Úterý 10. dubna 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Radek Vondráček)
Slib poslance
Takže vážené kolegyně, vážení kolegové, nyní přistoupíme ke slibu nového poslance za Bohuslava Sobotku, který se dne 31. března vzdal svého poslaneckého mandátu. Nejprve požádám předsedu mandátového a imunitního výboru pana poslance Stanislava Grospiče, aby nás seznámil s kroky, které tento výbor učinil, a poté přečetl Ústavou předepsaný slib, který nový poslanec složí do mých rukou. Prosím, pane předsedo, máte slovo. A já předávám na chvíli řízení.
Poslanec Stanislav Grospič: Vážený pane předsedo, vážená paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády v demisi. Dne 23. března tohoto roku doručil poslanec Bohuslav Sobotka předsedovi Poslanecké sněmovny prohlášení sepsané formou notářského zápisu, kterým se vzdal poslaneckého mandátu ke dni 31. března 2018. Tímto dnem poslanecký mandát Bohuslava Sobotky zanikl a uvolněný mandát nabyl první náhradník České strany sociálně demokratické za volební kraj Jihomoravský pan Roman Sklenák.
Mandátový a imunitní výbor ověřil vznik mandátu náhradníka na své dnešní 12. schůzi a přijal usnesení číslo 53, ve kterém konstatuje, že:
I. dne 31. března 2018 zanikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Bohuslavu Sobotkovi narozenému dne 23. října 1971, a to způsobem podle ustanovení § 3 a § 6 písm. c zákona č. 90/95 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů;
II. dne 31. března 2018 vznikl mandát poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Romanu Sklenákovi narozenému dne 23. července 1970.
V souladu s ustanovením § 4 jednacího řádu Poslanecké sněmovny prosím nyní pana poslance Romana Sklenáka, aby předstoupil před Poslaneckou sněmovnu a do rukou předsedy Poslanecké sněmovny složil Ústavou předepsaný slib. (Přítomní povstávají.)
"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." (Poslanec Roman Sklenák podáním ruky předsedovi Poslanecké sněmovny a slovem "slibuji" skládá slib. Potlesk.)
Vážený pane poslanče, blahopřeji vám a přeji hodně úspěchů ve vaší práci.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane předsedo. Dovolte mi, abych ještě jednou já na mikrofon přivítal našeho nového kolegu Romana Sklenáka a popřál mu v poslanecké práci mnoho úspěchů.
A nyní přistoupíme k určení dvou ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Jaroslava Dvořáka a poslance Tomáše Vymazala. Ptám se, zda má někdo jiný návrh na ověřovatele této schůze? Nikoho nevidím. Tak vás ještě jednou poprosím o zklidnění v sále, budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro takto určené ověřovatele 12. schůze? Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 1. Přihlášeno je 137 poslanců, pro 129, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 12. schůze Poslanecké sněmovny určili poslance Jaroslava Dvořáka a poslance Tomáše Vymazala.
S náhradní kartou číslo 11 bude hlasovat pan poslanec Kopeček.
Sděluji, že do zahájení schůze požádali o omluvení své neúčasti na jednání tito poslanci: Jiří Běhounek od 15.00 do 17.30 z pracovních důvodů, Petr Gazdík z pracovních důvodů, Josef Hájek z důvodu zahraniční cesty, Jaroslav Holík z důvodu zahraniční cesty, Tereza Hyťhová do 14.30 z osobních důvodů, Ivan Jáč z rodinných důvodů, Stanislav Juránek ze zdravotních důvodů, Marian Jurečka z důvodu zahraniční cesty, Jiří Kobza z důvodu zahraniční cesty, Pavel Kováčik ze zdravotních důvodů, Robert Králíček od 17.00 do 19.00 z pracovních důvodů, Karel Krejza z osobních důvodů, Karla Maříková z důvodu zahraniční cesty, Zdeněk Ondráček z důvodu zahraniční cesty, Pavel Plzák z důvodu zahraniční cesty, Zdeněk Podal z pracovních důvodů, Ivo Pojezný z osobních důvodů, Milan Pour od 17.45 bez udání důvodu. Jan Richter z důvodu zahraniční cesty, Jan Řehounek do 14.30 z pracovních důvodů, František Vácha se omlouval z pracovních důvodů a ruší svoji omluvu, Jiří Valenta z důvodu zahraniční cesty, Radovan Vích z rodinných důvodů, Jan Volný ze zdravotních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají: Andrej Babiš z pracovních důvodů, Jiří Milek z pracovních důvodů, Martin Stropnický ze zdravotních důvodů.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 12. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Nejdříve vás seznámím s návrhy, na kterých se dohodlo dnešní grémium.
Grémium navrhuje zařadit do návrhu pořadu nový bod. Tím je Návrh doporučení Rady o klíčových kompetencích pro celoživotní učení, kód dokumentu 5464/18, KOM(2018) 24 v konečném znění - sněmovní tisk 144-E."
Dále navrhujeme vyřadit z návrhu pořadu body 3 a 54, to je sněmovní tisk 19 - evidence obyvatel, zákon ve druhém a třetím čtení, body 9 a 59 návrhu pořadu, to je sněmovní tisk 51 - pozemní komunikace, zákon ve druhém a čtením čtení.
Dále navrhujeme volební body 62, 63, 64 a 65 návrhu pořadu, které byly původně zařazeny na středu 11. dubna, přeřadit pevně na středu 18. dubna ve 12.30.
Bod 28 návrhu pořadu, to je sněmovní tisk 104 - senátní návrh o poskytování dávek, zákon v prvním čtení, pevně zařadit na pátek 20. dubna jako první bod po případných bodech z bloku třetích čtení.
A poslední informace. Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 59/1. Ten navrhujeme zařadit do návrhu pořadu 12. schůze Poslanecké sněmovny a pevně zařadit na úterý 17. dubna jako první bod.
To je z mé strany a ze strany grémia pro tuto chvíli vše. A jako první se hlásí pan předseda Faltýnek, kterému dávám slovo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobré odpoledne, vážené kolegyně, kolegové. Omlouvám se, že jsem to neavizoval na jednání grémia Poslanecké sněmovny, nicméně jsem tu informaci ještě neměl. Dovolte mi tedy, abych po dohodě s místopředsedou vlády a ministrem zahraničí v demisi Martinem Stropnickým navrhl vyřadit z návrhu pořadu 12. schůze body 43 a 46. Jedná se konkrétně o smlouvy ve druhém a prvním čtení. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Ptám se, kdo dál s návrhem na změnu pořadu 12. schůze. Pan poslanec Kaňkovský.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, já si dovoluji navrhnout vyřazení dvou bodů z pořadu této schůze. Jedná se o bod č. 5 a bod 55. Jedná se o druhé a třetí čtení sněmovního tisku 22. Je to poslanecký návrh můj a kolegy Nachera. Je to novela zákoníku práce. Zde nebylo ještě dokončeno jednání v garančním výboru. Proto navrhuji tyto dva body z pořadu této schůze stáhnout.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Tak. Jestliže neeviduji někoho dalšího, kdo by se hlásil k pořadu schůze, tak se vypořádáme hlasováním s návrhy, které zde zazněly. Jako první budeme hlasovat o návrhu grémia. Není zde požadavek, abychom hlasovali odděleně, tak budeme hlasovat jedním hlasováním o návrzích, tak jak jsem je zde přednesl.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro změnu navrženou grémiem. Kdo je proti? (Z lavic se ozývá, že nefunguje hlasovací zařízení.) Já tady registruji stížnosti, že nefunguje hlasovací zařízení. Hlasování prohlásím za zmatečné. Poprosím kolegy, aby se zkusili znova... Já všechny odhlásím. Poprosím vás, abyste se znovu přihlásili svými kartami, a zkusíme to ještě jednou.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro změny navržené grémiem. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 3, přihlášeno 168, pro 167, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Dále budeme hlasovat o návrhu pana předsedy Faltýnka vyřadit z této schůze body 43 a 46. Jedná se o smlouvy.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Hlasování číslo 4, přihlášeno je 174, pro 145, proti 15. Tento návrh byl přijat.
Dále budeme hlasovat o návrhu pana kolegy Kaňkovského, který navrhuje vyřadit body 5 a 55. Jedná se o druhé a třetí čtení, sněmovního tisku 22 - novela zákoníku práce.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Hlasování číslo 5, přihlášeno je 174, pro 174, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Tím jsme se vypořádali s přednesenými návrhy a budeme hlasovat o pořadu schůze jako celku.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 6, přihlášeno je 175 poslanců, pro 172, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Program schůze byl řádně schválen a můžeme přistoupit k projednávání jednotlivých bodů.
Jako první budeme projednávat bod, který byl pevně zařazen již organizačním výborem, a já jej otevírám. Je to bod
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.