(10.30 hodin)
Poslanec Igor Jakubčík: Děkuji za slovo. Já se omlouvám, hlasoval jsem pro, ale na sjetině mám, že jsem se zdržel. Tímto ale nezpochybňuji hlasování.
Předseda PSP Jan Hamáček: Takže nezpochybňujete hlasování, pouze pro stenozáznam? (Ano.) Děkuji. Ještě někdo? Pan předseda Kalousek.
Poslanec Miroslav Kalousek: Já se velmi omlouvám, ale vzhledem k tomu, že jsem si jist, že jsem hlasoval ne, přesto mám na sjetině zdržel se, tak on samozřejmě můj hlas nic nezmění na tom hlasování, ale já mačkal ne a na sjetině mám zdržel se. Nemohu si být jist, že fungovalo hlasovací zařízení správně, a proto zpochybňuji hlasování.
Předseda PSP Jan Hamáček: Já mám pocit, že toto jsme v Poslanecké sněmovně už řešili, zda je možné zpochybnit hlasování, které nemění výsledek hlasování, ale asi to vyřešíme... Ještě dávám slovo panu předsedovi Faltýnkovi.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Já se moc omlouvám, ale chyba je na mé straně. (Smích.) Celé jsem to popletl já. Hlasoval jsem ne, a na sjetině mám, že jsem se zdržel. Omlouvám se. (Z pléna: To je to samé!)
Předseda PSP Jan Hamáček: To je ten samý problém. Ještě pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Na začátek můžu říct, že jsem hlasoval ne a na sjetině mám ne. (Pobavení.) Ale to jsem vám nepřišel říct. Ale interpretace, kterou teď použil pan předseda, že se zpochybní, jenom když měním výsledek hlasování, znamená v okamžiku, kdy výsledek není o jeden hlas, kdy není o jeden hlas, se pak nedá také hlasovat. A víte velmi dobře, že se často zpochybňuje hlasování, kdy výsledek byl třeba o deset hlasů. Takže interpretace, když to jedno zpochybnění nemění výsledek hlasování, podle mě není namístě a neodpovídá praxi, kterou tady dlouhodobě uplatňujeme, jestli si rozumíme.
Předseda PSP Jan Hamáček: Já si pamatuji totiž obě varianty. To znamená, jestli dovolíte, na minutku přeruším jednání Sněmovny a poradíme se, jak postupovat, protože nechci... Prosím, pan poslanec Brázdil.
Poslanec Milan Brázdil: Já vám děkuji za slovo. Mám na sjetině ano, chtěl jsem hlasovat ne. Zpochybňuji hlasování. (Oživení v sále.) Na sjetině mám ano, hlasoval jsem ne a zpochybňuji hlasování.
Předseda PSP Jan Hamáček: To je asi hlasovatelné. (V sále jsou stále zjitřené emoce.) Já prosím o klid. Za prvé, poprosím sněmovním legislativu, aby se tím předchozím problémem zabývala, abychom si vyjasnili, zda je možné zpochybňovat hlasování, když ten výsledek by nebyl změněn. Ale to, co říkal pan poslanec, je hlasovatelné.
Takže budeme hlasovat o námitce pana poslance Brázdila.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má číslo 192, přihlášeno je 181, pro 158, proti 2. Tento návrh byl přijat.
Budeme tedy opakovat hlasování. Pokud se nepletu, bylo to o návrhu A4. Je tomu tak, pane zpravodaji?
Poslanec Radek Vondráček: Ano, budeme hlasovat o návrhu A4.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jednou poprosím o stanoviska, ať je úplně jasno. Pan ministr? (Negativní.) Výbor? (Doporučuje.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 193, přihlášeno je 181, pro 92, proti 79. Tento návrh byl přijat.
Vzhledem k tomu, že nevidím pohyb v sále směrem k záznamu o hlasování, budeme pokračovat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Radek Vondráček: Vzhledem k tomu, že návrh A4 - znovuzavedení předkupního práva - byl schválen, tak nás čeká hlasování o návrhu G4.2, což je návrh pana poslance Bendy, který odkládá účinnost předkupního práva takto znovu zřízeného až od 1. 1. 2018 a činí tady větší rezervu pro praxi.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Souhlas s návrhem.) Stanovisko výboru? (Ústavněprávní výbor k tomuto návrhu nepřijal stanovisko.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s tímto návrhem. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování číslo 194, přihlášeno je 182, pro 105, proti 35. Tento návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Radek Vondráček: Budeme hlasovat o návrhu A5, což je opět součást usnesení přijatého ústavněprávním výborem. Týká se to problematiky time share a možnosti výpovědi spotřebitelské smlouvy s výhodou spojenou s ubytováním či dopravou.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Souhlas.) Stanovisko výboru? (Ústavně právní výbor doporučuje.)
Zahajuji hlasování... Pardon, já se omlouvám. Musím to hlasování prohlásit za zmatečné, protože mi tady naskočily faktické poznámky. Prosím, nehlasujte dříve, než zahájím hlasování. Takže já vás všechny odmažu a budeme hlasovat ještě jednou.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování číslo 196, přihlášeno je 182, pro 149, proti nikdo. Návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Dále budeme hlasovat o návrhu A6, tedy součásti původního usnesení ústavněprávního výboru, a jedná se o sladění návrhu s terminologií a obsahem zákoníku práce a procesních předpisů v části týkající se započtení pohledávky.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Souhlas.) Výbor? (Doporučuje.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Bylo to hlasování číslo 197, přihlášeno 182, pro 177, proti nikdo. Návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji. Dostáváme se k bodu 10 a jedná se o návrh J1 pana kolegy poslance Tejce týkající se prodloužení lhůty pro vystěhování pro členy domácnosti zemřelého nájemce bytu zvláštního určení z původně navržených šesti měsíců ode dne obdržení výzvy na měsíců devět.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr? (Nesouhlas.) Výbor? (Ústavněprávní výbor nepřijal stanovisko.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování číslo 198, přihlášeno je 181, pro 20, proti 80. Tento návrh přijat nebyl.
Poslanec Radek Vondráček: Nyní budeme hlasovat o stejné problematice, ale v původním znění, tak jak jej přijal ústavněprávní výbor, tedy návrh A7 - byty zvláštního určení, že se odstraňuje nerovné postavení osob se zdravotním postižením a jejich rodinných příslušníků ve vztahu k bydlení v bytě se zvláštním určením, a to v případě úmrtí nájemce bytu.
Předseda PSP Jan Hamáček: Stanovisko pana ministra? (Souhlas.) Stanovisko výboru? (Ústavněprávní výbor doporučuje.)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Jedná se o hlasování číslo 199, přihlášeno je 182, pro 146, proti nikdo. Návrh byl přijat. Další prosím.
Poslanec Radek Vondráček: Bod 11 hlasovací procedury. Jedná se o návrh H paní kolegyně Válkové týkající se rozhodování o umísťování dětí s nařízenou ústavní výchovou do školských zařízení. ***