(9.30 hodin)
Poslanec František Kopřiva: Děkuji, pane předsedající. Takže kromě toho, že ten návrh výboru pro bezpečnost je v rozporu se současným zněním té návratové směrnice, tak je v rozporu také s připravovaným návrhem přepracovaného znění, konkrétně s článkem 16 odstavce 1, který výslovně vyžaduje, aby opravný prostředek proti rozhodnutí o návratu měl povahu soudního přezkumu.
Oproti tvrzení uvedenému v odůvodnění naprostá většina osob využívajících právní pomoc v rámci projektu návratového poradenství Ministerstva vnitra tak činí z důvodů, které se nijak netýkají utajovaných skutečností. Na výboru pro bezpečnost neústavnost návrhu konstatoval i ministr vnitra Jan Hamáček. Stanovisko Ministerstva vnitra k návrhu je proto negativní. Z uvedených důvodů je nezbytné, aby Poslanecká sněmovna při hlasování předmětné návrhy poslance Kotena zamítla.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Jsou tady faktické poznámky: pan poslanec Lubomír Volný.
Poslanec Lubomír Volný: Dobrý den, dámy a pánové. Já bych chtěl říct, že opravdu netuším, protože nejsem ústavní právník, nakolik pan Kopřiva má nebo nemá pravdu. Co bych chtěl říct, je, že tahle snaha představitelů pirátské strany i zřejmě představitelů České strany sociálně demokratické je klasickou ukázkou toho, kam jsme se dostali v rámci naší evropské i národní legislativy. Dostali jsme se tak daleko jako v Itálii, kde člověka, který spoluzachránil s panem Orbánem Evropu tím, že uzavřel italské přístavy a zabránil vlně dalších uprchlíků, lidé, jako je pan Kopřiva nebo pan Hamáček, kriminalizují, trestně stíhají a pokoušejí se ho dostat do vězení.
Takže já si myslím, že tady je poměrně důležité uvědomit si, že ta legislativa, naše zákony i evropské zákony jsou možná v souladu s nějakou doktrínou islamizace a afrikanizace Evropy a naší země, ale nejsou v souladu s národními zájmy České republiky, nejsou v souladu se zájmy našeho obyvatelstva a národa, a proto bychom měli veřejně o tom diskutovat a snažit se i tyto zákony měnit. Protože potom se dostaneme do situace, v jaké jsou v Německu, ve Francii, v Anglii, v Holandsku, v Itálii, že člověk, který se k nám dostane, nebude prakticky vypověditelný nebo navrátitelný, protože lidé jako pan Kopřiva nebo pan Hamáček mu poskytnou veškerou možnou právní ochranu k tomu, aby tady prostě zůstali na věky věků amen. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Další s faktickou poznámkou je pan poslanec Radek Koten a připraví se pan ministr Jan Hamáček. Prosím, máte slovo.
Poslanec Radek Koten: Dobrý den, dámy a pánové. Je to velice úsměvné, protože jsme skutečně zjistili, že buď neziskové organizace velice dobře připravily straně pirátské, konkrétně prostřednictvím pana předsedajícího panu Kopřivovi, naprosto perfektní pozměňovací návrhy, které v podstatě ruší naprosto všechno, co v minulém volebním období jsme byli schopni do zákonů dostat, abychom vůbec byli schopni kohokoliv, kdo tady nemá co dělat, vyhostit. Takže to pouze k tomu. A předpokládám, že nikdo z nás tady není ústavní právník a odborník na ústavní právo, takže já bych si velice rád počkal na to, až tedy rozhodne Ústavní soud. A do té doby si myslím, že je to v pořádku, že budeme mít nástroj na to, abychom byli schopni vůbec lidi, kteří tady nemají co dělat, jsou tu ilegálně, tak abychom je mohli dostat z naší republiky. Takže to je asi tak všechno, co bych k tomu řekl. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan ministr Hamáček s faktickou poznámkou. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Já samozřejmě nechci předjímat hlasování ve třetím čtení. O tom rozhodne Poslanecká sněmovna, jak tedy se vypořádá s jednotlivými návrhy. Ale musím reagovat na vystoupení pana poslance Volného.
Já jsem se tady dozvěděl, že chystám pravděpodobně zatčení svého italského kolegy, protože jste, předpokládám, mluvil o ministrovi vnitra Salvinim. A to si myslím, že je věc, která by neměla zůstat bez odezvy. Já bych vás chtěl požádat, abyste tedy uvedl, co tedy chystám, jestli panu ministrovi Salvinimu něco hrozí z mojí strany, že ho strčím do vězení, nebo abyste se omluvil. Protože já si myslím, že takovéto věci by na půdě české Poslanecké sněmovny neměly zaznívat. A bylo by škoda, kdyby pan ministr Salvini se bál přijet do České republiky proto, že by mu z mojí strany hrozilo nějaké uvěznění.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Dalším s faktickou poznámkou je pan poslanec Kopřiva a připraví se pan poslanec Lipavský, pan poslanec Ondráček a pan poslanec Volný Lubomír. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec František Kopřiva: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych jenom chtěl vyvrátit tu lež, která tady zazněla, že by snad můj pozměňovací návrh reagující na ten neústavní návrh pana poslance Kotena byl z pera nějakých nevládních organizací. Je pravda, že já i my Piráti konzultujeme své návrhy s akademiky a s vládními i nevládními organizacemi. Nicméně tento můj pozměňovací návrh pochází čistě a pouze ode mě. Koneckonců může si to každý dohledat v našem transparentním registru kontaktů a schůzek.
Možná bych ještě jenom dodal to, že opravdu Listina základních práv a svobod a Ústava České republiky je pro mě tak trochu doktrína. Já jsem totiž tady sliboval, že budu dodržovat Ústavu. Takže já hodlám tu Ústavu zachovávat a bránit ji před útoky. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Než dám slovo panu poslanci Janu Lipavskému, přečtu omluvu. Pan poslanec Marek Výborný se omlouvá dnes od 9.30 do 10 hodin z pracovních důvodů.
Prosím, pan poslanec Lipavský s faktickou poznámkou a poprosím Poslaneckou sněmovnu opět - opět poprosím o klid. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Lipavský: Tak já budu velice stručný. Naším úkolem zde v Poslanecké sněmovně je ochraňovat ústavní pořádek a součástí ústavního pořádku je i Listina základních práv a svobod. A pokud jsou zde takové návrhy, které ji porušují, tak naší povinností je ty návrhy odmítnout. Toliko k projevu pana Volného. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. S faktickou poznámkou další v pořadí je pan poslanec Zdeněk Ondráček. Prosím.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, možná se divíte, protože vůbec nevíte, o čem kolegové Piráti hovoří, protože jsou trošku mimo. (Smích z levé části jednacího sálu.) Chtěl bych říci: jsme ve druhém čtení. My načítáme pozměňovací návrhy a kolegové se vyjadřují k jednomu z pozměňovacích návrhů, který byl projednáván a přijat výborem pro bezpečnost. Chtěl bych říci, že já ten materiál tady mám i s hlasováním, takže ano, padlo tam, že by mohl být určitý problém s Ústavním soudem. A poslanci, kteří jsou členy výboru pro bezpečnost, a není to ani pan ministr vnitra, ale ani nikdo z těch Pirátů, kteří zde teď vystupují, tak hlasovali sedm pro, dva proti, dva se zdrželi. To abychom měli informaci, o čem tady hovoříme.
Takže nereagujme na Piráty, pojďme dál pokračovat v načítání pozměňovacích návrhů. Od toho je totiž druhé čtení. A toto si vyslechneme ve třetím čtení, až budeme rozhodovat. Stejně nic jiného nepřijde, než že budeme rozhodovat hlasováním jako plénum. A chtěl bych i potvrdit, to, že pan ministr vnitra takto nikdy nevystupoval, protože on o tomto materiálu vůbec na výboru pro bezpečnost nehovořil.
Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Lubomír Volný s faktickou poznámkou. Připraví se pan poslanec Koten, pan poslanec Holík a pan poslanec Lipavský. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Lubomír Volný: Děkuji. Prostřednictvím pana předsedajícího pane kolego Hamáčku, já si zkontroluji své vystoupení, až přijde ze stenoprotokolu. Pochopitelně pokud jsem udělal nějakou rétorickou chybu a obvinil jsem přímo vás, že přímo chystáte něco zločinného na pana Salviniho, tak se vám tady veřejně omluvím. To není žádný problém.
To, co jsem chtěl sdělit já, ta myšlenka je taková, a to je věc, za kterou si naprosto stojím, opět prostřednictvím pana předsedajícího, že lidé, jako jste vy, pane Hamáčku, a lidé, jako je pan Kopřiva, se snažíte systematicky i ve svém volebním programu i svým jednotlivým chováním a jednáním při různých legislativních návrzích vytvořit systém, který v České republice efektivně znemožní stejně, jako to znemožnil už v Německu, Francii, Anglii, Švédsku, Finsku, Itálii, vypořádat se s návratovou politikou. Protože právě s podporou těch neziskových organizací, se kterými Piráti, jak pan Kopřiva říkal, tak hrdě a rádi spolupracují, vytvářejí lidé, jako jste vy, po celé Evropě systém, kdy s právní pomocí, kterou platím i já proti své vůli, ze státního rozpočtu, prostřednictvím těchto neziskových organizací tady zůstávají v Evropě ne tisíce, ne desetitisíce, ale minimálně statisíce lidí, možná už i miliony, které tady v Evropě prostě nemají být. Takže já si myslím, že je načase zahájit veřejnou diskusi o tom, že bychom měli změnit zákony, které toto uvažují. A ano, i já jsem přísahal na Ústavu, ale i my tady víme, že máme možnost Ústavu měnit. Takže v rámci obrany naší vlasti, v rámci obrany našich národních zájmů možná přijde jednou čas na to, abychom se dohodli na změnách Ústavy tak, abychom se nestali Afrikou nebo Blízkým východem. Děkuji. ***