(18.00 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedající, členové vlády, paní a pánové, já jsem chtěl včera po rozpravě v závěrečném slově něco podotknout k těm jednotlivým vystoupením, která tady zazněla. Řeknu je teď, abyste neřekli, že jsem si to nechal na závěrečné slovo a nemohli jste reagovat.

Tak za prvé. Dnes jsem chtěl v 17 hodin jít na demonstraci proti válce v Sýrii, která je svolána tady v Praze. Nemohl jsem, protože tady musím plnit své povinnosti. Jsem předkladatelem zákona, je mou povinností tady být.

Lidé nesouhlasí s tím, že došlo k porušení mezinárodního práva a k agresi vůči suverénnímu státu OSN. Navíc, když tady argumentujeme Sýrií, tak si musíme uvědomit, že Írán je v tuhle chvíli spojencem Sýrie, ač je to teokratický režim a Syrská arabská republika je klasický republikánský režim. Pokud někdo argumentuje Saúdskou Arábií, tak Saúdská Arábie už zbraně nakoupila a Saúdská Arábie je na straně proti Íránu, proti Sýrii.

Já nejsem profesor demagogiky, abych tady vykládal jako kolega Kalousek některé věci, a také nezpochybňuji stanoviska vlády ČR ani její zahraničněpolitickou orientaci, ač s mnoha kroky vlády ČR nesouhlasím. Ale říct, že prezident Rúhání prohlásil, že si bude pořizovat zbraně, tak já musím říct, že ty zbraně si pořizují všechny státy. Pořizuje si je Česká republika, která má svůj akviziční program a samozřejmě zabezpečuje si svou bezpečnost ať už v rámci našich vnitřních poměrů, nebo v rámci Aliance. A vy se divíte, že stát, který sousedí s napadeným státem OSN, si pořizuje zbraně a jejich prezident prohlásí, že si bude ty zbraně pořizovat? Takovou demagogiku, promiňte mi, to se nedá ani poslouchat. A my tady argumentujeme tím, že prezident Obama něco podepsal a prezident Trump má na stole, že to vypoví. Ale my nejsme dvaapadesátým státem ani kolikátým státem Spojených států amerických. Já neznám v Evropě, a docela jsem sledoval, co říkala paní Mogherini, že by měla v úvaze zrušit tu dohodu, která v roce 2015 vznikla, protože samozřejmě vedla k výraznému snížení mezinárodního napětí na Středním východě. Tak jestli - a znovu připomínám - si budeme vážit naší sdílené suverenity v rámci EU, někdo méně, někdo více, někdo to bude odmítat, to je každého věc, ale v tomhle případě musíme říct, že Evropa nic takového nechystá. Já jsem o tom neslyšel jedinou větu, a to jsem velký kritik Evropské komise. A chceme eskalovat napětí, nebo ho chceme uklidňovat? A znovu opakuji. Mezinárodní agentura pro atomovou energii jasně doložila, a byli u toho čeští experti, že tato elektrárna je mírovým využíváním jaderné energie, je postavena v souladu s mezinárodními standardy a že nehrozí, že by mohla být ta výroba nějak zneužita.

A pokud jde o ty petrodolary - ono to mohou být také petrojuany. A o to možná někomu jde, aby nebyly. Tomu rozumím velmi dobře, protože ti, kteří říkají, že se to musí obchodovat v dolarech, také vědí, že ten obchod, když bude prováděn v jiné měně, např. v eurech, s tou ropou, tak samozřejmě to bude mít dopad. Vynikající to bude pro euro, bude to mít samozřejmě dopady pro dolar. A bude to mít samozřejmě dopad na spotřební koš a na hodnotu české koruny. Tomu také rozumím. Ale přeci my jsme se připojili v rámci EU k těm krokům, které vedou ke snížení napětí na Středním východě.

A nezlobte se na mě, když vám porovnávám režim Íránu s režimem v Saúdské Arábii, tak to si myslím, že té demokracie je v Íránu mnohem víc. A také neříkám, že se Saúdskou Arábií nemáme obchodovat. Neříkám to, protože jsem přesvědčen, že je naší suverénní věcí, jestli budeme, nebo nebudeme s tím státem obchodovat. Je to naší suverénní věcí.

Já považuji ten zákon z roku 2000 prostě za obsolentní, poškozující české zájmy v zahraničí, a proto jsem spolu s kolegy navrhl už poněkolikáté jeho zrušení. Ještě nikdy se nestalo, a předkládám ho počtvrté, aby tento návrh neprošel prvním čtením, protože ta debata, jak tady někteří kolegové řekli, je důležitá. Je důležitá právě proto, abychom si uvědomili, jaká je mezinárodní situace a jak se v ní má Česká republika pohybovat.

Možná že ten zákon ve třetím čtení neprojde, to se stává, ale na druhou stranu - máme říct, že se o to nemáme pokusit, že tu debatu nemáme vést? Že výbory nemají klást otázky, které tady říkala paní kolegyně Černochová? Naopak. Výbory ty otázky mají klást. Když jsme projednávali na výboru pro obranu, když jsme probírali v minulém volebním období návrh, který jsme zpracovali pro ten minulý rok, tak přeci tam byla paní předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a ta řekla, že to je v pořádku, že ten standard je dodržen, že nic nehrozí, co by ohrožovalo jak tu mezinárodní dohodu, tak cokoliv jiného.

A já znovu připomínám, co jsem tady říkal v minulém volebním období. Nás volí občané České republiky. A oni nás budou hodnotit podle toho, jak se chováme k vlastním občanům, nikoliv k občanům jiných států. Ani nás nebudou hodnotit podle toho, jak se chováme k občanům Spojených států amerických, ani podle toho, jak se chováme k našim přátelům v Izraeli. Já tam mám venkoncem dost přátel. A ze skupiny přátel jsem vystoupil ve chvíli, kdy došlo ke sporu o stolovou horu. Jsem moc dobře věděl, proč to dělám, a to moji příbuzní, kteří se museli vystěhovat v roce 1939 ze Slovenska do Filadelfie, vědí také moc dobře.

Podotýkám, že já neuznávám demagogické výroky o tom, že když to pustíme do druhého čtení, že se tím něčeho dopustíme. Jediného, čeho se dopustíme, že se nebudeme bát si odpovědět na některé otázky, které samozřejmě ta složitá mezinárodněpolitická a vojenská situace na nás klade. A buď budeme slepě věřit našim spojencům a možná dopadneme jako v roce 1938 nebo 1939, anebo si budeme ověřovat tu situaci, jaká je, a budeme hledat důkazy a ověřovat si, jaká je pravda. Jestli podlehneme demagogickému nátlaku, anebo jestli budeme rozhodovat jako suverénní parlament. Nezlobte se na mě, já jsem přesvědčen, že tato debata má smysl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Teď tady mám s faktickou poznámkou pana poslance Kalouska. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP