(14.10 hodin)
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, kolegyně, kolegové, vážený pane předsedo. Jak již jsem avizoval na jednání grémia Poslanecké sněmovny, kde se mi bohužel nepodařilo najít souhlas všech o zařazení následujících bodů, tak bych chtěl poprosit o pevné zařazení bodů číslo 38 a 39 - jsou to tisky, které jdou spolu, 201 a 211, bod 38, pracovně návrh kolegyně Maxové, bod 39, pracovně návrh kolegy Výborného, jedná se o první čtení poslaneckých návrhů na změny občanského zákoníku a ústavní Listiny základních práv a svobod - a to na úterý variabilního týdne, dne 26. 3., jako druhý a třetí bod za již pevně zařazený bod číslo 82 z grémia, který četl pan předseda. To je první věc, první návrh.
A druhý návrh, ke kterému jsem byl tázán na jednání grémia kolegou předsedou Kalouskem, který měl v tu dobu lepší informaci než já, a sice návrh na zařazení bodu číslo 74. Jedná se o tisk 330 - novela zákona o pozemních komunikacích, poslanecký návrh v prvním čtení, na pátek 8. 3. jako první bod po třetích čteních. Čili na tento pátek po třetích čteních jako první bod. A jedná se o novelu zákona o pozemních komunikacích, která řeší odstraňování vraků, pracovně řečeno. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nevidím nikoho přihlášeného s přednostním právem, takže budeme nyní postupovat podle písemných přihlášek. Jako první byl přihlášen ještě před zahájením schůze pan poslanec Lukáš Kolářík, kterému tímto dávám slovo.
Poslanec Lukáš Kolářík: Dobrý den. Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych si dovolil navrhnout zařadit bod číslo 65, sněmovní tisk 295, je to novela exekučního řádu, na úterý příští týden, 12. 3., po již pevně zařazených bodech.
Vláda avizovala, že svým návrhem vyřeší problematiku dlužníků v České republice, nicméně tento návrh byl Legislativní radou vlády odmítnut. Takže v tuto chvíli vlastně neexistuje žádný vládní návrh, který by tuto situaci řešil. Tato novela tedy čeká na první čtení, takže já poprosím o její zařazení napevno na úterý 12. 3. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Bod 65 na úterý 12. 3. po pevně zařazených bodech. Děkuji.
Jako další je přihlášen pan poslanec Jan Bauer k návrhu pořadu schůze.
Poslanec Jan Bauer: Hezké odpoledne, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážené dámy a pánové. Dovolte mi, abych vás požádal o pevné zařazení bodu číslo 61, sněmovní tisk číslo 290, a to, pane předsedo Poslanecké sněmovny, na středu první bod odpoledne. Jedná se o středu 6. 3., to znamená zítra, roku 2019, případně jako první bod za řádně zařazené body, které se tady možná ještě objeví.
Jedná se o poslanecký návrh novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, který rozšiřuje již existující skupiny příjemců dávek, kteří jsou vyloučení z pomoci v hmotné nouzi, o ty, kteří se opakovaně dopouštějí závažných přestupků, jako jsou krádeže nebo ublížení na zdraví. Návrh současně upřesňuje navázání dávek na školní docházku dětí.
Chtěl bych vás požádat o předřazení tohoto bodu z následujících důvodů.
Za prvé, návrh alespoň částečně řeší palčivý aktuální problém lidí žijících v blízkosti problémových sousedů. Že jde o téma živé, jsme se mohli v debatě se starosty a místními přesvědčit i při nedávné návštěvě výboru pro sociální politiku v Ústeckém kraji, nebo z petic, které dostáváme pravidelně všichni do rukou. Starostové a lidé žijící v okolí problémových lokalit právem očekávají od vlády a poslanců pomoc, a myslím si proto, že je ta správná chvíle tuto debatu otevřít.
Za druhé jde o téma, které ani v nejbližší době nebude řešit žádný vládní návrh. Ze seznamu 15 bodů pro zlepšení situace ve vyloučených lokalitách, které prezentovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, několik bodů vypadlo. A jedním z nich je - a tady si dovolím citovat - "právě i zajištění vymahatelnosti práv zejména s ohledem na rušení nočního klidu a sousedského soužití. U sociální prevence, kam spadá podpora vzdělávání, nedošlo mezi dotčenými rezorty k žádné shodě na financování. Jinými slovy to znamená, že vláda upřednostnila jiné priority, chce bojovat s obchodníky s chudobou, řešit dávkový systém a bydlení pro sociálně slabé spoluobčany. Podle mého názoru ale rezignovala na snahu zlepšit situaci lidí, kteří jen mají tu smůlu, že žijí v blízkosti příjemců dávek, kteří se nechovají v souladu s pravidly slušného chování a pravidelně překračují zákon.
A konečně za třetí. Věřím, že tento návrh může získat podporu napříč politickým spektrem. Od vlády navíc dostal neutrální stanovisko. Připomínky, které vláda ve svém stanovisku uplatnila, jsou takového charakteru, který umožní debatu ve výborech a případnou korekci některých dílčích věcí. V této věci jsem ve spolupráci s jednotlivými rezorty i s vámi se všemi připraven diskutovat.
Jen si dovolím připomenout, že návrh neobsahuje žádné drakonické postupy vůči příjemcům dávek, ale důsledně navazuje na dosavadní filozofii zákona o pomoci v hmotné nouzi. Obsahuje současně řadu pojistek, které v individuálních případech zmírní případnou tvrdost zákona, a počítá se zapojením samotných obcí. Jeho cílem není trestat, ale naopak působit preventivně.
Solidarita a pomoc potřebným je trvalým a samozřejmým projevem každé vyspělé demokratické společnosti. Pokud se ale většinové společnost skládá na pomoc ohroženým skupinám spoluobčanů, oprávněně očekává, že tato pomoc bude využívána k účelu, pro který je určena. Vedle toho ale očekává i to, že se její příjemci budou chovat v souladu s právním řádem a v obecné rovině i v souladu s pravidly slušného a ve společnosti obvyklého chování.
Zákon o pomoci v hmotné nouzi proto logicky již dnes vylučuje z pomoci některé skupiny příjemců dávek v hmotné nouzi, kteří se z hlediska cílů tohoto zákona chovají nepatřičným způsobem. Například lidi, kteří prokazatelně neprojevují snahu si zvýšit příjem vlastním přičiněním nebo neposílají své děti do školy. Paradoxně ale nevylučuje lidi, kteří trvale překračují zákon a dopouštějí se přestupků, kterými obtěžují a komplikují život lidem ve svém sousedství.
Děkuji vám za případnou podporu. (Silný hluk v sále.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane poslanče. Pan poslanec to zvládl, ale skutečně ta hladina hluku se zvyšovala po celou dobu jeho projevu. Já vás poprosím o klid v sále.
Pro pana poslance Juránka. Já jsem evidoval jeho přihlášku. Přednost mají ty písemné, takže ještě si bude muset chviličku počkat. Jako další vystoupí s návrhem na zařazení nového bodu nebo předřazení bodu pan poslanec Marek Výborný.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážená vládo, milé kolegyně, vážení kolegové, já bych rád navrhl pevné zařazení bodu číslo 30, jedná se o novelu zákona číslo 262/2006 Sb., zákoník práce, a to dnes jako první bod po pevně zařazených bodech, pokud takové budou, nebo jako první bod dnešní schůze.
Jedná se o novelu, kterou jsme rozjednali v červnu roku 2018. Dotýká se příplatků pro učitele za třídnictví, evergreen. Tak kdybyste napojedenácté usoudili, že by bylo dobré práci, kterou jsme započali v červnu roku 2018, dokončit, byl bych velmi rád. Prosím tedy o zařazení a podporu tohoto návrhu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další je k pořadu schůze přihlášena paní poslankyně Vrecionová.
Poslankyně Veronika Vrecionová: Hezké odpoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane předsedo. Vzhledem k aktuálním problémům s dovozem polského hovězího masa bych ráda navrhla zařazení bodu, který jsem nazvala Podpora českých zemědělců a výrobců potravin. My jsme v uplynulých týdnech zažili několik případů takových dovozů nekvalitního masa, ale bohužel zatím pan ministr Toman - mrzí mě, že tady není - přistoupil jenom k dvěma krokům, které považuji za problematické. ***