Středa 11. ledna 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
204.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském
pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 821/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a zpravodajka garančního výboru paní poslankyně Gabriela Pecková. Pozměňovací návrh je uveden ve sněmovním tisku 821/2, který byl doručen dne 30. listopadu 2016. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 821/3.
Nyní se táži navrhovatelky, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Paní ministryně? - Není tomu tak. Otevírám tedy rozpravu, kde eviduji dvě přihlášky. Paní zpravodajka se hlásí s přednostním právem. Prosím.
Poslankyně Gabriela Pecková: Dobré poledne, dámy a pánové. Když probíhalo druhé čtení tohoto návrhu, tak mě na tomto místě zastoupila moje milá kolegyně paní poslankyně Markétka Adamová, protože jsem byla služebně mimo republiku.
Ten návrh se zdá být věcně jednoduchý, ale on je složitý konstrukčně. Sestává totiž ze tří zcela odlišných - můžeme říci kapitol. Každý den jsme tu účastni toho, jak dlouhá vystoupení zde probíhají, jak dlouho projednáváme návrhy, které obsahují jenom jednu problematiku. Není tedy divu, že návrh, který obsahuje hned tři, může činit problémy. Někteří poslanci by totiž rádi podpořili třeba jenom jednu nebo dvě jeho části, zatímco se třetí mají problémy. Já myslím, že nemusím připomínat, že ta první část se týká otcovské dovolené, ta druhá dobrovolných hasičů a ta třetí změkčení podmínek pro přiznání sirotčích důchodů.
Musím říci, že například TOP 09 většinově má problém s otcovskou dovolenou, protože si myslíme, že to zakládá na nerovnost směrem k živnostníkům, problémy směrem k zaměstnavatelům, a argumentace o posilování rodiny se nejeví jako úplně přesvědčivá.
Na druhou stranu, co se týče dobrovolných hasičů, tam problém nemáme, rádi bychom tuto část podpořili. Během projednávání ve výboru ovšem se objevila otázka, co jiné dobrovolnické pomáhající organizace, které jsou vlastně ve stejném postavení, ve stejné situaci, a proto byly podány pozměňovací návrhy paní kolegyně Pastuchové, která by ráda rozšířila účinnost pro vodní záchranáře a horskou službu. Nicméně ani tady, pokud bychom toto podali, nevyčerpáme zcela všechny tyto pomáhající dobrovolnické organizace, takže je otázka, jak s tímto návrhem naložit.
Já jsem přesvědčena o tom, že jsme schopni zpracovat lepší variantu, lepší formu, a proto bych si dovolila navrhnout vrácení do druhého čtení.
Já vám děkuji za pozornost.
Pokud samozřejmě tento můj návrh neprojde, pokračovala bych dále s přečtením usnesení garančního výboru a navržením procedury s následným hlasováním.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, eviduji váš návrh na vrácení do druhého čtení. Děkuji.
Nyní se hlásí s přednostním právem paní ministryně. Prosím, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, co se týče toho návrhu na vrácení do druhého čtení, tak si myslím, že by ten vylepšující pozměňovací návrh, o kterém je řeč, mohl jít do technické novely, která je tady ve Sněmovně před druhým čtením, nicméně když se to vrátí, tak to není nic proti ničemu a v podstatě moje stanovisko k tomu je neutrální. Jediné, na čem mi záleží, je, aby to pak prošlo tím procesem co nejrychleji.
Nicméně jsem se původně přihlásila k té výtce, že tato novela řeší tři úplně různé oblasti. No, já jsem tady slyšela zrovna shodou okolností tedy z úst paní poslankyně Adamové v minulosti výtky, že zase některé zákony sem dáváme na několik novel, což většinou bývá právě proto, že vždycky ta jedna velká novela třeba řeší jednu oblast v zákoně, a několik měsíců po ní přijde novela, která řeší jiné oblasti. Tady zrovna v tomto zákoně, který je velice rozsáhlý, řešíme tři oblasti najednou. Takže já jenom poukazuji na to, že zřejmě ať člověk ten legislativní proces uchopí jakkoli, tak vždycky nás někdo zkritizuje. Ale nic mezi tím opravdu bohužel neexistuje. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy řádně přihlášená paní poslankyně Pastuchová. Prosím.
Poslankyně Jana Pastuchová: Já děkuji. Já jsem k tomuto zákonu vystupovala vlastně na poslední chvíli, což je moje chyba, tak abych opravdu upozornila na to, že ten zákon se týká - nebo část toho zákona se týká pouze jedné skupiny dobrovolné složky, což jsou hasiči. Já jsem podala pozměňovací návrh, kde jsem to rozšířila na kolegy z horské služby a vodní záchranáře, sešla jsem se pak k tomu s kolegy z Ministerstva vnitra a hledali jsme způsob, jak bychom tam mohli dát i jiné složky. Ono těch lidí není moc, skoro by bylo možno je spočítat na prstech obou rukou za rok. Ale myslím si, že když už tu ten zákon nyní máme, pojďme ho dát ven tak, aby byl spravedlivý pro všechny a aby se do toho dostaly opravdu všechny ty složky integrovaného záchranného systému, které tam patří.
Takže já bych se také připojila k tomu, aby se to vrátilo do druhého čtení, s tím, že já ten pozměňovací návrh už mám připravený, a pokud to vrátíme, tak ho tam hned vložím a budu ráda, když nám ten zákon vyjde ven tak, jak má být, a nevrátí se nám za měsíc zpátky, aby to zase někdo předělával a přidával tam to, co tam můžeme dát už teď. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní paní poslankyně Pecková, prosím, máte slovo. (Nehodlá již vystoupit.) Vaše přihláška se tím ruší. Děkuji.
Mám tu faktickou přihlášku pana poslance Václava Klučky. Prosím, máte slovo.
Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Nebudu zbytečně zdržovat, já jsem příznivcem rovněž, aby se ten zákon vrátil k diskusi do druhého čtení. Chci jenom upozornit na jednu věc. Integrovaný záchranný systém zná základní složky a ostatní složky. Těch ostatních složek, kde nám mohou fungovat dobrovolníci, je 40. Celkem 40. Bude docela složité teď najít takovou formulaci, že z toho vybíráme tu určitou část týkající se horské služby, týkající se vodní záchranné služby, abychom do budoucna nenarazili opět na problém, že kynologové a další a další, kteří se zúčastňují zásahové činnosti, nejsou v tomto takhle obsaženi.
Takže děkuji za přípravu, já mám ten pozměňovací návrh už k dispozici, děkuji za přípravu pozměňovacích návrhů, ale tu diskusi prosím veďme i v tomto okruhu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy vystoupí pan poslanec Opálka. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, kolegyně, kolegové, dovolte mi také stručně se vyjádřit k této problematice. Co se týká otcovské dovolené, samozřejmě náš klub s tímto žádný problém nemá a myslím si, že by neměla být ani problémem pro osoby samostatně výdělečně činné, pokud jsou dobrovolně nemocensky pojištěny.
Co se týká sirotčích důchodů, rozumím tomu, je to silné sociální téma. Nemám problém s podporou, ale problém samozřejmě je, že jsme to pojistně matematicky přeřadili zcela do sociálních dávek, že už to s důchodem nemá nic společného, protože vklad, který tam otec či matka, manžel či manželka vloží, je možno být tak malý, že plnění, které z toho získají, už pojistně matematicky nesedí. Ale budiž, není to zase až tak kruciální problém.
Co se týká rozšíření okruhu o horskou službu a vodní službu, víte, že jsem o tom mluvil a žádal ministerstva už v prvním čtení, na výboru byl příslib, pak to přišlo takové nějaké polonijaké a jsem rád, že před třetím čtením jsme získali návrh, který je hlasovatelný a který umožní, aby i tyto další kategorie byly v tom zařazeny.
Proto doporučuji vrátit tento tisk do druhého čtení s tím, že navrhuji takové řešení. Zítra ráno bychom, pokud bude tento tisk vrácen do druhého čtení, mohli navrhnout pevné zařazení tohoto tisku na program jednání v úterý po pevně zařazených bodech s tím, že výbor se k této problematice scházet už nemusí. Jako garanční by výbor pro sociální politiku tento problém po druhém čtení projednal dvacátého pátého na svém řádném zasedání. Předpokládám, že nebude problém, aby členové výboru rozšířili program. A pak je možno ve variabilním týdnu ve třetím čtení ve středu nebo v pátek tento tisk odhlasovat. Takže předpokládám, že to malé zdržení nebude problém, aby tisk prošel Poslaneckou sněmovnou, Senátem a podpisem prezidenta a v reálné době nabyl účinnosti.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Táži se, zda někdo další se hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím. Je-li tomu tak a nikdo se nehlásí, rozpravu končím a táži se paní navrhovatelky a paní zpravodajky, zda si chcete vzít závěrečné slovo. Paní zpravodajka. Prosím.
Poslankyně Gabriela Pecková: Já bych jenom požádala o podporu svého návrhu na vrácení do druhého čtení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. V průběhu rozpravy padl návrh na vrácení do druhého čtení, o tom budeme hlasovat nejprve. V případě, že nebude schválen, budeme hlasovat o způsobu procedury. Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí, aby přišli na hlasování. Ještě vás všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.
Návrh zní: Kdo souhlasí s vrácením tohoto návrhu do druhého čtení?
Zahajuji hlasování a táži se, kdo souhlasí s návrhem, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 32, přihlášeno je 171 poslankyň a poslanců, pro návrh 168, proti 1. Konstatuji, že tento návrh byl přijat a my vracíme tento tisk do druhého čtení. Tím končím projednávání tohoto bodu. Děkuji.
Přečtu omluvu. Dnes od 12 do 19 hodin z osobních důvodů se omlouvá pan poslanec Marek Ženíšek.
Otevírám další bod dnešního jednání a tím je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.