(12.10 hodin)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane senátore. Vyslechli jsme závěrečné slovo, a protože ve druhém čtení zazněl návrh na zamítnutí návrhu zákona, ten návrh máte k dispozici jako sněmovní tisk 104/4, tak nejprve budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí. Já jsem přivolal poslance, kteří nejsou v sále, k hlasování. Je zde žádost o odhlášení. Všechny jsem vás ohlásil. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými hlasovacími kartami.
Nyní hlasujeme o návrhu na zamítnutí.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 131 přihlášeno 157 poslanců, pro 78, proti 70. Návrh nebyl přijat. (Poslanec Strýček namítá, že se mu nepodařilo se přihlásit.)
Prosím vás, abyste na mikrofon uvedl důvod, proč bychom měli zpochybnit hlasování.
Poslanec Jiří Strýček: Já bych rád zpochybnil hlasování, jelikož mi nefungovalo hlasovací zařízení. Nebyl jsem schopen se přihlásit. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, ale protože už proběhlo hlasování, tak bych doporučil, abychom se s tím vyrovnali jako s námitkou vůči hlasování, takže prosím, abychom hlasovali, kdo je pro vyhovění námitce, kterou vznesl pan poslanec.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti? Hlasovací zařízení znovu nefunguje? (Posl. Strýček: Ano.) Funguje.
Takže v hlasování číslo 132 přihlášeno 158 poslanců, pro 155. Námitce bylo vyhověno, budeme hlasovat znovu.
Připomínám, že hlasujeme o návrhu na zamítnutí předloženého zákona.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 133 přihlášeno 159 poslanců, pro 82, proti 70. Návrh byl přijat. To znamená, že návrh zákona byl zamítnut.
Ještě prosím ale nepovažujte to za vyhlášení výsledku, protože bude provedena kontrola hlasování. (Po proběhlé kontrole:) Pan poslanec vystoupí k hlasování. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaroslav Martinů: Hezký dobrý den, vážení kolegové. Já jsem hlasoval proti a na sjetině mám pro, takže navrhuji nové hlasování. Omlouvám se.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, byla vznesena námitka. Rozumím jí, dám o ní hlasovat.
Kdo je pro vyhovění námitce vůči hlasování? Zahajuji hlasování. Kdo je proti?
V hlasování číslo 134 přihlášeno 160 poslanců, pro 155. Návrh byl přijat.
A budeme znovu hlasovat. Hlasujeme o návrhu na zamítnutí předloženého zákona. Je zde žádost o odhlášení. Té jsem právě vyhověl. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými hlasovacími kartami. Budeme tedy hlasovat o návrhu na zamítnutí.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasováním číslo 135 přihlášeno 159 poslanců, pro 80, proti 71. Návrh byl přijat.
To znamená, že jsme rozhodli o zamítnutí předloženého návrhu zákona. Tím končím samozřejmě projednávání tohoto bodu. Děkuji panu senátorovi, děkuji panu zpravodaji. (Senátor Vosecký si přeje vystoupit.) Už jsme skončili projednávání bodu. Mohu dát slovo jenom těm, co mají přednostní právo.
A zahajuji projednávání bodu
23.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb.,
o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 203/ - prvé čtení
Než zaujmou u stolku zpravodajů svá místa pan místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček a zpravodaj pro prvé čtení, tak vás seznámím s došlými omluvami. V době od 12.00 do 13.00 se z důvodu jednání ve volebním kraji omlouvá pan poslanec Nacher, poslanec Jiří Mihola se omlouvá z dnešního jednání od 14.30 do konce jednacího dne, z důvodu jednání se omlouvá dnes od 14.00 do 19.00 pan poslanec Lipavský, pan poslanec Petr Gazdík se omlouvá z dnešního jednání od 16.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů a od 14.30 do konce jednacího dne se z rodinných důvodů omlouvá pan poslanec Jiří Běhounek.
Já vás, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, poprosím o klid, o to, abychom se mohli věnovat projednání dalšího návrhu zákona, a jak už jsem avizoval, tak prosím pana místopředsedu vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, aby tento vládní návrh zákona uvedl. Prosím, pane ministře.
Místopředseda vlády, ministr vnitra a ministr zahraničních věcí ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi, abych velmi stručně na základě pověření vlády uvedl vládní návrh novely zákona o pobytu cizinců a dalších souvisejících zákonů.
Hlavním impulsem k přípravě této novely byla povinnost ČR transponovat směrnici Evropského parlamentu a Rady o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem výzkumu a studia. Tato směrnice nahrazuje dvě starší směrnice, které se věnovaly té samé problematice, a náš právní řád je proto s většinou požadavků této nové směrnice v souladu již nyní.
Nově dochází k usnadnění situace cizinců, kteří zde pobývají za účelem vědeckého výzkumu nebo studia. (V sále je silný hluk.)
Vláda tímto návrhem také reaguje na současnou situaci v oblasti migrace za účelem výkonu ekonomické činnosti. Zaměstnavatelé poukazují na nedostatek pracovníků a žádají zvýšený přísun zahraniční pracovní síly, dochází tak k výraznému nárůstu podaných žádostí o pobytová oprávnění. ČR disponuje na svých zastupitelských úřadech omezenými kapacitami, a proto není schopna efektivně čelit tomuto nárůstu žádostí. Současně nemá ČR přímou možnost ovlivnit, z jaké země a v jakém počtu budou potenciální zahraniční pracovníci přicházet.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Já se omlouvám, pane místopředsedo vlády, teď už vás skoro přestávám i já slyšet, takže prosím všechny paní poslankyně a pány poslance, aby přestali diskutovat nahlas, abychom se mohli věnovat projednávání tohoto vládního návrhu zákona. Prosím, pokračujte.