(19.00 hodin)
(pokračuje Maláčová)

Pojďme tady řešit opravdické problémy. Pojďme se bavit, jak ten systém financování sociálních služeb a sociálních služeb obecně, jak jej společnými silami dáme dohromady tak, aby naše společnost byla tu ohromnou výzvu, které čelíme, a to je stárnutí společnosti, abychom to byli schopni zvládnout. A já jsem velmi ochotna a budu velmi vděčna za veškeré připomínky, komentáře, kritiku k té novele zákona o sociálních službách. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní přečtu tři omluvy. Pan poslanec Radek Koten se omlouvá od 19 hodin do konce jednacího dne. Dále se omlouvá pan poslanec Jiří Běhounek od 19.30 do konce jednacího dne. A dále se omlouvá paní poslankyně Majerová od 19 hodin z pracovních důvodů.

Nyní tady mám dvě přihlášky s přednostním právem, dvě faktické a následně zatím poslance přihlášené na tabuli do obecné rozpravy. Takže jako první půjdou s faktickými poznámkami pan poslanec Bělobrádek a připraví se pan poslanec Jurečka, následně přednostní práva - paní ministryně Schillerová je připravena a připraví se zpravodaj, také s přednostním právem, pan poslanec Výborný. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, pane předsedající. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, myslím, že říkat, že ve Zlínském kraji vládne KDU-ČSL, to možná mají v některých jiných stranách. My jsme tam v koalici, mimo jiné i s vládními stranami, nebo s vládní stranou, ale můžu vás ubezpečit, že jednání třeba nejenom na úrovni hejtmanů, ale i těch, kteří mají na krajích svoje kompetence právě v sociálních službách, nebyla vůbec idylická a některá krajská zastupitelstva - například včera to naše královéhradecké vyzvalo Asociaci krajů, resp. ji požádalo, aby vyzvala vládu, aby chybějící peníze samozřejmě vláda našla, protože ty peníze chybějí. A to, že - jak jste správně řekla - evropské peníze nejdou použít na všechno, a to je ten problém, protože nejdou použít na věci, které se týkají pobytových služeb zejména seniorů a zdravotně postižených, a to je samozřejmě to gros. A jsem přesvědčen, že je potřeba, pokud chcete argumentovat, abyste nepoužívala takové věci, jako že někdo něčemu nerozumí. To myslím, že je pod úroveň člena vláda. A samozřejmě úroveň členů vlády šla v poslední době poměrně dolů, tak na to jsme celkem zvyklí, úroveň komunikace. Ale myslím, že to nemáte zapotřebí. A berte to prosím jako pozitivní kritiku, o kterou jste stála možná, doufám, nejenom při zákoně o sociálních službách.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Další s faktickou poznámkou pan poslanec Marian Jurečka. A na faktickou se připraví ještě paní poslankyně Jana Mračková. Pane poslanče, tak vaše dvě minuty.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Paní ministryně použila takovou tu dobrou taktiku a na ni budu reagovat v té své faktické - odvádět pozornost od hlavního tématu a tím jsou ty chybějící prostředky. A vytáhla tady tu argumentaci, už druhým dnem poukazuje na Zlínský kraj. Když už tedy takhle vypálkovala na tu smeč, tak já jí tu smeč rád odehraji zpátky.

Vážená paní ministryně, do roku 2016 vládl ve Zlínském kraji, když tady budeme používat vaši terminologii, který hejtman, která politická strana? ČSSD. Osm let to byla vaše bašta. Ten příspěvek ze strany kraje, o kterém vy tady mluvíte, byl v roce 2016 mizerných 20 milionů korun vašimi slovy. A já vám vysvětlím, proč není ta částka tak malá. Nicméně dnes po dvou a půl roce vládnutí koalice KDU-ČSL, ANO, ODS a STAN je ta částka 61 milionů korun. Za dva a půl roku se ztrojnásobila v této koalici. Ale férově je potřeba také říci, že rozdíly mezi kraji jsou dány mírou toho, kolik zařízení zřizují jednotlivé kraje.

Říkám to tady proto, pokud se na to dívají lidé, aby rozuměli tomu, že vy tady mícháte účelově hrušky s jablky. Prosím pěkně, paní ministryně, nedělejte to, není to korektní, tak jako není korektní říkat, že to je nejvyšší rozpočet, protože ty věci jsou prostě relativní vůči té situaci toho roku. Ta situace není dobrá, a proto ji máme řešit. Takže prosím pěkně, tolik pro tu korektnost debaty jsem ta čísla musel sdělit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Další s faktickou poznámkou paní poslankyně Jana Mračková a připraví se pan poslanec Vít Kaňkovský. Zatím mám dvě přihlášky. Prosím, vaše dvě minuty, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, kolegové, pouze bych ve své faktické chtěla potvrdit, že 11. června přišla na jednání rady paní ministryně práce a sociálních věcí, kde předtím jednala naše sociální komise, kde došlo k rozdiskutování této problematiky. Poprosila bych pana Výborného, zda by mě mohl v tuto chvíli poslouchat - děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Oslovujte se prosím jenom mým prostřednictvím.

 

Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová: Omlouvám se, prostřednictvím. Tak doufám, že teď budu mít časový limit, že to zvládnu.

A usnesení, ke kterému se usnesla rada Asociace krajů, to znamená nadpoloviční většina hejtmanů, je následující: členové rady vzali na vědomí závěry mimořádného jednání komise rady pro sociální věci, která zasedla 11. června, a rozhodli se uložit komisi vyhodnotit dopady finančního příslibu Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí ve věci zabezpečení finančních prostředků pro dofinancování sociálních služeb a individuálních projektů pro rok 2019, a to do příštího zasedání rady, které se bude konat na přelomu září a října.

Chtěla bych z tohoto místa říct, protože se tady hodně hovoří o Zlínském kraji, že pro to usnesení hlasoval i hejtman ze Zlínského kraje a hlasoval pro toto usnesení i hejtman Pardubického kraje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. A nyní s faktickou poznámkou zatím poslední přihláška - pan poslanec Vít Kaňkovský. Pane poslanče, vaše dvě minuty. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobrý večer, vážený pane předsedající, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové. I já bohužel musím reagovat na slova paní ministryně. Ona tady účelově hází čísly ze Zlínského kraje. Já ještě doplním kolegu Mariana Jurečku. V roce 2016 se blížil rozpočet, nebo byl rozpočet Zlínského kraje, který podpořil financování sociálních služeb, něco přes 20 milionů. Ale v roce 2015, protože to nebylo ještě před krajskými volbami, to bylo 11, nebo něco přes 11.

A musím říct, že to není jen o financování. Já jsem se zúčastnil řady pracovních skupin v minulém volebním období a musím říci, že zkušenosti poskytovatelů ze Zlínského kraje z toho období bych tady nechtěl publikovat.

Takže si myslím, ano, bavme se o současnosti, bavme se samozřejmě o situaci v krajích. Také všichni víme, že ty koeficienty, které byly nastaveny velkou novelou zákona o sociálních službách v minulém volebním období, už dávno nejsou funkční. Všichni víme, že ne u všech krajů jsou odpovídající současné potřeby sociálních služeb. A paní ministryně jako ministryně resortu práce a sociálních věcí to velmi dobře ví. To znamená, nešermujme tady účelově čísly z jednoho kraje, ale bavme se skutečně o celorepublikovém problému, protože to je korektní. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Jan Bauer. Pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jan Bauer: Děkuji. Chtěl bych jenom pouze zopakovat svou i naši upřímnou snahu prostě pomoci, nalézt finanční prostředky na dofinancování sociálních služeb. A přiznám se, že na rozdíl od minulého prohlášení paní ministryně práce a sociálních věcí, kdy nám s velkou pompou řekla, že mám radost vám oznámit, nebo ten projev začínal "mám radost vám oznámit, mám pro vás dobrou zprávu", tak já mám pocit, že ten problém skutečně nebyl vyřešen. A nechtěl bych, aby se Poslanecká sněmovna a poslankyně a poslanci dostali do role soudců, jestli ten problém byl nebo nebyl vyřešen, přestože si myslím, že určitě vyřešen nebyl.

A chtěl bych tady jenom přečíst zaprvé usnesení náměstků hejtmanů, kteří následně reagovali na tu dohodu, které zní, že my, níže uvedení zástupci krajů zodpovědní za sociální oblast, zásadně nesouhlasíme s navrženým řešením dofinancování sociálních služeb v roce 2019, tak jak bylo veřejně prezentováno ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a ministryní financí Alenou Schillerovou dne 7. června 2019. A mimo jiné tady mám k dispozici i tiskovou zprávu Asociace poskytovatelů sociálních služeb. A já jenom chci na tom dokládat, že to prostě a priori není skutečně nějaký opoziční spor mezi opozicí a vládou, nebo ministerstvem, jestli peníze jsou, nebo nejsou, ale jsou to prostě nezávislé instituce, které se této problematice věnují. A i asociace konstatuje, že Ministerstvo práce a sociálních věcí posílá na sociální služby pouze 1 miliardu, nikoli chybějící 2 miliardy. Tak to jenom konstatování toho, co se vlastně momentálně děje.

Já mám pocit, že ani to usnesení pléna Poslanecké sněmovny, že Ministerstvo práce a sociálních věcí je povinno zajistit, nebo má zajistit chybějící peníze, nebylo naplněno. A musím se přiznat, že jsem mimořádně nespokojen s tou odpovědí, jak tady byla prezentována ústy ministryně práce a sociálních věcí. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP