Pátek 25. ledna 2019, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Tomio Okamura)
217.
Návrh usnesení Poslanecké sněmovny
ke Dni památky obětí holocaustua předcházení zločinům proti lidskosti
/sněmovní dokument 2076/
Prosím, aby se slova ujal předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, vážení hosté, já nebudu nijak dlouhý ve svém projevu. V souvislosti s připomenutím 27. ledna jako výročí osvobození německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau je předkládáno usnesení ke Dni památky holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti vymezující pracovní definici antisemitismu. Návrh definice vypracovala Mezinárodní aliance pro připomínku holocaustu sdružující evropské země včetně České republiky, státy Severní Ameriky, Argentinu a Izrael. Návrh byl jednomyslně přijat na plenárním zasedání této mezivládní organizace v květnu 2016.
I když byla Česká republika dosud uchráněna nejhorších projevů rasisticky motivovaného extremismu, je v Evropě patrný vzestup antisemitských projevů. Tato definice má význam nejen ve vztahu k našim tradicím a hlubokým vztahům ke Státu Izrael, ale i dobrému soužití s našimi Židy a dalšími etnickými a národnostními skupinami. Může tak posloužit jako vodítko k posuzování nenávistných projevů.
Mezičasem řada zákonodárných shromáždění přijala v letech 2016 až 2018 usnesení, v nichž se s deklarací ztotožňují a doporučují orgánům státní správy, aby se definicí při své práci řídily. Byl to britský parlament, izraelský Knesset, parlamenty Rakouska, Rumunska, Německa, Bulharska, Moldávie, Slovenska, Litvy, Makedonie a Nizozemska.
Nyní usnesení přečtu: "My, poslankyně a poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v souvislosti s připomenutím Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti přijímáme tuto právně nezávaznou pracovní definici antisemitismu. Antisemitismus je určitý způsob vnímání Židů, který lze popsat jako nenávist vůči Židům. Slovní a fyzické projevy antisemitismu směřují proti židovským i nežidovským osobám anebo jejich majetku, proti institucím a bohoslužebným místům židovských obcí."
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Děkuji a dle dohody předsedů poslaneckých klubů se rozprava nebude vést. Takže tedy nyní přistoupíme k hlasování o předneseném návrhu usnesení. Já tedy zagonguji, ale předpokládám, že tady většina poslanců je. Takže si myslím, že jsme přihlášeni v dostatečném počtu.
Já tedy zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 78 přihlášeno 162 poslanců, pro 160, zdrželi se 2. Návrh byl přijat.
Takže tímto tedy končím projednávání tohoto bodu a přistoupíme k dalšímu pevně zařazenému bodu. Jedná se o
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.