(12.50 hodin)
(pokračuje Birke)
Jsem ale naprosto, a promiňte, překvapen přístupem dvou poslaneckých klubů, které nyní už podruhé kvůli rezignaci v komisi nemají své zástupce. Jako předseda této komise mám maximální zájem, aby fungovala, a také na tom, aby se její práce zúčastnili všichni zástupci stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně. Bohužel musím konstatovat, že kluby ANO a Úsvit nepředložily v řádném termínu žádnou nominaci, a to už ani podruhé.
Myslím si, že Sněmovna zaslouží vysvětlení. V médiích totiž zaznívá, že vyšetřovací komise se rozpadá, že nefunguje. Není to pravda. Komise pracuje od května 2016, pravidelně se schází, už si vyžádala a prostudovala obsáhlou smluvní a podkladovou dokumentaci Ředitelství silnic a dálnic. Vyžádali jsme si a již jsme také obdrželi smlouvy a dokumenty od dodavatele, společnosti EUROVIA CS, a díky této naší aktivitě můžeme příští týden v úterý 1. listopadu zahájit výslechy svědků. Věřte mi, že už je zahájeno, a 1. listopadu začínáme skutečně vyslýchat první svědky. Myslím, že kolegové jsou toho příkladem. Je zřejmé tedy, že situaci kolem D47 chceme jednoznačně vyšetřit.
Faktem je, že ale dva členové komise za hnutí ANO se do práce komise od počátku nezapojovali a po několika měsících rezignovali. Chci říci, i při veškeré úctě, kterou k nim chovám a mám, že jeden z těch členů na komisi byl přítomen a druhý tam nebyl ani jednou. Podobné to bylo se zástupkyní hnutí Úsvit, která dokonce vznik komise v roce 2014 sama iniciovala. Všichni bývalí členové svůj odchod provázeli politickými výkřiky o podjatosti komise, především na moji osobu. Sami ale pro posun vyšetřovací komise neudělali prakticky vůbec nic. Naopak rozehráli před krajskými volbami očerňovací hru, aspoň podle mého názoru, a proti těm stranám, které vyšetřují, rozehráli hru, která dle mého názoru byla za hranicí slušnosti.
Chci, aby zde jasně zaznělo toto: pokud z hnutí ANO a hnutí Úsvit nejsou do komise nominováni noví členové, je zcela jasné, že je to hnutí ANO a hnutí Úsvit, kdo nic vyšetřit nechce (pobouření v lavicích hnutí ANO a hnutí Úsvit) a že vám, kolegyně a kolegové z ANO a z Úsvitu, jde jen o účelovou politizaci a o obstruování práce ostatních členů. Nechci spekulovat, jakou politickou hru tady kolegové z ANO a Úsvitu hrajete touto obstrukcí a prokazujete o odpovědnosti vůči občanům a zříkáte se jakéhokoli práva komentovat práci a činnost této vyšetřovací komise. Je mi líto, že musím pronášet takováto slova, ale věřte, že je to v reakci na vaše útoky, které byly na moji osobu a na kolegy, kteří jsou ve vyšetřovací komisi.
Dovolte mi, abych vás informoval o následujícím postupu. Budeme dál pokračovat a 1. listopadu vyšetřování D47. Ze současných členů je nás devět, jsme tedy usnášeníschopní a komise pracuje, a pracuje velmi efektivně. Napíšu dopis na předsedy klubů hnutí ANO a hnutí Úsvit a požádám je, aby do třetice zvážily nominaci právě na doplnění vyšetřovací komise na D47. A zároveň mi dovolte, abych vyjádřil žádost na předsedu volební komise Martina Kolovratníka, aby vyhlásil třetí nominační lhůtu, a to do 7. 11. Třetí a poslední.
Děkuju vám za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuju panu předsedovi vyšetřovací komise panu poslanci Janu Birkemu. Další přihlášku nemám. Pan předseda Kolovratník ještě má slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Myslím, že mohu procesně, že je to v pořádku, reagovat v rámci rozpravy a akceptuji tu - v uvozovkách - výzvu. Mohu říci, že i od dalších kolegů předsedů jsem byl požádán o další lhůtu. Z mého pohledu je to normální vyhlášení lhůty pro návrhy na změny v orgánech Poslanecké sněmovny. Domluvme se tak, že ta lhůta bude tradičně vyhlášena, je to ten stejný biorytmus, do pondělí 7. listopadu do 13 hodin, aby případné nominace komise mohla probrat v úterý dopoledne a případná volba aby tedy proběhla zase ve středu v ten - uvozovkách - volební den. Takže ještě jednou reaguji a vyhlašuji tedy novou lhůtu pro podání návrhu na změny do pondělí 7. listopadu do 13 hodin.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi volební komise Martinu Kolovratníkovi. Pokud se nikdo další nehlásí do rozpravy, rozpravu končím. Budeme tedy hlasovat podle návrhu pana předsedy volební komise.
Nejdříve schválíme odvolání pana poslance Igora Nykla z výboru pro zdravotnictví, a to v hlasování číslo 212, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Je to hlasování pořadové číslo 212, z přítomných 179 pro 132 (proti 1). Návrh byl přijat.
Nyní, jak bylo navrženo, jedním hlasováním schválíme nominace do rozpočtového výboru paní poslankyni Danu Váhalovou a do výboru pro zdravotnictví pana poslance Miloslava Janulíka.
Rozhodneme v hlasování číslo 213, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Je to hlasování pořadové číslo 213, z přítomných 179 pro 132, proti nikdo. Návrh byl přijat. Tím můžeme ukončit bod č. 264.
Dalším bodem našeho jednání je bod
216.
Návrh Poslanecké sněmovny na jmenování
člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
Na lavice vám bylo doručeno usnesení volební komise č. 142 ze 14. října tohoto roku a pana poslance Martina Kolovratníka jako předsedu volební komise žádám, aby jej uvedl, poté jej přeruším. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Velmi krátce zestručním svoje povídání. Ale je důležité, abyste věděli, že tato volba se nám - v uvozovkách - nedaří už téměř rok, protože volební období předchozímu členu Janu Kostrhunovi skončilo 1. prosince 2015, a dnes už se nacházíme ve třetí volbě. Proběhly tedy už dvě tajné volby, vždy dvoukolové. A protože některá jména jsou navržená i v tuto chvíli, tak je dobré, abyste věděli, nebo abych vám zopakoval, že v první volbě v prvním kole byli finalisté Milan Bouška, který obdržel 50 hlasů, a Jan Mrzena 65 hlasů. Volba nebyla úspěšná v zimě. V tom druhém pokusu během jara v druhém kole byli finalisté opět Jan Mrzena, který získal 49 hlasů, a dále František Vostál, který získal 55 hlasů. Ale ani tady nebyl nikdo zvolen.
Další, tedy třetí lhůtu pro návrhy jsme vyhlásili a nakonec prodloužili do 26. září. Nyní na základě usnesení volební komise číslo - omlouvám se, číslo tu nevidím, ale... vidím, číslo 142, vás seznámím s kandidáty, jak je navrhly poslanecké kluby. Milan Bouška navržen ODS, Jiří Mejstřík navržen KDU-ČSL, František Vostál navržen ČSSD, Jaroslav Kravka navržen KSČM a Jaroslav Tajbr navržen poslaneckým klubem hnutí ANO. Také připomenu, že se jedná o návrh, tedy výběr Poslaneckou sněmovnou a následné jmenování případně zvoleného člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání předsedou vlády České republiky. Bude to volba tajná.
Takže nyní, pane předsedo, prosím, abyste přerušil tento bod a zahájil bod č. 217.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nejdřív otevřu rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Přihlášku z místa nevidím, takže rozpravu končím a přerušuji tento bod.
Zahajuji bod
217.
Návrh na volbu členů Nejvyššího kontrolního úřadu
Na lavice máte doručeno usnesení volební komise č. 139 ze dne 6. září a usnesení ze dne č. 141 ze dne 14. září. Pane předsedo volební komise, můžete se ujmout slova.
Poslanec Martin Kolovratník: Za volební komisi jsme v tomto bodě postupně vlastně sloučili tři návrhy na nové kandidáty, protože teď během jarních a letních měsíců postupnými kroky skončila funkční období dovršením 65 let hned třem členům prezidia NKÚ. 5. června svoji funkci ukončil pan Ing. Antonín Macháček, na jeho místo je nominován Ing. Jan Kinšt. Dále 19. července ze stejného důvodu skončilo funkční období panu Ing. Karlu Sehořovi a nominován je dnes Ing. Stanislav Koucký. A konečně 2. srpna skončilo funkční období panu Ing. Rudolfu Kufovi, na jeho uvolněné místo nominoval prezident NKÚ kolegu poslance Ing. Romana Kubíčka. ***