Neautorizováno !


(18.50 hodin)
(pokračuje Bartošek)

S faktickou poznámkou jsem měl zde přihlášeného pana poslance Benešíka. Je přítomen. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Dobrý večer, dámy a pánové. Přihlásil jsem se s faktickou poznámkou, protože jsem neměl jinou možnost. Poslouchal jsem tu diskusi předtím a přišlo mi, že když všechny kluby kromě klubu KDU-ČSL podpořily návrh před nějakými měsíci, který šel na ruku těžařům tak, aby měli zafixovanou cenu na pět let, tak to tady někteří bagatelizovali. To si nezaslouží bagatelizaci. To je velmi důležitá záležitost. A pokud tady máme tolik obránců českého národního bohatství, které si tu obranu zaslouží, tak by také volič měl vědět, že když dojde na skutečné hlasování o skutečném zákonu, nejde na ruku těžařům, ale hájí zájmy českých voličů. A v tomto případě to byla pouze a jenom KDU-ČSL. Nikdo jiný. Všichni si můžete tu sjetinu hlasování přečíst. Od Tomia Okamury přes ODS, TOP 09, ČSSD, ANO a KSČM - všichni podpořili pětiletou lhůtu, po kterou se žádné ceny nemění. Já bych toto nebagatelizoval. Věřím tomu, že všichni to budou dělat, protože prostě mají máslo na hlavě. KDU-ČSL máslo na hlavě nemá, proto si to může dovolit nahlas říct. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Eviduji dvě faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Kučera, potom pan poslanec Zemek. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Tak tomu se říká střelit se do vlastního kolene v přímém přenosu, pane kolego Benešíku prostřednictvím pana předsedajícího. Chci upozornit, že to byla právě KDU-ČSL, která šla na ruku těžařům a podpořila prolomení limitů těžby v České republice. Byli to lidovečtí ministři, kteří podpořili prolomení limitů těžby a šli na ruku těžařům. A byli to právě lidovečtí ministři ve vládě ANO, ČSSD a KDU-ČSL, kteří podpořili snížení poplatků za lithium v úhradové vyhlášce, která se stanovuje nařízením vlády. Byla to vaše vláda. Vy jste byl součástí té vlády, resp. vaše strana. Tak tady prosím neříkejte kdo co, kdo jde komu na ruku. Protože jestli je někdo zodpovědný za současný stav, tak je to současná vláda. A vy jste její součástí, pane kolego Benešíku prostřednictvím pana předsedajícího. Vy a vaše strana lidová. (Ojedinělý potlesk z TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Eviduji další faktické poznámky: nejprve pan poslanec Zemek, pan poslanec Benešík, pan ministr Jurečka. Prosím.

 

Poslanec Václav Zemek: Děkuji. Nechci hodnotit, kdo pro co hlasoval. Já jsem tedy pro to nehlasoval, protože jsem členem toho výboru. Nicméně když si uvědomíme, že pokud by ta společnost teoreticky dostala povolení k těžbě, tak než by zahájila, tak to bude trvat asi tak těch pět let. A pak už to můžeme změnit. Takže se tady dohadujeme úplně o nesmyslu. Proč se tady dohadujeme? To je nesmysl prostě. Díky.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Benešík.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Tak to spojenectví je evidentní. Já o koze, pánové o voze. Já se bavím o zákonu jako takovém. Samozřejmě ta pětiletá lhůta neplatí zdaleka a jenom pro lithium. To platí úplně pro všecko. A proč tady někdo má mít garantovanou cenu a podmínky pět let? A u toho to lithium je pouze a jenom lakmusový papírek, kdy vidíme, že v průběhu času během měsíců nebo možná málo let, rozhodně do pěti let, se cena těchto surovin mění. A to, že toto hlasování bylo samozřejmě výhodné pro těžaře a nikoli pro Českou republiku a daňové poplatníky, je evidentní. A to, že na mě teď útočí pánové z jedné a ze druhé strany, to jsem samozřejmě čekal. Já mluvím o hlasování v Poslanecké sněmovně, nikoli na vládě. A proto říkám, jeden o koze, druhý o voze.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan ministr Jurečka. Připraví se pan poslanec Opálka a další. Prosím.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Krásný dobrý večer. Nechtěl jsem hovořit, myslím si, že diskuse byla košatá, ale musím říct, že pan poslanec Kučera mě k tomu vybídl, protože já jsem jednoznačně přesvědčený, že právě i to hlasování o fixaci na pět let bylo jedno z hlasování, kde se testovalo, jak kteří poslanci vnímají hájení národních zájmů tohoto státu. Protože se to netýká, jak teď řekl pan poslanec Benešík, jenom lithia, ale mnoha dalších nerostů, které se těží v České republice. A fixovat poplatky na pět let v situaci, kdy komoditní trhy se poměrně výrazně mohou měnit, mi nepřijde zodpovědný přístup zákonodárců, kteří se tady teď bijí v prsa, že chtějí hájit zájmy tohoto státu.

Já jsem byl jedním z pěti poslanců v této Sněmovně, který tedy hlasoval úplně zcela jednoznačně otevřeně proti, a tehdy jsem i vystupoval a upozornil jsem vás v diskusi na to, že toto hlasování na fixaci pěti let není zodpovědným hlasováním.

A k panu poslanci Kučerovi prostřednictvím pana předsedajícího, když nás tady obviňoval, vládu, že jsme prolomili limity a kde hájíme národní zájmy. No my jsme je prolomili pouze u jednoho jediného dolu s fixací 500 metrů od obydlí. A podívejte se, pane poslanče Kučero prostřednictvím pana předsedajícího, komu ten důl patří. Ten důl patří ČEZu, který je většinově vlastněn českým státem. Takže i my v tomto případě, kdy to rozhodnutí nebylo jednoduché, tak nakonec ve svém důsledku to bylo rozhodnutí, které bylo v zájmu tohoto státu, pokud se bavíme o finančních výnosech z té těžby.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také vám děkuji. Jako další je pan poslanec Opálka, připraví se pan poslanec Kučera. Prosím.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, byly tady skoro všechny politické kluby nařčeny, že jsme šli na ruku těžařům proto, že jsme prodloužili nebo stanovili lhůtu pět let. Víte, to jsou dvě různé záležitosti. Poplatek, který není v našich silách, a potom perspektiva těžaře, který musí investovat a který musí mít také určitou jistotu. Řekněte mi obor, kde se pronajímá nejenom těžba, ale i cokoli jiného z roku na rok. Myslím, že tam byste potom asi těžko hledali partnera k nějaké smlouvě a uzavření. Nemíchejme ty dvě věci dohromady. Ony totiž spolu nesouvisí. Ten průser je na té straně, který udělala vláda s tím snížením toho poplatku. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další pan poslanec Kučera s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Ač nerad, tak musím souhlasit s mým předřečníkem z komunistické strany, jelikož v tomto případě měl pravdu.

A k mým kolegům ze strany lidové, tak o tom, jak kdo běží či nabíhá či podporuje těžaře, tak bych chtěl připomenout, jak oni v těch inkriminovaných hlasováních v té novele horního zákona hlasovali o tom, kolik peněz má zůstat v regionu. Připomenu, že jsem podával pozměňovací návrh, aby poplatek za vydobytý nerost byl rovnoměrně rozdělen mezi obec, kraj, na který má zásadní dopady právě těžba, ať už je to těžba uhlí, ať už je to těžba lithia, či čehokoli jiného, a státní rozpočet. Obec, kraj a státní rozpočet. Proti tomuto usnesení, proti tomuto návrhu hlasovali poslanci ze strany lidové, pane kolego Benešíku prostřednictvím pana předsedajícího. Vy jste vzali peníze z Ústeckého kraje. Byli jste to vy, kteří jste vzali peníze z Ústeckého kraje, z toho hnědého uhlí, z toho lithia, které se tam bude těžit, a pustili jste je do státního rozpočtu a budete tím živit ty státní úředníky, o které jste navýšili během vaší vlády počty. Takže díky vám nebude mít Ústecký kraj peníze, budou tam negativní dopady těžby a peníze půjdou do státního rozpočtu, kde ho projíte, tak jak jste ho projídali celé čtyři roky. (Ojedinělý potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jako další s faktickou poznámkou pan poslanec Benešík. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Já jsem žádné peníze žádnému kraji nevzal. Já jsem hlasoval víceméně pro rozpočtové určení daní například obcím, které tvoří ty kraje. A tam se přidává.

A jinak mě nepřekvapuje, že TOP 09 a KSČM tady souzní. Já jsem to zažil jako člen KDU-ČSL v roce 2006, kdy současný předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, tehdejší předseda KDU-ČSL, navrhl vládu s podporou komunistů. Proto taky v čele KDU-ČSL skončil. Pánové, možná tady máte dělostřeleckou přípravu na něco podobného, ale nás z té diskuse opravdu vynechte. Děkuji. Spolupráce bývalých členů KDU-ČSL, dneska v TOP 09, a KSČM je pro nás už dávno minulostí. Ti lidé jsou v TOP 09, nikoliv KDU-ČSL. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP