(12.00 hodin)

 

Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Chtěl bych se vyjádřit, vaším prostřednictvím, předsedovi klubu ANO, který nás tady oslovil s tím, kolik nás tady bylo včera. Chtěl bych říct, že od začátku týdne jsme byli obíháni klubem ANO, abychom se na čtvrtek vypárovali. Prostě proto, že jsme věděli, že tam má být zasedání jednak pražského zastupitelstva, mělo tam být zasedání výboru v pojišťovně, tak nás celá řada to vypárování provedla. V okamžiku, kdy ale padlo slovo o tom, že bude mimořádná schůze, tak naše vypárování se vlastně stalo zbytečným, protože den předtím pojišťovna zrušila ta jednání, která měla mít, na žádost ANO. My jsme to nevěděli, zůstali jsme vypárováni prostě proto, že taková byla naše povinnost.

To je také jedna z variant, jak lze využívat korektní dohody, které tady fungují, a použít je tak, že potom pan předseda Faltýnek řekne, že jsme tady nebyli. Byli jsme vypárováni s lidmi z ANO.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré poledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, dovolte mi, budeme pokračovat. Ještě než dám slovo k další faktické poznámce panu předsedovi Stanjurovi, poté panu Bělobrádkovi, přečtu omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny. Omlouvá se od 13.15 pan kolega Chvojka z pracovních důvodů, pan ministr Tomáš Petříček od 12 hodin do konce jednacího dne, pan poslanec Richter od 12 hodin do konce jednacího dne, pan poslanec Ondřej Benešík od 11.30 do 14 hodin z pracovních důvodů, pan Roman Sklenák od 11.30 do 14 hodin a pan poslanec Radovan Vích od 11.15 do konce jednacího dne. Pan poslanec Václav Klaus se omlouvá od 13.15 hodin do konce jednacího dne.

Nyní tedy požádám pana předsedu Zbyňka Stanjuru, aby se ujal slova ke své faktické poznámce. Připraví se kolega Bělobrádek. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Nejprve obecně, jak se vláda chová k nám jako Sněmovně. Zrovna jsme viděli střídání na trestné lavici. Chudák benjamínek teď drží a je tu jediný ministr. (Směrem k ministru Vojtěchovi.) Vystřídali se, takže je tady jeden ministr. Teď má službu. Nevím, kolik jste dostal, jestli jste dostal trestných minut osobních - dvě plus deset, nebo do konce jednacího dne. (Pobavení.) To je jenom tak k politické kultuře, jak zatraktivníme tu debatu.

Pan předseda Vondráček - já nevěřím, že nechápe, co je normální. To, jak popsal, jak mi volal, to je všechno pravda, až na to, že mi neřekl, že tu nebude premiér. Jsem padlý na hlavu, že chci mimořádnou schůzi v době, kdy tady není premiér? To si fakt myslíte? Já vám to popíšu. Tak já vás pozvu, dejme tomu na večeři v Praze, abychom si vyjasnili vztahy opozice a koalice s tím, že přinesu nějaké konstruktivní návrhy, jak bychom to mohli zlepšit. Ne zefektivnit - zlepšit a zkulturnit. Pozvu vás do restaurace a vy tam přijdete a zjistíte, že je zavřená. Dám vám nejdřív vybrat, jestli v pondělí, nebo v úterý. Řeknete v pondělí tu nejsem, mám jednání, velvyslance přijímám, tak v úterý by to šlo, pane předsedo. Vy tam přijdete v úterý a bude zavřeno. A já vám řeknu no jo, ale já jsem vám dal vybrat, jestli v pondělí, nebo v úterý, a vy jste si vybral v úterý. Já jsem také nepřišel v to úterý, protože já jsem věděl, že tam nebude, ani pan předseda nepřišel ve čtvrtek. A pak se ptá, co je normální! Normální je, když už se ptám, a já jsem to ocenil, teď to nemyslím ironicky, ocenil tu debatu o termínu mimořádné schůze, ale kdybyste mi řekl, že tady ve čtvrtek pan premiér nebude, tak to samozřejmě řeknu: no, nepadá do úvahy! Ale to už jste zamlčel a ze mě tady děláte vola! Tak jsme například v úterý dělat mimořádnou schůzi. (Poznámka z pléna.) Proč si to nezjistil kdo? Opoziční poslanec. Paní poslankyně, já to nebudu komentovat, protože to je nápad, to je tak realistické - já zavolám Andreji Babišovi a řeknu: Dobrý den, pane premiére. Já vás chci grilovat, chci vás kritizovat. Kdy byste byl ochoten přijít, abyste si to zažil na vlastní kůži? A on mi dá šest termínů, ať si vyberu, že vždycky přijde. Takhle fungují poslanci ANO. (Pobavení a potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka poslance Bělobrádka, připraví se kolega Hájek a pan předseda Vondráček. Zatím jsme stále v rozpravě ve faktických poznámkách. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, pane předsedající. Ano, já bych chtěl potvrdit slova pana předsedy Kalouska. Prostě ten problém byl v tom, že nemohli poslanci vystupovat ani s faktickými poznámkami jako nyní, to znamená, to nebyla žádná diskuze. Naopak jí bylo zabráněno.

A k tomu druhému, co tady bylo, co je normální. Normální je, že ve čtvrtek, kdy mají být normálně interpelace, si všichni členové vlády, a byl jsem jím čtyři roky, rezervují tento čas, pokud nejsou skutečně někde mimořádně na nějaké dlouhodobě plánované cestě, a teprve když na ně ta interpelace není, tak jsou mimo Sněmovnu a mají nějaký jiný program. Pokud interpelace na ně jsou, tak samozřejmě mají sem přijít a mají si je splnit. To, že na to členové této vlády poměrně dost kašlou, to je věc druhá, a myslím si, že to by mělo být třebas předmětem novely o jednacím řádu, aby tady ti členové vlády byli, když na ně interpelace jsou, a skutečně aby to byla mimořádná situace, že nepřijdou. To je normální, a ne že si říkají interpelace, to nás nezajímá, to je nějaké žvanění, a co by nám opozice do toho mluvila.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Josef Hájek také s faktickou poznámkou, připraví se pan předseda Sněmovny a mám další faktickou poznámku. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Josef Hájek: Vážený pane předsedající, omlouvám se, že neplním pokyny pana předsedy našeho klubu, který mi říká, ať nevystupuji, ale mně to nedá. Mně to nedá, jestli tady pan Stanjura prostřednictvím pana předsedajícího útočil na naši ministryni. Paní ministryně Klára Dostálová šla za mnou a říkala: Prosím tě, Josefe, jdu teď na jednání s předsedou Nejvyššího správního soudu v souvislosti s projednáváním stavebního zákona. Je to od vás podlé, je to od vás nekorektní, je to od vás nefér, pane Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího! To se prostě nedělá! Teď za chviličku budeme slavit Den matek a já si myslím, že vůči ženám bychom se měli chovat korektně. Vy jste se dneska korektně vůči ženám zachoval z toho pohledu, že jste nechal paní Majerovou Zahradníkovou v tom výboru, jak se to správně jmenuje? - delegace Meziparlamentní unie, protože jste si dobře uvědomil, že pokud byste jim tam odvolal, a ona tam zastupuje ženy, tak byste si kopl do vlastního hnízda. Takže máte dobré píáristy, to vám gratuluji.

Prosím vás, projednáváme tady novelu zákona o jednacím řádu. Já si myslím, že každý z nás, který má možnost se někde podívat, počínaje Slovenskem, Německem atd., ví, že my tu novelu potřebujeme, protože naše práce je mnohdy velmi neefektivní, viz včera.

A poslední věta. Pan Kalousek mě tady naučil slovo, že Poslanecká sněmovna je suverén. A včera Poslanecká sněmovna suverénním rozhodnutím rozhodla, že prostě ten program neschválí. Já tady požádám kolegy z ČSSD, ty, kteří jsou tady déle, třeba možná kolega Votava, aby řekli, kolikrát v době, kdy tady vládla ODS, zařízli mimořádnou schůzi, kterou svolali možná třeba k církevním restitucím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě než dám panu předsedovi Vondráčkovi slovo, přečtu omluvu. Pan místopředseda Petr Fiala se omlouvá od 12.30 do konce jednacího dne. Nyní faktická poznámka pana předsedy Radka Vondráčka. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Chudák jednací řád! Nevím, jestli se k němu ještě dneska vrátíme.

Pane předsedo Stanjuro prostřednictvím předsedajícího, za to, jestli někdo je, nebo není za vola, si v prvé řadě nese každý odpovědnost sám. Kdybyste mně zase na druhou stranu řekl, trváme na tom, aby tam byl premiér, bude tady premiér?, protože hlavní priorita naše je urážet premiéra, který tady bude osobně, tak bychom se o tom mohli pobavit. Já si vzpomínám, že jsem v minulosti dokonce dělal to, že jsem se domlouval s těmi navrhovateli mimořádné schůze, že ten návrh donesou až po víkendu, aby jim to vyhovovalo, abychom ten termín vždycky měli akorát. Vždycky jsem ten návrh na mimořádnou schůzi a ten termín konzultoval s navrhovatelem, většinou s opozicí. Zřejmě je namístě přehodnotit tuto svoji praxi a asi to tedy začnu opravdu dělat autoritativně, ponesu si za to plnou odpovědnost a už se nebudu nikoho ptát, kdy budu tu mimořádnou schůzi svolávat.

K samotnému jednacímu řádu. Znovu říkám, je to taková laboratoř demokracie, protože ten předpis se týká jenom nás, nemá to žádné vnější vlivy, také to skoro nikoho jiného nezajímá než nás, tj. mimo tuto budovu, a byl bych moc rád, kdybychom skutečně navázali na ty konstruktivní debaty v rámci té pracovní skupiny, protože se nemůžu zbavit dojmu, že v okamžiku, kdy někteří vstoupí těmito dveřmi, tak dojde k naprostému zatmění a změně osobnosti, protože to, co jsme schopni normálně se bavit už hned za těmi dveřmi nebo po telefonu, naprosto neodpovídá tomu, co tady zaznívá. Pozor, i to patří k demokracii, i to je součást parlamentní diskuze, i za to jsme placeni, že takto vystupujeme. Ale myslel bych si, že u toho - ***




Přihlásit/registrovat se do ISP