Čtvrtek 7. března 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Fiala)
89.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dodatkový protokol k Úmluvě o lidských právech
a biomedicíně související s genetickým testováním pro zdravotní účely,
který byl podepsán dne 24. října 2017 ve Štrasburku
/sněmovní tisk 81/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal pan ministr Adam Vojtěch. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych krátce shrnul fakta, týkající se vládního návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dodatkový protokol k Úmluvě o lidských právech a biomedicíně související s genetickým testováním pro zdravotní účely, který byl podepsán dne 24. října 2017 ve Štrasburku. Česká republika jakožto člen Rady Evropy, tedy mezinárodní organizace, která funguje na principu diskuse a spolupodílí se mimo jiné na řešení ekonomických, vědeckých a právních otázek a také samozřejmě na udržování základních lidských práv a svobod, signovala danou úmluvu o lidských právech a biomedicíně v roce 1998.
S ohledem na vývoj v jednotlivých medicínských oblastech byly vypracovány čtyři dodatkové protokoly, které rozšiřují stávající zásady a právní ochranu dotčených ochranu dotčených osob tak, jak je upravuje uvedená úmluva. Jedním z těchto dokumentů je právě i dodatkový protokol související s genetickým testováním pro zdravotní účely.
Tento dodatkový protokol byl přijat jednomyslně všemi členskými státy Rady Evropy v roce 2008. Následně proběhly jeho ratifikace ve Slovinsku, Moldavsku, Černé Hoře a Norsku, avšak vstoupil v platnost až tím, že ho ratifikovalo taktéž Portugalsko, protože bylo nutné, aby k ratifikaci došlo v pěti státech, což se tedy stalo. To znamená, jeho vstupu v platnost již dále nic nebrání.
Z hlediska České republiky je ratifikace tohoto dodatkového protokolu v souladu s národní strategií pro vzácná onemocnění na léta 2010 až 2020 a nevyžádá si z věcně odborného hlediska bezprostředně navazující úpravu souvisejících právních předpisů. Vzhledem k tomu, že více než 80 % všech vzácných onemocnění je genetické povahy, probíhá v současné době v Evropské unii zrychlený proces ratifikace tohoto dodatkového protokolu.
Podotýkám, že předmětný vládní návrh byl projednán v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny, dále ve výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky. Senát Parlamentu České republiky vyslovil dne 17. května 2018 souhlas s ratifikací.
Dámy a pánové, vážené poslankyně, vážení poslanci, věřím, že přínos v podobě ratifikace tohoto protokolu Českou republikou je zjevný a jeho výsledkem bude zajištění nejvyššího právního standardu ochrany provádění genetických testů. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. Zpravodajem zahraničního výboru je pan poslanec Pavel Plzák. Prosím ho, aby odůvodnil usnesení výboru. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, vážení zástupci vlády, myslím, že pro objasnění problematiky bylo úvodní slovo pana ministra naprosto vyčerpávající. Já chci jenom upozornit na skutečnost, že jsme se v prvním čtení touto věcí zabývali před rokem a v té době ještě měla Česká republika šanci stát se tou pátou zemí, která to ratifikuje, a tím vlastně vstoupí ten dodatkový protokol v platnost. Takže nás předběhlo Portugalsko. To je vše, co bych chtěl k dané problematice říct.
Na doplnění jenom to, že z těch čtyř dodatkových protokolů máme proběhlý ještě jeden dodatkový protokol, který proběhl v prvním čtení a bude čekat na druhé čtení.
Zahraniční výbor se tímto dodatkovým protokolem a celou problematikou zabýval na svém jednání dne 25. dubna 2018 a po proběhlé diskuzi přijal následující usnesení. Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecké sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dodatkového protokolu k Úmluvě o lidských právech a biomedicíně souvisejícího s genetickým testováním pro zdravotní účely, který byl podepsán dne 24. října 2017 ve Štrasburku. Zároveň pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Děkuji za slovo.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám rozpravu. Hlásí se prosím někdo do rozpravy? Nehlásí, rozpravu končím. Můžeme přistoupit k hlasování.
Budeme hlasovat o navrženém usnesení, se kterým nás seznámil pan zpravodaj. Pokud by byl zájem, můžeme ho znovu přečíst, pokud ne, dám hlasovat. Vidím souhlas se zahájením hlasování.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 121. Přihlášeno je 131 poslanců, pro 116, proti nikdo. Návrh byl přijat. Děkuji panu ministrovi, panu zpravodaji.
Přikročíme k projednávání dalšího bodu. Jde o
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.