(16.40 hodin)

 

Poslankyně Ivana Dobešová: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážená paní ministryně, dovolte mi, abych učinila dotaz. Před tímto dotazem bych ráda popsala situaci.

Včera jsme schválili novelu zákona 561/2004, o financování regionálního školství, v rámci kterého se mění systém toku peněz na jednotlivé školy. Myslím si, že v obecných rysech tento zákon je opravdu dobrý. Začínám se ale trochu obávat, zda nenarazíme na určitou anomálii, která se dnes projevuje ve financování platů nepedagogických pracovníků. Ještě bych ráda uvedla: Tato novela říká, že na základě platové inventury na začátku roku Ministerstvo školství pak vyhodnotí a přepošle finanční prostředky přesně podle tarifu a platové třídy - platové třídy a platového tarifu, nebo stupně tarifu. V současné době ten tok peněz je na jednoho žáka a je daný průměrnou mzdou na pedagogického pracovníka. V současné době se několikrát navýšila základní garantovaná státem minimální mzda, což je samozřejmě pozitivní, protože to ukazuje růst ekonomiky naší republiky. To, co se ale nemění v souladu se změnami této garantované minimální mzdy, jsou platové tarify a tabulky. Stane se tedy to, že každý měsíc doplácíme některým pracovníkům, především nepedagogickým pracovníkům, určitou sumu do toho, abychom vyplatili státem garantovanou minimální mzdu. Od ledna 2017 ta mzda je 11 tisíc korun a já bych ráda na své škole na konkrétním příkladu ukázala, o jaké pracovníky se jedná. Jedná se o pomocné kuchařky, uklízečky, ošetřovatele koní (Předsedající: Paní poslankyně už uplynuly dvě minuty.), greenkeepery a specialisty v oboru přírodních věd.

Ptám se tedy (Předsedající: Paní poslankyně...), zda Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá se změnou platových tarifů (Předsedající: Paní poslankyně, už výrazně překračujete ty dvě minuty.) kde budou korespondovat třídy a stupně s garantovanou minimální mzdou.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Paní ministryně vám určitě ráda odpoví.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci, ano, tato situace, my jsme si jí vědomi. Když to vezmu stručně, tak vlastně mimo jiné kvůli řešení tohoto problému, ale nejen jeho, naše ministerstvo připravilo po dohodě se sociálními partnery návrh novely nařízení vlády č. 564/2006 Sb., pro úplnost, jehož záměrem je právě zrušení prvních dvou nejnižších stupnic těch platových tarifů. V důsledku toho by tedy mělo s účinností od 1. července 2017 dojít ke zvýšení platových tarifů nepedagogických pracovníků asi o 9,5 %. V tuto chvíli je tento návrh připraven k rozeslání do meziresortního připomínkového řízení. A to, že se to posunulo, nebo že chceme tu účinnost od 1. července 2017, tak to je výsledek jakéhosi kompromisu, protože samozřejmě tady byly požadavky, aby toto platilo hned od 1. ledna. Ale vzhledem k tomu, že to bude nějakým způsobem finančně náročné, tak by to mělo být od 1. července.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, paní ministryně. Ptám se paní poslankyně, zda má zájem o doplňující otázku. Má. Tak prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Ivana Dobešová: Vážená paní ministryně, tomu rozumím. Ale v platové třídě první a druhé jsou pouze uklízečky. Pak jsou tady pomocné kuchařky v třetí platové třídě, jsou tady ošetřovatelé koní v šesté a jsou tady greenkeepeři v sedmé platové třídě, a ani oni nedosáhnou na státem garantovanou minimální mzdu. Já bych s tím neměla problém v momentě, kdyby se platil průměr a měla jsem mladý pracovní sbor. Teď to bude podle tarifů. To znamená, já nebudu mít žádný prostor pro doplacení těchto minimálních garantovaných mezd a budu to muset brát z osobního ohodnocení, které bude v nějaké procentuální výši.

Já se tedy ptám, zda uvažujete o navýšení a sladění těchto tříd s minimální mzdou. To je velmi důležité.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za dodržení časového limitu. Paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová V tuto chvíli my bychom vlastně - my jako za ministerstvo práce jsme toto chtěli už dávno srovnat. Nicméně jak jsem řekla, protože to je nějakým způsobem finančně náročné, tak jdeme takovými postupnými kroky, a tady vám asi já úplně takhle detailně odpovím později. (Poslankyně Dobešová žádá, aby mohla doplnit své vyjádření - předsedající neumožňuje.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, paní ministryně. Jako další nám přednese svoji interpelaci paní poslankyně Helena Langšádlová. Bude to interpelace na pana ministra Milana Chovance. Máte slovo.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové a především vážený pane ministře vnitra. Obracím se na vás ve věci řešení dopravních situací následujících po dopravních nehodách zejména na dálnicích, a to Policií České republiky. Je jednoznačné, že po dopravní nehodě nejdřív musí být zajištěno zdraví a majetek zúčastněných osob. Likvidace havárií však mnohdy trvá dlouhé hodiny. Policie často dopravní situaci řidičů za nehodou neřeší a řidiči kvůli tomu začnou mnohdy po hodinách čekání sami živelně svá vozidla obracet, a to někdy i do protisměru, aby se dostali k nejbližšímu sjezdu. Tím vznikají další nebezpečné dopravní situace.

Má otázka zní, zda jsou stanovena pravidla, podle kterých je Policie České republiky povinna řešit dopravní situaci následující po dopravní nehodě a zda je k tomu stanoven nějaký časový harmonogram. Chápu, že každá dopravní nehoda se musí řešit individuálně, ale není možné vystavovat cestující často mnohahodinovému čekání v koloně, zejména například za stávajících klimatických podmínek. Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, paní poslankyně. Dále má slovo pan poslanec Radim Holeček, který přednese svou interpelaci na nepřítomného ministra financí Andreje Babiše. Pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Radim Holeček: Vážený pane ministře, v pátek 13. 1. jste z tohoto místa řekl: Já jsem byl v Mostě minulý pátek a chodil jsem tam po hospodách. Vzniklo plno nových hospod. Kde je problém? Žádný problém není, co máme EET.

Jako hrdý mostecký rodák jsem se na sociálních sítích zeptal Mosťáků a dostal jsem následující odpovědi. V centru plus jedna herna, minus jedna kavárna s dětským koutkem, místo nevinné vinárny je stop steak bar, přesné datum otevření nevíme, ale není to dlouho. Jinak jsem si ničeho nevšimla. V Nezvalovce přibyla další herna přímo naproti základní škole, takže jsou tam teď dvě vedle sebe. I kvůli EET skončily Vinohrady a také rockový klub. To se dotklo mě velmi osobně, protože já mám krásné zážitky z gymnaziálních let na rockový klub, a že ten skončí kvůli EET, je pro mě nepochopitelné.

Vyžádal jsem si statistiku z mosteckého živnostenského úřadu, moc děkuji kolegyni paní poslankyni Aulické Jírovcové, protože jenom těm sociálním sítím není možné věřit, takže jsem chtěl mít nějakou statistiku, a statistika říká toto: Počet přerušených živnostenských oprávnění na hostinskou činnost mezi 1. 12. a 13. 1. z roku 2016 na 2017 je 19. Nově ohlášená živnost hostinská činnost v tomto období jedna fyzická osoba. Ukončené provozovny s hostinskou činností v tomtéž období sedm. Když to posčítáme, pro mě je poměr jasný, 26 zavřených, potažmo uzavřených, přerušených živností a pouze jedna, a velmi si myslím, že to je ta herna, proti tomu.

Nehorázné lži, které tady vypouštíte tady z tohoto místa, pane ministře, šíříte vědomě?

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane poslanče. Vaše interpelace bude odpovězena písemně.

Další je vylosován pan poslanec Igor Jakubčík, kterého ale v jednacím sále nevidím, takže jeho interpelace propadá.

Dávám slovo panu poslanci Pavlu Plzákovi, který bude interpelovat ministra vnitra Milana Chovance. Pane poslanče, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP