(Jednání pokračovalo ve 14.31 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré odpoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Budeme pokračovat. Než zahájíme odpolední jednání, vypořádáme se s výsledky voleb, které byly předtím. Požádám předsedu volební komise pana kolegu Kolovratníka, aby nás seznámil s výsledky. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Tak nejen já jsem byl nedočkavý, až dostanu slovo, ale jistě i řada kolegů, aby se dozvěděli výsledky. Děkuji, pane předsedající za slovo. Splním tedy milou povinnost, abych vás rychle seznámil s výsledky čtyř volebních bodů. Prvním je
257.
Návrh na volbu předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny
pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu
Obdrželi jsme jednu nominaci - návrh poslaneckého klubu ODS na pana poslance Vladislava Vilímce a ten byl zvolen, získal 99 platných hlasů. V té souvislosti ještě doplním, že volby se zúčastnilo 147 poslanců a poslankyň, takže ve všech čtyřech případech bylo kvorum nutné pro zvolení v počtu 74 hlasů. Zde tedy Vladislav Vilímec se stal předsedou této stále komise.
Další volební bod je
258.
Návrh na volbu členů Dozorčí rady Vinařského fondu
Opět tedy odevzdáno 147 lístků. Michal Hašek získal 72 hlasů, Jan Husák 51, Miloslav Janulík 84 a Zdeněk Jaroš 9 hlasů. Výsledek je tedy takový, že v prvním kole byl zvolen kolega poslanec Miloslav Janulík s 84 hlasy a zůstává neobsazeno jedno místo. Do druhého kola tedy postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem. Jsou to Michal Hašek se 72 hlasy a Jan Husák s 51 hlasy.
Třetí volba.
259.
Návrh na volbu členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
Pavel Foltán 16 hlasů, Václav Jehlička 65 hlasů, Jaroslav Kravka 39, Ladislav Šincl 92 hlasů, František Vostál 12. Takže v této volbě v prvním kolem byl zvolen kolega poslanec Ladislav Šincl s 92 hlasy a zbývá také neobsazeno jedno místo. Do druhého kola tedy postupují Václav Jehlička se 65 hlasy a Jaroslav Kravka s 39.
A konečně poslední volba.
260.
Návrh na volbu členů Rady České tiskové kanceláře
Tam jsme obsazovali tři místa. I této volby se zúčastnilo 147 hlasujících. Jan Vávra získal 64 hlasů, Jaroslava Wenigerová 86 a Jan Wintr 65. Výsledek je tedy takový, že v prvním kole byla zvolena Jaroslava Wenigerová s 86 hlasy a do druhého kola postupují Jan Vávra a Jan Wintr.
A poslední informace, předběžná. Předpokládám, že ta druhá kola nebudeme realizovat v tomto týdnu v pátek, ale počítám po další dohodě s předsedy poslaneckých klubů, že bychom volili na další, tedy květnové schůzi.
Děkuji za pozornost a zvoleným kandidátům a kandidátkám blahopřeji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Martinu Kolovratníkovi za vyhlášení výsledků voleb. A než budeme pokračovat pevně zařazeným bodem na 14.30, to znamená krizovou situací v sociálních službách, ohlásím omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny, a to pana poslance Jiřího Štětiny od 19 hodin do konce jednání, dále pana poslance Stanislava Berkovce od 15 hodin do konce jednacího dne, dále od 15 hodin do konce jednacího dne se omlouvá ministr vnitra Milan Chovanec, dále se omlouvá pan poslanec Ondřej Benešík, a to od 14.30 do 16 hodin z pracovních důvodů, dále se omlouvá pan poslanec Jan Skopeček od 14.30 do 17.30 z pracovních důvodů a dalším omluveným bude pan poslanec Ivan Adamec, a to po celý jednací den na 27. a 28. 4. Dále se omlouvá dnes od 14.30 pan poslanec Jan Volný. To jsou omluvy.
Budeme pokračovat podle schváleného pořadu schůze. Nyní tedy bod
293.
Krizová situace v sociálních službách
v důsledku nedostatku personálu a špatného platového ohodnocení
Požádám navrhovatelku tohoto bodu paní poslankyni Janu Hnykovou, aby se ujala slova. A upozorňuji, že první přihlášený do rozpravy bude zpravodajem tohoto bodu. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já si jenom nasadím brýle.
Vážené dámy, vážení pánové, přeji vám hezké odpoledne. Chtěla bych vám v úvodu tohoto bodu velmi poděkovat za zařazení tohoto bodu na jednání Poslanecké sněmovny. Včera jsem vám popsala důvody, proč chci tento bod a proč jsem chtěla tento bod zařadit na jednání Poslanecké sněmovny. Dovolím si některé důležité věci připomenout a popsat situaci v sociálních službách.
Zaměstnanci sociálních služeb jsou permanentně přetěžováni. Všichni od nich očekáváme kvalitní práci ve prospěch lidí, o které se starají. Nikoho však ale nezajímá, jak malé peníze za tuto vysoce fyzicky i psychicky náročnou práci dostanou. Starají se o seniory a o zdravotně postižené osoby.
Dnes je například běžnou praxí, a bohužel musím konstatovat, že je to třeba i v mém zařízení, odkud jsem vzešla, že na noční službu na oddělení s třiceti až pětatřiceti klienty, z nichž je většina odkázána na pomoc druhé osoby, slouží pouze jeden pracovník. My totiž v našich zařízeních jiné osoby než ty, které jsou odkázané na pomoc druhých, nemáme. Připomenu, že do zařízení se v současné době přijímají pouze klienti se stupněm příspěvku na péči ve stupni III a IV a to je spojeno s péčí ve všech denních činnostech.
Jen těžko seženete nové zaměstnance na volné místo v sociálních službách, protože požadavky na ně kladené splní jen málokdo. Musí mít kurz, celoživotně se vzdělávat, musí být trestně bezúhonní, musí mít příkladné morální vlastnosti, musí být manuálně zruční nejen při ošetřování klienta. Musí ovládat komunikační dovednosti, protože se setkávají s klienty s různým onemocněním, kteří jsou omezeni v komunikaci. A to nepopisuji význam sociálních pracovníků, kteří vedou celý proces sociální práce. Musí mít vysokoškolské vzdělání. Ti jsou bohužel nejhůře odměňováni mezi vysokoškoláky. Je to velmi tristní. ***