Úterý 20. března 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

23.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 340/2006 Sb., o činnosti
institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 67/ - prvé čtení

Z pověření vlády nám předložený návrh uvede paní ministryně financí Alena Schillerová, které tímto dávám slovo.

 

Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, dovolte, abych vám představila vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 340/2006 Sb., o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění, a sdělila vám, že cílem tohoto návrhu je transpozice směrnice o minimálních požadavcích na podporu mobility pracovníků mezi členskými státy zlepšením nabývání a zachování doplňkových důchodových práv, která má transpoziční termín v květnu 2018. Návrh zákona již byl předchozí vládou předložen k projednání Poslanecké sněmovně, nicméně legislativní proces nebyl z důvodu konce volebního období dokončen.

Směrnice se vztahuje pouze na zaměstnanecké penzijní systémy. To jsou takové systémy, v nichž je účast navázána na pracovní poměr a v nichž zaměstnavatel uzavírá smlouvu s finanční institucí o správě prostředků a výplatě dávek. V České republice není systém zaměstnaneckých penzí zaveden. Podpora mobility pracovníků je realizována tím, že směrnice odstraňuje překážky vytvářené některými pravidly zaměstnaneckých penzijních systémů. Jako příklad lze uvést např. požadavek směrnice ohledně čekací doby a věku. Je-li nabytí důchodových práv podmíněno čekací dobou nebo dobou aktivní účasti v systému, nesmí být tato doba delší než tři roky. Je-li nabytí důchodových práv podmíněno minimálním věkem, nesmí být tento věk vyšší než 21 let. Dále jsou instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění povinny informovat účastníka systému před skončením zaměstnání o tom, jaký dopad bude mít skončení zaměstnání na jeho důchodová práva ze systému.

I když v České republice není systém zaměstnaneckých penzí zaveden, jsme přesto povinni ustanovení směrnice do právního řádu provést. Proto návrh zákona doplňuje ustanovení zákona o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění, což je zákon, kterým byla již dříve implementována evropská pravidla v této oblasti.

Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Jan Řehounek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Řehounek: Vážený pane předsedo, vážená paní ministryně, dámy a pánové, předkládám vyjádření zpravodaje k bodu číslo 22, kdy předložený sněmovní tisk je transpozicí směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2014/50/EU ze dne 16. dubna 2014 o minimálních požadavcích na podporu mobility pracovníků mezi členskými státy Evropské unie zlepšením nabývání a zachování doplňkových důchodových práv. Nepřijetím této transpozice by se Česká republika vystavovala riziku zahájení řízení pro porušení smlouvy podle článku 258, případně 260 Smlouvy o fungování Evropské unie.

Jak už tady bylo zmíněno předkladatelkou, účelem směrnice je usnadnit mobilitu pracovníků mezi členskými státy zlepšením nabývání a zachování doplňkových důchodových práv účastníků takzvaného druhého důchodového pilíře. Změny zákona se nenavrhují nad rámec transpozice a jedná se pouze o doplnění požadavku na podmínky nabývání a zachování práv ze zaměstnaneckých penzijních systémů a doplnění povinnosti informací ohledně těchto podmínek, které má plnit instituce zaměstnaneckého penzijního pojištění zcela v souladu se směrnicí.

Jak již bylo zmíněno, v České republice není systém zaměstnaneckých penzí zaveden, tudíž zde neexistuje zákonná úprava, která by tyto penze kompletně upravovala a kterou by tak bylo možné změnit. I přesto je ale Česká republika povinna ustanovení směrnice do právního řádu provést. Doplněna tedy budou stávající ustanovení zákona č. 340/2006 Sb.

Doporučuji tento sněmovní tisk přikázat k projednání ve výborech a postoupit do druhého čtení. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Teď mi dovolte přečíst omluvu pana ministra Martina Stropnického z dnešního jednání od 16 do 17.30 z pracovních důvodů.

Otevírám obecnou rozpravu k tomuto bodu. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení v obecné rozpravě. Nikoho nevidím. Obecnou rozpravu končím. Opět nezazněl návrh ani na vrácení ani na zamítnutí, budeme se tedy zabývat přikázáním výboru. Jako první přikážeme tisk výboru garančnímu.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jako výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo přikázání jinému výboru jako výboru garančnímu? Není tomu tak. Můžeme přistoupit k hlasování.

 

Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru? Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 93, přihlášeno 168 poslanců, pro 144, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru.

 

Má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům? Není tomu tak. Konstatuji, že jsme vyčerpali tento bod. Končím prvé čtení tohoto zákona a děkuji paní ministryni i panu zpravodaji.

 

Otevírám další bod a tím je

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP