(17.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Paní poslankyně, ještě než odejdete od mikrofonu, potřebuji upřesnit jednu věc. Váš návrh je procedurální a dám o něm hlasovat bez rozpravy. Každopádně vy chcete, navrhujete prodloužit lhůtu o 30 dnů na 90, ale to lze pouze se souhlasem ministra, jinak sama můžete navrhnout... A ministr souhlasí s prodloužením? (Poslankyně Černochová: Já nevím.) V tom případě se potom zeptám ministra, zda souhlasí, nebo ne. V případě, že nebude souhlasit, dám ten váš druhý návrh o 20 dnů prodloužení projednávání, což lze bez souhlasu ministra.

 

Poslankyně Jana Černochová: Další návrh byl vrácení navrhovatelům k přepracování.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, to mám poznamenáno. Vrátit navrhovateli k dopracování.

Nyní tedy přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, protože jste navrhla procedurální věc, a to je přerušení projednávání tohoto bodu do přítomnosti ministra vnitra. Říkám to dobře?

 

Poslankyně Jana Černochová: Ano, do přítomnosti pana ministra vnitra. Já si dokonce i myslím, že pan ministr vnitra tady někde je, nebo byl, protože celou dobu tady za námi seděl, takže si dovolím jménem klubu občanských demokratů vyhlásit pětiminutovou přestávku a poprosit kolegy, jestli by bylo možné vyhlásit přestávku.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vás požádám, zda je možné tuto žádost o přestávku vzít zpět, protože mám na stole omluvenku ministra vnitra.

 

Poslankyně Jana Černochová: Aha, dobře, tak v tom případě beru žádost o přestávku zpět.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Já tedy pro pořádek přečtu omluvy, aby bylo jasné, kdo se omlouvá z dnešního jednání. Dnes od 18 hodin ze zdravotních důvodů pan poslanec Vojtěch Adam, dále dnes od 17.40 do konce jednacího dne z důvodu naléhavých pracovních povinností v rámci resortu Ministerstva vnitra se omlouvá pan ministr Milan Chovanec a dále od 11. 1. do 13. 1. z osobních důvodů se omlouvá paní poslankyně Anna Putnová.

 

Nyní tedy dám hlasovat o procedurálním návrhu. Nejprve ho přečtu. Kdo souhlasí s přerušením projednávání tohoto bodu do přítomnosti ministra vnitra?

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 52. Přihlášeno je 155 poslankyň a poslanců, pro návrh 52, proti 68. Tento návrh byl zamítnut.

 

V tom případě budeme pokračovat v obecné rozpravě. Eviduji faktickou poznámku pana poslance Korteho. (Hlasy z pléna: Odhlásit.) Před dalším hlasováním dám odhlásit, ano. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji. Pan kolega Ondráček mě po mém vystoupení k předcházejícímu bodu dvakrát pochválil. Já mu to nyní vrátím. On sice neposlouchá, ale také ho chválím. Zdá se totiž, že on naprosto precizně a kompetentně rozvedl všechny mé námitky, které jsem ve svém příspěvku pouze nastínil. Já mu za to děkuji a Sněmovně sděluji, že jsme se na tom nedomluvili.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za vaše vyjádření a táži se tedy, zda někdo další se hlásí do obecné rozpravy. Prosím s přednostním právem pan předseda Stanjura. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Naši bezpečnostní experti považují tento bod za mimořádně důležitý a my jsme chtěli dát prostor panu ministrovi, aby odpověděl na dotazy, abychom se případně měli zapojit. A jsou dvě možnosti. První je lepší, ta druhá je o něco horší, ale ta první je, že pan ministr odpoví mé kolegyni a uvidíme, zda nás přesvědčí argumenty a obsah těch odpovědí. Pokud se rozhodne nevystoupit, na což má plné právo, a bude si chtít nechat své vystoupení na závěrečné slovo, tak budu muset využít svého práva jako předseda klubu a požádat o přestávku na poradu našeho klubu. Nemám to úplně v rukou, ale jsem připraven to udělat, protože stejně jsme pod časovým tlakem, máme 16 minut na projednání tohoto bodu, v 18 hodin je pevně zařazený jiný bod. A opravdu věci, které se týkají bezpečnosti by za prvé měly být debatovány důkladně a za druhé, a to je mnohem důležitější, měli bychom se pokusit najít větší shodu než vládní většinu. V otázkách bezpečnosti bych to -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane předsedo, že vám vstupuji do vašeho projevu, ale požádám vás, kolegyně a kolegové, o ztišení, aby bylo rozumět, co pan předseda říká. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: I to, že probíhají vášnivé debaty mezi členy bezpečnostního výboru, případně výboru pro obranu, ukazují na to, že je co debatovat k tomuto zákonu. A opravdu, a nemusíte nám to věřit, my jako konstruktivní opozice ve věcech bezpečnosti, obrany, ale i zahraniční politiky se snažíme vycházet vládě vstříc a snažíme se najít shodné řešení. Opakovaně jsme tady vystupovali s tezí, že v zahraniční budeme tak silní, jak budeme doma jednotní. Tak pokud jsou tady dotazy, pokud jsou tady pochybnosti o obsahu toho zákona, tak myslím, že by bylo vhodné právě z důvodu bezpečnosti našich občanů i země jako celku vyhovět opozici, poslouchat opozici, to jednání neuspěchat a pokusit se najít společný pohled v této důležité otázce. To není nic konfrontačního. Nikomu nic nevyčítám, jenom vyzývám k tomu, abychom se snažili tyto tak citlivé a tak důležité otázky debatovat spolu mj. i proto, že volby jsou za devět měsíců, nevíme, jaká bude vláda, ale v takovýchto otázkách by měla být kontinuita v České republice. Neměli bychom s nástupem každé nové vlády měnit základní zákony vůbec toho, co se týká bezpečnostních složek.

Děkuji za pochopení a na panu ministrovi nechám jeho rozhodnutí. Já to chápu. Pokud nechce vystoupit, nemusí. Nejsme ve škole, já ho nemám právo ani chuť vyvolávat. Jen ho zdvořile žádám, pokud by na ty otázky odpověděl, tak by to bylo dobře. Pokud chce na ně odpovědět někde jinde, na jiném jednání, taky dobře. Nemusí to být dneska, říkám, když jsme pod tím časovým tlakem, a nebyli jsme to my, kteří zařadili na 18 hodin bod, který máme projednat za 13 minut. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Eviduji dvě faktické poznámky. První má pan poslanec Chalupa, po něm pan poslanec Schwarz. Prosím.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Já se domnívám a říkám to taky již poněkolikáté. Na odborné diskuse máme výbory. V této Sněmovně v tuto chvíli žádnou diskusí nevyřešíme odborné věci. Na to máme výbor pro obranu, výbor pro bezpečnost, pan ministr určitě rád přijde, určitě rád přijde velitel Vojenské policie, určitě budeme mít prostor věci probrat, vydiskutovat, můžeme si pozvat právníky atd. Tady dnes nic nevydiskutujeme. Proto má Sněmovna výbory, aby ve výborech se tyto věci řešily, a výbory budou informovat Sněmovnu o tom, jak to výbory v odborné pozici, nikoli politické nebo i politické, ale hlavně v odborné, posoudily a doporučí Sněmovně další postup. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Pan poslanec Schwarz stáhl svou faktickou poznámku, v tom případě další dvě faktické poznámky. První paní poslankyně Černochová, připraví se pan poslanec Ondráček. Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Víte, kdyby tohleto řekl kdokoli jiný než pan kolega poslanec Chalupa, tak bych mu možná i věřila. Pan poslanec Chalupa je předsedou podvýboru pro akvizice. Asi jste zaznamenali, kolik akvizičních aktivit na Ministerstvu obrany se v posledních týdnech a měsících odehrává, kdy se řeší madry, řeší se vrtulníky, řeší se pandury, kde se navýšila částka na pandurech o 800 milionů korun - ale pan poslanec kolega Chalupa podvýbor pro akvizice od srpna nesvolal. A nesvolal ho proto, protože se bojí, že my poslanci bychom kladli otázky, že my poslanci bychom se ptali, jak je možné, že se pandury prodražily o 800 milionů korun, jak je možné, že vrtulníky, které se měly nakupovat v nějaké kategorii, tak se nakupují jiné, kolik je námitek, kolik je soudních pří ve věcech, které soutěží pan ministr obrany. Na to všechno bychom se na podvýboru pro akvizice nebo na výboru pro obranu ptali. Ano, ale to by ho musel někdo svolat. Takže to, co tady teď kolega řekl, zní krásně, ale z jeho úst je prachsprostou lží. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP