(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci - členy vlády tady ještě nevidím. Zahajuji další jednací den 53. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tady vítám. Vítám pana premiéra.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Markéta Adamová do 11 hodin z osobních důvodů, Karel Augustin Andrle Sylor ze zdravotních důvodů, Jan Bartošek od 15 hodin z pracovních důvodů, Jiří Běhounek do 15 hodin z pracovních důvodů, Marek Benda ze zdravotních důvodů celý den, celý den Martina Berdychová z pracovních důvodů, Adolf Beznoska ze zdravotních důvodů, Milan Brázdil ze zdravotních důvodů, Karel Černý ze zdravotních důvodů, Ivana Dobešová z důvodu zahraniční cesty, do 12 hodin ze zdravotních důvodů Radim Fiala, na celý den Ivan Gabal z důvodu zahraniční cesty, Petr Gazdík z pracovních důvodů, Olga Havlová z rodinných důvodů, Gabriela Hubáčková z osobních důvodů, Vítězslav Jandák z rodinných důvodů, David Kádner z pracovních důvodů, Martin Kolovratník z pracovních důvodů, Martin Komárek z osobních důvodů, do 11 hodin a od 13 hodin z pracovních důvodů Petr Kořenek, na celý den František Laudát ze zdravotních důvodů, Jana Lorencová do 10.30 ze zdravotních důvodů, Nina Nováková - zahraniční cesta celý den, celý den bez udání důvodu Josef Novotný, Martin Novotný z pracovních důvodů, Igor Nykl ze zdravotních důvodů, Jaroslava Pokorná Jermanová celý den z pracovních důvodů, do 10 hodin Karel Rais z pracovních důvodů, celý den Jan Sedláček ze zdravotních důvodů, Bronislav Schwarz ze zdravotních důvodů, do 13 hodin z pracovních důvodů Helena Válková a bez udání důvodu Jiří Zemánek.
Z členů vlády pan předseda vlády - který má náhradní kartu číslo 15 - se omlouvá od 11 hodin z pracovních důvodů, na celý den se omlouvá ze zdravotních důvodů Andrej Babiš, na dopolední jednání z pracovních důvodů Miloslav Ludvík, z důvodu zahraniční cesty celý den Michaela Marksová, Jan Mládek a Robert Pelikán. Do 11 hodin z pracovních důvodů Martin Stropnický, celý den z rodinných důvodů Dan Ťok, ze zdravotních důvodů Kateřina Valachová a celý den na zahraniční cestě je Lubomír Zaorálek. To jsou omluvy. Dále došla ještě omluva pana ministra vnitra, a to z důvodu naléhavých pracovních povinností v rezortu na dnešní celý den.
Je čtvrteční dopoledne a budeme se zabývat bodem
256.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
Budeme se řídit těmi interpelacemi. Měla by to být interpelace pana poslance Miroslava Grebeníčka na předsedu vlády, která je přerušena minulý týden z důvodu ukončení doby pro projednávání písemných interpelací. Budeme v ní pokračovat. Dále jsou tu interpelace na ministra dopravy Dana Ťoka od Jitky Chalánkové, Zbyňka Stanjury, na Roberta Pelikána od Karla Fiedlera, na Mariana Jurečku od Petra Bendla a na Richarda Brabce od Zbyňka Stanjury. To jsou interpelace, které jsou před námi.
Upozorňuji všechny poslance na ustanovení § 112 odst. 6 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, které cituji: "Není-li interpelující poslanec na schůzi Sněmovny přítomen, nekoná se o odpovědi na jeho interpelaci rozprava a Sněmovna k ní nezaujme stanovisko ani o ní dále nejedná."
Přistoupíme k jednotlivým písemným interpelacím. Interpelaci pana poslance Miroslava Grebeníčka ve věci postupu předsedy vlády a vlády jako celku v kauze vyslání ministra kultury vlády ČR Daniela Hermana na sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu v Norimberku, kde ministr zpochybňoval výsledky a důsledky druhé světové války a rozhodnutí vítězných mocností a právní akty přijaté k odsunu německého obyvatelstva, které nezachovalo věrnost Československé republice a neprojevilo aktivní odpor proti nacismu, jsme přerušili v rozpravě, kterou nebylo možné ukončit.
Nemám v tuto chvíli žádného přihlášeného. Ptám se tedy, kdo se hlásí do rozpravy. Pan poslanec Miroslav Grebeníček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Grebeníček: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, někde jsem přečetl, že premiér Sobotka nedávno odhodil masku nevzrušeného úředníka a neváhal projevit jistou animozitu vůči Andreji Babišovi. Avšak vůči lidoveckému vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi si nedovolil jediný osten. Dokonce prohlásil, že nezjistil jediný důvod, proč by měl žádat místopředsedu koaliční vlády Pavla Bělobrádka, aby zvážil výměnu lidoveckých ministrů. Když premiér nepotřebuje útočit, prý nasazuje svůj obvyklý styl, kterému dominuje šeď, plochost a nedořečenost. Mnozí pak z jeho skoupé zmínky o vyhovující práci lidoveckých členů koaliční vlády vyvozují, že takto skrytě vystrkuje holý zadek či dělá dlouhý nos na prezidenta Miloše Zemana, který by neměl nic proti tomu, aby Daniel Herman z vlády vypadl. Jiní ovšem tvrdí, že sociální demokracie přistoupila na koaliční aranžmá, které v podstatě činí z premiéra Sobotky trapnou figurku či pouhého manažera ministrů vlastní strany. A tak problémy neprivilegovaných vrstev dostávají na zadek a někteří vládní činitelé zapomněli sledovat, čím naši občané skutečně žijí. Nejde jenom o pronárodní akcent, ale také o mzdy, důchody a vymahatelnost práva. A v dnešní České republice je prý možné skoro všechno.
Potíž je v tom, že lidé, jako je premiér Sobotka, považují za obecně správné a platné jen to, co si myslí oni a jejich nohsledi. Jinak řečeno, dosavadní styl Sobotkovy koalice zjevně selhává, a to především proto, že je odtržen od života normálních lidí. Řadoví občané ty nahoře stále více vnímají jako seskupení mocných a bohatých, kteří obsluhují především sami sebe a své zahraniční protektory. Dovolím si také tvrdit, že pro naši republiku je smrtelně nebezpečné, když ve vládě, nebo dokonce v jejím čele jsou lidé, kteří zpochybňují základy českého státu. ***