Úterý 11. září 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
19.
Návrh poslance Jana Birke na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně
některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 181/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
I zde upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. Stanovisko vlády vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 181/1. Prosím, aby předložený návrh uvedl poslanec Jan Birke, kterému tímto dávám slovo.
Poslanec Jan Birke: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, vážená vládo, kolegyně, kolegové, jedná se o zákon, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů, sněmovní tisk 181. Velmi zjednodušeně se jedná o novelu, která by zásadně nařizovala držiteli řidičského oprávnění povinně se podrobit pravidelné lékařské prohlídce minimálně alespoň při každé výměně řidičského průkazu. Dovolte mi, protože žádám, aby tento zákon byl schválen v devadesátce podle odst. 2, krátké zdůvodnění.
Dosavadní zákon o silničním provozu upravuje v § 87 pravidelné lékařské prohlídky pouze pro držitele řidičských průkazů, kteří dovršili 65 let resp. 68 let s výjimkou případů tzv. řidičů z povolání. Je nutné podotknout, že všichni, kteří máme řidičské oprávnění, pokud nebude přijata tato novela a nepodrobíme se lékařské prohlídce, nemůžeme zjistit stav našeho zraku, jinými slovy celou dobu držení řidičského průkazu, tzn. do 65 let. Z výsledků kampaně, která byla nazvaná Slepí vrazi, se zkonstatovalo, že v České republice je zhruba 6 mil. řidičů, z toho je 4,5 mil. řidičů, kteří potřebují korekci zraku, příp. úpravu stávající korekce. Jenom chci říci, že při korekci zraku 0,075 dioptrie se díky zhoršeným reakčním schopnostem řidiče prodlužuje dráha automobilu při rychlosti 90 km/hodinu z 80 na 120 metrů atd. atd.
Dosavadní průzkum dále ukázal, že řidiči si často nejsou problému se zrakem absolutně vědomi hlavně při těch nízkých kategoriích dioptrií, ale 58 % řidičů uvedlo, že dle jejich názoru má zrak v pořádku, reálně ale korekci potřebuje 70 % z nich. Jenom chci říci, že 8 % vyšetřených řidičů by v podstatě nesmělo za volant sednout vůbec. Pro vaši informaci, je to zhruba z těch 6 mil. řidičů 0,5 mil. řidičů, kteří by v tuto chvíli neměli sednout za volant.
Já samozřejmě tady můžu hovořit o dalších aspektech a nebezpečích, čeho se může dopustit řidič, který usedne za volant a nemá řekněme zjištěn stav svého zraku, kdy dochází k mnoha tragédiím, nejenom sám sobě, ale především chodcům a ostatním účastníkům silničního provozu. Tímto zákonem se navrhuje, aby všichni řidiči měli zákonem uloženou povinnost absolvovat pravidelnou lékařskou prohlídku, konkrétně vyšetření zraku, a to alespoň jednou za deset let, a to vždy při výměně řidičského průkazu, potvrzení o zdravotní způsobilosti řidiče resp. výsledek odborného vyšetření zraku s příslušným doporučením dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví atd. To vše je popsáno v důvodové zprávě.
Vážený pane předsedající... (Odmlčuje se pro hluk v sále.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vnímám zvýšenou hladinu hluku v sále.
Poslanec Jan Birke: Já jsem tedy zvyklý mluvit před ledasčím. Ale tohle bych poprosil, jestli by to šlo...
Předseda PSP Radek Vondráček: Pan kolega zvládá vás překřičet, ale já vás opravdu poprosím, abyste se buď usadili na svých místech, nebo diskusi přenesli do předsálí a umožnili svému kolegovi vystoupení. Děkuji.
Poslanec Jan Birke: Já děkuju mockrát, pane předsedající. Už budu končit.
Krátké zdůvodnění k tomu, proč je tato novela navržena v devadesátce. My si klademe za cíl napravit v co nejkratší době alarmující situaci, která byla zjištěna, týkající bezpečnosti silničního provozu. Proto se navrhuje, nebo proto si dovolím navrhnout a požádat Poslaneckou sněmovnu o schválení v devadesátce, resp. § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb. Nicméně pokud tak nebude možné, a mám nějaká avíza, tak bych velmi rád, aby tento zákon byl puštěn do běžného legislativního procesu, a to z toho důvodu, že všichni máme řidičské průkazy, a myslím, že jsme všichni jaksi účastníky silničního provozu.
Ještě k tomu stanovisku vlády jenom řeknu, že stanovisko vlády je neutrální, což je podle mého názoru docela i zásadní věc k záležitosti této novely. Děkuji. Toť vše. Jsem samozřejmě připraven reagovat v podrobné debatě. Děkuju.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. A poprosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, a tím měl být pan poslanec Kolovratník, který je řádně omluven. Nabízí se pan poslanec Roman Kubíček, ale jedná se o prvé čtení a o této změně zpravodaje budeme muset hlasovat. Přivolám kolegy z předsálí a myslím, že to zvládneme.
Kdo souhlasí s tím, aby se zpravodajem pro prvé čtení stal pan poslanec Roman Kubíček?
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 17, přihlášeno je nás v tuto chvíli 165, pro 135, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Poprosím tedy nově ustaveného zpravodaje, aby nám uvedl zprávu.
Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, veškeré informace o této změně podal předkladatel této změny zákona. Vláda k tomuto vyslovila neutrální stanovisko, nicméně upozorňuje na některé nedostatky. Jedním z těchto nedostatků je, že prohlídka není provázána s následnými paragrafy k výměně řidičského průkazu. Není jasné a není úplně koncepčně vyřešeno, zda tato prohlídka nebude zatěžovat finančně řidiče, protože toto není v tomto zákoně ošetřeno. Není jasné, jestli neabsolvování takovéto prohlídky bude, nebo nebude přestupkem. A dále v této novele není specifikováno vyšetření zraku, ale návrh mluví obecně jako o lékařské prohlídce.
V každém případě dnes z mých úst zazní propustit do druhého čtení a tyto vady můžeme odstranit. Děkuji za slovo.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které je jako první přihlášen s přednostním právem pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Tak nejprve jménem pěti poslaneckých klubů ODS, Pirátů, KDU, TOP 09 a STAN dávám veto na projednání v devadesátce. A současně už jenom jménem svým a jménem svého poslaneckého klubu vám dávám návrh na zamítnutí této novely v prvém čtení. Totiž ty výhrady, které máme, se opravit nedají. Když to zjednodušíme, jsme před volbami, všichni budeme bojovat s byrokracií, tak tento návrh přináší každému řidiči mladšímu 65 let papír navíc. To je celé. A s největší pravděpodobností placený papír, protože si nemyslím, že by se to platilo z veřejného zdravotního pojištění. To je celé. Nevím, co na tom chceme opravovat, maximálně že dáme někomu pravomoc, aby to kontroloval a pokutoval řidiče.
Jestli si skutečně myslíte, že občan potřebuje zákon k tomu, aby si nechal změřit zrak, tak já jsem přesvědčen, že občané jsou dospělí a že vědí moc dobře, jestli mají zajít k lékaři, nebo ne, a ne jednou za deset let podle zákona. Když se ten zrak zhorší rok po prohlídce, tak se nic nezmění, jenom bude naplněn nesmyslný zákon. Tak kdo myslí aspoň trošku vážně boj s byrokracií, tak pro tento návrh nemůže zvednout ruku. Nedá se opravit. Maximálně se v dalším přidají další povinnosti a kontrolní mechanismy. Pokud ten papír vyhodíme, tak ten návrh zůstane prázdný. A o prázdném návrhu zákona nemá smysl hlasovat. Takže věřím, že tento návrh zákona zamítneme už v prvém čtení a nemusíme se s ním nadále zabývat a nebudeme pro naše občany vyrábět další papír a další potvrzení. (Potlesk zprava.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Dovolte mi přečíst omluvu pana poslance Stanislava Juránka, který se omlouvá z dnešního jednání z pracovních důvodů.
Jako další je do obecné rozpravy přihlášen pan poslanec Marian Jurečka, kterému tímto dávám slovo.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji. Ještě jednou dobré odpoledne, milé kolegyně, milí kolegové, pane předsedo, pane premiére. Přiznám se, že když jsem se díval na tento sněmovní tisk a na tento záměr, který tady byl již prezentován panem poslancem, tak musím říct, že na první pohled docela bohulibý záměr. Kdo z nás by nechtěl, aby tady byl další nástroj, který by mohl zvýšit bezpečnost silničního provozu? Ale když se do toho materiálu člověk začte dále, naráží na spoustu dalších a dalších otazníků. Mnoho z nich tady bylo zmíněno mými předřečníky. Myslím si, že opravdu ta změna, zhoršení zraku, může být daleko rychlejší, než je ta lhůta deseti nebo v některých případech u některých řidičských oprávnění pěti let. To tady bylo zmiňováno. Ale já tady nechci rozvíjet to, co tady řekli mí předřečníci.
Ale mimochodem kromě té administrativní zátěže by bylo také fér zmínit i tu zátěž finanční, to znamená říct: vážení občané České republiky, držitelé řidičského oprávnění, my po vás budeme chtít do příští výměny řidičských průkazů v součtu 1,3 miliardy korun, pokud se nezvýší poplatek za zdravotní prohlídku dneska průměrných 200 Kč. I to je potřeba, aby tu zaznělo. Ale opravdu, v praxi to ničemu konkrétnímu nepomůže. Pokud chceme opravdu sledovat ten cíl zvýšení zdravotní způsobilosti řidičů, pojďme to hledat v jiných způsobech legislativního řešení než touto poslaneckou iniciativou, která nemá legislativně provázané všechny nástroje, které by měly být propojeny v rámci souvisejících legislativních předpisů, a ve své podstatě nepomáhá tomu stavu v praxi, aby se opravdu prakticky něco dokázalo změnit. Proto tady souhlasím minimálně s tím zavetováním, to tady bylo zmíněno, i za klub KDU-ČSL. Ale myslím si, že takováto změna by měla být dělána cestou resortního návrhu.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Mám tady faktickou poznámku pana poslance Válka. On ji ruší a je řádně přihlášen do diskuse. Výborně. V tom případě poprosím pana poslance Václava Klause, který je přihlášen do diskuse.
Poslanec Václav Klaus: Dobrý den, dámy a pánové. Já bych se s dovolením taky vyjádřil. Je to další buzerace řidičů. Vždyť v jaké zemi žijeme? Naši předkové vybudovali čtyřproudovky, teď už jsou z toho zase dvouproudovky. Máme tisíc jedna dalších semaforů. Další a další omezení rychlosti. Rozšiřují se obce, že už skoro mezi nimi není žádné místo, kde by byla silnice první třídy. Všude kamery, kontroly. Přimícháváme bordel do biopaliv, aby to auto míň jelo. Tisíc jedna opatření. Za chvíli skončíme zase jak v 19. století, že poběží chlap s píšťalkou a s praporkem, že jede vozidlo. Takhle k tomuhle tomu se pomalu blížíme místo toho, abychom trošku zvýšili rychlost na dálnicích a nějaká normální opatření, tak zase přijmeme další byrokratické opatření, že poženeme nějaké řidiče k doktorovi. Ta bezpečnost má tisíc jedna aspektů. Tak samozřejmě to můžeme dělat donekonečna. Můžeme uzákonit, že auta smějí jezdit jenom dvacítkou, a ta bezpečnost se taky zvýší.
Takže navrhuji zamítnout. Když to zamítnutí nebude, tak načtu řadu pozměňovacích návrhů pro liberalizaci silničního provozu.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Poprosím pana poslance Válka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji. Dámy a pánové, omlouvám se za ulpívavost, ale tak teď jsem na Seznamu četl, že se má vyměnit ještě do konce roku nějakých - jestli si to dobře pamatuji - 200 tisíc až 300 tisíc řidičských průkazů a že se to zdržuje, že si je nechodí vyměnit. V republice, jak jsem se díval, je odhadem 3 tisíce očních lékařů, kteří mají praxe. Pokud to podělím, vychází to na 100 pacientů na jednoho lékaře. Pokud prohlídka trvá 30 minut, tak to je 3 tisíce minut. Já tedy nevím, kdy by to ti doktoři dělali. Když teď bojujeme za nedostatek lékařů, snažíme se vyřešit nedostatek lékařů. Vůbec si nedokážu technicky představit, jak by se něco takového mohlo pravidelně provádět. To snad je k tomuto jedině moje poznámka. Zkusme používat zdravý rozum.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Jiránek, poté faktická poznámka pana poslance Jurečky a pana poslance Zahradníka. Prosím.
Poslanec Martin Jiránek: Zdravím, dámy a pánové. Jen rychlý vstup. Tento problém by mohl být za pár let vyřešen autonomními vozy, třeba už za deset let bude většina lidí jezdit vozy, které nebudou řídit a budou výrazně bezpečnější. Nechal bych to na technologii.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní faktická poznámka pan poslanec Jurečka.
Poslanec Marian Jurečka: Když tady mluvil pan poslanec Válek, tak jsem si uvědomil jednu věc. Proč tady vlastně nutíme nás všechny řidiče dělat ten podivný krok chodit měnit ty plastové kartičky, když dnes v době internetu a digitalizace stejně ta dopravní policie má náhled do on-line registru a vidí, když podám hlídce policie občanku, jestli to jsem já a jestli mám řidičská oprávnění pro řízení vozidel. Proč bychom naopak třeba nemohli uvažovat nad tím do budoucna toto odstranit? A tuto přebytečnou kartičku, kterou v peněženkách nosíme, a teď zjišťujeme, kdo všechno to máme propadlé, kdo tam budeme muset jít, abychom tuto nesmyslnou byrokratickou zátěž odstranili. To si myslím, že by stálo za zamyšlení. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji, i za dodržení času. Jako další vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Zahradník, poté pan poslanec Vácha. Máte slovo. (V sále je hluk.)
Poslanec Jan Zahradník: Děkuji, vážený pane předsedo, za slovo. To ještě, kolegyně a kolegové, nevíme, že nad naší bezpečností na silnici se chystá bdít taky Evropská komise, která předkládá takzvaný třetí balíček mobility, který mimo jiné už vedle zavedených povinností přimíchávání biopaliva, povinnosti instalovat měřič tlaku v pneumatikách, start stop systému hodlá zavést taky kontrolu toho, zdali řidič požil alkoholický nápoj, nebo zařízení, které bude bdít nad tím, zdali je řidič dostatečně bdělý při řízení vozidla, a také jakýsi omezovač rychlosti, který bude pracovat s plynovým pedálem. To jsou věci, které samozřejmě zasáhnou do způsobu řízení, do způsobu provozu vozidel a samozřejmě taky prodraží výrobu automobilů. Já se přimlouvám za to, abychom v té bdělosti nad bezpečností byli velmi umírnění, opatrní, a přimlouvám se za to, co říkal kolega Václav Klaus, abychom tento návrh odsud nějak vyprovodili pryč. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Nyní faktická poznámka pan poslanec Vácha, poté faktická poznámka pan poslanec Mašek. Prosím.
Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Já jsem chtěl přinést takový pohled zvenčí. Já jsem byl minulý týden na naší polární stanici na Špicberkách. Byli jsme tam zavření jenom s polárními liškami. Když se mě kolegové ptali, jaké body tady probíráme, vyprávěl jsem jim, co budeme mít na schůzi, a oni říkali, nevím, jestli to můžu opakovat: Ty vole, co to tam probíráte za hovadiny? Zabývejte se něčím pořádným. Chtěl bych jenom přinést nějaký pohled zvenku, co si o tom, co tady probíráme, myslí normální lidé. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Já jsem vás to nechal dokončit, protože jste to říkal v dobrém. Ale přesto bych apeloval na to - už jsme tady měli komentář k jazyku, který se používá u tohoto mikrofonu, abychom se určitým výrazům vyhnuli.
Dále faktická poznámka pan poslanec Mašek, poté pan poslanec Ventruba. (Hluk v sále neutichá.)
Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, chtěl bych se vyjádřit jenom z pozice lékaře, který se také účastní práce v ordinaci praktického lékaře. Tady bych chtěl říct, že každé dva roky ti pacienti, kteří o to stojí, mají pravidelnou preventivní prohlídku, jejíž součástí je také vyzkoušení ostrosti zraku a eventuálně barvocitu. Pak tady máme systém závodních preventivních prohlídek, kde se ve většině děje totéž. Pro důchodce máme přesně dané intervaly, kdy jsou zváni k vyšetření, a opět je tam vyšetření zraku. Takže samozřejmě považuji tento požadavek v souvislosti s vydáváním nových řidičských průkazů za naprosto nadbytečný.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Ventruba. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Jiří Ventruba: Vážené kolegyně a kolegové, jenom bych prostřednictvím pana předsedajícího chtěl zareagovat na kolegu Jurečku, když mluvil o kartách. Nebudu mluvit o zdravotní oblasti, protože můj syn je taky oční lékař a vím, že to, co říkal kolega Válek, je naprostá pravda. Ale co se týče těch karet, on říkal, že bychom měli řidičáky zrušit. Víte dobře, že v některých zemích, jako ve Spojených státech a podobně, je řidičák doklad, který vlastně nahrazuje občanku, a pak jsou kdyžtak pasy. Možná by bylo lepší, aby vedle každého, kdo prokáže schopnost řídit, což je tedy důležité, bylo toto důležitější než občanský průkaz, který máme a prakticky nemusí být až v té důležitosti. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. To je pro tuto chvíli poslední faktická poznámka. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v obecné rozpravě k tomuto bodu. Nevidím nikoho, že by se hlásil, obecnou rozpravu končím.
Vzhledem k tomu, že v obecné rozpravě zazněl návrh na zamítnutí tohoto návrhu, přivolám všechny kolegy z předsálí a vyhovím samozřejmě i žádosti o odhlášení. Poprosím vás, abyste se všichni přihlásili znovu svými identifikačními kartami.
Pro příchozí zopakuji, že v obecné rozpravě navrhl zamítnutí návrhu pan poslanec Stanjura.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro návrh na zamítnutí. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 18 přihlášeno je 152, pro 172 (správně 72), proti 18. Tento návrh byl zamítnut.
Budeme tedy pokračovat. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako garančnímu? Nikoho nevidím. Pan poslanec Válek se hlásí s návrhem na jiný garanční výbor.
Poslanec Vlastimil Válek: Já se domnívám, že problematika by rozhodně měla být projednávána ve zdravotním výboru, takže navrhuji zdravotní výbor.
Předseda PSP Radek Vondráček: Jako garanční?
Poslanec Vlastimil Válek: Já se domnívám, že ano.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, padl návrh na garanční výbor zdravotní. Budeme tedy napřed hlasovat o návrhu pana poslance Válka.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, aby garančním výborem k tomuto návrhu byl zdravotní výbor. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 19, přihlášeno je 156, pro 73, proti 53. Tento návrh nebyl přijat.
Budeme tedy... S přednostním právem pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl požádat pana předkladatele - nemusí, ale má přednostní právo -, aby nám vysvětlil kompetenci hospodářského výboru k návrhu zavádět povinnost lékařské prohlídky. To by mě docela zajímalo. Já jsem předpokládal, ten návrh předtím byl naprosto logický vzhledem k obsahu, ne k názvu toho zákona, ale k obsahu té navržené změny, a tak to nebudou posuzovat lékaři, ale ekonomové, zda se má chodit jednou za deset let kontrolovat zrak. Proč ne, ale nepřijde mi to úplně logické. Možná jsem nějaký důvod přehlédl a pan navrhovatel mi to vysvětlí. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Já jenom pro vysvětlení. Rozsvítilo se mi několik faktických poznámek, ale já už jsem ukončil rozpravu, takže v tuto chvíli jen přednostní práva. Za navrhovatele. Prosím.
Poslanec Jan Birke: Děkuji moc. Prostřednictvím předsedajícího, pane předsedo, o tom nerozhoduji přece já, o tom rozhoduje organizační výbor, komu to bude přikázáno. Organizační výbor navrhl hospodářský výbor (nesroz. poznámka posl. Stanjury) - samozřejmě, ale hospodářský výbor a Sněmovna zamítla zdravotní výbor. Já samozřejmě bych byl velmi rád, aby byl dalším výborem, proto jsem to avizoval, zdravotní výbor jako nikoliv garanční, ale ten druhý, v kterém je to potřeba projednat. Děkuji. Jestli takhle stačí?
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a budeme tedy hlasovat o hospodářském výboru jako o výboru garančním.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
V hlasování číslo 20 přihlášeno 157, pro 91, proti 30. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu výboru. Organizační výbor nenavrhl žádné další výbory k projednání tohoto návrhu. Pan navrhovatel se hlásí a přednese již avizovaný návrh.
Poslanec Jan Birke: Děkuji. Jak jsem avizoval, já bych navrhl zdravotní výbor.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Ptám se, zda je zde ještě jiný návrh. Pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Pochopil jsem z vyjádření předkladatele stanoviska vlády, že tam budou ti, kteří chtějí zatížit naše občany dalším papírem vymýšlet ještě novou přestupkovou podstatu a sankce, a na to máme ústavněprávní výbor. Děkuji. (Pobavení.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Pan předseda bude určitě rád. Ptám se, zda má ještě někdo jiný návrh, aby byl tisk přikázán dalšímu výboru. Nikoho nevidím.
Budeme tedy nejprve hlasovat o přikázání zdravotnímu výboru jako dalšímu výboru k projednání.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
V hlasování číslo 21 je přihlášeno 158, pro 151, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Nyní budeme hlasovat o přikázání ústavněprávnímu výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
V hlasování číslo 22 je přihlášeno 158, pro 68, proti 43. Tento návrh přijat nebyl.
Já tedy konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zdravotnímu výboru jako dalšímu výboru. V rozpravě nezazněl žádný návrh na zkrácení nebo prodloužení lhůty k projednání, bude to tedy projednáváno ve standardní lhůtě. A já končím prvé čtení tohoto návrhu a končím tento bod. Děkuji. Současně předávám řízení schůze.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Hezké dobré odpoledne, paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády. Budeme pokračovat a podle schváleného pořadu schůze máme před sebou
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.