(11.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan poslanec Bauer souhlasí a já pro jistotu dám ještě hlasovat o souhlasu se změnou zpravodaje.

Hlasování číslo 130. Kdo souhlasí, aby zpravodajem byl pan poslanec Jan Bauer? Hlasování číslo 130. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 130, z přítomných 155 pro 126, proti 1. Návrh byl přijat. Požádám kolegu Jana Bauera, aby splnil úkoly zpravodaje ve třetím čtení.

 

Dovolte mi, abych konstatoval, že návrh na zamítnutí je uveden ve sněmovním tisku 104/4, který byl doručen 27. června 2018. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 104/5.

Ptám se navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Pane senátore? Máte, tak vám udělím slovo. Nejdřív požádám sněmovnu o klid a opět ty, kteří diskutují jiné téma, aby tak činili v předsálí, aby zástupce Senátu Parlamentu České republiky mohl v důstojném prostředí, na které si Senát potrpí, vystoupit před Poslaneckou sněmovnou.

Prosím, pane senátore, máte slovo.

 

Senátor Jiří Vosecký: Děkuji za slovo, pane předsedající. Krásný den, dámy a pánové. Dříve než začnu, bych se chtěl omluvit členům hospodářského, tedy toho garančního výboru, že jsem osobně nebyl přítomen na projednávání tohohle zákona, protože jsem byl v cizině a s kolegou Plačkem jsem se dohodl, že v případě potřeby dojede. Kolega Plaček v tu dobu onemocněl, takže nedojel, takže jsme byli omluveni oba. Musím říct, že sled událostí jaksi prokázal, že jeho nemoc byla vážnější, než on předpokládal, a celou záležitost podcenil. To je k tomuto.

S tímto zákonem na mobilitu v podstatě přišel kolega Plaček, protože ze své praxe - byl ředitelem ústavu v Hrabyni - měl signály, že úřady práce si dávky na mobilitu vykládají po regionech různě. Z tohoto důvodu jsme situaci zmapovali a následně jsme udělali senátní návrh, který už jsme tady předkládali. V tomto návrhu není nic jiného, než aby úřady práce měly jednotný metodický postup a v podstatě přistupovaly ke všem oprávněným žadatelům na poskytování sociálních dávek stejně, ne aby to bylo region od regionu.

A to je asi teď všechno, co bych k tomu chtěl říct. Děkuji za pozornost a děkuji za to, že v podstatě dodržíme to, že v České republice bude jednotný metr na všechny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu senátorovi Voseckému a otevírám rozpravu, do které mám přihlášenou paní poslankyni Šafránkovou a paní poslankyni Gajdůškovou. Nejdříve paní poslankyně Šafránková. A paní ministryně, s přednostním právem se hlásíte? Tak po paní kolegyni Šafránkové, kterou jsem vyvolal. Pan zpravodaj také potom. Paní poslankyně Šafránková.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení kolegové, vážené kolegyně, na úvod bych ráda řekla, že návrh na změnu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením poslanci SPD prosazují a podpoří. Z toho důvodu vás chci také požádat o podporu tohoto návrhu.

V současné právní úpravě existuje dvojí přístup k čerpání příspěvku na mobilitu pro dva různé příjemce. Ten z příjemců, který je uživatelem sociálních služeb v pobytovém zařízení, musí pro získání příspěvku na mobilitu dokazovat jeho skutečné použití. Příjemce, který sociální služby nepoužívá, dokládá pouze čestné prohlášení. Úřady práce navíc v současné době odmítají nejenom nové žadatele, ale i příjemce přiznaných příspěvků na mobilitu, kteří jsou zároveň uživateli sociálních služeb z pobytových zařízení. Odkazují se na to, že pro přiznání příspěvků na mobilitu jde o důvody hodné zvláštního zřetele, protože u těchto osob jde pouze o cesty do zdravotnických zařízení, do práce či školy.

Z výše uvedeného je jasné, že jde o diskriminaci a nespravedlnost, kterou by navrhovaná změna odstranila. Prosazením návrhu na změnu tohoto zákona bychom nepochybně pomohli hendikepovaným udržet si přijatelnou životní úroveň a důstojnost, smazali bychom nespravedlnost a zjevnou diskriminaci, kterou v tuto chvíli stávající zákon dovoluje v neprospěch jedné skupiny příjemců příspěvku na mobilitu oproti skupině druhé. Došlo by také ke spravedlivému a vyváženému způsobu právní úpravy. V tuto chvíli bydlí téměř 66 tis. osob v pobytových zařízeních sociálních služeb. Příspěvek na mobilitu ve výši 550 korun měsíčně by těmto osobám jistě pomohl k lepší kvalitě života. Navíc bychom usnadnili administrativu nejen úředníkům, ale především hendikepovaným, pro které vyřizování příspěvku činí nepředstavitelnou námahu.

Tímto vás prosím, mysleme na sociálně slabší skupiny a pomozme k vytvoření lepších životních podmínek. My poslanci tím pomůžeme lidem, kteří to skutečně potřebují a kteří to ocení. Prosaďme návrh na změnu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Šafránkové. Teď dvě přednostní práva. Paní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a poté pan zpravodaj Jan Bauer, poté další přihlášení do rozpravy. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, platná právní úprava zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením umožňuje příspěvek na mobilitu přiznat i zdravotně postiženým osobám, kterým je poskytována pobytová sociální služba, a to z důvodů hodných zvláštního zřetele. Těmito důvody nejsou pouze cesty do zdravotnických zařízení, zaměstnání a školy, ale je třeba je chápat šířeji jako situace, ve kterých je žádoucí přiznat dávkovou pomoc, protože se zdravotně postižená osoba skutečně opakovaně za úhradu dopravuje.

Chtěla bych vás informovat, že na základě diskuse ve výboru pro sociální politiku po druhém čtení tisku 104 vydalo MPSV novou slíbenou instrukci s účinností od 20. srpna 2018. Tato instrukce podrobně popisuje situace, ve kterých je žádoucí dávku přiznat. Již by tedy nemělo docházet k takovým případům, kdy úřad práce žádosti zamítal a které iniciovaly vznik senátního návrhu zákona. Instrukce je závazná nejen pro rozhodování krajských poboček úřadu práce, ale i pro Ministerstvo práce a sociálních věcí v postavení odvolacího orgánu. Proto považuji tento návrh za bezpředmětný, nicméně vzhledem k pietě pana senátora Plačka má Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomuto neutrální stanovisko.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí. Nyní s přednostním právem zpravodaj pan poslanec Jan Bauer. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bauer: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, nejprve mi dovolte přečíst usnesení výboru pro sociální politiku ze 14. schůze ze dne 6. září, které mj. zní: Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny jako garanční výbor po projednání doporučuje Poslanecké sněmovně hlasovat ve třetím čtení o návrzích podaných k tomuto návrhu v tomto pořadí: za prvé budeme hlasovat návrh na zamítnutí zákona. Nebude-li přijat, budeme hlasovat o legislativně technických úpravách přednesených ve třetím čtení, pokud budou nějaké předneseny. A za třetí bude hlasování o návrhu jako celku.

Chtěl bych vás také informovat o tom, že výbor zaujal následující usnesení ve věci doporučení nebo nedoporučení návrhu na zamítnutí zákona. Výbor pro sociální politiku přijal doporučující, tzn. zamítavé stanovisko k tomuto návrhu. A následně tedy formální věci, že pověřil zpravodaje, aby přednesl toto usnesení na plénu Poslanecké sněmovny. Tolik krátká zpravodajská zpráva.

A ještě mi dovolte mé osobní nebo soukromé stanovisko. Je vidět, že i po vyslechnutí toho, co tady zaznělo z úst paní ministryně, na půdě pléna Poslanecké sněmovny se můžeme dožít neuvěřitelných věcí, protože já si velmi dobře pamatuji diskusi při prvním čtení, velmi dobře i tu diskusi na sociálním výboru. A všichni jsme se shodli, že ten problém tady existuje, dokonce i tehdejší pan, bohužel zesnulý, senátor Plaček a jeho nástupce deklarovali, že problém dvojího metru jak pro ty, kteří jsou v pobytových zařízeních, nebo pro ty, kteří jsou doma, protože jsou to stejní příjemci, tady nesporně existuje.

My jsme se přihlásili k řešení tohoto problému jako poslanecký klub Občanské demokratické strany a máme podporující stanovisko.***




Přihlásit/registrovat se do ISP