(0.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Pan poslanec Výborný stáhl žádost o faktickou poznámku, proto požádám o vystoupení pana poslance Skopečka. A připraví se paní poslankyně Richterová. Vaše dvě minuty, pane poslanče. Prosím. A máme tady půlnoc.

 

Poslanec Jan Skopeček: Dobrý hezký nový den přeju, dobré ráno. Já tři poznámky k tomu vystoupení paní ministryně práce a sociálních věcí, když by se člověk mohl vyřádit na každé nesmyslné větě, kterou tady pronesla.

Podpora rodin. Zaznělo tady, že předchozí vlády neudělaly nic. Je to lež, paní ministryně. Když už v tom rezortu jste, tak si zjistěte, co se v něm dělalo v předchozích letech a při vašich předchůdcích. I ODS podporovala a mnohokrát hlasovala pro zvýšení daňových slev pro děti, opakovaně. To je velmi významná podpora rodin. Já osobně jsem navrhoval ještě v předchozím volebním období - bohužel se zákoník práce, nebo možná bohudík, když ho psali sociální demokraté, neprojednal - ale navrhoval jsem větší motivaci ke zkráceným pracovním úvazkům. To by také rodinám velmi pomohlo.

Ale vy prostě žijete uzamčená ve slově dávka. Vy jiné slovo, jiný nástroj v sociální politice neznáte než dávka, tak u vás si prostě musíme zvyknout na to, že budete mluvit jenom o dávkách. A ta přezdívka v podobě dávkomatu, si myslím, že poměrně sedí.

Co se týče minimální mzdy, tak zase nemáte pravdu. Není pravda, že by všude ve světě byla centrálně stanovená minimální mzda. Je řada ekonomik, které minimální mzdu nemají vůbec. Dokonce tam díky tomu mají v průměru nižší nezaměstnanost než v zemích, kde minimální mzda je. A v řadě zemí, kde je minimální mzda, se ta minimální mzda liší třeba podle odvětví. To znamená, že v automobilovém průmyslu, kterému se aktuálně třeba daří, může ta minimální mzda být vyšší, v textilním průmyslu, který třeba může být v té době v krizi, je ta minimální mzda nižší. Vyjednávají o tom odbory vždycky v tom sektoru. Takže není pravda, že bychom jako jediní, nebo že by nebyly země, které minimální mzdu nemají.

A jinak jsem vám chtěl na závěr poděkovat a myslím to zcela upřímně. Chtěl jsem vám poděkovat za to, že po šesti letech, co má sociální demokracie na starosti rezort práce a sociálních věcí, jste slíbila, že v září možná přijdete se svým návrhem. Těch šest let je vcelku kosmická rychlost. (Předsedající upozorňuje na čas.) A já myslím, že... Dobrá, tak já se přihlásím ještě jednou.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Prosím dodržujme ten čas. Je tady mnoho přihlášek. Máme po půlnoci. Tak prosím, paní poslankyně Richterová s faktickou poznámkou a připraví se pan poslanec Ivan Bartoš, předseda Pirátů. Prosím vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji vám, vážený pane předsedající. Vážení přítomní členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěla říct, že mi přijde škoda, že - možná je to i tím oblečením - prostřednictvím pana předsedajícího jste, paní ministryně, dnes taková bojovná. Protože myslím, že udílíte opravdu rány na nepravých místech. Opravdu ta výtka, že nechodíme na vámi svolaná setkání, když je pravidelně svoláváte na jednání Poslanecké sněmovny, za to my opravdu nemůžeme. To opravdu bylo vedle.

A ještě bych ráda zdůraznila, že jakmile jsou termíny předem, tak třeba na komisi pro důchody mají Piráti stoprocentní účast. Kromě toho, že tam máme ty konstruktivní návrhy, kterých jste si všimla, za to jsme rádi. Dále chci zdůraznit, stěžujete-li si na kritiku vašeho návrhu k revizi dávek, tak je to zase boj za něco, co je mnoho let připraveno v šuplíku ministerstva, vrací se to, jako se vracejí duchové ze skříní a ožívají. A něco, co je pak potřeba zase zaplašit. Já doufám, že to opět zaplašíme, poněvadž se to tváří jako řešení, řešení to není.

Obdržela jste od Pirátů mým prostřednictvím deset zásadních připomínek. Je mi líto, že to berete osobně, ale je to věcná debata, kterou je potřeba věcně vypořádat.

Poslední věc - dostupné bydlení. Opravdu na tom vámi vedeném ministerstvu intenzivně spolupracujete s místním rozvojem? Spolupráce, sociální práce, podpory lidí v bydlení mezi MMR a MPSV. Jak se to daří? Opravdu by mě to velmi zajímalo.

Vaše bojovnost není na místě, prostřednictvím pana předsedajícího samozřejmě.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A nyní předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pane poslanče, vaše dvě minuty. A připraví se pan poslanec Jan Bauer. Tak máte slovo.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já bych si dovolil také krátce reagovat na některé věty, které zazněly od paní ministryně. Já jsem byl třeba u těch prvních jednání, když ještě nebyla tato vláda ANO a ČSSD, kdy se řešilo například téma dostupného bydlení. Chodili jsme na kulaté stoly na MMR. Byla tam účast na MPSV. MPSV pak z toho bylo vyčleněno, vznikl investiční plán Výstavba. A já jsem si od té doby nevšiml, že by tento investiční plán, kde obce mají čerpat peníze, byl doprovázen jakoukoliv související iniciativou ze strany MPSV. Přitom pro dostupné bydlení je to naprosto klíčové, abychom nevybudovali za těžké peníze třeba nějaká další ghetta nebo vyloučené lokality.

Vždycky zazní ale opozice, občas tam tedy zazní, že Piráti se na tom podílejí. Já si nemyslím, že mít v názvu sociální, jako má sociální demokracie, jí dává patent na to řešit sociální politiku. Jestli jste viděla program Pirátů do voleb, tak my jsme tam měli silná sociální témata od rodin po vyloučené lokality pro bydlení a intenzivně se jim věnujeme. A já bych chtěl říct jenom takový jeden příklad, protože u nás se ty věci sbíhají. A my nemáme aparát ministerstva, ta moře úředníků, kteří připravují legislativu. My máme nějaké zdroje za mandáty a máme naše expertovné, a i přesto se snažíme být vždy partnery ministerstvům v té kvalitní přípravě.

A my jsme, myslím, že od minulého roku, připravovali portál, protože to je nejvíc dotazů, jak můžeme jako maminky získat ty peníze, kde si máme požádat, tak jsme připravili portál socialnisystem.pirati.cz, na kterém jsme zohlednili všechny možnosti. Radíme lidem, jak, pokud potřebují ve složité životní situaci, jako je bohužel i rodičovství v České republice stále, získat nějaké peníze, jak mají postupovat. A den, kdy jsme tento portál spustili, tak reakce ministerstva byla - ježíš my ho spouštíme. Také vyšel na webu nějaký termín, tak věřím, že ten termín, který teď někdy má být, že tedy ministerstvo spustí ten portál, bude dodržen. Jestli toto není pouze PR. (Předsedající upozorňuje na čas.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás chci požádat všechny znovu o dodržování času. Víte, že máme mnoho přihlášek, a už je po půlnoci. Pan poslanec Bauer, vaše dvě minuty a připraví se paní poslankyně Radka Maxová. Prosím.

 

Poslanec Jan Bauer: Děkuji. Vážená paní ministryně práce a sociálních věcí, já vím, že nejste poslankyně, ale já jsem tady odpozoroval za ta léta v Poslanecké sněmovně jenom takový efekt, že když někdo mluví moudře, chytře, třeba někdy i vtipně, tak ta sněmovna je prostě v klidu a kolegové dokážou poslouchat. A naopak jsem vypozoroval na druhou stranu, že když někdo mluví hloupě, třeba někdy i přidrzle nebo jízlivě, tak ta sněmovna burácí. A musím tedy říct k vaší nelibosti, že do té doby, dokud jste nevstoupila do sněmovny, tak tady byl relativní klid.

A chtěl bych říci, že mě mrzí, že unikly ty materiály, dávky na bydlení. A už tady o tom bylo řečeno, ale ke mně bohužel jako k místopředsedovi sociálního výboru zatím neunikly. Tak jsem vás chtěl jenom poprosit prostřednictvím pana předsedajícího, jestli by mohly uniknout i ke mně. Mám pocit, že i ostatní členové sociálního výboru je také nemají. Děkuji moc.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: To byl pan poslanec Bauer. Nyní tedy požádám o vystoupení paní poslankyni Radku Maxovou a připraví se pan poslanec Aleš Juchelka. Prosím, paní poslankyně, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Radka Maxová: Děkuji, pane předsedající. Já budu reagovat jako předsedkyně výboru pro sociální politiku. Bylo to tady už zmíněno možná třikrát, čtyřikrát. Chtěla bych se ohradit proti tomu, že poslanci nechodí na vámi svolané kulaté stoly, protože vy je opravdu svoláváte v době, kdy poslanci nemohou. A pro ně je samozřejmě prioritní účast na jednání Poslanecké sněmovny. My všichni členové výboru pro sociální politiku jsme vás dvakrát, ne-li třikrát vyzývali k tomu, abyste zvážila data kulatých stolů, různých seminářů, abychom se my mohli účastnit. A výbor vás vyzýval i minule, kdy jste svolala zrovna tento kulatý stůl na revizi dávek či kulatý stůl na sociální služby.

To, že by se minulá vláda a Ministerstvo financí nevěnovalo rodinám, to také není pravda. Odsouhlasily se dětské skupiny, zvýšily se několikrát daňové slevy, zavedlo se školkovné, snížilo se DPH na dětské výrobky. Takže neříkejte, že vy pouze jediná bojujete za rodiny.

Jen taková poznámka. Vy se stavíte do roli obhájkyně rodin. Ale pokud já si dobře vzpomínám, tak v minulém volebním období se vám moc koncepce rodiny nepovedla, protože se nedostala ani do Sněmovny. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP