Čtvrtek 1. března 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
Předcházející část projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
13.
Návrh poslanců Tomia Okamury, Radima Fialy a dalších
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 40/2009 Sb.,
trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 39/ - prvé čtení
Tímto bodem jsme se zabývali ve středu, tedy včera, 28. 2., kdy jsme jej přerušili v obecné rozpravě. Připomínám, že stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 39/1. U stolku zpravodajů už je zástupce navrhovatelů pan poslanec Jiří Kobza. Pan kolega Marek Benda tady ale stále není. Budeme tedy muset, protože nevidím ani kolegyni Válkovou, která byla zpravodajkou - my jsme přehlasovávali - já se poradím s kolegy z ústavněprávního výboru a s předsedou klubu ODS. Prosím. Vidím kolegu Marka Bendu. Já chápu, že byla porada k jednacímu řádu, pracovní skupina. V tom případě máme vlastně všechno, co máme mít.
Pan kolega Volný asi nechal kartu u stolku zpravodajů, tak ho požádám, aby si ji odebral, aby s ní nemanipuloval nikdo cizí.
Kolega Benda je tady, takže můžeme pokračovat v přerušené obecné rozpravě. Před přerušením byl přihlášen k faktické poznámce právě pan poslanec Jiří Kobza. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Jiří Kobza: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den. Já bych chtěl reagovat na předchozí poznámku pana kolegy Ferjenčíka ohledně svobody slova, o kterou se obával. Já jsem chtěl jenom připomenout, že džihád se vede různými způsoby, nejenom mečem, ale také penězi, písmem a slovem, takže určitá kontrola verbálních projevů je namístě a myslím si, že naše soudy ve své nezávislosti a nestrannosti si s tím určitě poradí. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kobzovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka pana poslance Ferjenčíka. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já bych prostřednictvím pana předsedajícího chtěl reagovat. Ten návrh se ale vztahuje na ideologie obecně, takže kdybychom se bavili jenom o islámu, tak bychom se bavili jenom o islámu, ale ten návrh je široký a podle nás to je velmi razantní zásah do svobody slova, který se zdaleka netýká jenom džihádu. Dokonce si myslíme, že je otázka, jestli se vůbec džihádu týká. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Také děkuji za dodržení času. Zatím nemám žádnou přihlášku do obecné rozpravy. Nikoho nevidím ani z místa, mohu tedy obecnou rozpravu ukončit. Ptám se na závěrečná slova. Zástupce navrhovatelů? Nemá zájem. Pan zpravodaj nemá zájem.
Máme před sebou návrhy na hlasování. V průběhu všeobecné rozpravy padl návrh na zamítnutí předloženého návrhu. O tom rozhodneme v hlasování číslo čtyřicet. Já ještě zagonguji, aby ti, kteří jsou v předsálí, přišli. Budeme tedy hlasovat o návrhu na zamítnutí. Na požadavek z pléna vás odhlásím. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Jakmile se počet přihlášených ustálí, rozhodneme o návrhu na zamítnutí.
Zahajuji hlasování číslo 40 a ptám se, kdo je pro zamítnutí návrhu zákona. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 40, z přítomných 130 pro 29, proti 83. Návrh nebyl přijat.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor Poslanecké sněmovny navrhl přikázat předložený návrh k projednání ústavněprávnímu výboru jako výboru garančnímu. Ptám se, jestli je návrh na jiný garanční výbor. Není tomu tak. Můžeme tedy rozhodnout hlasováním o přikázání garančnímu výboru, a to výboru ústavněprávnímu.
Rozhodneme v hlasování číslo 41, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 41, z přítomných 131 poslance pro 128, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání ústavněprávnímu výboru jako výboru garančnímu.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh k projednání dalším výborům. Má někdo návrh na další výbor, který by měl projednat tento návrh? Není tomu tak.
V rozpravě nepadl ani návrh na zkrácení nebo prodloužení lhůty k projednání. Můžeme tedy konstatovat, že tento návrh prošel prvním čtení a garančním výborem je výbor ústavněprávní jako jediný výbor, který bude návrh projednávat. Děkuji zástupci navrhovatelů, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 13.
Pokračovat budeme bodem číslo
Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.