(16.00 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Kolega Kalousek nenavrhl žádný bod. Využil svého přednostního práva. Nyní s přednostním právem k pořadu schůze Marek Výborný, připraví se pan poslanec Václav Klaus. Máte slovo.
Poslanec Marek Výborný: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, milé kolegyně, vážení kolegové, já jsem tady hodinu a tři čtvrtě marně přemýšlel, jakým způsobem ty litanie, které tady zaznívaly z úst ministrů vlády a pana premiéra, souvisí s tím, co patří na začátek jednání pléna Poslanecké sněmovny, a to je jednání o programu. Netušil jsem, že i tak ostřílený matador, jako je kolega Kalousek, jim na to také skočí.
Já se tedy vrátím k tomu, co skutečně patří sem, a dovolím si požádat Sněmovnu o zařazení nového bodu na jednání této schůze Poslanecké sněmovny, bodu, který je nazván Způsob dofinancování sociálních služeb v České republice v roce 2019. Odpovídá to zcela duchu usnesení, které tato Sněmovna schválila minulou středu, a prosím zařadit tento bod na pátek tento týden jako první bod jednání v 9.00. Očekávám, že informace zazní z úst ministryně práce a sociálních věcí a ministryně financí, tak jak je v usnesení uvedeno, tak abychom velmi rychle mohli od této věci jít, abychom uklidnili veřejnost v rámci financování sociálních služeb a mohli se věnovat skutečně programu, tak jak na páteční schůzi přináleží. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Výbornému a budeme pokračovat návrhy k pořadu schůze, a to vystoupením pana poslance Václava Klause, poté paní poslankyně Pekarová Adamová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Václav Klaus: Dobrý den dámy a pánové. Já vystoupím s návrhem k pořadu schůze, a sice navrhuji bod, který by se jmenoval "Dotace na chleba a chlebové linky a z čeho dotace vznikají", a to na pátek 7. června jako první bod po pevně zařazených bodech.
Moje stanovisko, nebo naše stanovisko k této dotační kauze je poněkud jiné než tady obou znesvářených stran. Bohatství vzniká z práce, nikoliv z dotací a dávek. Polovina Sněmovny je tady rozzlobená, že Babišova pekárna měla, nebo dostala sto milionů korun na linku na toustový chleba. Ale kdyby to dostal jiný podnikatel, tak by to bylo v pořádku? To v pořádku není ani v jednom případě. Dotace jsou zlo, dotace jsou korupce, dotace vznikají tak, že tvrdě pracujícím lidem sebereme peníze a daně. Pro evropské dotace platí úplně to stejné, jen k nim navíc můžete dostat evropský audit, ale tomu se vládní většina nemůže divit. Děláte proevropskou vládu, tak máte evropský audit.
Skutečně žijeme v zemi, kde jeden podnikatel dostane 60 milionů pro svůj hotel a druhý ne, a teď si mají konkurovat. Žijeme v zemi, kde jedna firma dostane investiční pobídku a druhé české firmě vysaje všechny zaměstnance. Chleba dotujeme při výrobě, při té vyráběcí lince, a pak ještě asi u třetiny spotřebitelů, z nichž řada by mohla pracovat. Tohleto perpetuum mobile skutečně nemůže dlouho fungovat.
Nepodporujeme vládu, a mluvím asi za většinu nezařazených poslanců, a sice z toho důvodu, že hnutí ANO a Andrej Babiš dělají sociálně demokratickou politiku, kterou lidi nechtějí, a opakovaně to ve volbách říkají. To je politika dotací - a já to přeložím jako politika příživnictví. Tak vás vyzývám, pojďme se v pátek věcně bavit o tom, jak vrátit republiku od dotací k práci, protože normální je pracovat a nikoliv čerpat. Jak vrátit zemi lidem, kteří pracují, platí daně a vychovávají děti, a jak odbourat dotace z veřejného prostoru. Tím přispějeme republice. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za návrh. A nyní paní poslankyně Pekarová Adamová také k programu schůze. Připraví se Marian Jurečka. Paní poslankyně, ještě malinký moment. Omlouvá se mezi 15.45 a 19.00 hodin z pracovních důvodů pan poslanec Karel Schwarzenberg. Máte slovo.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dobrý den dámy a pánové. Dovolím si vás požádat o zařazení nového bodu. Tentokrát se netýká toho tématu, které je aktuálně nejprobíranější, ale prosím i o podporu, abychom mohli vlastně naplnit naše usnesení, které jsme si tady na mimořádné schůzi, která se týkala dofinancování sociálních služeb, schválili. Jedná se o usnesení 643 z minulé schůze, která zde proběhla 30. května minulý týden, a jako jedna z částí, která byla přijata, je i část číslo 7 a konkrétně bod třetí, totiž že Poslanecká sněmovna žádá prostřednictvím vlády ministryni práce a sociálních věcí, aby na schůzi Poslanecké sněmovny v úterý 4. 6., to je dnes, informovala Poslaneckou sněmovnu o datu, kdy odešle potřebné finanční prostředky na dokrytí financování sociálních služeb v roce 2019 na kraje. Ten bod by tedy byl velice jednoduchý. Myslím si, že by vůbec neměl být nějak dlouhý a neměli bychom u něj strávit příliš času, protože opravdu se má jednat o poměrně jednoduchou informaci. Bod bych si dovolila nazvat Odpověď ministryně práce a sociálních věcí na usnesení Poslanecké sněmovny k dofinancování sociálních služeb. To je název bodu. Chtěla bych jej zařadit dnes jako druhý pevně zařazený bod, tak aby to nenarušilo debatu, která už se tady ve Sněmovně částečně vede, a věřím tomu, že paní ministryně, kterou tady nevidím, už ji zase vidím, protože jsem zaznamenala, že na tiskové konferenci ty informace dala, tak je dobré, abychom naplnili to usnesení a měli jsme možnost si vyslechnout tyto informace přímo tady na plénu, tak jak to usnesení, které jsme většinově schválili, předpokládá. Tudíž tento bod, prosím, podpořte, ať se dozvíme, jak to s dofinancováním sociálních služeb bude. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Pekarové Adamové. Nyní pan poslanec Marian Jurečka a poté pan předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek k pořadu schůze. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Vážený pane předsedající, členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych si dovolil navrhnout nový bod na jednání této schůze Poslanecké sněmovny, který by reagoval na situaci, která v médiích také probleskla v posledních dnech, a sice že v Rusku se připravuje v rámci jednání ruské Dumy zákon, který by oficializoval a legitimizoval vstup vojsk armády SSSR na území Československa v roce 1968. Tento názor se stane oficiálním výkladem, který bude čerstvě podložen zákonem Ruské federace. Protože poslanecké frakce ruské Dumy se shodly na návrhu zákona, který přizná vojákům, kteří se účastnili okupace Československa v roce 1968, status veteránů ozbrojených sil. Vedle sociálních výhod pro tyto příslušníky okupační armády zákon hovoří mimo jiné také - a to je důležité, to tady cituji - o oprávněném vstupu legálně pozvané armády SSSR na území ČSSR v srpnu 1968.
Myslím si, že i s ohledem na to, že jsme tady v loňském roce při výročí 50 let okupace vojsky Varšavské smlouvy a následného dočasného pobytu armád Sovětského svazu přijali usnesení, ve kterém jasně říkáme, že Poslanecká sněmovna deklaruje, že vtrhnutí vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem - toto jsme řekli v našem usnesení, ve kterém tady hlasovalo 145 ze 156 přítomných poslanců pro tento návrh usnesení - a především z úcty vůči obětem událostí srpna 1968, ale i následných let, kdy tady vojska především právě Sovětského svazu byla na našem území dočasně, bychom neměli mlčet k tomu, jakým způsobem ruská Duma chce o těchto záležitostech referovat na úrovni zákonů. Myslím si, že Poslanecká sněmovna by se k tomuto měla vyjádřit. ***