(14.10 hodin)
(pokračuje Opálka)
Než vyzkoušíme tuto možnost, využívám tedy zatím i já paragrafu 54, jeho odstavce 5 a 8, a navrhuji pevně zařadit na zítřek odpoledne po již pevně zařazených bodech tisk číslo 392 z 23. ledna 2015, bod 69.
Jako skupina poslanců KSČM navrhujeme zrušení stropu pro vícepříjmové skupiny spoluobčanů na odvody na pojistné na sociální zabezpečení a na příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, obdobně jako byly nedávno zrušeny stropy na odvody na všeobecné pojištění. Je to ve prospěch solidarity, je to ve prospěch státního rozpočtu. (V sále je značný neklid.)
Je to již můj třetí pokus v různých volebních obdobích. A vnímám, že i současná vláda s ním vyslovila nesouhlas. Přesto se chci reálně pokusit vám vysvětlit, že solidarita, která má své kořeny v rodinách a ve vývoji morálky a hodnot na kontinentální Evropě, má své poslání a je ji potřeba hájit proti surovému neoliberalismu, egoismu a proti přílišnému soustředění se vyvolených jedinců na vlastní zájmy a prospěch. Ve světě již nějakou dobu probíhá diskuse nad nemravnými příjmy vysokých elit. V České republice naopak došlo cestou zrušení progresivního zdanění a zavedením stropu k celkovému degresivnímu zdanění vysokopříjmových skupin. Mám proto za to, že legislativa by neměla pod pláštíkem jednostranné spravedlnosti přispívat k odklánění se od principu sociálního státu, a přispívat tak k pomalému postupnému návratu k překonaným principům sociálního darwinismu.
Děkuji těm, kteří poslouchali. Děkuji těm, kteří budou hlasovat pro, za podporu.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Pro stenozáznam - s náhradní kartou číslo 22 dnes hlasuje pan poslanec Koubek a paní poslankyně Strnadlová dnes hlasuje s náhradní kartou číslo 54.
Nyní prosím k mikrofonu pana poslance Karla Fiedlera. Prosím, máte slovo.
Poslanec Karel Fiedler: (Neklid v sále neustává.) Chvilku počkáme.
Dobré odpoledne. Děkuji za slovo, paní předsedající.
Předkládám návrh bodu na zařazení do programu schůze Žádost Poslanecké sněmovny Parlamentu o prověření podezření z možného spáchání trestných činů ústavních činitelů.
Opravdu počkám, až bude trošku více klid. (Předsedající zvoní na zklidnění v sále.) Děkuji.
V uplynulých dnech a týdnech jsme byli svědky velmi kontroverzních událostí a skutečností ve věci sporu prezidenta Zemana a ministra Hermana. Spolehlivého vysvětlení této kauzy - nazvěme ji kauzou Brady - jsme se však nedočkali. Vyřčená podezření, spíše však obvinění mezi jednotlivými ústavními činiteli v této kauze jsou podle mého názoru natolik závažná a zásadní, že by nejen veřejnost, ale především zákonodárci Poslanecké sněmovny měli požadovat její objasnění.
Vycházím-li z tvrzení jednotlivých zúčastněných osob v této kauze, mohlo dojít k porušení několika paragrafů trestního zákoníku a zákona o střetu zájmů. Pokud prezident Zeman podmiňoval udělení státního vyznamenání panu Bradymu nepřijetím tibetského dalajlámy, mohlo dojít z jeho strany k vydírání pana ministra Hermana, a to pohrůžkou újmy spočívající v neudělení vyznamenání příbuznému pana ministra. V takovém případě bych očekával, že ministr Herman v souladu s naším právním řádem učiní oznámení státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu, tak aby překazil páchání tohoto trestného činu, případně aby umožnil jej zdokumentovat, když je trestným činem i neoznámení již spáchaného trestného činu, pokud tak nestanoví trestní zákoník.
Asi to kolegy příliš nezajímá, co se děje u nás. (Diskuse v lavicích pokračuje.)
Protože však nepředpokládám, nebo nejsem příliš nakloněn věřit v trestnou činnost prezidenta České republiky, mohlo by pak ze strany ministra Hermana dojít naopak ke spáchání trestného činu křivého obvinění, zde konkrétně prezidenta České republiky. Mohlo dojít k porušení zákona o střetu zájmů, a to neoznámením poměru ministra a poslance k projednávané věci, resp. záležitosti. Vzhledem k tomu, že tato kauza se dotýká vysoce postavených ústavních činitelů naší země, pokládám za nanejvýš potřebné, aby Poslanecká sněmovna posoudila a zvážila možnost podání podnětu příslušným orgánům k zahájení řízení v této věci, aby toto podezření nemusel oznamovat případně každý z nás samostatně.
Pokládám za nepřijatelné, aby na některém z vysoce postavených ústavních činitelů zůstal stín nevysvětleného a neobjasněného podezření. Přesně v duchu zásady "padni komu padni" je mi lhostejno, které strany sporu by se případné porušení zákona mohlo dotýkat. Podezření a nejasnosti z této kauzy podtrhuje i obrat v záměru zpřístupnit záznamy z jednání vlády o tom, jak budou probíhat jednání s dalajlámou, a objasnit pak další rozpor, a to tentokráte v tvrzení mezi ministry Zaorálkem a Hermanem. Podle dosud známého je evidentní, že jeden z nich prostě nemluvil pravdu. A myslím, že nejen mě, ale i občany by velmi zajímalo, který z těchto dvou to byl, úplně stejně, jako to bylo již na úvod ve zmiňovaném sporu mezi prezidentem Zemanem a ministrem Hermanem.
Já tedy předkládám Sněmovně návrh na zařazení bodu Žádost Poslanecké sněmovny PČR na obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 o prověření podezření, že mohlo dojít ke spáchání trestného činu vydírání prezidentem České republiky Milošem Zemanem, nebo křivého obvinění ministrem Danielem Hermanem, nebo případně i pomluvy vedoucího protokolu Kanceláře prezidenta republiky kanadským státním občanem Georgem Bradym a jeho manželkou, případně i jiných trestných činů v této tzv. kauze Brady.
Protože jsem limitován časem pěti minut, návrh na usnesení nebudu číst celý, protože to vyplývá, myslím, z mého předneseného návrhu a zdůvodnění, proč tento bod zařadit. Jsem toho názoru, že tato kauza by neměla vyšumět do ztracena, protože jestliže je evidentní, že některá ze zúčastněných stran nemluvila pravdu, a jsou to vysocí ústavní činitelé, měli bychom trvat na tom, abychom nejenom my jako poslanci, ale i občané se dozvěděli skutečnou pravdu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji vám, pane poslanče, ale ve vaší písemné přihlášce je i žádost o pevné zařazení tohoto bodu jako první dnešního dne. Je to tak?
S další přihláškou prosím k mikrofonu pana poslance Karla Fiedlera. Prosím, máte slovo.
Poslanec Karel Fiedler: Děkuji. Nyní už to bude kratší.
Navrhl bych zařadit ještě jeden bod s názvem Sdělení ministryně Kateřiny Valachové k neplnění termínu předložení koncepce jazykového vzdělání Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
Dne 30. června v rámci písemných interpelací ke sněmovním tiskům 803 a 826 - 803 byla interpelace paní kolegyně Jany Fischerové a 826 byla má interpelace, obě byly obsahově velmi podobné, a proto se jejich projednávání spojilo - ministryně Valachová sdělila následující. Cituji: Koncepce jazykového vzdělávání vám bude předložena nejpozději v říjnu - a nyní kousek vynechávám a pokračuji v citaci - a já věřím, že vás v říjnu tímto materiálem přesvědčím. Tolik citace z tehdejšího vyjádření ministryně Valachové. Dodávám, že na můj výslovný dotaz po přesném stanovení termínu paní ministryně uvedla datum 31. října, termín, do kterého to bude předloženo. (V sále je neúměrný hluk.)
Já si ale myslím, paní předsedající, že opravdu by bylo dobré zajistit důstojnější prostředí.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Poprosím kolegyně a kolegy, aby se ztišili, posadili se na svá místa, a pokud si mají co říci, aby tak činili v předsálí a nerušili přednášejícího v projevu. ***