(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 19. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tu vítám.
Poprosím vás, abyste se už usadili na svých místech, utišili se, přihlásili se svými identifikačními kartami. S náhradní kartou číslo 2 hlasuje pan místopředseda Hanzel, s náhradní kartou číslo 5 hlasuje pan poslanec Martin Baxa, s náhradní kartou číslo 11 hlasuje pan poslanec Juránek.
O omluvení své neúčasti požádali dnes tito poslanci a poslankyně: Ivan Adamec - rodinné důvody, Margita Balaštíková - zdravotní důvody, Pavel Bělobrádek od 12.00 do 14.00 a od 17 hodin z pracovních důvodů, Jan Birke od 16.30 z pracovních důvodů, Stanislav Blaha bez udání důvodu, Marian Bojko - osobní důvody, Milan Brázdil - pracovní důvody, Jana Černochová - pracovní důvody, Jan Čižinský do 13 hodin bez udání důvodu, Stanislav Grospič - pracovní důvody, Miroslav Kalousek do 11 hodin pracovní důvody, Martin Kolovratník - pracovní důvody, Jaroslav Kytýr - zahraniční cesta, Jan Lipavský od 17 do 19 hodin pracovní důvody, Ilona Mauritzová do 14 hodin bez udání důvodu, Vojtěch Munzar do 10 hodin z pracovních důvodů, Ivana Nevludová z osobních důvodů, Ladislav Okleštěk ze zdravotních důvodů, Jana Pastuchová od 14.30 do 17.00 z pracovních důvodů, Petr Pávek - zdravotní důvody, Mikuláš Peksa - zdravotní důvody, Ondřej Polanský - zdravotní důvody, Pavel Pustějovský - pracovní důvody, Jan Richter - zdravotní důvody, Olga Richterová od 14 do 16 hodin pracovní důvody, Pavel Růžička - zdravotní důvody, Martin Stropnický do 11 hodin pracovní důvody, Bohuslav Svoboda - pracovní důvody, Jan Volný - osobní důvody, Veronika Vrecionová - pracovní důvody, Pavel Žáček - pracovní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: z odpoledního jednání předseda vlády Andrej Babiš z důvodu zahraniční cesty, Dan Ťok od 10.30 do 13.00 z pracovních důvodů, Miroslav Toman z pracovních důvodů. Tak. Tím jsme se vypořádali s omluvami.
Dnešní jednání bychom měli zahájit pevně zařazenými body z bloku třetího čtení. Jedná se o body 114, sněmovní tisk 79, vládní návrh zákona, novela trestního zákoníku, a bod 110, sněmovní tisk 168, vládní návrh zákona, novela zákona o ochranných známkách. Dále bychom se věnovali dalšímu bodu z bloku třetích čtení, u kterého byly splněny zákonné lhůty. Jedná se o bod 113, sněmovní tisk 104, senátní návrh zákona o poskytování dávek.
Po bloku třetích čtení máme pevně zařazený bod 23, sněmovní tisk 203, vládní návrh zákona o pobytu cizinců, prvé čtení. Poté bychom pokračovali projednáváním bodů z bloku zákona prvních čtení.
Ve 14.30 bychom měli projednávat bod 170, což je Informace vlády o globálním paktu o migraci. Poté bychom pokračovali projednáváním bodů z bloku zákonů druhého čtení a dalších bodů dle schváleného pořadu.
Já vás ještě jednou poprosím už o klid v sále, abych vás nemusel překřikovat já ani ti, kteří se přihlásili ke změně pořadu schůze. Jako první je k pořadu schůze přihlášen pan poslanec Radek Koten. Máte slovo.
Poslanec Radek Koten: Vážené dámy, pánové, vážený pane předsedající, z důvodu, že není dosud k dispozici nález Ústavního soudu ke sněmovnímu tisku č. 50 o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování některých smluv a o registru smluv, ve znění pozdějších předpisů, kterým se mění zákony 106/1999 Sb. a zákon 340/2015 Sb.,
navrhuji vyřazení tohoto bodu z pořadu této schůze do doby, než bude známo stanovisko Ústavního soudu. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. A poprosím, s přednostním právem je přihlášen pan předseda Chvojka. Poté pan předseda Michálek.
Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedo. Hezké dopoledne, kolegyně, kolegové, vážení členové vlády. Já bych chtěl poprosit o pevné zařazení na odpoledne dnes těch dvou bodů, které jsme měli pevně zařazeny na včerejší odpoledne a které jsme nedodělali. Jsou to body paní ministryně Maláčové, resp. Ministerstva práce a sociálních věcí. To znamená bod č. 32 a bod č. 33, tisky 204, 263 - pojistné na sociální zabezpečení a organizace a provádění sociálního zabezpečení. To bych poprosil o pevné zařazení po tom bodě, který nás čeká v půl třetí. To znamená po tom bodě Informace vlády ke globálním paktům.
A potom bych poprosil zařadit pevně po těchto dvou bodech druhé čtení bod č. 7, tisk 109, zákoník práce. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Poznačil jsem si doufám správně. Nyní s přednostním právem pan předseda Michálek.
Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem chtěl pouze reagovat na návrh pana Kotena. Opakované vyřazování registru smluv ČEZu z programu této schůze. O tomto návrhu jsme již jednou hlasovali. Tento návrh Poslanecká sněmovna nepřijala a myslíme si, že bychom tady měli řešit zákony, které zlepší fungování České republiky. Vy bohužel navrhujete další a další věci, které povedou jenom k tomu, že si tady budeme několik hodin povídat o migraci a nevyřešíme vůbec žádné problémy, které občany reálně pálí, že Poslanecká sněmovna, pokud jde o azylové řízení, žádné kompetence nemá. (Trvalý hluk v sále.)
Takže já jsem chtěl požádat ty z vás, kteří opravdu chtějí pracovat a chtějí schvalovat ty zákony, které máme na programu, aby nepodpořili návrh SPD na vyřazení zákona o registru smluv ČEZu, protože ten zákon směřuje k většímu ztransparentnění hospodaření ČEZu. A mě velmi překvapuje, že zrovna SPD, která kritizuje nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, tady navrhuje, aby se zákon o registru smluv ČEZu vyřadil z programu schůze Poslanecké sněmovny, a tudíž se neprojednal. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Já jsem nechtěl pana předsedu přerušovat, ale opravdu vás poprosím o klid! Děkuji. Další je přihlášen k pořadu pan poslanec Výborný. ***