(10.30 hodin)
(pokračuje Bartošek)

Co se týká obsahu věci, tak je třeba jasně říct, že to vypadá, že se vládní koalice sama sebe lekla, že by mohla naplnit to, co slíbila. A já jsem moc zvědavý na hlasování, jak dopadne, protože v tom případě tady bude jasný vzkaz učitelům, že současná vláda složená z hnutí ANO, komunistů a sociální demokracie na učitele kašle a že kašle na vzdělání. A to si myslím, že je velice špatný vzkaz našim učitelům.

Pevně věřím, že to, co se včera schválilo, bude schváleno i dnes, protože otázka vzdělanosti je naprosto klíčová. To je naprosto zásadní, aby učitelé byli dobře odměněni, aby byli motivováni, aby do školství chodili odborníci. Já pevně věřím, že včerejší hlasování bude dnešním hlasováním potvrzeno. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A chtěl bych poprosit všechny, co vystupují s přednostním právem, aby tak činili k možnosti zpochybnění toho hlasování a podobně, nikoliv k věcnosti. Nyní prosím paní předsedkyni... Pan předseda Fiala svoji přihlášku stáhl, za což mu velice děkuji. Poté paní místopředsedkyně Valachová a poté pan předseda Faltýnek. Nebo je zde pan předseda...? Prosím, paní místopředsedkyně.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Sociálně demokratický klub hlasoval v roce 2016 tento cíl v prosinci. Sociálně demokratický klub hlasoval tento cíl v prosinci 2017. A sociálně demokratický klub, a oznamuji pozici sociální demokracie, bude hlasovat toto usnesení i dnes.

A jenom bych chtěla upozornit, co jsme vlastně včera schválili, abychom se toho tolik nebáli. Jenom bych chtěla říct, že to je zcela v souladu s programovým prohlášením vlády. Usnesení Sněmovny, usnesení Sněmovny znělo nejpozději 2020. Takže 1. 9., 1. 10., dokonce i 31. 12. bychom to naplnili.

Takže seznamme se s programovým prohlášením vlády, je to zcela v souladu. Vůbec nechápu tady tuhle hysterii. Kromě toho, že jsme si včera schválili nové usnesení, že budeme schvalovat zvyšování platů od 1. ledna. Já jsem se zdržela, protože jsem přesně věděla, že nastane tahle situace. (Velmi rozčileně.) Takže ukončeme tuhle hysterii, je to nedůstojné! Usnesení, které jsme schválili včera, je v souladu s programovým prohlášením vlády!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím, pan předseda Faltýnek. Když vás vidím, tak vás nemůžu nechat zastoupit.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo. Ještě jednou hezké dopoledne. Já bych chtěl jenom reagovat vaším prostřednictvím na vystoupení pana kolegy Bartoška po té technické stránce. Nejsem si přesně vědom, jestli seděl na té poradě předsedů klubů? Nebyl. On tam vlastně nebyl. Omlouvám se, pane předsedo. (Předsedající: Mým prostřednictvím.) Byl tam pan Jurečka. Kde bylo řečeno vlastně včerejším předsedajícím schůze, panem místopředsedou Okamurou, že to opravdu ukončil okamžitě a vlastně nebyl prostor na vznesení tady těchto připomínek ke zpochybnění hlasování. Čili to je pouze k té technice. Nic víc.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. A paní předsedkyně Pekarová se mi hlásila. Poté pan předseda Bartošek.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, je až fascinující, že v jednom klubu je shoda na tom, že to včerejší usnesení mělo projít a je v pořádku, že prošlo, a zároveň z toho samého klubu tady máme vznesenu námitku, trávíme tím dneska už hodinu a půl času. Já jsem opravdu překvapená, že tedy nejste schopni ani v tak malém klubu, patnáctičlenném, se dohodnout na tom, co vlastně tedy chcete a s čím jste spokojeni.

Jestli jde opravdu o to, abychom to usnesení tady měli schválené, tak je nejjednodušší, aby byla celá ta námitka schválena, jestli to ještě teď jde. Nejsem tak dobrý znalec jednacího řádu, ale v tuto chvíli opravdu nechápu, proč tady vůbec tedy došlo k této situaci, když jste spokojeni s tím, že to usnesení včera prošlo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: No, my jsme mimo rozpravu. Kolega Bartošek je připraven s přednostním právem, čili nemohu nikomu jinému udělit slovo. A kolega Bartošek má tedy slovo s přednostním právem.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Krátce prostřednictvím pana předsedajícího k panu předsedovi Faltýnkovi. Samozřejmě že vím, že včera bylo jednání. A také vím, jaký byl navržen postup. A dnešní postup je v plném rozporu s tím, co se tam dohodlo. Já za to nemůžu, že hnutí ANO změnilo strategii přes noc a postupuje v rozporu s tím, jaká byla dohoda. Za to já nemůžu. Proto tady jsme hodinu a půl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Kolega Faltýnek není omluven, pane místopředsedo. Já tomu rozumím. Takže nyní pan předseda klubu Starostů.

 

Poslanec Petr Gazdík: Já mám dvě výhrady. První k jednacímu řádu. Vážené kolegyně, vážení kolegové, abych parafrázoval klasika, tak prostřednictvím pana předsedajícího: Milý Jaroslave, milý Honzo a milý Pavle, to se ti s tou sirkou vymstí. Já bych si teď, být vládní koalicí, začal dávat pozor na každé večerní poslední hlasování, protože jakékoliv tímto precedentem může být ráno zpochybněno. To jste opravdu chtěli? To je jedna věc.

Druhá věc. Ta vlastní věc, to jsou platy učitelů. Zítra je Den učitelů. Toto opravdu přednášíte učitelům této země, že jim říkáte, že sliby, které jste dali, takovýmto způsobem budete dodržovat? To si děláte srandu! (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pavel Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní a pánové, přikláním se k těm hlasům, které říkají, že té proceduře jsme již věnovali o něco možná více času, než si to zasloužilo, takže pojďme už konečně hlasovat a nebavit se o tom pořád dokola. Mohl bych tady vznášet další nějaké příklady, kdy a kolik bodů poté se bezprostředně v uvozovkách zpochybňovalo. Když se to hodilo, tak se to přijalo, když ne, tak se to nepřijalo.

Takže jenom se omezím na prosbu prostřednictvím vás, pane předsedo: Milý Petře Gazdíku, to by se mi to jinak žilo, kdybych byl součástí vládní koalice, kam jsi mě zařadil. Ale tam nejsem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pokud jde o naše rozhodnutí, budeme hlasovat tedy o hlasování, které proběhlo včera jako poslední. Při kontrole elektronického zápisu to zpochybnil pan kolega Foldyna. Námitka byla Sněmovnou přijata. O tomto návrhu usnesení budeme hlasovat nyní. Požaduje Poslanecká sněmovna přečíst ten poslední bod, který...? Není tomu tak.

Budeme tedy hlasovat o návrhu, který byl hlasován včera, a to v hlasování číslo 314, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. (Zprava poslanci žádají o odhlášení.) Dobře. V tom případě prohlašuji hlasování číslo 314 za zmatečné. Všechny vás odhlásím a požádám o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

 

O tomto návrhu budeme hlasovat v hlasování číslo 315, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování číslo 315 z přítomných 168 pro 81 poslanec, proti 30. Návrh byl zamítnut. Čili tato část usnesení nebyla přijata.

 

Ano, zástupce klubu KDU-ČSL Jan Bartošek žádá kontrolu elektronického zápisu o výsledku hlasování. (V sále je rozruch.) Máme tady...

 

Poslanec Ondřej Polanský: S dovolením. Rád bych zpochybnil hlasování. Hlasoval jsem pro, mám zdržel se. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: No, dobře. Nebudu o tom diskutovat. (Rozruch v sále.)

 

O námitce pana kolegy Polanského rozhodneme v hlasování číslo 316, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro přijetí námitky. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 316 z přítomných 171 poslanců pro 152, proti 1. Návrh byl přijat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP