(11.10 hodin)
(pokračuje Petrtýl)

Pokud se tedy dejme tomu v obchodním jednání zúčastněné strany takzvaně zaseknou v nějaké sporné otázce a nemohou se dohodnout, bývá dobrým zvykem sporný bod přeskočit a vyřešit body, ve kterých panuje alespoň základní shoda. Následně se pak všichni vrátí už s chladnými hlavami k původnímu bodu. Bývá velmi časté, že to, co se původně jevilo jako nepřekonatelný problém, je pak s odstupem času poměrně snadno řešitelné. Tento postup se používá proto, aby byl čas všech zúčastněných využit co možná nejefektivněji.

Pojďme si nyní představit, že tento sál a celý servis okolo tohoto jednání platíme ze své kapsy. Pojďme se do toho vžít. Opravdu bychom postupovali stejně? Opravdu bychom takto mrhali časem? Jsem přesvědčen, že nikoliv. Navrhuji tedy použít vyzkoušený a osvědčený postup. To znamená, vyřešit nejprve věci, ve kterých panuje alespoň elementární shoda, a pak se vrátit ke sporným tématům. Až společně uděláme nějakou smysluplnou práci, pak se třeba shodneme i tam, kde to dnes není možné. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se, pane poslanče. Vy jste řekl slovo navrhuji, a proto se vás musím zeptat, jestli to mám brát jako procedurální návrh.

 

Poslanec František Petrtýl: Nemám s tím ještě zkušenosti, ale ne.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ne, děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji pane místopředsedo. Nestačím se divit. Chápu, že kolega tady není ještě ani 24 hodin. Ale snad všichni, co od včerejšího odpoledne sledujeme tu debatu, která tady probíhá ohledně zákona o střetu zájmů, jsme si všimli, na rozdíl od pana Petrtýla, že nejvíc tady vystupují členové právě z hnutí ANO. Takže kdo nás tady zdržuje? (Potlesk a smích z levé a pravé strany sálu.) Pan Faltýnek, který tady hovořil skoro hodinu. Pan Komárek... Zvedněte ruku z hnutí ANO, kdo jste nevystupovali, kolegové. Vystupovali jste skoro všichni. (Smích z levé a pravé strany sálu.)

Takže já bych poprosila pana Petrtýla, aby si tyto záležitosti raději projednával na svém poslaneckém klubu a nezatěžoval Poslaneckou sněmovnu tím, že mu vadí, jak se chovají v této Poslanecké sněmovně jeho vlastní kolegové. (Potlesk z levé a pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Okleštěk. (Ministr Chvojka u stolku zpravodajů se chytá za hlavu. Pobavení v sále.) Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ladislav Okleštěk: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, kolega Chvojka se chytil za hlavu a říká ježišmarjá. Myslím, že přestupuje do KDU-ČSL.

Já jsem jenom chtěl vaším prostřednictvím sdělit paní kolegyni Černochové. Mě to strašně mrzí. Já jsem nediskutoval, teď jsem si to odbyl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Tak. Zatím posledním přihlášeným do rozpravy s přednostním právem je pan předseda Faltýnek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Už jsem tady hovořil, jak říkala paní kolegyně Černochová, k této záležitosti dlouho. Takže mi dovolte jenom pár reakcí na to, co tady zaznělo z úst některých kolegů, a potom - respektive bych chtěl poprosit, aby tyto moje poznámky už potom zůstaly prosím bez komentáře (reakce v sále), abychom mohli přistoupit k hlasování a začít se zabývat konečně zákony o hmotné nouzi, daňovým balíčkem a dalšími věcmi.

První - reakce na kolegu Františka Laudáta prostřednictvím pana předsedajícího. Já bych chtěl poprosit Františka, s kterým normálně vedeme racionální debaty, aby se nevyjadřoval k věcem, kterým nerozumí. A nevykládal blbosti. František sice řídil jednu firmu, a všichni víme, jak to dopadlo. Byl to Obecní dům v Praze. Takže já bych prosil kolegy, kteří nikdy nepodnikali, aby se nevyjadřovali k věcem, o kterých opravdu nic nevědí, a pokud už se vyjadřují, aby řekli konkrétně, jak tedy se podniká s veřejnými penězi do své kapsy. To tady zaznělo. Ale nechme si tuto debatu opravdu třeba až po hlasování, nebo na nějakou jinou debatu, nebo na debatu u kafe. Já bych mu rád vysvětlil, nebo bych chtěl slyšet od pana kolegy Laudáta, jak se podniká s veřejnými penězi do své kapsy.

Další věc - kolegyně Zelienková. Ta tady několikrát opakovala, že jí pan Babiš řekl, že prodá firmu panu Průšovi. Zase je to trošku popletený, ale u paní Zelienkové mě to překvapuje, protože ta podnikala, nebo podniká, a tam bylo přece jasné, že pan Babiš vyhoví zákonu o střetu zájmů, který platí, a předá řízení (s důrazem na slovo řízení) firmy panu Průšovi a odejde z orgánů společnosti a přestane aktivně tuto firmu řídit, ale zůstane vlastníkem, ponechá si akcie. A to je ten hlavní princip a spor, který tady vedeme od samého začátku.

A tím bych přešel k reakci na kolegu Chvojku, proč jsme my nepodávali pozměňovací návrhy. No protože principiálně jsme s tím nesouhlasili. S tím, že by mělo být ze zákona zakázáno vlastnit, anebo omezit toho vlastníka tím, že se nebude moci zúčastnit, nebo ty firmy, které vlastní, veřejných soutěží, kde se soutěží na cenu. I v Čepru se soutěží na cenu, pane kolego - teď nevím, kdo to říkal, asi Kučera, prostřednictvím pana předsedajícího.

Věty typu "Babiš si přihrává státní dotace" - to tady říkal pan kolega Benešík. Nikdo z vás neřekl nějaký konkrétní příklad. Jediný, který jsem řekl já, byl ten, na který reagoval pan předseda Kalousek, a v podstatě to potvrdil, jak to fungovalo mezi ministry v jeho vládě. Ale k tomu se nechci vracet. A já to nerozporuji, já jsem to pouze konstatoval, abychom tady říkali věci tak, jak jsou ve skutečnosti.

Co nám jako hnutí ANO vadí nejvíc, je to - a já už jsem to tady říkal několikrát a je škoda, že tady nesedí pan premiér. Já jsem tím včera začínal svoje vystoupení, kdy jsem citoval pana premiéra, když vystoupil v televizi Prima 17. dubna loňského roku a řekl, že - a já tu citaci znovu zopakuji: Chci jenom říci, že ten zákon nebude působit zpětně, měl by působit na nově jmenované ministry v budoucnu. Tak je to myslím v pořádku.

Toto my považujeme za - jak to říct slušně? - za dýku do zad od svého koaličního partnera. Protože pokud by to bylo pro nové členy vlády, tak samozřejmě - a je to otázka ještě, v jaké formě, ale ta debata bohužel nebyla možná, nebyla v podstatě ani připuštěna - tak určitě je to k nějaké debatě, k nějaké diskuzi.

Ale protože celá veřejnost věděla, že pan Babiš je vlastníkem této firmy, která zaměstnává 30 tisíc lidí a platí tady daně - a není pravda to, co říká pan Kalousek, že Agrofert daně neplatí. To jsou veřejně ověřitelné zdroje. Daň z příjmu je v řádu stovek milionů korun ročně. Byly roky, kdy to byla miliarda, a desítky miliard korun jsou odvody za zdravotní a sociální do státního rozpočtu. Ale nemá smysl s kolegou Kalouskem prostřednictvím pana předsedajícího na toto téma diskutovat, protože on má tu rétoriku pořád stejnou. Ale to jsou veřejně dostupné zdroje, takže to si myslím, že se dá lehce ověřit.

Ale to zásadní, co nám vadí, je, že ten zákon začíná platit okamžitě, že mění podmínky v průběhu hry a je to v podstatě pouze nástroj, jak poškodit politického konkurenta, politického soupeře. Rozumím tomu ze strany opozice, rozumím tomu i ze strany komunistické strany, ale nerozumím tomu ze strany KDU-ČSL, ale zejména ze strany pana premiéra, který věděl, koho jmenuje do funkce ministra financí. Tři roky jsme společně vládli, vládneme, věřím tomu, že dál budeme pokračovat v projednávání našich koaličních zákonů a že to, co jsme slíbili naší veřejnosti a voličům, prostě do konce volebního období splníme. Zůstává v nás ale prostě ta pachuť zrady, zejména ze strany pana premiéra Sobotky, protože on prohlásil tady toto veřejně do médií, a potom se dohodl na jiném postupu s panem kolegou Kalouskem a výsledek je tato konečná forma tohoto zákona.

Takže tolik jenom velmi stručně z mé strany. Prosím, pokud jsem se v tom svém projevu někoho dotkl, kolegové, nechme to po hlasování nebo do kuloárů. Už prosím pojďme hlasovat, ať se můžeme začít věnovat normální práci, pro kterou tady jsme. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP