(16.10 hodin)
(pokračuje Kučera)

Pokud bychom se ještě podívali na to, že samozřejmě od nás odcházejí městští policisté do Policie České republiky, od státní policie odcházejí třeba k armádě, jsou jim nabízeny lepší podmínky tím, že jsou tam třeba výsluhy atd., do toho se nechci nějak moc pouštět. Chtěl jsem jenom upozornit na maturitu jako takovou, že to je poměrně dost limitující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. A nyní pan poslanec Zdeněk Ondráček a poté s přednostním právem pan ministr vnitra. Prosím, pane poslanče, máte slovo v rozpravě.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, při projednávání tohoto bodu bylo řečeno mnohé, ale ne všechno úplně je tak, jak je ve skutečnosti. Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, jestli obecní a městské policie potřebujeme a zda by tyto činnosti, které se stále čím dál víc blíží činnostem Policie České republiky, měli vykonávat strážníci, anebo zda by bezpečnost jako takovou měla v České republice zajišťovat pouze Policie České republiky. Pokud jsme před více než 20 lety přešli na model, že vedle Policie České republiky budeme mít také obecní a městské policie, je to politické rozhodnutí, které tenkrát bylo, a je teď na nás, abychom řekli, co od strážníků v městské policii vyžadujeme. Samozřejmě je na nás zákonodárcích, abychom vytvořili nějakou vyváženost mezi pravomocemi a ochranou práv a svobod občanů. Zde mohu plně souhlasit s panem poslancem Kortem.

Pokud však někdo vykonává činnost strážníka městské policie, tak pro mnoho občanů je celkem jedno a nedokážou rozlišit, s kým komunikovali. Jestli to byl strážník, anebo jestli to byl policista Policie České republiky. Pro ně to byl prostě policajt. Hanlivým výrazem řečeno.

Pokud zde bylo zmíněno, že trestná činnost má sestupný trend, tak já bych řekl, že statisticky sestupný trend má pouze evidovaná trestná činnost. Pak je trestná činnost, která není Policií České republiky evidována, a i v materiálu Ministerstva vnitra a Policie České republiky, který se jmenoval Koncepce rozvoje policie do roku 2020, bylo na myslím straně 12 uvedeno, že za statistickým poklesem kriminality může být i to, že mnoho lidí při tom, jak je dneska trestná činnost policisty vyšetřována, prostě rezignovalo a tzv. bagatelní trestnou činnost prostě neoznamuje. Takže nenechme se uchlácholit tím, že statistika říká, že trestná činnost v celkových počtech klesá. Ano, statisticky klesá, ale v celkových číslech si dovolím tvrdit, že zůstává stejná, protože taková je prostě skutečnost a tak jsem to za více než 23 let služby u policie registroval.

Byl bych rád, kdyby - a zde zas budu souhlasit s panem poslancem Kortem - kdyby městská policie nesuplovala práci Policie České republiky. Myslím, že by neměla ani práci Policie České republiky nahrazovat. Měla by být však partnerem policistů a je to ta policie, a je teď úplně jedno, jestli ji budeme nazývat policií, anebo jak pan poslanec Korte říká, že by byl pro změnu názvu, zůstaňme u názvu obecní policie, má být vidět. A strážníci obecních a městských policií jsou právě ti, kteří jsou vidět v ulicích nejčastěji.

Je to i z toho důvodu, že pro policii a policisty České republiky jsme zde, nebo řeknu vy, kteří jste zde déle než jedno volební období, vytvořili tak neskutečné byrokratické předpisy, a vinna je i Evropská unie, protože kdejakou kravinu, a dovolte mi použít tento výraz, jsme povinni od nich převzít. A dnes poučení poškozeného v jakékoli věci už má sedm stránek textu. Něco neskutečně byrokratického. Proto jsme my policisty Policie České republiky v podstatě i svou činností vyhnali pouze do těch kanceláří a policii na ulici supluje pouze dnes v podstatě jenom policie nebo strážníci v ulicích městských.

Bylo zde zmíněno - a kdysi, když to sem doputovalo, tak média hovořila o tom, že pan poslanec Bronislav Schwarz chce odebrat strážníkům městské policie možnost měřit rychlost. Já jsem se s kolegou, který prošel jak policií státní, tak policií městskou, o tomto tématu bavil a on mně řekl, že to pravda není. Že to zase pouze novináři vytrhli z rozhovoru, který s nimi činil. A možná že se k tomu i kolega sám vyjádří.

Bylo zde zmíněno mým starostou obce, nebo města Trutnov, kolegou poslancem Adamcem, jak funguje Městská policie v Trutnově. A já mohu říci, že Městská policie v Trutnově je plnohodnotným partnerem Policie České republiky v městě Trutnov a spolupráce mezi těmito dvěma složkami je ku prospěchu všech občanů našeho města. A nejen občanů našeho města, protože veřejnoprávní smlouvy, které má Městská policie v Trutnově uzavřeny, a pan kolega Adamec to zmínil, od Rtyně v Podkrkonoší až po Pec pod Sněžkou, ale i směrem na západ, Hostinné - Hostinné jsme vypověděli, Hostinné už ne -, tak ta práce strážníků městské policie tam vidět je. A nikdo z policistů České republiky si neumí představit, že by v případě potřeby tam strážníci nebyli jako první, kteří dojedou, anebo obráceně, že by strážníci nebyli na místě kolikrát první před Policií České republiky.

Problémem někdy bývá komunikace, ale to není o složkách, to je o lidech. A jestli to, a vím, že to částečně nefunguje zde v Praze, možná i v jiných městech, tak věřte, že to je pouze o lidech, protože když to může fungovat v podhorském okresním městě, může to fungovat ve kterémkoli jiném městě a záleží na lidech, jestli chtějí anebo nechtějí.

Měření rychlosti. Pokud bychom, a zde o tom bylo hovořeno, chtěli odebrat tuto pravomoc strážníkům městské policie, je to absolutní nesmysl. Protože v mém okrese, okrese Trutnov, máme čtyři, resp. teď nově vzniklou, pět městských policií. Z toho dvě městské policie mají radar a měří, radar přenosný. Pak máme dohromady devět stacionárních radarů, které zaznamenávají průjezd a následně si vás předvolají k projednání přestupku. Dopravní policie v dohledu nad silničním provozem v bývalém okrese Trutnov, územním odboru, má dneska pět, slovy pět bývalých inspektorů dopravní policie, tzn. policistů, kteří dohlížejí nad silničním provozem. Policie České republiky má jeden přenosný radar a jeden radar zabudovaný v autě. Pokud bychom je dovybavili i radary, které bychom odebrali městským policiím, každý policista by mohl mít svůj radar. Akorát nevím, jak by fungovaly, takže by to leželo někde ve skladech. Jak by se zklidnila, resp. naopak zhoršila bezpečnostní situace a ukázněnost řidičů, víme moc dobře.

Bylo také zmíněno, že strážník městské policie může měřit rychlost jízdy pouze na místech, ale také v časech, které má odsouhlaseny dopravní policií daného územního odboru. To znamená, nikdo a žádná městská policie se nemůže rozhodnout vzít si svůj radar a jít kamkoli se postavit, jak vy říkáte, někam za buk a tam měřit. Vždycky to je místo, které je odsouhlaseno dopravní policií. Jsou to místa, která jsou dobře natipována právě pro časté porušování pravidel silničního provozu, pro vysoký výskyt dopravních nehod, popřípadě jiných prohřešků v silniční dopravě. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP