(11.50 hodin)
(pokračuje Rakušan)

Samozřejmě podporujeme i žádost Evropské komisi o zveřejnění závěru šetření střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. A prosím, vyhněme se všem argumentům, že by tím mohly být nějakým způsobem ovlivněny nějaké volby, které se teď blíží. Pokud střet zájmů existuje, myslím si, že by Parlament ČR měl mít právo s ním být seznámen. Seznámen v co nejkratší době. A myslím si, že Evropská komise by v případě schválení tohoto usnesení byla ochotna i toto usnesení reflektovat.

Co se týče hrozícího deficitu státního rozpočtu, paní ministryně Schillerová nám několikrát řekla, že oněch 18 miliard korun, které byly vzaty z privatizačního účtu, nebude projídáno, že budou použity koncepčně a že s nimi nebudou látány žádné díry ve státním rozpočtu. Co se teď děje? Právě těmito 18 miliardami ty díry látány jsou, protože jinak by se samozřejmě nedařilo plnit ten slíbený maximální deficit 40 miliard korun. V současné době máme nejhorší vývoj schodku státního rozpočtu od roku 2012. Máme problémy se stagnací DPH. Ta situace je alarmující. A je přece v zájmu České republiky, aby ministryně financí předstoupila před Poslaneckou sněmovnu a snažila se tyto problémy vysvětlit. Má k tomu dneska jedinečnou možnost, pokud její poslanci schválí program dnešní schůze.

Dámy a pánové, chtěl bych vás ještě jednou poprosit o to, abyste bez ohledu na svoji stranickou příslušnost umožnili diskusi všem poslancům Poslanecké sněmovny, nejen těm, kteří mají výsadu přednostního práva, protože demokracie je právě na diskusi založena. Ukažte prosím alespoň jednou, že vás názory opozice zajímají, a ukažte to nad tématem, které je věcné, nikoliv politické, nad fakty, které předkládá Nejvyšší kontrolní úřad, a ukažte, že umíte obhájit svoji práci a té přímé konfrontace s argumenty svých politických oponentů se nebojíte. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak děkuji. Já nyní požádám o vystřídání, protože jsem další v pořadí.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Nyní s přednostním právem pan předseda Okamura. Po něm pan místopředseda Sněmovny Pikal. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, návrh státního rozpočtu od počátku SPD kritizovala. A mohl bych tu citovat i mnohé prognózy, které se naplnily. Říkali jsme jasně, že vláda Andreje Babiše s ČSSD a KSČM slibovala lidem nesplnitelné a zcela nereálné věci. Mnoho lidí tomu ještě vloni nevěřilo, ale nyní se to v plné nahotě ukazuje. Vláda má velké rozpočtové problémy a nedokáže naplnit sliby, které dala občanům. Samozřejmě jsme také vládu i média upozorňovali, že ekonomická situace v letošním roce bude horší a že očekávání růstu hrubého domácího produktu HDP jsou nereálná, a to samozřejmě s poukazem na loňský vývoj v Německu a západní Evropě, kam dodáváme naše produkty. Pochopitelně jsme upozornili, že se od toho budou odvíjet i další oblasti, včetně inflace atd. Málo kdo na to ale slyšel.

Na druhou stranu jsme také nahlas řekli, že víme o tom, že vláda schodek rozpočtu bude snižovat, ale nikoliv škrty, ale nějakými umělými účetními operacemi. Pravda, netušili jsme, jakými. Ale protože je toto standardní trik této vlády, nemuseli jsme dlouho čekat - a vida. Neuběhl ani první kvartál a vláda si vypomohla převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu.

Samozřejmě chápeme, že vláda je v těžké situaci. ČSSD, koaliční partner hnutí ANO, je před politickým i finančním krachem a bojuje o holé přežití. A marketing za veřejné peníze je jediné, co ČSSD umí. Pochopitelně pokud hovoříme o našem věčném tématu živení politických neziskovek, část ČSSD tento sektor po léta uplácí. To je jednak zcela nepřijatelné, ale současně nebezpečná politická hloupost, protože si kavárenské křídlo ČSSD platí jen bývalé voliče TOP 09, kteří teď jak blechy z pana Schwarzenberga a Kalouska přeskákali na Piráty.

Nebudu unavovat výčtem chyb rozpočtu a hospodaření vlády, ale jenom připomenu, že samozřejmě umíme ocenit i světélka na konci tunelu. Například to, že pan premiér s paní ministryní financí vzali za svůj náš návrh na paušální daně pro malé živnostníky. Děkujeme.

V každém případě navzdory vší kritičnosti víme, že výlevy ve Sněmovně na faktické práci vlády nic nezmění. Jde pouze o divadlo, které se naučili pořádat kolegové z tzv. demagogického bloku pana Kalouska a ODS, ke kterému se teď přidali Piráti. Nikdo po nás nemůže chtít, abychom jakkoliv podpořili toto prapodivné a zemi škodlivé uskupení. Proto se u návrhu schválení programu mimořádné schůze zdržíme.

A máme tady další téma, a to zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, NKÚ, který opakovaně konstatuje jak jednorázová, tak systémová pochybení v hospodaření s veřejnými penězi, a to na všech úrovních a všech myslitelných oblastech. Nejvyšší kontrolní úřad přitom neupozorňuje jen na formální nedostatky v papírech, ale také na neúčelnost vynakládání veřejných peněz i na nedostatečnou vnitřní kontrolu. Je to oficiální, nezpochybnitelná kritika činnosti hnutí vlády ANO, ČSSD a KSČM, přičemž mnohá zjištění se týkají také předešlé vlády, kde byla navíc ještě KDU-ČSL. A jenom připomínám, že ta zjištění se pohybují v řádu miliard českých korun, které byly podivně či zvláštním způsobem vynakládány a bylo s nimi podivně hospodařeno. Na tato pochybení dlouhodobě vládu upozorňujeme i my v SPD. I bez mimořádné schůze jsme na toto téma upozorňovali pana premiéra i jednotlivé ministry.

Každoročně se tu potýkáme s tím, že Nejvyšší kontrolní úřad něco konstatuje, ale vláda na to kašle. S tím žádná schůze tady ve Sněmovně nic neudělá. A na vině tu není jen vláda nebo ministři a úředníci. Ti prostě dělají, co jim je dovoleno. A jestliže nemám v praxi vymahatelnou osobní odpovědnost, tak chybí nějaký zásadní motiv skutečně si hlídat efektivitu. Naopak víme, že pro většinu partají, co kdy byly ve vládách, se státní správa stala dojnou krávou, z níž cucali jak straníci, tak sponzoři a napojení lobbisté. A to se hodně těžko samozřejmě těm vládním stranám mění.

Mistři v tomto oboru byli, a věřím a nadále jsou, vládní sociální demokraté. Ale bezesporu tomuto oboru kralovali také lidovci a ODS. Členové ČSSD spolu s ODS patří také k těm málo případům, které občas soudy dotáhly do konce a alespoň nějak potrestaly. Křik chyťte zloděje je proto dnes hodně absurdní při pohledu na minulost některých stran. Ale souhlasíme, že problém je třeba řešit. Řešení ovšem opravdu leží jinde než v této mimořádné schůzi. Je v nastavení systému, který nedovolí plýtvat a rozkrádat veřejné peníze. Je třeba zavést skutečně osobní přímou odpovědnost všech za svěřené majetky a péči řádného hospodáře a tuto povinnost vymáhat.

Návrh zákona z pera SPD, který tuto situaci takto řeší, tady ve Sněmovně již rok leží a rok se nemůže posunout dále, protože je posouván ostatními politickými stranami někam, aby neprošel. Pokud si Nejvyšší kontrolní úřad stěžuje, že jeho kontroly vlastně nemají žádný efekt, pak je třeba se bavit o tom, jak tento systém zlepšit. Třeba zákonnou povinností vlády, ministerstva nebo úřadů, negativním výsledkem kontroly se zabývat a vyvodit z něj hmatatelné důsledky. Pokud vám, vážení kolegové a kolegyně, záleží na zprávách NKÚ, pojďme si sednout třeba v hospodářském výboru a takovou legislativu připravme.

Také třetí téma tohoto návrhu mimořádné schůze je skutečně velmi zajímavé. Je to střet zájmu politiků v této Sněmovně. Nemohu se nepozastavit např. nad výrokem předsedy Pirátů pana Bartoše. Dovolte mi parafrázovat. Byli jsme nuceni se obrátit na jednotlivé komisaře Evropské unie, kteří mají věc v gesci, a začalo šetření. Ohledně střetu zájmu máme české zákony a rozhodování o tom, kdo je ve střetu zájmu je v naší kompetenci. Jít práskat do Bruselu, protože jsem neuspěl doma, je mi lidsky odporné. A z historie víme, že je to smrticí pro Českou - (Byl vypnut mikrofon.)

Já tedy se důrazně ohrazuji proti tomu, aby mi byl vypínán mikrofon. Tak to opravdu je trošku nevídaná situace, ale věřím tomu, že to nebylo naschvál (s úsměvem).

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: V žádném případě to nebylo naschvál, pane místopředsedo. Omlouvám se. (Směje se.) Prosím, pokračujte. Mikrofon funguje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP