Čtvrtek 7. března 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Fiala)
90.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Ghanskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění
daňovému úniku v oboru daní z příjmů a ze zisků ze zcizení majetku
a Protokol k ní, které byly podepsány v Akkře dne 11. dubna 2017
/sněmovní tisk 95/ - druhé čtení
Prosím paní ministryni financí Alenu Schillerovou, aby se ujala slova a odůvodnila nám tento návrh. Prosím, paní ministryně.
Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, na jednání dnešní schůze předkládám smlouvu o zamezení dvojímu zdanění s Ghanou, která byla podepsána 11. dubna 2017 v Ankaře. Česká republika má v současné době uzavřené mezinárodní smlouvy, které se týkají zamezení dvojímu zdanění, s téměř devadesáti státy světa, nicméně Ghana mezi nimi doposud není. Při mezinárodním zdanění je přitom zcela zásadní, zda země, která má jistou roli v obchodních i finančních záměrech českých daňových poplatníků, má uzavřenou daňovou smlouvu s naším státem, a to je jistě i případ Ghany.
Smlouva nenahrazuje vnitrostátní daňové předpisy smluvních států a nemůže tak založit novou daňovou povinnost, ale pouze povinnost vyplývající z vnitrostátních předpisů upravuje. Přispívá k objektivnímu rozdělení práva na daň z jednotlivých druhů příjmů mezi oba státy, to je mezi stát zdroje příjmů a stát jeho příjemce. Tato komplexní daňová smlouva pokrývá zdaňování a vyloučení mezinárodního dvojího zdanění všech možných druhů příjmů. Standardně také upravuje základní formy spolupráce mezi příslušnými úřady obou zemí a rovněž tak zásadu nediskriminace, neformální řešení sporů případně vzniklých při jejím provádění a současně zajistí i relevantní výměnu informací mezi příslušnými úřady obou států. Smlouva zvýší právní jistotu případných investorů obou zemí, vytvoří prostor pro další české podnikatelské subjekty a napomůže tak rozvoji vzájemných hospodářských vztahů.
Nedílnou součástí smlouvy je i protokol, který obsahuje doložku nejvyšších výhod ve prospěch České republiky v případě, že by Ghana sjednala se třetím státem výhodnější režim v kontextu ustanovení pojednávajícím o zdaňování příjmů z poskytnutých technických, poradenských a manažerských služeb, než obsahuje tato smlouva.
Smlouva o zamezení dvojímu zdanění, která se ve vzájemných vztazích mezi Českou republikou a Ghanou nyní navrhuje, byla připravena na základě vzorových modelů OECD a OSN, přičemž samozřejmě reaguje i na vnitřní daňové předpisy obou zemí.
Pro informaci ještě uvádím, že v květnu minulého roku dal souhlas s ratifikací této smlouvy Senát Parlamentu České republiky.
Prosím vás tedy zdvořile, abyste vzali zmíněné skutečnosti v úvahu při projednávání této mezinárodní smlouvy a vyslovili souhlas s její ratifikací. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní ministryni a prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Jaroslava Holíka, aby odůvodnil usnesení výboru. My ho máme doručené jako sněmovní tisk 95/2. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Holík: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, říci něco po tak podrobné zprávě, kterou přednesla paní ministryně, je už těžké. Vzhledem k tomu, že mezi prvním a druhým čtením mezitím uplynul už téměř rok, tak jenom vzpomenu, že se jedná o státy Afriky. V současné době máme smlouvy uzavřené s Egyptem, Etiopií, Jihoafrickou republikou, Marokem, Nigérií a Tuniskem. A připojila by se k tomu Ghana.
Takže jestli dovolíte, tak bych tady přečetl usnesení zahraničního výboru, které bylo 25. dubna 2018.
Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
(I.) dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Ghanskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmů a ze zisků ze zcizení majetku a Protokol k ní, které byly podepsány v Akkře dne 11. dubna 2017;
II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
III. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane zpravodaji. T tento návrh projednával také z vlastní iniciativy rozpočtový výbor. Máme k dispozici usnesení sněmovní tisk 95/1, prosím paní poslankyni Ivanu Nevludovou, aby se jako zpravodajka ujala slova a řekla nám, k čemu výbor dospěl. Prosím.
Poslankyně Ivana Nevludová: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, načtu usnesení rozpočtového výboru ze 7. schůze ze dne 25. dubna 2018. Po úvodním slově zastupujícího náměstka ministryně financí pana Hrdličky, zpravodajské zprávě poslankyně Nevludové a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Ghanskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmů a ze zisků ze zcizení majetku a Protokol k ní, které byly podepsány v Akkře dne 11. dubna 2017;
II. zmocňuje zpravodajku, aby s tímto usnesením seznámila Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR.
Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní zpravodajce a otevírám rozpravu. Do rozpravy není nikdo přihlášen. Rozpravu končím. Přikročíme k hlasování. Zazněly zde dva návrhy usnesení, které jednak zformuloval rozpočtový výbor, jednak zahraniční výbor. Budeme hlasovat o návrhu usnesení v podobě, které přednesl zahraniční výbor. Takový zde mám návrh. Já vám návrh tohoto usnesení ještě jednou přečtu.
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Ghanskou republikou o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmů a ze zisků ze zcizení majetku a Protokol k ní, které byly podepsány v Akkře dne 11. dubna 2017." Pokud není žádná námitka, dám nyní hlasovat o návrhu tohoto usnesení.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 122, přihlášeno 140 poslanců, pro 131, proti 0, návrh byl přijat. Děkuji paní ministryni, paní zpravodajce, panu zpravodaji a končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod, kterým je
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.