Úterý 27. února 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Radek Vondráček)

4.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb.,
daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 47/ - druhé čtení

K námitkám, které tu vznesl pan poslanec Benda o tom, že neuplynula ještě 24hodinová lhůta a neměli bychom tento bod vůbec projednávat, tak po upřesnění organizačním odborem uvádím, že usnesení ústavněprávního výboru doposud nebylo ani vloženo do systému, tudíž 24hodinová lhůta nezačala běžet a nedostáváme se do kolize s § 92 odst. 2. Nic mi tedy nebrání tento bod otevřít a případné přerušení, nebo jak dále naložíme s tímto bodem, s tím se vypořádáme v rámci tohoto bodu.

Já tedy tento bod otevírám. Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede paní ministryně financí Alena Schillerová. Paní ministryně, prosím, ujměte se slova.

 

Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych v rámci druhého čtení stručně uvedla návrh novely daňového řádu a některých dalších zákonů, kterou se do právního řádu České republiky transponuje tzv. směrnice DAC 5 neboli novela evropské směrnice o správní spolupráci v oblasti daní.

Tato směrnice požaduje za účelem efektivnějšího boje s daňovými úniky zajistit správcům daně přístup k vybraným údajům, které dnes o klientech a obchodních transakcích shromažďují banky a jiné finanční instituce a další ekonomické subjekty v rámci boje proti praní špinavých peněz. Podle směrnice DAC 5 mají být tyto údaje správcem daně využity v rámci výměny informací při mezinárodní spolupráci při správě daní.

Předložený návrh zákona kromě toho předpokládá získávání a využití těchto údajů též v rámci tuzemské správy daní. Důvodem je snaha nečinit v otázce přístupu k informacím potřebným pro zamezení daňovým únikům rozdílu mezi tuzemským a zahraničním správcem daně. Výjimku tvoří pouze údaje získané od advokátů a dalších příslušníků právních profesí, které bude možné získat pouze pro účely mezinárodní spolupráce.

S ohledem na překročení transpoziční lhůty směrnice DAC 5, zejména v důsledku časového zdržení vyvolaného volbami do Poslanecké sněmovny v loňském roce, je navržena účinnost zákona dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, paní ministryně. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání rozpočtovému výboru jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán ústavněprávnímu výboru. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 47/1 a 2. A teď už správně poprosím zpravodaje pana poslance Jana Volného (už je u řečniště), aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy nám odůvodnil.

 

Poslanec Jan Volný: Vážení kolegové, kolegyně, děkuji za slovo. Já jako zpravodaj se k tomu už nebudu nějak zásadně vyjadřovat. Myslím, že podstatu celé věci vysvětlila paní ministryně. Já jen stručně k usnesení rozpočtového výboru, který projednal 14. února tento bod a doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, sněmovní tisk 47, schválila bez připomínek. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Prosím, ještě můžete doplnit.

 

Poslanec Jan Volný: A ještě předesílám a u podrobné rozpravy to zopakuji, navrhuji zkrátit dobu projednání mezi druhým a třetím čtením na sedm dní. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Už to tady zaznělo, tento návrh musí být vznesen v rámci podrobné rozpravy k tomuto bodu.

Nyní poprosím, aby se slova ujal zpravodaj ústavněprávního výboru pan poslanec Marek Výborný a informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Výborný: Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, ústavněprávní výbor se tímto bodem zabýval na dvou svých jednáních, 14. února, a jak už tady řekl předseda ústavněprávního výboru kolega Marek Benda, dnes od 13 hodin.

Ten bod jsme 14. února přerušili právě proto, že na tomto jednání byly předneseny pozměňovací návrhy, konkrétně pozměňovací návrh kolegy Marka Bendy a pozměňovací návrh paní kolegyně Válkové, který ale členové ústavněprávního výboru dostali de facto na stůl ten den, toho 14. února. Proto po vzájemné dohodě jsme jednání přerušili v tomto bodu a celý bod byl odročen na dnešní den 26. února na 13. hodinu. Šedesát minut jsme se v intenzivní rozpravě bodem zabývali, přijali jsme k němu usnesení, které v tuto chvíli legislativa zpracovává. Mělo by být načteno v řádu minut, tak aby bod mohl být projednán, pokud tedy pan předseda umožní, zítra cca v 17 hodin, tak abyste i vy všichni měli možnost se s usnesením ústavněprávního výboru seznámit v řádné lhůtě 24 hodin. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které je jako první přihlášen s přednostním právem pan předseda Kalousek. Už se mi v minulosti vymstilo, abych dával faktické poznámky napřed, než zazní aspoň první příspěvek, tak bych s dovolením... (Poslanec Kalousek dává ale přednost procedurální připomínce poslance Bendy.) Tak prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážená paní ministryně, vážené dámy, vážení pánové, já jsem se snažil vystoupit mezi body s procedurálním návrhem. Pan předseda mi slíbil, že návrh přeruší ze svého rozhodnutí. Pak řekl, že do systému vloženo nebylo, přičemž do systému vloženo je. Tak já bych v tuto chvíli navrhl, abychom přerušili do zítřka do 17 hodin, abychom měli tu 24hodinovou lhůtu. Myslím, že celá řada kolegů ještě k tomu bude chtít připravovat případné nějaké další změny. A pokládám to za férové vůči ostatním. Pokud by k tomu přerušení do zítřka do 17 nedošlo, pak jenom prosím pana předsedu, aby vyjasnil svými slovy, jak je to s usnesením ústavněprávního výboru, jestli v tu chvíli je platné a je pokládáno za platné usnesení, nebo jestli musí být celé přečteno. Tady bych ho poprosil, abychom měli jasno, abychom náhodou ve třetím čtení tady nevedli velký spor o to, jestli to existuje, nebo neexistuje.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Tento případ je opravdu hraniční a určitě jej vysvětlím, nicméně teď si myslím, že bychom měli nechat bezprostředně nechat hlasovat o tom návrhu na přerušení do zítřka do 17.00. Eviduji žádost o odhlášení, které vyhovím. Poprosím vás, abyste se znovu přihlásili svými kartami...

 

Počet hlasujících je víceméně ustálen, budeme tedy hlasovat o návrhu na přerušení tohoto bodu do zítra na 17.00 hodin.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?

Hlasování číslo 8, přihlášeno je 147 poslanců, pro 56, proti 57. Tento návrh nebyl přijat.

 

(K posl. Bartoškovi.) S přednostním právem je už přihlášen pan předseda Kalousek před vámi. (Posl. Kalousek dává posl. Bartoškovi přednost.) Pánové se gentlemansky dohodli. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji, pane předsedo. Jenom pro pořádek zopakuji, že dnes, když zasedalo grémium Poslanecké sněmovny za účasti předsedů všech poslaneckých klubů, tak při společném jednání zaznělo, že bod číslo 4 bude otevřen a z pozice předsedajícího schůze bude přerušen právě z důvodu zasedání ústavněprávního výboru k tomuto bodu. Taková byla dohoda. Opakovaně jsem se na to ptal, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedajícího.

Vzhledem k tomu, že já osobně to vnímám jako porušení dohody, která zazněla na zasedání grémia, tak z pozice klubu KDU-ČSL si bereme hodinovou přestávku z toho důvodu, abychom se mohli připravit na jednání tohoto bodu, protože původní dohoda zněla jinak. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Pane předsedo, já vám děkuji. Vašemu návrhu vyhovím, jenom bych chtěl tedy za grémium říct, že skutečně takto jsme dohodnuti nebyli a zřejmě si navzájem nerozuměli. Procedurálně to jako předsedající udělat nemůžu bez návrhu.

Prosím, pan předseda Faltýnek, poté bychom si vzali přestávku. (Vzdává se slova.) Dobře. Takže máme 15.32. Vyhlašuji přestávku z důvodu porady klubu KDU-ČSL do 16.32 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 15.32 hodin.)

(Jednání pokračovalo v 16.32 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády... pane ministře. Budeme pokračovat. Já bych poprosil kolegy z hnutí ANO, aby zajistili účast paní ministryně...

Anebo to možná vyřešíme jinak. Já jsem byl informován o tom, že usnesení ústavněprávního výboru č. 47/3 bylo vloženo do systému v 15.38 hodin a lhůta, která je stanovena, to znamená 24 hodin, uplyne dne 28. 2. v 15.38 hodin, tudíž tento bod projednávat dále nelze. Já tedy svým rozhodnutím tento bod přeruším.

 

A budeme pokračovat bodem 10. (Slabý potlesk zprava.) A bodem 10 je

 

Následující část projednávání bodu pořadu schůze

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP