Úterý 18. června 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
216.
Zpráva České národní banky o inflaci - leden 2019
(Zpráva o měnovém vývoji za 2. pololetí 2018)
/sněmovní tisk 407/
Podle zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, je Česká národní banka povinna podávat Poslanecké sněmovně nejméně dvakrát ročně k projednávání zprávu o měnovém vývoji. Poprosím pana guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, aby zprávu uvedl. Prosím máte slovo.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi ve stručnosti přestavit naši poslední zprávu o inflaci. V mezidobí se čas proti té zprávě, kterou máte v písemných podkladech, posunul, takže je dobře informovat vás o těch nejčerstvějších dostupných informacích.
Meziroční růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí tohoto roku setrval na 2,6 %. Podle naší poslední prognózy česká ekonomika letos dále poroste zhruba tímto tempem okolo 2,5 % a v příštím roce by mohla mírně zrychlit. Za tím budou stát všechny složky domácí poptávky, nadále zejména solidní dynamika spotřeby domácností, která odráží vysokou, byť postupně zvolňující dynamiku příjmů.
Přetrvává nedostatek volné pracovní síly, což stále motivuje tuzemské firmy k investicím. Dále rostou a předpokládám, že nadále porostou i vládní investice s významným příspěvkem projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie.
Fiskální politika bude k růstu domácí poptávky v letošním roce přispívat rovněž zvýšením platů ve veřejné sféře, důchodů a sociálních dávek.
Trh práce se nachází za svým vrcholem, ale napjatá situace na něm přetrvává. Dynamika mezd se proto bude snižovat jen pozvolna. Rekordně nízká míra nezaměstnanosti již brání jejímu dalšímu poklesu. V návaznosti na to poroste pomaleji i celková zaměstnanost.
Inflace se od počátku letošního roku nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. V květnu dosáhla 2,9 %. Podle naší prognózy setrvá inflace i ve zbytku letošního roku v horní polovině tolerančního pásma cíle. Důvodem pro to bude pokračující fundamentální inflační tlak, který vyplývá zejména z růstu příjmů, o kterém jsem hovořil, dále pak zvýšená dynamika regulovaných cen v tomto roce a také obnovený růst cen potravin. Celkově však inflační tlaky již polevují. Vedle dočasného odeznění proinflačního působení dovozních cen se zmírňují také domácí inflační tlaky, zejména v souvislosti s pomalejším růstem ekonomické aktivity. Na začátku příštího roku se proto inflace sníží k dvouprocentnímu cíli, k čemuž přispěje i nastavení měnové politiky a odeznění aktuálně vysoké dynamiky některých regulovaných cen.
Naše prognóza předpokládá zvýšení domácích úrokových sazeb, které už proběhlo na našem posledním měnovém jednání v květnu, a posléze předpokládá přibližnou stabilitu těchto sazeb do poloviny příštího roku. Prvotní nárůst sazeb na začátku prognózy reagoval zejména na přetrvávající domácí inflační tlaky. Následná přibližná stabilita sazeb do poloviny příštího roku pak odráží přetrvávající záporné úrokové sazby v eurozóně a také celkové zpomalení globální ekonomiky.
Kurz koruny vůči euru bude dle prognózy letos postupně pomalu zpevňovat v důsledku výrazně kladného úrokového diferenciálu vůči eurozóně a také pokračující reálné konvergenci české ekonomiky. V příštím roce by měl kurz posilovat pozvolněji v návaznosti na předpokládané zahájení postupné normalizace měnové politiky Evropskou centrální bankou.
Bankovní rada na svém květnovém měnovém zasedání vyhodnotila rizika prognózy inflace jako zhruba vyrovnaná. Za riziko prognózy označila výraznější a případně i dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny. Zdrojem vnějších nejistot zůstávají také dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodě. Nejistota je samozřejmě spojena do jisté míry i s budoucím vývojem kurzu koruny. Na závěr svého jednání, jak už jsem zmínil, Bankovní rada rozhodla zvýšit dvoutýdenní reposazbu o 25 bazických bodů na 2 %. Současně o stejnou hodnotu byla zvýšena diskontní sazba na 1 % a lombardní na 3 %.
Děkuji vám za pozornost a jsem připraven na vaše případné dotazy.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane guvernére. Zprávu projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 407/1. Poprosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Karel Rais. Prosím.
Poslanec Karel Rais: Dobrý den. Slyšeli jsme detailní zprávu od pana guvernéra. V podstatě k tomu nemám co dodat. Projednali jsme tento materiál na rozpočtovém výboru na 21. schůzi 20. března 2019 a mám tady usnesení ke Zprávě České národní banky o inflaci - leden 2019 (Zpráva o měnovém vývoji za druhé pololetí 2018).
Po úvodním slově zástupce České národní banky pana Komárka, zpravodajské zprávě poslance Raise a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
za prvé bere na vědomí Zprávu České národní banky o inflaci - leden 2019 (Zprávu o měnovém vývoji za druhé pololetí 2018);
za druhé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu bere na vědomí zprávu České národní banky o inflaci - leden 2019 (Zprávu o měnovém vývoji za 2. pololetí 2018);
za třetí pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu - což tímto činím. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Otevírám všeobecnou rozpravu a ptám se, kdo z poslanců má zájem o vystoupení ve všeobecné rozpravě k tomuto bodu. Nikoho nevidím, všeobecnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova jak ze strany pana guvernéra nebo pana zpravodaje. Není tomu tak. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Jestliže tomu tak není, končím podrobnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.
Budeme tedy hlasovat o závěrečném usnesení k tomuto bodu. Já ho přečtu: "Poslanecká sněmovna Parlamentu bere na vědomí Zprávu České národní banky o inflaci - leden 2019 (Zprávu o měnovém vývoji za druhé pololetí 2018)." Všichni víme, o čem hlasujeme.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování 942 přihlášeno 180, pro 138, proti nikdo. Návrh byl přijat. Já vám děkuji a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám bod číslo 220. Tím je
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.