Čtvrtek 7. března 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Tomio Okamura)
95.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda o ochraně investic mezi Evropskou unií
a jejími členskými státy na jedné straně a Singapurskou republikou na straně
druhé, podepsaná dne 15. října 2018 v Lucemburku všemi členskými státy
Evropské unie a dne 19. října 2018 v Bruselu za Evropskou unii a Singapur
/sněmovní tisk 379/ - prvé čtení
Předložený tisk uvede ministryně financí Alena Schillerová. Paní ministryně je už na místě. Prosím, ujměte se slova.
Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, tento materiál, dohoda o ochraně investic mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Singapurskou republikou na straně druhé, je předkládán v souladu s usnesením vlády číslo 638 ze dne 3. října 2018, kterým bylo schváleno toto sjednání dohody. Dohoda byla podepsána dne 15. října 2018 v Lucemburku všemi členskými státy Evropské unie a dne 19. října 2018 v Bruselu za Evropskou unii a Singapur. Za Českou republiku podepsal dohodu pan Mgr. Jakub Dürr, velvyslanec a stálý představitel České republiky při EU. Nyní se dohoda předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s její ratifikací.
Sjednaná dohoda zajišťuje vysokou úroveň ochrany investic, avšak svým obsahem nezasahuje do práva státu na regulaci ve veřejném zájmu. Dohoda ale dále obsahuje veškeré inovace přístupu EU k ochraně investic, včetně mechanismů vynucování, které nejsou zahrnuty v naší platné dvoustranné investiční dohodě se Singapurem. Dohoda nahrazuje dvanáct stávajících dvoustranných investičních dohod, které mají se Singapurem uzavřené členské státy EU. Dohodou bude zajištěno, aby investorům z EU a jejich investicím v Singapuru bylo poskytnuto spravedlivé a rovné zacházení, aby nedocházelo k jejich diskriminaci ve srovnání se singapurskými investicemi. Dohoda zároveň chrání investory z EU a jejich investice v Singapuru před vyvlastněním s výjimkou případu, kdy se jedná o vyvlastnění pro veřejné účely, v souladu s řádnými postupy na nediskriminačním základě za současného vyplácení náhrady ve výši spravedlivé tržní hodnoty vyvlastněné investice. Dohoda taktéž obsahuje moderní a reformovaný mechanismus řešení investičních sporů, který se skládá ze stálého tribunálu prvního stupně a stálého odvolacího tribunálu, jež povedou řízení o urovnání sporu transparentním a nestranným způsobem.
Od svého vstupu v platnost dohoda plně nahradí také naši dvoustrannou dohodu mezi vládou České republiky a vládou Singapurské republiky o podpoře a ochraně investic uzavřenou v Singapuru dne 8. dubna 1995.
Z pohledu práva EU dohoda představuje mezinárodní smlouvu tzv. smíšeného typu, jež je sjednávána společně EU a jejími členskými státy, neboť se týká i oblastí, které jdou nad rámec pravomocí Unie. Vzhledem k tomu, že mají být touto dohodou upravena práva a povinnosti osob, respektive věcí, jejichž úprava je vyhrazena zákonu dle Ústavy České republiky, článek 49 písm. a) a e), musí být tato dohoda sjednávána jako smlouva prezidentská, a proto je k jejímu vstupu v platnost nutné schválení Parlamentem České republiky a ratifikace prezidentem republiky. Dohoda tedy vystoupí v platnost poté, co bude schválena dle příslušných vnitrostátních procesů všemi členskými státy, bude odsouhlasena Evropským parlamentem a dojde k přijetí příslušného rozhodnutí Rady, kterým se uzavírá dohoda.
Sjednání dohody je plně v souladu s ústavním pořádkem České republiky a ostatními součástmi právního řádu, se závazky převzatými v rámci jiných platných mezinárodních smluv a s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva, jakož i se závazky vyplývajícími z členství České republiky v EU. Vzhledem k tomu, že dohoda zahrnuje multilaterální systém soudů pro investice pro řešení sporů mezi investory a státy, očekává se, že její sjednání bude mít určitý finanční dopad na celkový rozpočet EU, a to na straně výdajů. Dohoda však prozatím nepředpokládá přímý dopad na státní rozpočet České republiky. Konkrétní financování multilaterálního systému a podíl České republiky na tomto financování prozatím nebyl stanoven. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Přečtu ještě čtyři omluvy. Pan poslanec Petr Sadovský se omlouvá od 14.30 hodin do konce jednání z pracovních důvodů. Pan poslanec Milan Hnilička se omlouvá od 12.00 do 13.00 hodin z pracovních důvodů. Pan poslankyně Jana Mračková Vildumetzová se omlouvá od 13.00 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů. A pan poslanec Stanislav Juránek se omlouvá od 11.25 do konce jednacího dne z pracovních důvodů.
Prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení poslankyně Monika Červíčková. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Monika Červíčková: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, jak již bývá zvykem, zpráva paní ministryně byla skutečně obsáhlá a vyčerpávající, takže mně opravdu nezbývá již mnoho k dodání. Nicméně právě s ohledem na fakt, že tato dohoda odpovídá současnému mezinárodnímu standardu ochrany zahraničních investic, navrhuji ji k odsouhlasení a zároveň ji navrhuji přikázat k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku, takže se rozhlédnu. Zájem nevidím. Obecnou rozpravu končím. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova. Paní ministryně? Ne. Paní poslankyně? Také ne. Přednesené návrhy nemáme. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Já se tedy táži do pléna, zdali má někdo jiný návrh. Jiný návrh nevidím. Přistoupíme k hlasování. Zagonguji. Budeme hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Počkáme, až se dostaví ještě poslankyně a poslanci do sálu, abychom dali prostor, aby hlasovali.
Je zájem o odhlášení, takže vás odhlašuji. Přihlaste se prosím všichni znovu svými hlasovacími kartami a já tedy ještě jednou zopakuji, o čem budeme hlasovat. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu... (Upozorňování zprava.) Aha. V celé řadě nefunguje hlasovací zařízení. Tak já poprosím tedy pověřeného pracovníka. Prosím vás, běžte se tam podívat. Pardon, já vás teď neslyším. Požádáme o kontrolu, takže moment. Mám zkusit vás ještě jednou odhlásit? (Ne.) Anebo to není potřeba? Moment. Já dostanu informaci. Okamžik. (Konzultace s pracovníkem IT a následně s ostatními místopředsedy.) Prosím vás, problém je v tom, že v hlasovacím zařízení je u jednoho z poslanců nalitá voda. A nyní jsem se tedy domluvil, že je potřeba deset minut na opravu. (Hlasy z pléna, ať si dotyčný přesedne jinam.) Prosím vás, my tady ve vedení jsme si řekli, že přesedávání není optimální záležitostí, že je potřeba opravit to hlasovací zařízení. Takže já bych ukončil polemiku. Vyhlašuji deset minut pauzu. To znamená, sejdeme se tady ve 12.31 a mezitím bude hlasovací zařízení u poslance Pirátů opraveno.
(Po chvíli:) Já se jenom omlouvám, tady předseda poslaneckého klubu Pirátů mě upozornil, že to nebylo u poslance Pirátů, ale u poslance ODS, a tím byla vyřazena celá řada, včetně Pirátů. Takže to jenom upřesňuji. Omlouvám se.
(Jednání přerušeno v 12.22 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 12.31 hodin.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Pauza byla do 12.31. Já bych se chtěl zeptat tedy pracovníků Sněmovny... ne? (Oprava hlasovacího zařízení.) A je nějaký časový horizont, který je blízký... nebo vůbec? Pojďte mi to říct nahoru, prosím vás, ať tady se nepřekřikujeme. (Rozhovor pracovníků IT s místopředsedou.)
Dostal jsem informaci, že je potřeba ještě deset minut, ale to už by mělo být, takže abychom tedy dodělali aspoň to hlasování a zbytečně tedy nepřerušovali ve 13 hodin, tak já... moment. Prosím vás, abychom to posunuli, tak ještě tedy deset minut pauza a pauza je do 12.42. A pak už mám informaci, že by to mělo fungovat. Děkuji.
(Jednání přerušeno do 12.42 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 12.42 hodin.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máme 12.42, takže budeme pokračovat v programu schůze Poslanecké sněmovny. Já zároveň zagonguji, protože neprodleně budeme hlasovat. Budeme hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Zopakuji, že jsme u vládního návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o ochraně investic mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Singapurskou republikou na straně druhé. Takže dám prostor, aby se ještě poslanci dostavili urychleně do sálu. (Chvíli čeká.)
Ještě jednou zopakuji - kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 128, přihlášeno 126 poslanců, pro 124, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Tím projednávání tohoto tisku končím.
S přednostním právem předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Prosím.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, vážené kolegyně a kolegové, omlouvám se, že přerušuji toto projednání smluv mezi Evropskou unií a Singapurem. Přesto se domnívám, že je potřeba, abych upoutal vaši pozornost k jedné věci, která je velmi aktuální.
Dnes máme zařazené interpelace, bohužel aktuální zprávy ohledně probíhajícího policejního zásahu jsme se dozvěděli až dnes ráno, takže nebylo možné tuto záležitost zařadit na interpelace a já jsem ani nezaznamenal, že by ji kdokoliv vznesl. Jedná se o kauzu probíhajícího policejního zásahu v ředitelství firmy Kapsch, zásahu, který se údajně týká i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a pana místopředsedy Faltýnka, který tam údajně nefiguruje jako obviněný, ale jeho obhájce mluví o tom, že tam figuruje jako svědek, a kterou provádí olomoucké vrchní státní zastupitelství.
Předpokládám, že jste se s tím všichni seznámili, protože to probíhá v médiích, v České televizi, a v Právu se mluví o tom, že provoz mýtného na českých silnicích a firmy Kapsch je právě předmětem té probíhající policejní razie.
Vzhledem k tomu, že situace kolem firmy Kapsch byla mnohokrát předmětem veřejné debaty, že v roce 2016 šlo o třetí největší zakázku bez soutěže, za 5 mld. korun to prodloužení, dělalo se to v neděli, já nevím, jestli se ta kauza toho týká, a myslím si, že mluvím za všechny poslance opozice, že aktuálně nemáme žádné informace i ze strany ministra dopravy, do jehož působnosti tato záležitost spadá. Přesto se v médiích hovoří o tom, že to je zátah proti organizované zločinecké skupině, že se tam řeší podplácení. Vystupují tam osoby, které jsou napojené na hnutí ANO, ať se jedná například o pana Švachulu, který je v Českých dráhách Cargo nominant hnutí ANO.
Já se domnívám, že by bylo namístě, aby krátce s přednostním právem tady vystoupil pan ministr dopravy a vyjádřil se k tomu, jaké aktuální informace má k dispozici, abychom my jako poslanci, kteří máme kontrolovat vládu, znali aktuální informace.
Já chápu, že ANO není zrovna po chuti, aby se tady probíraly věci, které se týkají jeho vlády. Přesto si myslím, že to je zásadní věc, protože tam jde o mnoho miliard korun. Historicky už jsme tady jednu takovou policejní razii měli, která měla zásadní dopady na náš politický systém. Domnívám se, že pan ministr by se měl hned teď, v okamžiku, kdy to je aktuální, zabývat tím, že nám to tady krátce osvětlí, takže potom stihneme doprojednat i zbytek programu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Pane ministře, vy si přejete vystoupit? Tak ano. Pan ministr s přednostním právem vystoupit skutečně může, takže dáváme slovo panu ministrovi.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem trošku překvapen a šokován rétorikou, která tady zazněla. Předně, podle mých informací policie ještě nikomu nesdělila obvinění. To chceme jako Poslanecká sněmovna dnes vstupovat do živého případu, který ještě není ani zahájen? Já vím jediné informace, které jsou, které já mám, jsou z médií, a že by policie přišla za mnou a začala mi sdělovat, co se děje kolem mýta, to se opravdu neděje. Takže já tady té rétorice nerozumím. Nechme udělat policii její práci. Ona pravděpodobně ví, co dělá, nebo já věřím tomu, že ví, co dělá. Všichni se na ni odvoláváme. Tak ji nechme pracovat a neřešme v Poslanecké sněmovně něco, co opravu známe jenom z médií. Já jsem u žádného zásahu nebyl. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Tak. Postoupíme k dalšímu bodu programu schůze. Máme tady na programu
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.