(16.10 hodin)
(pokračuje Ludvík)
Neumím úplně přesně odpovědět na otázku Thomayerky. To tedy neumím, určitě se na to podívám. Nicméně obecně vzato by to mělo být děláno podle metodiky. A někdo se spíš dneska snaží trošku vypadat, že dodržuje zákony, a nedodržuje metodiku. Ale budeme o tom určitě mluvit a kolega Michálek jako jeden z lidí, kdo se tím bude zabývat.
Pak tady byl dotaz na výroční zprávu Vinohrad. To jste mě překvapil, pokud nejsou Vinohrady, které mají výroční zprávu mít (nesroz.) do května nebo do června. Pokud není zveřejněna, tak se určitě budu ptát pana ředitele, proč tomu tak není, a děkuji za podnět. Chci jenom říci u hospodářského výsledku, tam se nezapočítává výsledek minulého období. On se vždycky zveřejňuje jakoby za rok, a ten rozdíl jde do takzvané kumulované účetní ztráty, která u mnoha našich přímo řízených organizací dosahuje až olbřímích rozměrů, ale je to v podstatě účetní položka. Protože ono se to ve státním příspěvku a organizace by měla být konstruována tak, že příspěvek za ní vyřídí stát, tedy ten rozdíl. Vyřídí formou příspěvku. Ale ono se tak neděje. Ale nicméně dneska systém účetnictví v podstatě dovoluje tím, že se započítávají nespotřebované výnosy do výsledků, tak dovoluje nějakým způsobem s hospodářským výsledkem pracovat.
A pak tady byla ještě... Mám pocit, že jsem snad odpověděl na všechno, a možná bude ještě položena dodatečná otázka.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane ministře. Už jste měl stejně jenom půl minutky. Ale pan poslanec má ještě minutu na doplňující otázku.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za odpověď. Vážený pane ministře, jestli bylo možné, tak byste mohl vzít určitě na zdravotní výbor, který bude probíhat v příštím týdnu, ten due diligence Královských Vinohrad, který dělal BDO, který byl zadán ještě ministrem Němečkem, protože víme, že tam byla tři roky ztráta v té nemocnici zkreslována v podstatě z investic. Takže bylo by dobré, abychom viděli, jak nemocnice funguje, a co audit případně zjistil.
Jenom základní myšlenku rozvedu. Jestliže soukromý řetězec dokáže prostě zásobovat jednou organizací všechny nemocnice, tak nevím, proč už na to dávno nepřišlo Ministerstvo zdravotnictví. A druhá věc. Byla tady řada případů. Například Nemocnice Na Homolce, kde byly zřízeny dceřiné organizace. Fungovalo to od roku 1997. Nikomu to nevadilo. Až do toho hrábl váš kolega Holcát a ukázala se úplná zvěrstva. (Upozornění na čas.) To je ten námět, jestli to chcete zlepšit.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane kolego, nenuťte mě vám vypnout mikrofon, protože berete čas jiným interpelujícím poslancům. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík Děkuji. Pane poslanče, teď nevím, zda můžu oslovovat přímo pana poslance. Ještě jsem se to nenaučil. Nicméně řekl bych to takhle. Omlouvám se, v úterý na zdravotním výboru nebudu, neboť zasedá... Ve středu čtrnáctého, omlouvám se, nebudu, neboť zasedá vláda. Spíše bych poprosil, kdybychom to ještě odložili. A určitě si o tom můžeme promluvit. Upřímně řečeno audit jsem ještě neviděl, ani nevím, že byl dělán. To je informace, kterou tady od vás dostávám nově. Takže já se na to nějakým způsobem podívám a myslím, že se domluvíme. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi Miloslavu Ludvíkovi za doplňující odpověď a budeme pokračovat další interpelací. Tou je interpelace pana poslance Radima Holečka na nepřítomného ministra dopravy Dana Ťoka, který je řádně omluven. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Radim Holeček: Vážený pane ministře, neděle 11. prosince bude dnem, kdy poprvé vyjede soukromý dopravce na státem objednávanou rychlíkovou linku. Jde o linku z Mostu do Plzně a dopravce GW Train Regio. Na 139 km dlouhou trasu se vydají čtyři páry vlaků vedené rekonstruovanými jednotkami řady 628 z Německa doplněné o další pár vlaků v neděli večer. Jenže právě příklad nástupu soukromého dopravce na trasu ukazuje, jak přesně nemá otevírání trhu ze strany státu vypadat.
Jak jsem si všiml v jízdním řádu, další dva páry rychlíků a osobní vlaky v objednávce kraje totiž dále budou provozovat České dráhy a oba dopravci si navzájem nebudou prodávat ani uznávat jízdní doklady. Problémem jsou i nadále trvající díry v taktu, kdy např. z Plzně do Mostu chybí rychlík odjíždějící po osmé hodině ranní. Myslím, že to povede k chaosu a snížení komfortu cestujících. Má Ministerstvo dopravy nějaký plán, jak řešit tuto situaci, nebo to bude jako se vším, tak nějak napůl? Jak řídíte České dráhy, které to blokují? Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Radimu Holečkovi. Pan ministr Dan Ťok je řádně omluven, a proto vám bude odpověď odeslána písemně.
Budeme pokračovat další interpelací a to je interpelace pana poslance Antonína Sedi na pana ministra, vicepremiéra Andreje Babiše ve věci sektorové daně. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane místopředsedo vlády, zahraniční firmy odvádějí zisky formou dividend z naší země. Odhady hovoří až o 400 miliard korun. Některé odhady hovoří o 8 % hrubého domácího produktu, která se neinvestují v České republice. Tím se řadíme k evropským zemím s jedním z nejvyšších odlivů peněz. Přitom tyto peníze mohou sloužit k tolik potřebnému zvyšování mezd a platů, k inovacím a ke zvýšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky.
Z tohoto pohledu mě mrzí, že jste se postavil v roce 2013 proti zavedení sektorových daní např. pro banky a finanční sektor, kde jen vloni vyplatili 30 mld. korun. Ano, ekonomové tvrdí, že vyplácené dividendy do zahraničí jsou cenou za kapitál, který nám zahraniční investoři poskytli. Ale já jsem přesvědčen, že tato situace není dlouhodobě udržitelná a že je pět minut po dvanácté s tím něco udělat.
Vážený pane ministře, chci se zeptat, jakým způsobem a zda budete řešit odliv peněz do zahraničí. Protože to není vůči našim občanům i naší budoucnosti spravedlivé. Podpoříte zavedení sektorových daní či zvýšení korporátní daně, tak jak to navrhovala a navrhuje sociální demokracie? Děkuji za vaši odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Antonínu Seďovi. Také platí, že nepřítomný pan ministr odpoví do třiceti dnů.
Můžeme se zabývat další interpelací, a to interpelací pana poslance Jiřího Koubka také na nepřítomného ministra financí. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane nepřítomný ministře financí, je mi líto, že ani na počtvrté, kdy vás interpeluji v záležitosti bytového fondu Písnice, nemám štěstí, že nejste přítomen, byť dnes chápu, že z důvodu nemoci je to víc pochopitelné než to, když jste dělal kampaň v Pardubicích a rozdával koblihy. Ale bohužel jsme se nemohli nikdy potkat a nemohl jsem vám otázky položit konkrétně vám.
Jak dobře víte, o kauze jsme vzájemně dobře velmi informováni. Psal jsem vám i dopisy, vy jste mi odpovídal v tom duchu, že nemůžete nijak ovlivňovat jednání ČEZu. To samozřejmě není pravda. Ministerstvo financí mi dokonce prostřednictvím pana náměstka Landy, vašeho náměstka, v oficiální komunikaci odpovědělo, že rovněž jako vy nemůžete ovlivňovat obchodní vedení společnosti ČEZ tím... Pardon. Že nemůžete tedy vůbec úkolovat společnost ČEZ. To samozřejmě není vůbec pravda.
Chtěl bych vás upozornit na to, že vy jako Ministerstvo financí, jako hlavní akcionář, můžete požádat o svolání mimořádné valné hromady k projednání navržených vašich záležitostí, které chcete probrat. Můžete požádat o zařazení určitých záležitostí na pořad již svolané valné hromady. Máte právo požádat dozorčí radu o přezkoumání výkonu působnosti představenstva a především máte právo požadovat vysvětlení po představenstvu. Bohužel z vašeho alibistického přístupu, kdy říkáte my nemůžeme nic, je evidentní, že nic nechcete, nikoliv že byste nemohli.
Samotná soutěž na prodej bytového fondu Písnice vyvolává mnohé otázky. Je velmi netransparentní. Už se v této záležitosti na vás i na pana generálního ředitele ČEZu obrátila i paní ministryně Michaela Marksová. Evidentně se tady jedná i o dobré jméno společnosti ČEZ a jejího možné poškození, a tedy poškození akcionářů.
Chtěl bych se vás zeptat, zdali jste se opravdu touto záležitostí zabýval, jak moc hluboko a zda byste mi mohl odpovědět nejen tím, že je to čistě záležitostí ČEZu. Co jste vy konkrétního pro tuto věc udělal. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Koubkovi i za dodržení času. Samozřejmě také platí, že bude odpověď písemně do třiceti dnů.
Pokračovat budeme interpelací pana poslance Radima Holečka na přítomného pana ministra kultury. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***