(15.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Podle našich propočtů, které máme k dispozici, pokud by se nám podařilo takhle ten systém valorizace penzí nastavit, tak by to vedlo k tomu, že se nám podaří stabilizovat podíl průměrného důchodu k průměrné mzdě v příštích letech nad 40 %. To bych pokládal za strašně důležité, protože bychom tím vlastně zastavili pokles životní úrovně seniorů. A pokud budeme mít i peníze na valorizaci důchodů v příštích letech, což mimo jiné bychom rádi využili i ten rozpočtový přebytek na to, abychom posílili důchodový účet, tak si myslím, že je tady velká šance na to, aby se zlepšila situace důchodců i v rámci každoročních valorizací. Čili toto je návrh, který v tuto chvíli diskutujeme ve vládní koalici. Pokud bychom se na tom dokázali shodnout, tak si myslím, že by to pro důchodce mohlo znamenat další pozitivní změnu.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se pana poslance, jestli má zájem o doplňující otázku. Má, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane premiére, za vaši obsáhlou odpověď. Máte pravdu, já jsem úplně zapomněl na tu kompenzaci 1 200 korun v roce 2016 a obávám se, že i řada seniorů na to zapomněla.

Já jsem se chtěl zeptat na jinou věc. Když už se bavíte ve vládní koalici o tom, jak změnit zákon, a já rozhodně souhlasím s tím návrhem, tak vidím ještě jako velký problém problematiku starodůchodců. Já jako poslanec a určitě moje kolegyně a kolegové řeší řadu problémů, kdy ti starodůchodci, protože měli v minulosti nízké mzdy, mají opravdu daleko nižší důchody, než mají novodůchodci. Chtěl jsem se zeptat, jestli i v tom návrhu počítáte řekněme s nějakou větší valorizací pro tyto starodůchodce. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Taky děkuji a slovo má pan předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane poslanče, vážené poslankyně, vážení poslanci, situace starodůchodců je něco, co mě také trápí, protože jsou tady velké rozdíly v penzích. Je tady stejně problém osamělých důchodců, zejména žen, které zůstanou samy, tzn. jejich partner nejčastěji zemře, ony zůstanou samy, a průměrné důchody žen jsou zhruba o 2 000 korun nižší než průměrné důchody mužů v České republice. Takže máme tady velký problém. My bohužel už v příštích deseti měsících nedokážeme udělat nějaké zásadní změny v důchodovém systému, proto bych byl rád, kdybychom alespoň zlepšili systém valorizace, protože to pomůže všem. Pomůže to všem, protože to bude znamenat každoročně vyšší částky na valorizaci penzí.

Stejně tak pokud by se nám podařilo převést rozpočtový přebytek, těch 62 mld., na důchodový účet, tak se vytvoří rezerva pro valorizace penzí i v letech, kdy ekonomika tak dobře neporoste, jako roste teď. Takže i to by pro důchodce byla do budoucna určitá jistota.

A poslední poznámka. Co můžeme ještě udělat pro seniory včetně starodůchodců? Já vítám návrh, se kterým přišel ministr zdravotnictví, tzn. že by se snížil limit pro doplatky, které se vracejí ze strany zdravotních pojišťoven seniorům. To si myslím, že by mohlo celé řadě seniorů pomoci. To je jedna důležitá věc. A druhá důležitá věc: zákon o sociálním bydlení. Velké množství seniorů pobírá příspěvek na bydlení. Velké množství seniorů je ve složité situaci z hlediska deregulovaného nájemného. A já si myslím, že systém sociálního bydlení, pokud bude více propracován, pokud se nám podaří ještě do konce volebního období schválit zákon o sociálním bydlení, tak to může pro životní podmínky i starodůchodců a seniorů obecně udělat opravdu hodně.

Takže zlepšení situace z hlediska limitů na léky, vracení ze strany zdravotních pojišťoven, přijetí zákona o sociálním bydlení a nový systém valorizace penzí, který zohlední růst mezd z 50 % jako něco, co ještě tato Sněmovna a tato vláda může udělat.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. S další interpelací vystoupí paní poslankyně Helena Langšádlová a připraví se pan poslanec Marek Černoch.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, dovoluji si vás interpelovat ve věci aktivity vlády České republiky v oblasti občanského vzdělávání. Ukazuje se, že lidé po čtvrt století trvajícím období politických změn přestávají být ve veřejné oblasti aktivní a ztrácejí zájem o politiku a někdy jí ani nerozumějí. To může znamenat izolaci politických stran a nárůst extremistických názorů ve společnosti, což je velice nebezpečné pro náš budoucí demokratický vývoj.

Považuji za důležité, aby lidé znali například význam fungování veřejných institucí. Je nezbytné objasňovat základní principy fungování demokratické společnosti. Občané by měli vědět, co mohou chtít po politicích na jednotlivých úrovních, jak funguje volební systém a jaká může být jejich participace na řešení věcí veřejných. My všichni ať již jako voliči, či jako politici se musíme životu v demokracii neustále učit.

Vážený pane premiére, prosím o odpovědi na tyto otázky: Jaké konkrétní kroky vláda České republiky činí nebo bude konat ve prospěch občanského vzdělávání? A jaký je časový harmonogram příprav a konkrétních kroků? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Také děkuji. Slovo má pan předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě podnětu ze strany poslanců, posléze celé pracovní skupiny, ve které byli zástupci všech politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, začalo připravovat materiál, na jehož základě měla vláda rozhodnout o zpracování dotčené koncepce občanského vzdělávání, a to také v souladu s usnesením, které přijala tato Sněmovna 4. prosince roku 2014 k 25. výročí obnovení demokratického právního státu. S tím, že by bylo ideální, kdyby koncepce byla dokončena a předložena ke stému výročí vzniku samostatné Československé republiky v roce 2018.

Chtěl bych vás informovat o tom, že vláda v návaznosti na jednání koaliční rady rozhodla, že příprava koncepce bude svěřena do gesce ministra pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti, a to ve spolupráci s resorty školství, spravedlnosti a kultury. Dne 14. prosince vláda na návrh paní ministryně Valachové doplnila plán nelegislativních prací na letošní rok tak, že uložila ministrovi pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu předložit vládě koncepci občanského vzdělávání ve spolugesci s ministerstvy školství, kultury a spravedlnosti s tím, že termín předložení vládě je květen roku 2017. Jak jsem byl informován, tak samozřejmě již probíhají přípravná a pracovní jednání v této věci a určitě to je důležitý úkol, který bude mít na starosti pan ministr Chvojka.

Záměrem je zajištění dlouhodobé životnosti a rozvoje demokratického způsobu správy veřejných věcí prostřednictvím výchovy k aktivnímu občanství, prostřednictvím upevňování povědomí o fungování demokracie a posilování schopnosti kriticky pracovat s informačními zdroji. Očekáváme, že koncepce bude předmětem široké diskuse, ke které budou přizváni nejenom zástupci ministerstev a zainteresovaných institucí akademické sféry, a na základě analytické části bude součástí koncepce i návrh systematické efektivní implementace cílů občanského vzdělávání.

Otázka formy, praktického zajištění uvedené koncepce zatím není dořešena a bude se samozřejmě odvíjet od konečné podoby této koncepce, kterou by vláda měla projednat a schválit ještě v rámci svého mandátu, tzn. ještě do konce současného funkčního období.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Zeptám se paní poslankyně, zda má zájem o doplňující otázku. Máte slovo.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Já jenom velmi stručně. Pane premiére, tato otázka je velmi citlivá, protože občanské vzdělávání je samozřejmě velmi citlivé i pro všechny politické strany a je základním principem, aby to bylo i vzdělávání pluralitní, aby opravdu nešlo o nějaké indoktrinace. Proto bych vás chtěla požádat, aby byly do diskuse o tvorbě koncepce občanského vzdělávání zahrnuty všechny politické strany, abychom se mohli této diskuse zúčastnit a aby opravdu tento základní princip byl při realizaci koncepce zajištěn. Myslím, že máme mnoho států okolo nás, ať už je to Německo, Holandsko a další země, kde se můžeme inspirovat a mnohé z jejich dobré praxe přejmout. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP