(16.50 hodin)
(pokračuje Pustějovský)

II. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR provedl v návrhu zákona legislativně technické úpravy, které nemají dopad na věcný obsah navrhovaného zákona.

III. Pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přednesl zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona v hospodářském výboru.

IV. Pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane zpravodaji. A já otevírám obecnou rozpravu. Mám tady přihlášku pana poslance Černohorského.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Dobrý den, dámy a pánové. Já jsem se přihlásil, abych odůvodnil pozměňovací návrh, který jsem nahrál do systému pod číslem 1060. Jedná se o to, že tato novela vypouští § 6. Pro bližší pochopení si dovolím to současné znění přečíst: "Do rejstříku se nezapíše označení, pokud je shodné se starší ochrannou známkou, která je přihlášena nebo zapsána pro jiného vlastníka či přihlašovatele pro shodné výrobky či služby; to neplatí, pokud vlastník či přihlašovatel starší ochranné známky udělí písemný souhlas k zápisu pozdější ochranné známky do rejstříku."

Navrhuji, aby ustanovení § 6 nebylo vyškrtnuto, protože když odstraníme tento institut, tak to jde vlastně proti smyslu ochranných známek jako takových a narušuje to důvěru vlastníků v jejich funkci. Úřad průmyslového vlastnictví by měl provádět v rámci procesu přihlašování ochranné známky nejméně kontrolu, že již ochranná známka ve shodné podobě neexistuje, protože zápisem další ochranné známky ve shodné podobě a pro shodné výrobky a služby by byla narušena primární funkce ochranné známky, tj. schopnost identifikace výrobků nebo služby konkrétního soutěžitele. Rovněž absence provádění kontroly registrace označení shodných se staršími ochrannými známkami pro shodné výrobky a služby narušuje důvěru vlastníků ochranných známek v tento institut, protože tito by se při odstranění tohoto § 6 nemohli spolehnout na to, že si třetí osoba nezapíše novou ochrannou známku shodnou s již existující ochrannou známkou. Tímto by byli vlastníci ochranných známek vystavení de facto neustálé potřebě kontrolovat rejstřík ochranných známek, zdali se třetí osoba nepokouší zapsat ochrannou známku s již existující známkou takového vlastníka.

Tolik k odůvodnění. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dále do obecné rozpravy žádnou přihlášku nemám, takže ji končím. Zeptám se na závěrečná slova po obecné rozpravě. Není potřeba.

Otevírám rozpravu podrobnou a opět prosím pana poslance Černohorského.

 

Poslanec Lukáš Černohorský: Takže opět dobrý den. Já se tedy tímto hlásím k pozměňovacímu návrhu 1060, který jsem odůvodnil již v obecné rozpravě. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dále do podrobné rozpravy? Do podrobné rozpravy, nebo s přednostním právem? (K poslanci Bartoškovi.) Pokud se hlásíte do podrobné rozpravy, tak bych očekával nějaký návrh, ale pokud máte přednostní právo, tak ho můžete uplatnit. Prosím.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Já bych požádal o zkrácení lhůty třetího čtení na sedm dnů.

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Ano, dobře. Tak to je samozřejmě věc, kterou rozhodneme hlasováním. Ptám se, kdo se dále hlásí do podrobné rozpravy. Pokud nikdo, tak podrobnou rozpravu končím. Zeptám se na závěrečná slova pana ministra. (Nemá zájem.) Závěrečné slovo pan zpravodaj? Také ne.

Takže v tom případě ale budeme muset hlasovat, protože to musíme rozhodnout teď. Já přivolám kolegy z předsálí a zopakuji, že to je návrh na zkrácení lhůty pro třetí čtení na sedm dní. Je tomu tak? (Poslanec Bartošek souhlasí.) Já vás všechny odhlásím, protože počet přítomných v sále neodpovídá tomu, co je na tabuli. Prosím o novou registraci. (Někteří poslanci přicházejí do sálu.)

 

A pro nově příchozí, hlasujeme o zkrácení lhůty pro třetí čtení na sedm dní. A teď asi můžeme hlasovat.

Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí se zkrácením lhůty na sedm dní. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 9, přihlášeno je 134, pro 111, proti 14. Já konstatuji, že lhůta byla zkrácena. Tím končím druhé čtení tohoto tisku.

 

Budeme pokračovat bodem 10, což je tedy už prvé čtení.

 

10.
Návrh poslanců Heleny Válkové, Karla Raise, Ilony Mauritzové, Lukáše Bartoně,
Františka Váchy, Vlastimila Válka, Kateřiny Valachové, Iva Pojezného,
Jiřího Valenty, Pavla Bělobrádka, Marka Výborného a Terezy Hyťhové
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 137/2016 Sb., kterým se mění
zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění
dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů,
a některé další zákony, ve znění zákona č. 303/2017 Sb.
/sněmovní tisk 156/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Já upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. Stanovisko vlády jsme obdrželi jako tisk 156/1 a prosím, aby za navrhovatele tento tisk uvedla paní poslankyně Válková. Prosím.

 

Poslankyně Helena Válková: Vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, milí kolegové, jsem ráda, že mohu uvést sněmovní tisk 156. Je to návrh velmi jednoduchý, kterým navrhujeme prodloužit dobu, podle které lze postupovat podle starých akreditačních pravidel, tzn. aby studenti, kteří studují na vysokých školách, kteří začali studovat a kteří by rádi studovali programy, které byly schválené podle starých akreditačních pravidel, mohli ještě tyto programy dostudovat, a to nejpozději do 31. prosince 2024. Původně se počítalo do tří let ode dne nabytí účinnosti zákona, té velké novely č. 137/2016 Sb., nicméně se ukazuje, že v praxi je toto nerealizovatelné. Takže vysoké školy jak soukromé - začala jsem soukromými netypicky - tak veřejné se dostávají často do velmi obtížně řešitelných problémů.

Proto jsme se napříč politickým spektrem dohodli - a předpokládám, že to bude vyjádřeno i ve výsledku hlasování k tomuto návrhu novely - na tom, že by bylo třeba termín prodloužit, a to tak, jak jsem řekla - do 31. prosince 2024 by se postupovalo podle těch dosavadních pravidel. To samozřejmě nic nemění na tom, že všechny nové žádosti o akreditace již jsou posuzovány podle nových přísných akreditačních pravidel. Jde skutečně jenom o prodloužení toho přechodného období.

S ohledem na to, že některé vysoké školy mají veliký problém, požádali jsme i o projednání v tom zkráceném režimu podle § 90 odst. 2 jednacího řádu, tzn. že všechna hlasování by měla proběhnout nyní. A pokud to nebudou vetovat dva kluby nebo 50 poslanců, tak by tento návrh mohl být schválen a postoupen do Senátu, což by velmi vyšlo vstříc vysokým školám právě s ohledem na to, že chtějí přijímat studenty, kteří by ještě podle dosavadních předpisů mohli to studium dokončit.

Děkuji za pozornost a prosím vás o podporu tohoto návrhu zákona.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Děkuji za úvodní slovo paní poslankyni Heleně Válkové jako zástupci navrhovatelů. A nyní požádám pana poslance Stanislava Fridricha, aby se ujal své zpravodajské zprávy. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP