Čtvrtek 25. května 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
228.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Minamatská úmluva o rtuti,
přijatá v Kumamoto dne 10. října 2013
/sněmovní tisk 968/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal ministr životního prostředí Richard Brabec. Pane ministře Zaorálku, já vám děkuji a nyní bude pokračovat pan ministr životního prostředí. Prosím.
Místopředseda vlády ČR a ministr životního prostředí Richard Brabec: Ale já budu rád, pokud to kolega vezme za mě, bude to mít z Afghánistánu do Japonska, tak určitě to je možné. V každém případě budu velmi stručný, protože jsem obsáhle tu ratifikaci uváděl v rámci prvního čtení, a tak mi dovolte, vážené kolegyně a kolegové, jenom opravdu velmi krátce zrekapitulovat.
Je to nejnovější globální smlouva v oblasti ochrany životního prostředí, jejíž vstup v platnost se očekává nejpozději v srpnu až září letošního roku, a proto je také první konference smluvních stran plánovaná na termín 24. září. Z tohoto důvodu je důležité, aby Česká republika dokončila ratifikaci Minamatské úmluvy o rtuti tak, abychom se mohli účastnit tohoto prvního jednání nebo první konference smluvních stran, protože se tam budou samozřejmě projednávat a také rozhodovat důležitá rozhodnutí, která budou následně definovat implementaci základních ustanovení úmluvy a bude důležité, aby Česká republika byla takzvaně u toho.
Chci jenom zopakovat to, co jsem říkal v lednu v rámci prvního čtení, že Minamatská úmluva o rtuti nebude znamenat pro Českou republiku z pohledu zacházení se rtutí jako toxickou látkou nějaké nové zásadní povinnosti. Je tam jenom jedna změna, která se nás bude týkat a která se týká tzv. nedózovaného zubního amalgámu a jeho použití, které bude nějakým způsobem limitováno, ale k tomu se pozitivně vyjádřilo i Ministerstvo zdravotnictví, že v této věci nevidí žádný problém. Takže o jinou restrikci by se jednat nemělo, a já bych vás tedy chtěl požádat o ratifikaci.
Prošlo to oběma výbory a jenom připomínám, že ratifikaci schválil 8. března letošního roku i Senát. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane vicepremiére. Usnesení zahraničního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 968/1, usnesení výboru pro zdravotnictví bylo doručeno jako sněmovní tisk 968/2. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj zahraničního výboru poslanec Václav Zemek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji, já bych vás seznámil s průběhem projednávání. Tento sněmovní tisk byl projednán na zasedání zahraničního výboru na jeho 30. schůzi dne 24. ledna a víceméně to usnesení je standardní, kdy zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Minamatské úmluvy o rtuti, přijaté v Kumamoto dne 10. října 2013, s tím, že bude učiněno prohlášení při ukládání ratifikační listiny k uvedené úmluvě v tomto znění - tady je doplnění, které právě bylo schváleno v zahraničním výboru. Dovolil bych si tedy citovat přesně: V souladu s článkem 30 odst. 5 Minamatské úmluvy o rtuti Česká republika prohlašuje, že pro ni vstupuje kterákoli změna přílohy úmluvy v platnost pouze po uložení její listiny o ratifikaci, přijetí, schválení nebo přístupu vztahující se k této změně.
Tolik usnesení, které bylo přijato na zahraničním výboru.
Dále potom zahraniční výbor pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a zmocňuje zpravodaje, tedy mne, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a nyní prosím zpravodaje výboru pro zdravotnictví pana poslance Pavla Holíka, aby se ujal slova. Pan poslanec Pavel Holík je omluven, proto požádám nějakého zástupce z výboru pro zdravotnictví, aby přednesl návrh usnesení. Pan poslanec Běhounek. Děkuji. (Poslanec sděluje z místa, že poslanec Vyzula to má a přečte to.) V tom případě prosím, pan předseda Vyzula, přečtěte usnesení výboru.
Poslanec Rostislav Vyzula: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, dobré odpoledne, dovolte mi, abych vám přečetl naprosto standardní usnesení ze 46. schůze ze dne 23. března tohoto roku, kdy po odůvodnění zástupcem ministra životního prostředí Ing. Karla Bláhy, CSc., zpravodajské zprávě poslance pana dr. Pavla Holíka a po rozpravě výbor pro zdravotnictví doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:
1. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Minamatské úmluvy o rtuti přijaté v Kumamoto dne 10. října 2013;
2. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
3. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního výboru na schůzi výboru pro zdravotnictví - což jsem učinil já. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane předsedo. Nyní otevírám rozpravu. Táži se, kdo se hlásí do rozpravy. Pan poslanec Svoboda a poté pan poslanec Zahradník. Prosím.
Poslanec Bohuslav Svoboda: Hezký dobrý den, děkuji, pane předsedající. Já bych chtěl jen několika slovy doplnit to, o čem v tuto chvíli tento zákon hovoří. Týká se to problematiky stomatologie a problematiky výplně zubů.
Jak víte, amalgámové výplně zubů byly věc, kterou jsme v letech minulých měli standardně. Každý, když se usmál, měl takovou tu černou pusu.
Problém amalgámu spočívá v tom, že obsahuje rtuť a její likvidace a zpracovávání přináší celou řadu problémů. Evropská unie v současné době vlastně nebude dovolovat, nebo nedovoluje použití tzv. nedózovaného amalgámu, tzn. varianty, kdy zubní lékař nebo laborantka smíchá dohromady amalgám s další komponentou, čímž nelze zaručit, že ty poměry budou stejné, a samozřejmě to přináší některá rizika pro pacienty a některá rizika při likvidaci toho odpadu. Proto se bude moci používat jenom tzv. dózovaný amalgám, kdy to je kapsle, která už je udělaná a obsahuje přesně dávku rtuti, která je potřebná pro to zavedení. To je tedy ta stránka, která se týká ministra pro životní prostředí.
Zdravotnictví se týká jiná stránka, protože amalgámové výplně jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, čili ten zákon musí upravit ještě otázku veřejného zdravotního pojištění. Znamená to, že vlastně on v tom bodu, kdy hovoří o dózovaných kapslích a kdy hovoří o dětech do 15 let atd., atd. musí nabýt účinnosti k 1. lednu příštího roku. Prostě proto, že účinnost evropských zákonů bude od léta 2018. Ale pokud je to hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, tak rozpočet veřejného zdravotního pojištění se dělá na celý rok. Je od ledna do prosince. Kdyby tam byla účinnost od poloviny toho roku, vyvolalo by to celou řadu problémů při tom rozúčtovávání veřejného zdravotního pojištění a jeho aplikace do oblasti stomatologie. Proto je tam ta klauzule, abyste tomu rozuměli, že platnost bodu Y - jestli se nemýlím, že to je Y - tak je od 1. 1. 2018.
Je to krok určitě správným směrem. Ta problematika neměla žádné dobré řešení, protože všechny ty odlučovače, které se používaly v zubních ordinacích, zdaleka nezaručovaly to, že ty odpady jsou zlikvidovány tak, jak by zlikvidovány býti měly. Čili myslím si, že není žádný problém okolo toho z hlediska zdravotního, pokud se vyřeší otázka toho pojištění, což je v tom doplňovacím návrhu uděláno. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan poslanec Zahradník. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, vždycky když nás pan ministr ujišťuje, že musíme něco schválit, abychom byli u toho, abychom se mohli zúčastňovat nějakých jednání a prosazovat naše zájmy, a když zároveň tvrdí, že nároky, požadavky onoho dokumentu, který máme schválit, plníme na 150 % a že nás to ničím absolutně neohrozí a že můžeme být naprosto klidní, tak bychom naopak měli zbystřit svoji pozornost, být mimořádně bdělí. Jeden ten aspekt tady zmínil pan kolega Svoboda, který se týká zdravotnické problematiky.
Je možné, že to bude mít i dopad do problematiky energetické. Evropská komise připravuje další zpřísněné normy a limity pro exhalace z tepelných elektráren, kde by např. rtuť jako prvek velmi přísně sledovaný s velmi nízkými limitními hodnotami pro obsah ve spalinách mohl být docela problematický pro vybavení tepelných elektráren. Ne pro odsíření, ale pro odstranění všech těchto škodlivých látek, které budou muset být naprosto eliminovány, což naši energetiku může zatížit velmi významnými dodatečnými náklady. Proto by bylo dobře, aby tady zazněla výzva k vládě a panu ministrovi, aby všechny aspekty, které by tato dohoda mohla přinést pro naši ekonomiku, zdravotnictví, všechny ostatní součásti života společnosti, byly sledovány s maximální opatrností a aby případně, jak tady vyzývá rozpočtový výbor, byly všechny dopady předem pečlivě projednány a na půdě Parlamentu schváleny.
Takže asi proti té ratifikaci není možné nějak teď namítat a něco bojovat, je druhé čtení, závěrečné. Ale jenom ta výzva, se kterou se k panu ministrovi obracím, jsem chtěl, aby tady takhle otevřeně na plénu zazněla.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nikdo další do rozpravy není přihlášen. Pouze se zeptám pana ministra. Vzhledem k tomu, že zahraniční výbor přijal usnesení nejenom, že dává souhlas s ratifikací, ale má tam ještě doplněný návrh na usnesení, a vzhledem k tomu, že o usnesení budeme dávat hlasovat, tak bych vás požádal, pane ministře, o vaše stanovisko, které z navržených usnesení doporučujete přijmout. Abychom se vyhnuli tomu, že pak se bude různě otevírat rozprava zase znovu.
Místopředseda vlády ČR a ministr životního prostředí Richard Brabec: Já jsem přesvědčen, že to lze schválit s tím doporučením, resp. doplňkem, který dal zahraniční výbor.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. To znamená, dám o něm hlasovat jako o první variantě. Děkuji.
Táži se, zda někdo další se hlásí do rozpravy. Žádnou další přihlášku nevidím a v tom případě rozpravu končím. Táži se pana ministra a pana zpravodaje, zda si chcete vzít závěrečné slovo v tuto chvíli. Zájem o závěrečné slovo nevidím.
Nejprve tedy budeme hlasovat o navrženém usnesení, přičemž z vyjádření pana ministra vyplývá, že pan ministr navrhuje, abychom jako o prvním hlasovali o usnesení, které doporučuje zahraniční výbor. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí. Eviduji žádost na vaše odhlášení, já vás tedy odhlásím. Požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.
A nyní budeme hlasovat o návrhu usnesení tak, jak jej předložil zahraniční výbor. Táži se, zda je nutné opakovat celý text toho znění. Eviduji žádost o zopakování. Požádám tedy pana zpravodaje, aby přednesl návrh usnesení zahraničního výboru. Poté o tom dám hlasovat.
Poslanec Václav Zemek: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Minamatské úmluvy o rtuti, přijaté v Kumamoto dne 10. října 2013, s tím, že bude učiněno prohlášení při ukládání ratifikační listiny k uvedené úmluvě v tomto znění: V souladu s čl. 30 odst. 5 Minamatské úmluvy o rtuti Česká republika prohlašuje, že pro ni vstupuje kterákoli změna přílohy úmluvy v platnost pouze po uložení její listiny o ratifikaci, přijetí, schválení nebo přístupu vztahující se k této změně."
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 163, přihlášeno je 101 poslankyň a poslanců, pro návrh 100, proti nikdo. Konstatuji, že s tímto návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Děkuji jak panu vicepremiérovi, tak panu zpravodaji a končím projednávání tohoto bodu.
Další bod, který je zařazen na program, je vládní návrh zákona, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací dohoda o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Kanadou na straně druhé. Ale vzhledem k tomu, že máme před sebou pouze dvě minuty, kdy ve 12 hodin je pevně zařazen bod vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 289/2005 Sb., o Vojenském zpravodajství, tak bych tento bod již neotevíral a přerušuji jednání Poslanecké sněmovny na dvě minuty a ve 12 hodin začneme projednávání pevně zařazeného bodu.
(Jednání přerušeno v 11.58 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 12.00 hodin.)
Místopředseda PSP Radek Vondráček: Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobré pravé poledne. Máme 12 hodin a já otevírám bod číslo
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.