řada v České televizi. Ale bohužel to nejsou ti, co to řídí a co jsou ti nejvlivnější.

Takže by mě fakt zajímalo, jak je možné, že vedení České televize je připravené tolerovat takové statusy jako třeba na Twitteru Marek Wollner 14. 11. 2018, dohledejte si, Nora Fridrichová 6. 11. s fotkou textu Zimoly, ten byl z ČSSD, nebo je z ČSSD, a pak pod to dejte ještě jeho status z 13. 12., Nora Fridrichová 1. 10. s fotografií, Luboš Rosí 12. 9., Jakub Železný 15. 3. a tak dále. A tak bych mohl pokračovat dál a dál.

Zkrátka to, na to chci upozornit, je fakt, že je prostě evidentní, že Česká televize drží jeden názor, jeden názorový proud úplně bez ohledu na to, co si myslí ta druhá, třetí nebo čtvrtá část republiky. A to mi přijde skutečně velmi negativní, protože kdo jiný než instituce veřejné služby by měl zastupovat zájmy a názory všech koncesionářů. A jenom nás, v SPD, volilo více než půl milionů občanů České republiky, kteří nuceně platí koncesionářské poplatky, a například mě osobně již Václav Moravec čtyři roky nepozval do Otázek Václava Moravce. To znamená, ne, že mě pozval a já jsem odmítl - on mě nepozval. On mě ani nepozval. Znova říkám, ne proto, že mě pozval a já jsem odmítl, on mě ani nepozval. Ten pořad mě ani nepozval, aby koncesionáři, voliči SPD, nemohli slyšet názor předsedy SPD, zatímco tam jiní předsedové stran jsou zváni. A to je stav České televize, že nechtějí zviditelňovat názory SPD, nechtějí, aby předseda SPD by byl vidět. Ale jako mně to připadá hlavně skandální z toho pohledu, že si ho platí naši koncesionáři, minimálně v tom poměru našeho volebního výsledku, a přesto nepozve předsedu SPD do pořadu. Takže to já jenom tak poznamenávám.

My samozřejmě pracujeme v rámci podvodníků, v rámci těch podvodníků v České televizi, těch jejich podvodných, těch politických podvodníků, tak my si pracujeme prostě jiným stylem, snažíme se reprodukovat nebo snažíme se sdělovat občanům naše návrhy zákonů a náš program jinými komunikačními kanály, ale je to opravdu se zdviženým prstem, že takovýmto způsobem se manipuluje vysílání České televize. Čtyři roky mě nepozval. Nepozval mě do pořadu. To je prostě normálně zprivatizovaný pořad. Stejně jako Reportéři ČT, 168. Oni prostě si to ti vedoucí redaktoři zprivatizovali za veřejné peníze. Zcela protizákonně, protože zákon dává jasné mantinely a říká, že má být vysílání vyvážené.

Je tedy na čase, abychom se my jako poslanci, my jako SPD, už jsme se na to podívali, tak, aby - chtěl jsem vás požádat, abychom se všichni podívali hlouběji na hospodaření a styl práce České televize, protože pokud budete vy jako poslanci v klidu, že Česká televize s téměř sedmimiliardovým rozpočtem hospodaří se čtyřistamilionovým schodkem, tak mě to tedy v klidu a nás v SPD to tedy v klidu nenechává. A nejsem v klidu už i proto, že na jednu stranu nás tady zpravodajství České televize školí a říká nám, co si máme myslet, ale na stranu druhou zcela uniká pozornosti ten zasmrádlej moloch, kterým Česká televize v současnosti je. Takže umíte si samozřejmě představit - tady se obrátím na poslance hnutí ANO - jak by například Andreje Babiše grilovali za jakoukoliv nezveřejněnou nebo začerněnou smlouvu redaktoři Wollner, Fridrichová anebo Moravec? A teď se podívejte, když oni dělají to samé, tak jim to má projít? Dokdy chceme čekat? Tady jde o to, abychom zlepšili, zlepšili veřejnou službu. O nic jiného nejde. Abychom zlepšili veřejnou službu a abychom dohlédli a vytvořili tlak na dodržování platného zákona, nic víc, který jasně mluví o vyváženosti. Nic víc. Jo? Pouze dodržování zákona. A zatímco v současné době oni v České televizi mají začerněné smlouvy.

Česká televize podle názoru hnutí SPD, protože ta situace je podle našeho názoru zcela neudržitelná, a jak vidíme, k žádné pozitivní změně to rozhodně nespěje, tak si myslím, že by měla být transformována na státní příspěvkovou organizaci. Krátce řečeno, že bychom měli zrušit koncesionářské poplatky, a to i v případě Českého rozhlasu, a že by měla být Česká televize financována ze státního rozpočtu. Už proto, a další číslo, protože jsme tady u zprávy o hospodaření České televize, víte, kolik stojí výběr koncesionářských poplatků Českou televizi? Stojí 130 milionů korun. Takže už pro to, že bychom ušetřili 130 milionů korun na výběr koncesionářských poplatků, které by mohly být použity na něco smysluplnějšího.

A k těm, co říkají, že náš návrh na to, aby došlo k transformaci České televize na státní příspěvkovou organizaci, že to je ohrožení demokracie nebo podobně - takže školy jsou také ohrožení demokracie? Nebo policie je taky ohrožení demokracie? No to snad ne. A navíc, mám konkrétní příklad. Finsko nebo Holandsko také financují své televize veřejné služby ze státního rozpočtu a žádné ohrožení demokracie a svobody se tam neděje. Takže jestli se tady někdo chystal říkat, že návrh SPD ohrožuje demokracii, tak by to bylo velice hloupé. No, já jsem to tady možná ani neměl říkat, aby potom takoví hlupáci, protože jsem to zaslechl z některých řad takzvaných sluníčkářských politiků, tak potom bychom mohli říct argument třeba Finskem, Holandskem a dalšími zeměmi, protože oni vždycky něco plácnou a nemají příklady z demokratického zahraničí, z vyspělých zemí, kde to normálně takhle funguje. Takže samozřejmě například Finsko a Holandsko, jak jsem říkal, financuje své televize veřejné služby ze státního rozpočtu a žádné ohrožení demokracie a svobody se tam prostě neděje. Takže tenhle argument těch sluníčkářských politiků je prostě levej jak šavle.

Část poslanců se domnívá, že tím, že České televizi vyhovíte, že ji nebudete - v uvozovkách - zlobit, že se vám dostane vlídnějšího zacházení. Ale to je krutý omyl. Já vystupuji v České televizi i v dalších médiích již dvacet let, ale takhle to opravdu nefunguje. Ten, kdo doufá, že se s ním bude někdo donekonečna kamarádit, protože si jakoby tam bude někoho udržovat, tak doufáte marně. Změní se to za vteřinu. Za vteřinu, jenom když někomu něco přelítne přes nos, a ani o tom nebudete vědět. Proto říkám od začátku, než takovéto zákulisní praktiky a machinace, které tady probíhají, tak pojďme nastavit v souladu se zákonem tak, aby Česká televize fungovala transparentně a pro všechny koncesionáře, pro občany v České republice. A pak se nebudeme muset tady takovýmto způsobem dlouho dohadovat.

Když to tedy shrnu, tak hnutí SPD programově a dlouhodobě považuje hospodaření České televize za věc, kterou je třeba řešit. Česká televize je v pozici, kdy si může fakticky vybírat vlastní daně v podobě televizních poplatků, a zároveň je zde omezena možnost státu výrazně kontrolovat její hospodaření. Neexistují podle našeho názoru skutečně účinné mechanismy kontroly hospodaření České televize.

Zpráva, která byla předložena, konstatuje jasný trend úbytku finančních rezerv České televize. Rezerv, které jsou tvořeny z poplatků od občanů. Pokud to maximálně zjednoduším, tak hospodaření České televize spěje ke dvěma koncům. Buď budou žádat navýšení televizních poplatků, nebo státní dotaci. Taková tendence ve vývoji České televize je pro SPD nepřijatelná. Proto náš poslanecký klub SPD nepodpoří a bude proti zprávám o hospodaření České televize. A já věřím, že i poslanci ostatních klubů vezmou v úvahu jednoduchý závěr, který jsem zde uvedl. Opakuji, že Česká televize svým hospodařením směřuje ke zvýšení televizních poplatků nebo k žádosti o státní dotaci. Tento závěr je dán podle našeho názoru tím, že nefungují kontrolní mechanismy. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí paní poslankyně Válková, která se ještě vyjádří k záznamu hlasování u minulého bodu, protože k tomu dosud neměla příležitost, a pak budou následovat faktické poznámky.

 

Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Je mi to nepříjemné, ale já jsem ke svému velmi nemilému překvapení zjistila, přestože se mně to normálně nestává, že jsem samozřejmě stiskla, samozřejmě proto, že mám v tomhle úplně jasný názor, tlačítko ano, když se hlasovalo o Protokolu o přístupu Severní Makedonie k Severoatlantické smlouvě, a jako jediná na sjetině mám ne za ANO a je nás tady hrozně málo. Takže děkuji panu poslanci Bžochovi, že mě na to upozornil a že to můžu takto opravit. Samozřejmě za mě ano, ale nebudu tak důležité hlasování zpochybňovat jenom kvůli tomu, že mně nefungovalo tlačítko. Protože já jsem si jistá, že jsem to ano stiskla. (Poslankyně Černochová stojí kousek od řečniště a mimo mikrofon napovídá.) Tak dobře, děkuji kolegyni. Já jsem stiskla ano samozřejmě, ale bohužel na sjetině mám ne. Ještě jednou. Protokol o přístupu Severní Makedonie k Severoatlantické smlouvě. Samozřejmě že já jsem pro tento protokol a stiskla jsem ano (Poslankyně Černochová k poslankyni Válkové mimo mikrofon: Ohledně zamítnutí.) O zamítnutí jsem stiskla ne. (Šum v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak moment, abychom se v tom vyznali. Takže paní poslankyně, já vás poprosím, jestli byste shrnula jednoduše, co zpochybňujete nebo nezpochybňujete.

 

Poslankyně Helena Válková: Prosím vás, tak ještě jednou. Mě napadlo, že bych tady měla hovořit o tom, že jsem hlasovala ne pro zamítnutí. Ale potom bylo přikázání výboru k projednání a tam jsem hlasovala opačně, než jsem chtěla hlasovat, čili tam jsem hlasovala ne, ale měla jsem hlasovat ano. Nezpochybňuji hlasování, jsem pro ten protokol, pro jeho ratifikaci, jsem pro to, aby to projednal zahraniční výbor, ale ve sjetině mám vyjádřenou opačnou volbu, než jsem učinila. Děkuji a děkuji za pomoc technickou.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře, nezpochybňujete hlasování, pochopili jsme to.

Takže teď přečtu dvě omluvy. Pan poslanec Marek Výborný se omlouvá z pracovních důvodů v čase od 12 do 13 hodin a pan poslanec Jan Schiller se omlouvá mezi 13. a 19. hodinou z důvodu návštěvy u lékaře.

Teď máme celou řadu faktických poznámek, kterou podle všeho strhlo moje vystoupení. Takže pan poslanec Tomáš Martínek, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Děkuji za slovo, musím reagovat. Bylo by asi fajn, kdybychom tyhle diskuse vedli spíše na volebním výboru, kam může přijít každý poslanec, může se tam každý poslanec vyjádřit, nejenom členové, a je tam navíc Česká televize nebo Rada České televize, která může reagovat na ty zavádějící informace, které zde padají. Tady to je o nás bez nás, tady to trošku není tak fér, jak by to mělo být. Ale OK. Jedeme.

Možná bych fakticky reagoval na pár věcí, které padly u pana Okamury. ČT nesmí tvořit rezervy a v souladu s doporučením Ministerstva kultury, v souladu s dlouhodobými plány používá peníze z fondu na investice do infrastruktury a na druhou vlnu digitalizace.

Jinak k fotbalu. ČT vysílá každý týden jeden zápas kola České fotbalové ligy, majitel práv nedovolil více.

K tomu stravnému 65 milionů, 3 tisíce zaměstnanců, to vychází na méně než 60 korun na den na zaměstnance.

Jinak k tomu Finsku. Finsko nefinancuje ze státního rozpočtu svoji televizi. Peníze protékají formou daně do fondů, ale vláda nemůže určovat rozpočet televize.

Děkuji. (Potlesk poslanců Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máme tady ještě žádost pana poslance Holíka. Mám tady sice faktické, ale protože se to týká hlasování, tak prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Holík: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem se taky přechytl, sypu si popel na hlavu. Hlasoval jsem pro zamítnutí, bohužel jsem to zmáčkl vedle. Nezpochybňuji hlasování a promiňte mi to.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak pro stenozáznam. Nyní faktické poznámky v pořadí paní poslankyně Němcová, pan poslanec Valenta, pan poslanec Jaroslav Holík a Radim Fiala. Tak paní poslankyně, prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Ve vymezeném čase budu reagovat pouze na dvě věci, které se mi v projevu pana místopředsedy Okamury zdály obzvlášť nefér.

Pokud jde o platy zaměstnanců České televize. Plat generálního ředitele České televize je veřejnou informací, stejně tak rozhoduje Rada České televize o výši ročního bonusu generálního ředitele. Česká televize musí ve věci zveřejňování platů všech ostatních svých zaměstnanců dbát principu zákona o ochraně osobních údajů. Veřejný zájem je v této věci v konfliktu se zájmem soukromým a obecně lze konstatovat, vyžádala jsem si tuto informaci, že platy moderátorů hlavních publicistických a zpravodajských pořadů v České televizi jsou výrazně nižší než platy v komerčních televizích a pohybují se kolem dvojnásobku průměrné mzdy České televize.

Pokud jde o sport, mám tu čest oznámit, že sportovní práva jsou problémem všech lokálních vysílatelů, jejich ceny celosvětově stoupají. Přesto Česká televize nabízí tyto přenosy za nejnižší poplatek v Evropě a má již zajištěná dnes např. vysílací práva na olympijské hry Tokio 2020, zápasy české fotbalové reprezentace, mistrovství světa ve fotbale 2022, Euro 2020, finále ligy mistrů, superfinále UEFA, mistrovství světa v hokeji do roku 2023, vybrané zápasy nejvyšší tuzemské fotbalové a naprostou většinu hokejové ligy, mistrovství světa i mistrovství Evropy v atletice do roku 2023, světový pohár i mistrovství světa v biatlonu apod. Myslím, že tohle by tady mělo zaznít.

K dalšímu příspěvku se přihlásím až v řádném čase, toto byly pouze faktické poznámky na naprosto zavádějící informace, které zde přednesl místopředseda Sněmovny Tomio Okamura.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak další faktická poznámka, pan poslanec Jiří Valenta, prosím. A připraví se pan poslanec Rakušan. Pardon. Po panu poslanci Valentovi Radim Fiala a potom pan poslanec Rakušan.

 

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, krátká reakce na vás. Máte do jisté míry, resp. do významné míry pravdu a zopakoval jste ve svém projevu i mnoho mých výhrad k České televizi, ale přece jen ten pláč nad tím, že SPD nemá v Radě České televize svého zástupce, není podle mého názoru až tak namístě. Možná byste mohl vědět, že členy Rady České televize se stávají kandidáti, kteří jsou navrhováni různými neziskovými a regionálními organizacemi. Ti jsou nejprve hodnoceni předvolební komisí, která provede jejich užší výběr. V tomto kroku záleží na jejich povahových vlastnostech a vystoupeních jednotlivých kandidátů a jejich schopnosti přesvědčit o své kompetenci. V užším výběru je zpravidla třikrát tolik kandidátů, než je volených míst do rady. Tento užší výběr je potom předložen Sněmovně k tajnému hlasování, které umožňuje poslancům - a teď pro vás - aby hlasovali nezávisle na stranickém rozhodování. A že vaši nominanti podporu nemají, za to si můžete sami. A tak faktickou nečinnost Rady České televize, což je věc, se kterou s vámi plně souhlasím, nemůžete jednoduše házet na politické strany, které tam takzvaně své zástupce mají. Ony totiž tam mají jenom své preferenty. To znamená, že např. ani naše takzvaná zástupkyně v radě Ivana Levá tam přece nebyla zvolena za komunistickou stranu, ale za odbory.

Myslím, že je dobře, že v Radě České televize jsou zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy, tedy nejen proudy politické, i když i ty jsou samozřejmě důležité a musí tam být zastoupeny. Ale znovu opakuji, svoji dobře honorovanou činnost - pro zajímavost, předseda Rady České televize bere přes 50 tisíc korun měsíčně - si rada musí skutečně plnit, což se podle mého názoru skutečně neděje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak děkuji. A nyní na faktickou poznámku Radim Fiala a připraví se pan poslanec Vít Rakušan. Prosím.

 

Poslanec Radim Fiala: Vážené poslankyně, vážení poslanci, já chci reagovat na pana kolegu od Pirátů, který zde hovořil - já se omlouvám, nepamatuji si jméno. Ale vy jste řekl, že je nefér, že se tady o tom bavíme. Vždyť to je přece zákon, že se tady o tom musíme bavit. Že bychom se o tom měli bavit jenom na volebním výboru. No tak nezlobte se na mě, ale jestliže volební výbor schválil všechny tady ty zprávy a my k tomu máme spoustu výhrad, spoustu výhrad, které se teprve budou týkat dalších zpráv, které - nevím, jestli se k nim dneska dostaneme, a já bych si to moc přál, abychom se k nim dostali, jsou to zprávy o hospodaření, tak já si myslím, že je naprosto férové, a hlavně vy, pánové z tzv. demokratického bloku, demokratické, abychom se tady o tom bavili přece, ne? Vždyť to přece je, to je přece nejvíc fér. Díky.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A další s faktickou poznámkou pan poslanec Vít Rakušan. (Hlásí se posl. Martínek.) No tak v tom případě mám ještě faktickou tady. Takže pan poslanec Martínek. Pane poslanče Martínku, jste přihlášen na faktickou poznámku, a pak s přednostním právem tedy Vít Rakušan.

 

Poslanec Tomáš Martínek: Já možná zopakuji to, co jsem říkal, protože asi nebylo rozumět. Na volební výbor může zajít každý poslanec. A jde mi především o to, že tady se teď děje o nás bez nás. Tady nejsou zástupci České televize, nejsou zástupci Rady, kteří by mohli reagovat na ty vaše lži, které tady říkáte v těch projevech. Bohužel. Tam jsme si to mohli vyříkat odborně. Mohli jsme to vyřešit doopravdy. Mohlo to pomoci k něčemu do budoucna. Jako samozřejmě můžeme se o tom bavit i tady, ale správně. Pokud má dojít k nějakému řešení, tak tam mají být zástupci, kteří mohou fakticky reagovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní tedy s přednostním právem pan poslanec Vít Rakušan a připraví se paní poslankyně Tereza Hyťhová. Prosím.

 

Poslanec Vít Rakušan: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych rád tu debatu právě k těm faktům vrátil. Po tom, co tady zaznělo mnoho pocitů a dojmů z práce České televize, vrátil bych to k meritu věci, kde my projednáváme hospodaření České televize, a rád bych se podíval na nějaká čísla, konfrontoval bych je i s tím, co tady bylo před chvílí řečeno.

Na konci roku 2015 bylo na účtech České televize 1,4 mld. korun. Již současné vedení České televize rozhodlo, že tyto prostředky bude investovat především do obnovy infrastruktury a budoucnosti České televize jako takové. Těch 1,4 mld. bylo v letech 2012 až 2017 investováno do následujících projektů:

výstavba nové budovy televizního studia v Brně a její vybavení, což stálo 470 mil. korun;

nová digitální technologie pro výrobu zpravodajství - 218 mil. korun;

výměna technologií, světel ve studijních komplexech v Praze a Ostravě - původně tyto technologie byly ze 70. let a volaly po výměně, stálo to 110 mil. korun;

obměna infrastruktury, což se týká vody, topení, chlazení, která rovněž pocházela ze 70. let a byla na hraně životnosti, to stálo 265 mil. korun;

obměna technologie kvůli přechodu na výrobu v režimu HD stála 270 mil. korun.

I přes tyto investice dosahovala výše volných finančních prostředků na konci roku 2017 celkem 2,24 mld. korun. Dlouhodobý nehmotný majetek se v pořizovacích cenách zvýšil mezi roky 2011 až 2016 z 2,5 na 3,4 mld. a dlouhodobý hmotný majetek se zvýšil 8,7 na 9,2 mld.

Je potřeba ještě dodat jednu věc, která tady v té diskusi zapadla. Česká televize nesmí podle vyhlášky č. 504/2002 Sb., zákona o České televizi, tvořit rezervní fondy. Volné finanční prostředky nashromáždila záměrně v letech 2008 až 2011, kdy došlo k navýšení televizního poplatku na současných 135 korun a zároveň ještě nebyla omezena reklama, tedy komerční výnosy České televize dosahovaly 1,48 mld. korun ročně, a to za účelem jejich využití v následujících letech.

Dovolte mi říct ještě jednu poznámku, která tady také od předřečníků nepadla. Vždyť k využití volných finančních prostředků vyzvalo Českou televizi v roce 2016 Ministerstvo kultury. A to konstatovalo, že tyto rezervy by neměly přesahovat 10 % ročních výdajů televize, to znamená 650 až 700 mil. korun. Prosím, držme se v této debatě faktů, nezkreslujme je a držme se i znalostí zákonů a vyhlášek, které se České televize týkají.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. To byl pan poslanec Vít Rakušan. A nyní tedy vystoupí... Zase mi naskočila jedna faktická poznámka. Jestli tedy pan poslanec Patrik Nacher. Prosím. Už jsem chtěl vyvolat paní poslankyni Terezu Hyťhovou, ale... Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Patrik Nacher: Dámy a pánové, pěkné odpoledne. No, já jsem se teď trochu ztratil v překladu, protože my jsme teď ve výroční zprávě o činnosti České televize a ne o hospodaření. Já už jsem chtěl reagovat na ten prvotní projev. To máme hned potom. Já jsem toho zpravodaj, těším se na tu rozsáhlou debatu. Ale teď jsme úplně někde jinde a najednou tady létají čísla sem a tam. Tak já nevím, jestli se má na to reagovat, nebo ne. Nebo to nějak sloučíme, nebo... Já už jsem o tom mluvil minule. Tak se pojďme nějak jako domluvit. Ale teď je tady v tom zmatek. Tady létají čísla. A přitom tady pan zpravodaj má z toho oči sloup, protože se bavíme o činnosti, nikoliv o hospodaření.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní bych tedy požádal o vystoupení... Tak ještě jedna faktická, pan poslanec Vlastimil Válek. Takže paní poslankyně Hyťhová ještě chvilku počká. Pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Já děkuji, pane předsedající. Puzení je strašná věc. Já jsem vás všechny chtěl poprosit, prosím, chovejme se jako redaktoři České televize. Velmi vás o to prosím. Chovejme se jako profesionálové ve svých pracích. Všichni lékaři to děláme, byť v soukromém životě některé skupiny našich pacientů - mohou to být vězni, mohou to být pedofilové, mohou to být jiné skupiny - nemáme rádi a kritizujeme je. Uvědomme si, že ve svých profesích a pracích jsme profesionálové, a oddělme svoji profesionální práci od svých soukromých názorů. Pokud to dokážeme jako redaktoři České televize, můžeme být hrdí.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Nyní požádám o vystoupení paní poslankyni Terezu Hyťhovou. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Vážená vládo, vážení poslanci, vážené poslankyně, na dnešním jednání Poslanecké sněmovny jsou body výroční zprávy o hospodaření a také činnosti České televize za rok 2016 a 2017. Samozřejmě jsem si všechny tyto zprávy důkladně pročetla. Dlouhodobě jsem s prací naší veřejnoprávní televize opravdu velmi znepokojena. (Hluk v sále.) Mohla bych poprosit...

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano. Tak já bych vás požádal o klid, aby se paní poslankyně mohla v klidu vyjádřit. Prosím o klid.

 

Poslankyně Tereza Hyťhová: Dlouhodobě jsem s naší prací jediné veřejnoprávní televize opravdu velmi znepokojena. Peníze, které my občané, daňoví poplatníci, platíme, což je 135 korun měsíčně, je částka, za kterou bych předpokládala seriózní a objektivní informace pro všechny naše občany, jelikož je tato televize opravdu jediná, kde se platí koncesionářský poplatek. Bohužel, tato realita je naprosto odlišná. V loňském roce se na školském výboru, jehož jsem členem, řešil bod, který se zabýval dětským kanálem Déčko. Školský výbor se opravdu velmi kriticky postavil k pořadu Zprávičky na tomto dětském kanálu České televize. Školský výbor většinově přijal usnesení, které obsahovalo, že veřejnoprávní dětský program čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže včetně dětí v předškolním věku. (Smích zprava.)

Pro toto usnesení jsem jako zástupce SPD samozřejmě také hlasovala. Pan generální ředitel České televize Petr Dvořák se přesto, že byl pozván, jednání nezúčastnil, a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulací, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. To, že pan ředitel nepřišel a neposlal za sebe ani žádného zástupce, je podle mého názoru opravdu velmi neseriózní a doslova katastrofální chování ředitele jediné české veřejnoprávní televize. Přijde mi naopak velmi úsměvné, že pan ředitel argumentoval tím, že se chce vyhnout spekulacím o zpolitizování kanálu. Podle mě ale Česká televize již dávno zpolitizovaná je. A to, že se politika České televize prezentuje v pořadech pro děti, je opravdu skandální.

My za SPD budeme hlasovat proti těmto výročním zprávám České televize, protože prosazujeme, aby televize placená našimi občany poskytovala objektivní informace. Jako učitelka se musím velmi razantně ohradit proti politice České televize v pořadech, které jsou určeny pro děti.

A poprosila bych příště sněmovnu, aby zachovala klid a nesmála se, když tady řečník mluví. Je to opravdu neslušné. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: To byla paní poslankyně Tereza Hyťhová. A nyní tady mám jednu žádost o faktickou poznámku a je to předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Než dorazí, tak přečtu tři omluvy, takže můžete jít pomalým krokem. Pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch od 12.30 do 13 hodin z důvodu neodkladných pracovních záležitostí. Dále ministr vnitra Jan Hamáček od 16.45 dnes do konce jednacího dne z pracovních důvodů. A pan poslanec Jiří Kobza mezi 14. a 21. hodinou dnes z důvodu jednání ve volebním kraji.

Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych se chtěl připojit k apelu pana poslance Nachera. Já jsem se nesmál, paní poslankyně prostřednictvím pana místopředsedy, já jsem jenom zdvihl obočí. Přečtěme si název bodu - Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2016. Vy jste mluvila o pořadu, o kterém máme debatovat, až tady bude Výroční zpráva o činnosti v roce 2018. Takže jste o dva roky vedle. O dva roky vedle. Jak souvisí to, co jste řekla, s tím materiálem, který jste tak podrobně načetla? Jsem si skoro jistý, že v tom materiálu není vůbec nic o to. Logicky, když je to za rok 2016 a vy mluvíte o pořadu z roku 2018. Ale nechme si debatu o tom pořadu, říkám, k roku 2018.

Já jsem samozřejmě příznivcem rozpravy na plénu. Já jsem určitě příznivcem rozpravy na plénu a myslím, že to sem patří. Ale pokud to jenom trochu jde, tak se držme toho roku. Anebo slučme rozpravu o všech zprávách dohromady, to je samozřejmě legitimní. A pak bychom mohli v této chvíli debatovat o hospodaření a činnosti České televize za roky 2016 až 2017. To je samozřejmě legitimní a bylo by to i pohodlnější pro řečníky a pro ty, kteří jsou připraveni, aby mohli reagovat k danému bodu. Takže dneska to už nebudu navrhovat, na těch devět minut to nemá smysl. Ale v okamžiku, kdy se k tomu vrátíme, tak určitě navrhnu, abychom sloučili debatu minimálně vždycky za ten jeden rok. Protože ono se to prolíná, jak zpráva o činnosti, tak zpráva o hospodaření. Ono to spolu bezesporu souvisí. A pak bychom nemuseli čelit oprávněným výtkám pana poslance Nachera. Já s ním naprosto souhlasím.

Takže snažím se říct všem ostatním kolegům, kteří budou vystupovat, abychom se v této chvíli drželi roku 2016 a zprávy o činnosti. Nic víc. A já jsem příznivcem kritické debaty na plénu. Mně to nevadí, tak se k tomu vrátíme a budeme tomu věnovat další hodiny. A až se dostaneme k hlasování, ať se poté všichni poslanci a poslankyně svobodně vyjádří. To je všechno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s faktickou poznámkou předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Prosím máte slovo, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Radim Fiala: Tak jenom stručně. Vážené dámy a pánové, já souhlasím s předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou, abychom tu rozpravu sloučili. Protože ono ať se nám to zdá, nebo ne, tak ta činnost se prolíná s tím hospodařením a samozřejmě jedna věc závisí na té druhé.

Co se týče vystoupení mé kolegyně paní poslankyně Hyťhové. Já ji chápu, já ji lidsky chápu. Protože jestliže budeme ty problémy, které Česká televize, které se řešily ve školském výboru, ty Zprávičky, probírat až v souvislosti se zprávou České televize, to znamená, jestli to bylo v roce 2018, tak já vám garantuji, že v roce 2022 nebo v roce 2023 už ty Zprávičky vůbec nepoznáte. A jestli ona má nutkání to tady sdělit občanům, veřejnosti, co se tam děje a že se tím zabývá školský výbor, tak přestože - ano, pan předseda má pravdu, nemělo by to mít vliv na to, jak budeme hlasovat o zprávě o činnosti za rok 2016. Ale také na druhé straně chápu svou kolegyni, která chce chránit české děti.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A já se jenom ptám pana předsedy poslaneckého klubu ODS. Pane poslanče Stanjuro, chápu to jako váš procedurální návrh na sloučení rozpravy? Protože to bychom potom o tom nechali hlasovat. Padlo to tady i z úst předsedy Radima Fialy.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Ano, ať to máme propříště hotovo. Navrhuji sloučit rozpravu k bodům číslo 49 a 50, ke sněmovním tiskům 113 a... je to myslím 114, teď si nejsem z hlavy jistý. Pan poslanec Nacher by mě doplnil. Alespoň ten jeden rok, že bychom debatovali v jedné rozpravě. I když to dneska neuzavřeme, tak příště, až se k tomu vrátíme, ta rozprava už bude sloučená a nebudeme si muset říkat: teď to bylo k číslům, teď to bylo k pořadům. Takže souhlasím s tím, že to bezesporu spolu souvisí.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Dobře. Takže chápu to, já to znovu zopakuji. Takže já zagonguji a svolám poslance do jednacího sálu. Takže já to jenom zopakuji. Budeme hlasovat o návrhu na sloučení rozpravy k tisku 49, což je Výroční zpráva o činnosti České televize v roce 2016, a tisku 50, což je Výroční zpráva České televize o hospodaření za rok 2016. Takže ještě zagonguji pro jistotu jednou. Chvíli počkáme.

S přednostním právem předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

 

Poslanec Radim Fiala: Pane předsedající, já bych to jenom upřesnil podle návrhu pana předsedy poslaneckého klubu ODS. Protože vy jste řekl, že to všechno sloučíme, a pan předseda klubu ODS, pokud jsem dobře rozuměl, a s tím souhlasím, navrhuje sloučit jenom zprávy o činnosti a hospodaření v roce 2016. To by bylo jedno hlasování - (Předsedající Okamura: To jsem řekl.) - a druhé hlasování by bylo sloučení zpráv o činnosti a hospodaření v roce 2017. Je to tak?

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já jsem to tak pochopil, ale bylo to řečeno jenom u toho roku 2016. Takže teď znova zopakuji. (Ze sálu zaznívá, že jenom 16.) Jenom 16. Tak to jsem pochopil správně.

 

Prosím vás, tak aby to bylo jasné. Budeme hlasovat o sloučení rozpravy k Výroční zprávě o činnosti České televize v roce 2016, to je bod 49, a k bodu 50, Výroční zpráva České televize o hospodaření v roce 2016. Já myslím, že všem je jasné, o co tady jde.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro sloučení rozpravy? Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 77. Přihlášeno je 172 poslanců, pro 134, proti 0. Návrh byl přijat. Budeme tedy pokračovat ve sloučené rozpravě k bodu číslo 49 a k bodu 50.

 

Máme tady přihlášeného, zatím jako posledního, pana poslance Jana Hrnčíře. Pane poslanče, máte slovo. Jenom upozorňuji, že ve 13 hodin jednání přerušíme. Takže prosím.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Vážený pane předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové, já budu velmi stručný, asi na dvě minuty.

Z našich veřejnoprávních médií se postupně vytrácí nestranné zpravodajství. Redaktoři často zaměňují zprávy za komentáře, probíhá selekce politicky přijatelných témat, politicky nekorektní komentáře se zpravidla neobjevují, a když, tak pouze jednou. (V sále je silný hluk.) Jako by už objektivitu od současných médií ani nikdo neočekával. Opakuje se neustále mantra o nezávislosti, o jejímž obsahu už málokdo přemýšlí. Nikoho by ani nenapadlo uvažovat o nezávislosti v případě soukromých médií -

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás prosím o klid. Pane poslanče, počkejte chvilku. Já prosím Poslaneckou sněmovnu o klid, protože opravdu není vůbec slyšet, co pan poslanec říká, přestože se snaží mluvit velmi hlasitě. Tak prosím o klid. Tak prosím.

 

Poslanec Jan Hrnčíř: Děkuji. V případě médií veřejnoprávních však máme falešný pocit, že patří všemu lidu a že jeho zájmy také hájí, protože prý poskytuje veřejnou službu. Právě neuchopitelnost pojmu veřejná služba pak vytváří prostor pro různé vlivové skupiny s cílem upevňovat si svoji politickou moc. Tato falešná představa, že média, která vlastně patří všem, musí být automaticky nezávislá a objektivní, jim pak poskytuje výhodnou obrannou pozici kdykoliv, kdy se někdo pokusí rozkrýt vazby a politické cíle těchto skupin. Jejich volání po mobilizaci veřejnosti na obranu nezávislosti veřejnoprávních médií je tedy pouhým voláním na obranu jejich vlastního politického vlivu.

Nejinak tomu je i v případě České televize. Česká televize funguje jako podpůrný propagační nástroj pro současný mainstreamový politický diskurz. Vytváří svoji vlastní politickou agendu a prohlubuje si tak svůj politický vliv. Není odpovědná žádnému voliči a je kontrolována pouze mediální radou.

Opravdu chceme takovou Českou televizi, která provádí soustavnou cílevědomou ideovou masáž a vystavuje propagandě i malé děti? Některé pořady dětského kanálu ČT Déčko jsou totiž sociálním inženýrstvím přesahujícím všechny meze. Jedná se o kontroverzní večerníčky a dětské zprávy, které dětem představují určitá politická témata. Tato soustavná propagace multikulturalismu či homosexuality na dětském kanálu je nepřijatelná.

Ohledně hospodaření České televize vyplouvají na povrch konkrétní skandály. Jedná se o zatajování smluv, vyvádění milionů korun spřízněným PR agenturám, přestože má Česká televize vlastní PR oddělení, zatajování odměn klíčových pracovníků a podobně. Až České televizi dojde finanční rezerva vytvořená předchozím vedením, bude se propadat do mnohamilionové ztráty. V kuloárech se šeptá, že na tento okamžik čekají mocné finanční skupiny, které by Českou televizi rády privatizovaly, a to nejen kvůli lukrativním pozemkům, kterými zatím disponuje. Schválení výročních zpráv znamená pokračování hospodářských problémů České televize a vynucení potřeby zvýšení koncesionářských poplatků.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak, to byl pan poslanec Jan Hrnčíř. Máme 12.59 - ještě s faktickou poznámkou nebo do rozpravy se hlásí Radim Fiala, předseda klubu ODS - SPD, pardon. (Plénum reaguje na přeřeknutí smíchem.)

 

Poslanec Radim Fiala: Dámy a pánové, vzhledem k tomu, že je 13 hodin, tak vám přeji...

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak už je 13 hodin, takže já tímto přerušuji jednání dnešní schůze a uvidíme se ve 14.30 hodin na interpelacích. Přeji dobrou chuť.

 

(Jednání přerušeno ve 13.01 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 14.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Dobré odpoledne, dámy a pánové, dalším bodem našeho pořadu jsou

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP