(12.40 hodin)
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane ministře. Usnesení výboru pro obranu bylo doručeno jako sněmovní tisk 950/1. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Alexander Černý, informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím.
Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, výbor pro obranu na své 37. schůzi dne 15. prosince 2016 projednal informaci o působení nasaditelného spojovacího modulu v operacích NATO a přijal usnesení, které nám doporučuje, abychom informaci o působení nasaditelného spojovacího modulu v operacích NATO v Kosovu a v Afghánistánu vzali na vědomí.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Zahajuji všeobecnou rozpravu. Ptám se, zda má někdo zájem vystoupit ve všeobecné rozpravě. Není-li tomu tak, všeobecnou rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova. Není zájem o závěrečná slova. Přistoupíme k rozpravě podrobné a pan zpravodaj nám přednese usnesení.
Poslanec Alexander Černý: Poslanecká sněmovna bere na vědomí informaci o působení nasaditelného spojovacího modulu v operacích NATO v Kosovu a v Afghánistánu, sněmovní tisk 950.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Má ještě někdo zájem o vystoupení v podrobné rozpravě? Není tomu tak, končím podrobnou rozpravu. Zájem o závěrečná slova? Není.
Budeme hlasovat o návrhu usnesení.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 129, přihlášeno je 134 poslanců, pro 84, proti 1. Tento návrh byl přijat.
Návrh usnesení byl tedy schválen a já končím tento bod. Otevírám další bod číslo 52, kterým je
52.
3. doplněk k účasti ozbrojených sil České republiky na vojenských
cvičeních mimo území České republiky a účasti ozbrojených sil jiných států
na vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2016
/sněmovní tisk 953/ - prvé čtení
Tento materiál opět uvede ministr obrany Martin Stropnický, kterému tímto dávám slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, materiál, jehož dlouhý název nebudu po panu předsedajícím opakovat, byl schválen usnesením vlády číslo 882 ze dne 5. října 2016. On neobsahuje nová cvičení, pouze upřesňuje některé detaily u tří cvičení mimo území České republiky, která již byla vládou schválena a u kterých došlo během jejich přípravy ke změnám některých atributů přesahujících schválený rámec. Detailní výčet změn je uveden v příloze předkládaného materiálu. Všechna uvedená cvičení v tomto doplňku byla financována v rámci schváleného rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany na rok 2016. Děkuji.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Usnesení výboru pro obranu bylo doručeno jako sněmovní tisk 953/1 a já poprosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru, kterým je pan Antonín Seďa. Prosím informujte nás o jednání výboru a předneste návrh usnesení Poslanecké sněmovny.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Usnesení číslo 197 výboru pro obranu z 37. schůze ze dne 20. prosince 2016: Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení náměstka ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakuba Landovského, náčelníka Generálního štábu armádního generála Josefa Bečváře, zpravodajské zprávě poslance Karla Černého a po rozpravě
1. bere na vědomí 3. doplněk k účasti ozbrojených sil České republiky na vojenských cvičeních mimo území České republiky a účasti ozbrojených sil jiných států na vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2016, sněmovní tisk číslo 953;
2. výbor pro obranu pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;
3. výbor ukládá předsedovi výboru, aby předložil usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Zahajuji všeobecnou rozpravu. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení. Nikoho nevidím, všeobecnou rozpravu končím. Závěrečná slova? Ani pan navrhovatel, ani pan zpravodaj. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Prosím, pan zpravodaj se hlásí.
Poslanec Antonín Seďa: Takže návrh usnesení: Poslanecká sněmovna bere na vědomí 3. doplněk účasti ozbrojených sil České republiky na vojenských cvičeních mimo území České republiky a účasti ozbrojených sil jiných států na vojenských cvičeních na území České republiky v roce 2016.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do podrobné rozpravy? Ne, já končím podrobnou rozpravu. Závěrečná slova? Ani pan navrhovatel, ani pan zpravodaj. Můžeme tedy přistoupit k hlasování o navrženém usnesení.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro předložený návrh usnesení. Kdo je proti?
Jedná se o hlasování číslo 130, přihlášeno 133 poslanců, pro 85, proti 2. Tento návrh byl přijat.
Děkuji vám, návrh usnesení byl schválen a já končím tento bod. Otevírám bod číslo 53, kterým je
53.
Rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil
jiných států přes území České republiky v roce 2017
/sněmovní tisk 970/ - prvé čtení
Předložený materiál odůvodní pan ministr obrany Martin Stropnický. Prosím, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, materiál Rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky v roce 2017, se kterým vláda České republiky vyslovila souhlas svým usnesením ze dne 24. října 2016. Předmětem materiálu je základní informace o standardním schvalovacím procesu při přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes naše území.
Vláda svým usnesením povolila přelety a průjezdy ozbrojených sil států Evropské unie, které ratifikovaly smlouvu European Defence Agency. Dále povolila uskutečnit přelety a průjezdy ozbrojeným silám členských států organizace Severoatlantické smlouvy a států zúčastněných v programu Partnerství pro mír a v neposlední řadě i státům, s nimiž Česká republika udržuje partnerské vztahy, a to v kalendářním roce 2017. Povolit přelet bude možno také pro ozbrojené síly ostatních, v materiálu nevyjmenovaných států, ale pouze za předpokladu souhlasného stanoviska Ministerstva zahraničních věcí. Schváleným uvedeným postupem bude Česká republika v dané oblasti u našich spojenců vnímána jako spolehlivý a důvěryhodný partner.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane ministře. Z pracovních důvodů se až do konce dnešního jednacího dne omlouvá paní poslankyně Balaštíková.
Sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení jsme obdrželi jako sněmovní tisk 970/1, a já poprosím pana zpravodaje Josefa Hájka, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny.
Poslanec Josef Hájek: Dobrý den, pane místopředsedo. Kolegyně a kolegové, rozhodnutím vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky se zabýval výbor pro obranu na své 37. schůzi 15. prosince 2006 a v podrobné rozpravě potom přečtu usnesení.
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane zpravodaji. Otevírám všeobecnou rozpravu, do které se ptám, zda se někdo hlásí. Není tomu tak. Končím všeobecnou rozpravu. Případná závěrečná slova? Není zájem. Přistoupíme k rozpravě podrobné, do které se hlásí pan zpravodaj poslanec Hájek. Máte slovo.
Poslanec Josef Hájek: Takže jak jsem, pane místopředsedo, avizoval, přečtu usnesení výboru z 37. schůze z 15. prosince 2016:
Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení náměstka ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie dr. Jakuba Landovského, náčelníka Generálního štábu armádního generála Josefa Bečváře a mé zpravodajské zprávě
1. bere na vědomí rozhodnutí vlády o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes území České republiky;
2. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu;
3. ukládá předsedovi výboru, aby předložil usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Děkuji.***