Čtvrtek 7. března 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Fiala)

92.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou
a Polskou republikou o změně a ukončení platnosti Dohody
mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře
a vzájemné ochraně investic, podepsané dne 16. července 1993
v Budapešti, která byla sjednána formou výměny nót
/sněmovní tisk 198/ - druhé čtení

Paní ministryně Alena Schillerová nás s tímto návrhem seznámí. Prosím.

 

Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, předkládám návrh na vyslovení souhlasu s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o změně a ukončení platnosti Dohody mezi těmito zeměmi o podpoře a vzájemné ochraně investic, která se podepsala 16. července 1993 v Budapešti a byla sjednána formou výměny nót. Je předkládána v souladu s usneseními vlády číslo 853 ze dne 9. července 2008 a číslo 1529 ze dne 1. prosince 2008. Vláda České republiky těmito usneseními schválila způsob a postup při ukončování platnosti některých dvoustranných investičních dohod, které Česká republika uzavřela s členskými státy EU. Seznam je potom obsažen v příloze k usnesení vlády číslo 853 a investiční dohoda s Polskem je uvedena pod bodem 14 takové přílohy.

Usnesení byla přijata s ohledem na to, že po vstupu České republiky do Evropské unie se staly dohody o ochraně a podpoře investic uzavřené mezi členskými státy EU nekompatibilní, což bylo potvrzeno i nedávnými rozhodnutími Soudního dvora EU ve věci Achmea C-284/14.

V souladu s vládou schváleným postupem předložila Česká republika ve dvou vlnách návrh na ukončení platnosti dvoustranných investičních dohod uzavřených mezi členskými státy Evropské unie dohodou. První vlna ukončovacích nót byla rozeslána v první polovině roku 2009, druhá v první polovině roku 2016. Polská republika reagovala až na druhou z těchto nót a 10. ledna 2018 zaslala nótu, kterou rovněž navrhla ukončení platnosti stávající investiční dohody formou dohody prostřednictvím výměny nót. Česká strana návrh přijala nótou z 11. dubna 2018 s ukončením platnosti stávající investiční dohody, a to včetně vyloučení aplikace takzvané ochranné lhůty. Z ujednání smluvních stran tedy plyne, že se na investice existující ke dni ukončení platnosti stávající česko-polské investiční dohody již nebude po dobu dalších deseti let vztahovat ochrana podle této investiční dohody.

Takto vyměněné nóty spolu tvoří dohodu o změně a ukončení platnosti, která je nyní předkládána Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací. Dohoda vstoupí v platnost tři měsíce po datu obdržení pozdější nóty potvrzující splnění požadavků vnitrostátního práva nezbytných pro vstup této dohody v platnost. K tomuto datu tak dojde k ukončení platnosti stávající dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, která byla podepsána 16. července 1993 v Budapešti.

Dohoda je v souladu s ústavním pořádkem, ostatními součástmi právního řádu České republiky, se závazky vyplývajícími z členské České republiky v Evropské unii, se závazky převzatými v rámci jiných platných smluv a s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní ministryni. Usnesení zahraničního výboru máme k dispozici jako sněmovní tisk číslo 198/2 a usnesení rozpočtového výboru jako sněmovní tisk číslo 198/1. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj zahraničního výboru pan poslanec Jan Kubík. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Jan Kubík: Dobrý den. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, tento sněmovní tisk byl projednán na 21. schůzi zahraničního výboru dne 22. listopadu 2018 a bez větší rozpravy bylo předneseno toto usnesení.

Usnesení zahraničního výboru z 21. schůze dne 22. listopadu 2018 k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Polskou republikou o změně a ukončení platnosti Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsané dne 16. července 1993 v Budapešti, která byla sjednána formou výměny nót. Po odůvodnění náměstka ministryně financí magistra Ondřeje Landy, zpravodajské zprávě inženýra Jana Kubíka a po rozpravě zahraniční výbor za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o změně a ukončení platnosti Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsané dne 16. července 1993 v Budapešti, která byla sjednána formou výměny nót. Za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a za třetí zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji panu zpravodaji, a jak jsem již řekl, tak tímto návrhem se zabýval také rozpočtový výbor. Zpravodajkou výboru je paní poslankyně Ivana Nevludová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Ivana Nevludová: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych načetla usnesení rozpočtového výboru z 15. schůze ze dne 21. listopadu 2018.

Po úvodním slově náměstka ministryně financí pana Landy, zpravodajské zprávě poslankyně Nevludové a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna souhlasí s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o změně a ukončení platnosti Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemně ochraně investic, podepsané dne 16. července 1993 v Budapešti, která byla sjednána formou výměny nót; za druhé zmocňuje zpravodajku, aby s tímto usnesením seznámila Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní zpravodajce. Otevírám rozpravu. Do rozpravy není nikdo přihlášen. Rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova také není. Protože zde zazněla dvě usnesení, která mají sice stejný obsah, ale ne stejnou formu, tak vás nyní seznámím s textem usnesení, o kterém budeme hlasovat:

 

"Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas s ratifikací Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o změně a ukončení platnosti Dohody mezi Českou republikou a Polskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsané dne 16. července 1993 v Budapešti, která byla sjednána formou výměny nót."

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 124, přihlášeno 143 poslanců, pro 121, proti nikdo. Návrh byl přijat. Děkuji paní ministryni, paní zpravodajce a panu zpravodaji.

 

Nyní vás seznámím s omluvami, které jsou zde k dispozici. Pan poslanec Jiří Kohoutek se omlouvá z celého odpoledního jednání ze zdravotních důvodů. Pan poslanec Jan Řehounek od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů, pan poslanec Marian Bojko od 14.30 do konce jednacího dne ze zdravotních důvodů, pan poslanec Vlastimil Válek od 11.40 do 15.00 z pracovních důvodů, paní poslankyně Taťána Malá z dnešního jednání do 13 hodin ze zdravotních důvodů, pan poslanec David Kasal od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů a od 16.30 do ukončení jednacího dne z pracovních důvodů se omlouvá pan ministr Dan Ťok.

 

Otevírám bod 93. Jde o

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP