(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní Aleně Schillerové a nyní s přednostním právem pan předseda klubu KDU-ČSL Bartošek a po něm pan kolega Gazdík. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji, pane předsedající. Mé vystoupení bude také krátké. Na začátek dovolte, abych ocitoval Alexandra Mitrofanova, kterak vidí Babišovu vládu v demisi. Píše: "Pozvete maníka na pohovor, zda ho přijmete jako sluhu. Nedáte mu důvěru. Vyloví vám rybku z akvárka, usmaží a sežere. Potom vyžene z baráku vašeho psa, nakonec vám vleze do postele, že tam bude makat, a pak se podrážděně zeptá, co tam vůbec děláte."

Víceméně je potřeba si uvědomit, že v současné době spravuje zemi hnutí ANO, má vládu, která nemá důvěru, a je potřeba říct, že zemi spravuje strana, která dosáhla excelentního výsledku ve volbách 30 %, ale současně je potřeba i zodpovědně říct, že to není většina. Je to vláda, která nemá důvěru, a ta i na základě Ústavního soudu, který v minulosti rozhodl, že by se vláda, která nemá důvěru, tedy v demisi, měla zříct jakýchkoli zásadních kroků. Obecně řečeno je to to stejné, jako když si pronajmete byt, o kterém víte, že v něm budete jenom dva měsíce. Taky v něm nevybouráte příčky a nerozbijete kuchyňskou linku, protože víte, že za dva měsíce přijde někdo jiný a bude v tom bytu bydlet. A vy se skutečně chováte jako nájemník, který se rozhodl, že ten byt vybydlí. Kdybyste chtěli tuto zemi spravovat zodpovědně, tak nebudete kopírovat manýry sociální demokracie a ODS, které dnes kritizujete. Právě proto byl sepsán služební zákon, právě proto, že se předtím vyhazovali úředníci a ukazovalo se, že to poškozuje práci ministerstev. Místo toho, abyste ty modely chování, které kritizujete, odmítli, tak jste je naopak převzali a bohužel z té minulosti jste u spousty věcí kopírovali to, co bylo špatně. A nepokračujete v dobré praxi, ale pokračujete ve špatné praxi.

No a asi na závěr chci říct. Pan premiér a pan Vondráček, předseda Poslanecké sněmovny, se otevřeně přihlásili k mantinelům demokracie. Když už se k něčemu hlásíte, tak to respektujte, protože jinak je na vás pohlíženo jako na lidi, kteří nedrží slovo. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi Bartoškovi. Nyní pan kolega Gazdík, připraví se pan ministr Ilja Šmíd. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Petr Gazdík: Vážené kolegyně poslankyně, vážení kolegové poslanci, vážený pane premiére, vážená vládo, já jsem původně ani vystupovat nechtěl, ale úvodní projev pana premiéra mě k tomu tak trochu ponoukl.

Předně mám dvě zásadní výhrady, pane premiére. První je, vy jste tady vyjmenoval, co všechno dělaly předchozí vlády špatně, a já s vámi v mnoha věcech souhlasím. Ale vy jste slibovali, že jdete zlepšit politickou kulturu, že to chcete dělat jinak. To, že to někdo předtím dělal špatně, prostě není omluva pro to, že my to budeme dělat stejně hrozně. To je jedna věc.

Druhá věc. Je velmi dobře, že říkáte národu, že takzvaně makáte, že děláte svoji práci, že se ji snažíte dělat poctivě. Ale odpověděl bych vám citátem ze seriálu Jistě, pane premiére: Ale je to váš džob, pane premiére, a vy jste si ho přál. To jsou dva základní argumenty k vašemu vystoupení.

Myslím, že tady již mnohé zaznělo, a to zásadní se pokusím shrnout do dvou otázek. Vláda bez důvěry prostě není to samé co vláda s důvěrou. Vláda bez důvěry totiž nenaplnila Ústavu a neopírá se o většinu ve Sněmovně. Proto bych poprosil pana premiéra, jestli by tady mohl veřejně říct, že to uznává, že ví, že vláda bez důvěry není plnohodnotnou vládou, že byl pověřen panem prezidentem vyjednáváním, má šanci, nebo bude mít patrně šanci, sestavit novou vládu, která možná získá důvěru, to je také jeho džob a on si to také přál. A proto prosím o odpověď na tuto otázku: pane premiére, uznáváte, že vláda bez důvěry není plnohodnotnou vládou?

A druhá prosba, která by tady měla zaznít, a o tom je tato schůze. Pane premiére, prosím, nečiňte žádné nevratné kroky, zejména v bezpečnostních složkách, zejména ve věcech, které prostě nejdou pak žádným způsobem napravit. Udělejte to až po tom, co budete mít důvěru, až po tom, co bude existovat jasná většina ve Sněmovně, která ale za vaše kroky také ponese politickou odpovědnost.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu Petru Gazdíkovi. Nyní pan ministr kultury Ilja Šmíd, připraví se pan ministr zemědělství. Pane ministře, prosím, máte slovo.

 

Ministr kultury ČR Ilja Šmíd Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážená vládo, já nestačím zírat. Slyším tady, že jsme v demisi, že nesmíme dělat nevratné kroky, že máme dělat asi kroky, které jsou vratné, že máme nedělat kroky vynucené a dělat kroky nevynucené. Já tomu tak trošku nerozumím. Každý ministr, byť je v demisi, má přece svoji zodpovědnost. Já pobírám plat a mám za ten svůj plat sedět ve své kanceláři a mávat na své příspěvkové organizace, mám mávat na své podřízené, dělejte si vlastně, co chcete, já sice vidím, že se něco děje, vidím ten korupční potenciál, který v některých našich příspěvkových organizacích je, a mám indicie o tom, jak pravděpodobně unikají peníze, ale já se na to mám dívat? Mluvíte o politické zodpovědnosti, ale vůbec neslyšíte to, že se tady jedná o peníze, tady se jedná o fungování. Vám je zcela jedno, že pošta nefunguje? Vám je zcela jedno, že nefungují nemocnice? Vám je úplně jedno, že unikají peníze v miliardových stavbách? To přece každý ministr musí vyřešit a my to musíme řešit, ať jsme tady měsíc, dva měsíce, anebo čtyři roky. Pokud to neuděláme, tak vy budete první, kteří budete poukazovat na to, že jsme nečinili. Takže samozřejmě chceme činit.

Já bych chtěl říct, že Ministerstvo kultury má možná trošku jednodušší situaci v tom, že je malé. Já mám jenom čtyři náměstky, rozhodl jsem se, že své náměstky budu v práci poznávat, protože na rozdíl od většiny svých kolegů jsem opravdu přišel z terénu a tu detailní práci uvnitř ministerstva poznávám stále ještě pořád, ale také už vím, že se asi budu chtít některých lidí zbavit. A udělám to, až budu naprosto přesvědčen o tom, že to bude nutné, a bude mi jedno, jestli to bude po půl roce a ještě budeme v demisi, protože já mám za to zodpovědnost, ne vy. Zatím jsem pouze odvolal jednoho politického náměstka a dohodl jsem se s ním na tom, že bude zatím dělat ředitele mého kabinetu. Pracuje, snaží se, uvidíme, třeba nadále zůstane na ministerstvu. Já jsem se s ním dohodl, on sám mi řekl ano, já chápu, když přijdete, tak si můžete chtít přivést nové věci, já tomu rozumím, když budete chtít, odejdu.

Takže já bych chtěl jenom říct, abyste si uvědomili, že my nejsme vláda, která chce dělat bezhlavé čistky. Ostatně kolik lidí odešlo ze státní správy, to víte velmi dobře. Je to minimum. Absolutní minimum. To, že někde je, jak jsem se od pana kolegy vlastně teď dozvěděl, jedenáct náměstků, to se přece nedá normálně řídit. U mě jsou čtyři, dřív bývali dokonce jenom tři. Možná že se k tomu modelu přikloním. Neděláme žádné čistky, neděláme politické čistky, také já tam mám náměstky, kteří byli nominováni jinými stranami. Ostatně já jsem přišel do vlády také jako nevolič ANO a panu premiérovi to bylo naprosto jedno, protože on chce pracovat. My chceme pracovat, my chceme dělat. Tak nás prosím nechte. My rádi vyslechneme vaše připomínky, rádi budeme poslouchat vaše hlasy, ale některé kroky prostě dělat musíme. Děkuji. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi Iljovi Šmídovi. Nyní pan ministr zemědělství Jiří Milek, připraví se pan místopředseda Pikal. Pane ministře, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP